Barva Babaulti blue



Sladkovodné krevetky,slimáky,raky,kraby.....

Moderátor: Norman

Odoslaťod yazen » 16 Júl 2009 12:01 pm

Co chcem povedat je, ze som toho nazoru, ze pre funkcnu taxonomiu (teda stav, kedy sa jeden taxon pomenovava vzdy iba jednym menom dobre znamym a odlisitelnym pre celu zainteresovanu komunitu) nie je ani tak podstatne, ako moc blizko, alebo daleko je pomenovanie od objektivneho popisu. Mozno posluzia lepsie tieto priklady:
Korytnacka mociarna (kazdy veci znali vie o aky druh ide aj napriek tomu, ze niet sladkovodnej korytnacky, ktora by objektivne nemohla byt mociarnou)
Korytnacko pismenkova (kazdemu je jasne o co ide, aj ked pismenka sa na nej daju najst len s velkou davkou fantazie)

Ale ved OK, beriem ze latinske nazvoslovie vacsinou nepusti a je tudiz asi najlepsie drzat sa ho, lebo k nemu ma nejmensi pristup "laicka verejnost" :)
yazen
 
Príspevky: 143
Založený: 16 Mar 2009 21:49 pm

Reklama

Odoslaťod Norman » 16 Júl 2009 13:04 pm

:shock: par dni mimo a co sa tu nakopi konspiracnych teorii :D

Cely a jediny problem vidim len v tom, ze krevety proste kupujete v "obchodoch" a prilis doverujete tomu co je napisane na stitku ;)

Co sa tyka rozdielu medzi Palmata a Heteropoda, ja som ten co da ruku do ohna ze su to dva rozdielne druhy ;) Mal som doma (a mozno este aj mam) obidva druhy a na makro az mikro fotografiach je vidno jednoznacne rozdiely ktore sedia s vedeckymi popismi. Z polmetrovej vzdialenosti to nerozozna nikto, lebo obidva druhy v ramci jednej skupiny hadzu farby "od vymyslu sveta".

Ak sa chcete naozaj podrobne zaoberat taxonomiou odporucam absolutne zabudnut na stranky ktore tu radi citujete ktore su neskutocne komercne zamerane a vymyslaju vzdy novy druh krevety akonahle zbadaju v akvarkach nieco na co treba naozaj pol vedra fantazie aby ste tam videli co len malicky rozdiel od zbytku osadenstva. Radsej si pohladajte na nete nejake seriozne popisy druhov a skuste si to najprv prezriet. Naozaj sa da aj v tlacenej literature najst dost serioznych publikacii.

PS: na tom odkaze na modru heteropodu na mojom monitore nevidim ani ja ani jeden jediny naznak akejkolvek modrej. Ak je hento modra heteropoda tak ja mam potom v akvariu "ultra super himmelblau" heteropody ;) :D
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod yazen » 16 Júl 2009 18:56 pm

Norman, poslem ti tu modru a hod ju pod mikroskop, nech konecne vieme o co ide :D
yazen
 
Príspevky: 143
Založený: 16 Mar 2009 21:49 pm

Odoslaťod msim » 16 Júl 2009 22:08 pm

Norman napísal::shock:
Cely a jediny problem vidim len v tom, ze krevety proste kupujete v "obchodoch" a prilis doverujete tomu co je napisane na stitku ;)
Ak sa chcete naozaj podrobne zaoberat taxonomiou odporucam absolutne zabudnut na stranky ktore tu radi citujete ktore su neskutocne komercne zamerane :D


To trápi aj mňa - v mnohých obchodoch sú predávané živé tvory nedostatočne označené (aj ryby, kupodivu aj druhy dobre odlíšiteľné od iných), u nás - v PD majú len jeden druh krevetiek (N. heteropoda) aj to na akváriu nie je napísané vôbec nič a keďže ich majú priesvitné, akvárium s nimi zdiaľky vyzerá ako prázdne.
Ja som v chove krevetiek totálny amatér voči vám, no keďže ma vždy zaujíma presné zaradenie mojich chovancov, so záujmom som čítal túto diskusiu aj iné zdroje. A tiež som narazil na problém, že vo väčšine názvov sa používa cf., forma, varieta... Norman - zaujímali by ma tie serióznejšie zdroje. Mohol by si nejaké, prosím, uviesť? Aj databáza krevetiek na stránke http://www.catalogueoflife.org/search.php sa mi vzhľadom na mnoho rôznych názvov používaných v akvaristických zdrojoch nezdá úplná (aj keď v inej taxonomickej skupine, v ktorej mám aký-taký prehľad, je celkom dobre aktualizovaná), takže od nej sa odraziť tiež nemôžem.
Obrázok používateľa
msim
 
