Problém s miznutím rýb



Všetko okolo akvarijných rýb

Problém s miznutím rýb

Odoslaťod Adhara » 27 Júl 2009 22:36 pm

Mám kuriózny problém. Z akvária mi začali miznúť ryby. Ide pritom o veľmi malé akvárko s objemom tak 12 litrov, takže nijaká ryba, živá či mŕtva, by sa v ňom nemala stratiť. Napriek tomu sa to deje.

Keď som odchádzala na týždeň na tábor, osadenstvo akvária tvorilo cca 10 gupiek rôzneho veku a pohlavia, dve platy (pohlavie neznáme), dve samice a jeden samec bojovnice pestrej. Po návrate boli gupky už len dve, mladí samčekovia. Ostatné druhy zostali v pôvodnom počte.

Najpr som si myslela, že brat dolieval do nádrže priveľa vody a v dôsledku toho sa všetky povyhadzovali z akvária - gupky mi to robia veľmi často. Nikde v okolí nádrže však nijaké rybie mŕtvolky neboli. V byte s akváriom nedržíme mačku ani nič podobné. Zostáva mi už len myslieť si, že ich napadli a požrali platy alebo bojovnice, oba druhy sme tam pridali nedávno. Ale je to vôbec možné, aby ich zmasakrovali tak rýchlo a bez zvyškov? Veď plata je veľká len ako dospelá gupka, samica bojovnice pestrej dokonca ešte trochu menšia. Najväčší je samec bojovnice pestrej, ale on už predtým niekoľko týždňov nažíval s gupkami bez akýchkoľvek problémov a prejavov agresivity.

Ďalšia okolnosť, ktorá ma napadá: Tesne pred odchodom som dala do akvária filter, ale len taký malilinký. Nie je predsa možné, aby ich všetky vcucol a zošrotoval... ale toto bola druhá z dvoch veľkých zmien, ktoré (hneď po pridaní rýb) predchádzali môjmu odchodu.
Obrázok používateľa
Adhara
 
Príspevky: 86
Obrázky: 17
Založený: 06 Júl 2009 10:08 am
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Reklama

Odoslaťod Artus » 28 Júl 2009 08:16 am

Podľa mňa si to mala aj to máš prerybnené, tých 8 gupiek jednoznačne pošlo, lebo 12 L vody na 10 gupiek je pramálo. Ešte keď sú tam aj platy a bojovnice, tak je to strašne veľa. :(
Artus
 
Príspevky: 38
Obrázky: 22
Založený: 06 Apr 2008 11:10 am
Bydlisko: BA

Odoslaťod Michal#24 » 28 Júl 2009 08:22 am

Tak to je zahada, ktora asi nema riesenie no poradim ti aspon takto: mas tam privela ryb na take male akvarium. Na tvojom mieste by som skusil 2 druhy darovat ci predat a jeden si nechat uvidis ze rybky budu stastnejsie a ty sa vyhnes takymto problemom.
Obrázok používateľa
Michal#24
 
Príspevky: 28
Obrázky: 4
Založený: 02 Júl 2009 17:20 pm
Bydlisko: Smolinské

Odoslaťod Artus » 28 Júl 2009 10:20 am

A ešte jedna rada, filter tam nechaj, ten určite tie rybky nezošrotoval. :(
Artus
 
Príspevky: 38
Obrázky: 22
Založený: 06 Apr 2008 11:10 am
Bydlisko: BA

Odoslaťod Adhara » 28 Júl 2009 13:07 pm

Ale veď tie rybky sú také malé! To nie je ako terčovce. Polovica gupiek boli mláďatá. A vzala som ich z akvária, v ktorom bolo na 100 litrov asi 200 rýb (bez srandy). Takže boli zvyknuté. :)

No ak to aj bolo preplnené, kam zmizli? Zdochli a ostatné ich požrali? A prečo práve gupky?