Príspevky: 42
Založený: 09 Jan 2009 20:49 pm
Bydlisko: Prievidza

Odoslaťod yazen » 16 Júl 2009 22:39 pm

No ja sa musim priznat, ze som tomu, co uvadzali v obchode neveril a prave preto som to kupil. Resp., ked som videl to fialove cudo, kupil som to prave v nadeji, ze to bude cokolvek ine, len nie heteropoda.
Viem, ze na prvy pohlad som sa tym dopustil akvaristickeho hriechu c.2 (c.1 pre vpustenie tvorov do nazabehnuteho akva), a sice kupy bytosti, ktorej urcenie mi je nie uplne zname a tudiz nemozem poznat jej zivotne naroky.
Nicmenej miesto pren som mal v akvariu, v ktorom sa dari uz viacerym beznym druhom a ked som zvazil, co vsetko to asi tak moze byt a co nie...usudil som, ze je to ok: kde sa dari heteropode, bude sa asi darit aj palmate a mozno s miernymi vyhradami aj babaulti.
yazen
 
Príspevky: 143
Založený: 16 Mar 2009 21:49 pm

Odoslaťod zvejk » 17 Júl 2009 08:17 am

docela komplexni prehled druhu i s (snad) spravnymi nazvy je na www.wirbellose.de . kdo nezna doporucuji zkouknout.
Problem s nazvy nevidim ani tak u obchodniku, ale u importeru. resp. asijskych exporteru. ti si s nazvy moc hlavu nelamou.
Obrázok používateľa
zvejk
 
Príspevky: 509
Obrázky: 38
Založený: 09 Jan 2006 21:52 pm
Bydlisko: Praha - CZ

Re: Barva Babaulti blue

Odoslaťod Chem » 17 Júl 2009 08:56 am

Bezva, temer vse se alespon v mem problemu s zeleno-modrymi a modrymi krevetkami vysvetlilo. Taxonomii se podrobne zaujimat nehodlam a odkaz, ktery jsem sem dal byl proto, ze jinde jsem takto zbarvenou krevetku vyfocenou neobjevil. Diky za rady - jedna se tedy o heteropodu.

A jeste dotaz na nekoho zkusenejsiho (Raviolka, Norman). Co si myslite o tech tmave modrych krevetach, ktere maji pruhledne potomstvo? Setkali jste se s nimi? Jaky to byl podle vas druh? Opravdu se palmata muze normalne a jednoduse parit a mit plodne potomstvo s heteropodami.
Obrázok používateľa
Chem
 
Príspevky: 17
Obrázky: 10
Založený: 12 Feb 2008 12:15 pm
Bydlisko: Brno

Re: Barva Babaulti blue

Odoslaťod Chem » 17 Júl 2009 09:11 am

Aby to nebylo spatne pochopeno - vsiml jsem si toho az ted. Na konci prispevku ma byt otaznik. Spravne tedy: Opravdu se palmata muze normalne a jednoduse parit a mit plodne potomstvo s heteropodami?
Obrázok používateľa
Chem
 
Príspevky: 17
Obrázky: 10
Založený: 12 Feb 2008 12:15 pm
Bydlisko: Brno

Odoslaťod zvejk » 17 Júl 2009 11:31 am

vim, ze nejsme v zavorce :), ale me se opravdu zkrizili. a jelikoz ta populace jeste dost dlouho existovala, museli se mnozit dal.
Samozrejme za predpokladu, ze to jedno byli palmaty. No to si muzes overit sam, mam je v presonalnim albumu. nektere jsou i modre, ikdyz to neni moc videt. (blbe fotky). vetsina je pak F1 ktera uz byla normalne zbarvena.
Obrázok používateľa
zvejk
 
Príspevky: 509
Obrázky: 38
Založený: 09 Jan 2006 21:52 pm
Bydlisko: Praha - CZ

Re: Barva Babaulti blue

Odoslaťod Raviolka » 17 Júl 2009 12:17 pm

Palmaty jsem nikdy nechovala.
Cituju (citaci :-)) z http://www.aquaticquotient.com/forum/sh ... stcount=14
I quote from Fauna Sinica - Invertebrata Vol 36 - Crustacea - Decapoda - Atyidae, pg 77 *apologies for my poor translation*:

Neocaridina denticulata (de Haan), N. heteropoda Liang, and N. palmata (Shen), all used to be classified as Caridina denticulata de Haan, and are very common species in the East Asian region.