P.S.: V prípade núdze majú tie ryby okrem samca bojovnice kde ísť. Máme ešte jedno veľké akvárium, ale moja mama ich v ňom nechce. :(
Obrázok používateľa
Adhara
 
Príspevky: 86
Obrázky: 17
Založený: 06 Júl 2009 10:08 am
Bydlisko: Žiar nad Hronom

RE : Problém s miznutím rýb

Odoslaťod Artus » 28 Júl 2009 22:02 pm

Keď boli tie gupky ešte úplne malé, tak potom by som podozrieval bojovnice. Ak si bola každý deň doma, tak by si určite spozorovala, kam Ti ryby miznú. Teraz sa dá iba dohadovať. Ak si bola týždeň preč a tie malé ryby kvôli niečomu zdochli, tak si už ich zvyšky nemusela vôbec nájsť. Pátraj po nich a niekam Ťa to dovedie. 200 rýb na 100 litrov nie je žiadny problém, ale to ešte nič nevypovedá o ich veľkosti, filtrovaní, údržbe atď.
Artus
 
Príspevky: 38
Obrázky: 22
Založený: 06 Apr 2008 11:10 am
Bydlisko: BA

Re: RE : Problém s miznutím rýb

Odoslaťod Adhara » 29 Júl 2009 14:04 pm

Artus napísal:Keď boli tie gupky ešte úplne malé, tak potom by som podozrieval bojovnice. Ak si bola každý deň doma, tak by si určite spozorovala, kam Ti ryby miznú. Teraz sa dá iba dohadovať. Ak si bola týždeň preč a tie malé ryby kvôli niečomu zdochli, tak si už ich zvyšky nemusela vôbec nájsť. Pátraj po nich a niekam Ťa to dovedie. 200 rýb na 100 litrov nie je žiadny problém, ale to ešte nič nevypovedá o ich veľkosti, filtrovaní, údržbe atď.


To bola práve tá tragédia, že som bola týždeń preč a nemala som šancu pozorovať, čo sa tam dialo. Vždy, keď niekam nadlho vypadnem, po návrate nájdem akvárko v dezolátnom stave. Minule to boli premnožené sinice... teraz toto...

Ja by som podozrievala skôr platy a aj ich chcem dať do druhého akvária, ak si zoženiem nové gupky. Samec bojovnice žil s gupkami už dlho predtým a nebol nijaký problém. Len nedávno som mu dokúpila dve samice, aby nebol osamelý. A tie mláďatá neboli príliš malé, ale neboli to ani dospelce. Takí puberťáci, povedala by som.

A stále je možné, že v tom majú prstvy členovia mojej rodiny, ktorých som poverila starostlivosťou o akvárium. Možno niečo zbabrali a teraz sa mi to boja povedať... :)
Obrázok používateľa
Adhara
 
Príspevky: 86
Obrázky: 17
Založený: 06 Júl 2009 10:08 am
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Re: Problém s miznutím rýb

Odoslaťod laci » 29 Júl 2009 14:16 pm

Adhara napísal:Mám kuriózny problém
Myslím, že odpoveď je veľmí jednoduchá, stali sa krmivom:
Adhara napísal:bojovnice pestrej


Preštuduj si nároky a podmienky chovu tejto rybky. :wink: a inak , čo do počtu rýb - máš tam toho v tak malinkom veľmi veľa.
Obrázok používateľa
laci
 
Príspevky: 1548
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 15:57 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Odoslaťod Adhara » 10 Aug 2009 19:29 pm

Tiež sa začínam prikláňať k teórii o tom, že ich požrali bojovnice (presnejšie samice). Avšak záhadné udalosti v akváriu pokračovali:

Po vymiznutí všetkých gupiek som dala preč platy a zaobstarala som si nové gupky (od tety - premnožili sa jej). Vyberala som len dospelé a dospievajúce jedince, aby mali čo do veľkosti prevahu nad bojovnicami. Nasadila som ich do akvárka a čakala som, čo sa bude diať. Tiež som sa presťahovala do izby, kde mám akvárko (síce primárne nie kvôli akváriu, ale prišlo mi to vhod - aspoň som mala možnosť lepšie sledovať prípadné prejavy agresivity a problémové jedince premiestniť do druhého akvária).