All three have strong resemblance in morphology, while populations from various localities have significant and complex variations in form due to environmental factors. Traits such as length of rostrum, variation in rostral indentations, etc all cannot be reliable indicator for identification.

Fauna Sinica pokud vím vychází jen čínsky, několik svazků má anglické summary, některé ani to. Ale zoologové, kteří se zajímají hlavně o čínskou faunu, si tuhle ediční řadu opravdu hodně chválí. (Mimochodem tenhle díl je z roku 2004.)
Je to jen střípek do skládačky, nemyslím si, že na něco převratného přijdeme :wink: Každopádně tak blízká příbuznost svědčí pro možnost křížení - a proč ne, i plodného.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Odoslaťod Norman » 17 Júl 2009 14:04 pm

No, zdroj vedeckych opisov je najjednoduchsi google :) Staci hadat clanky/vedecke studie/popisy vacsinou vo formate PDF. Ja nie som ziaden fanatik "absolutneho" poznania presneho vedeckeho nazvu mojich chovancov ale zas ma tiez velmi stve ked v obchode alebo u importera je 7 nadrzi s identickymi krevetami samozrejme oznacenymi inymi nazvami. Ci uz vedeckymi alebo komercnymi :( Vacsinou dostanem odpoved v style "takto nam to chovatel/chovna nahlasili".

Chem: ziadeho hriechu si sa v pripade kreviet nedopustil. Nejaky velky poriadok v taxonomii ani zatial nie je takze "omyly" su do istej miery akceptovatelne. Sam tiez nakupujem bez ohladu na znalost o ktory druh sa jedna, pretoze to niekedy proste ani nie je mozne, hlavne ked si vyberiem zo 100 kreviet v nadrzi prave tie co su "ine" ako zbytok. Uz len z toho dovodu ze "vyskusam a uvidim" :)


Co sa samotnych palmat a heteropod tyka, tak moje palmaty pochadzaju z rakuska a mali povodne este tych parazitov v tele. Su jednoznacne odlisitelne od heteropod aj stavbou tela, maju ine rostrum aj inaksie tvarovany carapax. Takisto maju inu farbu vajicok (aj ked v tomto su aj oni aj heteropody znacne variabilne). Kazdopadne som ich ale nikdy neskusal medzi sebou krizit.

Co sa wirbellose.de tyka tak je to celkom dobry odrazovy mostik na zaciatok, ale nie je az tak "prilis vedecky" zalozena. Pre zaciatok je vhodna aj knizka (nazov si musim doma kuknut, vypadol mi momentalne) ktora je taky jednoduchsi atlas so zakladnymi rozoznavacimi znakmi jednotlivych druhov kreviet a je jedna z tych menej komercnych.
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Barva Babaulti blue

Odoslaťod Chem » 23 Júl 2009 11:10 am

Při hledání informací jsem narazil na velmi zajímavou tabulku týkající se křížení některých krevetek. Sice není přímo k věci, kvůli které vzniklo toto vlákno, ale několikrát jsme zde tuto problematiku naťukli. Nevím si ce, zda ji brát jako velmi věrohodnou, ale myslím, že to je alespoň pro mne další krok k poznání. Zde je: http://www.crustaforum.com/images/crossbreeding_big.jpg
Obrázok používateľa
Chem
 
Príspevky: 17
Obrázky: 10
Založený: 12 Feb 2008 12:15 pm
Bydlisko: Brno

Odoslaťod arowana » 23 Júl 2009 22:56 pm

Nahodil si nefunkčný link.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Odoslaťod Chem » 27 Júl 2009 09:39 am

arowana napísal:Nahodil si nefunkčný link.

U mne je funkcni, ale je mozne, ze je nutne se k spravnemu zobrazeni prihlasit.. Davam tedy tabulku sem do osobni galerie, tam by to melo jit zobrazit bez problemu.

Obrázok
Obrázok používateľa
Chem
 
Príspevky: 17
Obrázky: 10
Založený: 12 Feb 2008 12:15 pm
Bydlisko: Brno

Odoslaťod arowana » 27 Júl 2009 15:30 pm

Link je funkčný aj u mňa, usudzujem, že problém bol asi v spojení. :wink:
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Predchádzajúca

Naspäť na Bezstavovce

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.