Div divúci - nijaké prejavy agresivity u bojovníc som nezbadala. Gupky napriek tomu začali hynúť. Niektoré sa pred smrťou mierne odfarbili, ale inak vyzerali a správali sa pomerne normálne. Dokonca aj žrali. Keď ostali už len asi štyri gupky + všetky tri bojovnice, musela som na pár dní zase odísť. Po mojom návrate bolo akvárium - ako inak - v katastrofálnom stave. Všetky štyri gupky som našla mŕtve a navyše je celá nádrž zamorená nejakou hnusnou slizkou riasou tvoriacou súvislé povlaky.

Vylovila som rozkladajúce sa zdochliny tak rýchlo, ako som mohla, zvýšila som výkon filtra na maximum, doliala som vodu pre zníženie jej koncentrácie a zajtra idem vodu meniť. Aj tak sa však bojím o zostávajúce bojovnice. Voda totiž - asi kvôli rozkladajúcim sa gupkám - hnusne páchne. Nechcem, aby sa mi bojovnice otrávili toxínmi. Vzhľadom aj správaním sú a po celý čas boli v poriadku. Samec sa čulo zaujíma o samice.

Neviete, čo sa tým gupkám mohlo stať? Nehrozí niečo aj bojovniciam?
Obrázok používateľa
Adhara
 
Príspevky: 86
Obrázky: 17
Založený: 06 Júl 2009 10:08 am
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Re: Problém s miznutím rýb

Odoslaťod azet » 11 Aug 2009 15:06 pm

poviem Ti to na rovinu: takto male a prerybnene akvarko nemoze ani inak dopadnut - taky maly masovy hrobcek. urobit z 12 l akvarka pekny a fungujuci ekosystem je makacka aj pre akvaristu s dlhorocnymi skusenostami. urcite vsak s inymi rybami, trochen inou technikou, atd.

odporucam nasledovne:

1. precesat si komplet forum a vsetky mozne odkazy na ine spriaznene akva stranky, zahranicne fora, atd.

2. utriedit si to a rozhodnut sa, ktorej "akvadiscipline" sa chces venovat

3. zacat od znova s min. 50-60 l a podla moznosti vacsou nadrzou a spolahlivou technikou.
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: Problém s miznutím rýb

Odoslaťod Adhara » 11 Aug 2009 20:35 pm

azet napísal:poviem Ti to na rovinu: takto male a prerybnene akvarko nemoze ani inak dopadnut - taky maly masovy hrobcek. urobit z 12 l akvarka pekny a fungujuci ekosystem je makacka aj pre akvaristu s dlhorocnymi skusenostami. urcite vsak s inymi rybami, trochen inou technikou, atd.

odporucam nasledovne:

1. precesat si komplet forum a vsetky mozne odkazy na ine spriaznene akva stranky, zahranicne fora, atd.

2. utriedit si to a rozhodnut sa, ktorej "akvadiscipline" sa chces venovat

3. zacat od znova s min. 50-60 l a podla moznosti vacsou nadrzou a spolahlivou technikou.


To sa Ti povie. Žiaľ, 60-litrové akvárka nerastú na stromoch. Pôvodný zámer na založenie tohto akvárka bolo zachrániť premnožené gupky natlačené po stovkách v špinavej vode stolitrovej nádrže. Keď som im už nemohla poskytnúť veľkú nádrž, tak som chcela, aby dostali aspoň čistú vodu a kvalitnú stravu. Možno neprežili ten šokujúci obrat k lepšiemu... :)

Teraz je z toho výlučne rezervácia bojovníc a spúúúústy slimákov. Rozmýšľam, čo s tým ďalej. A mimochodom, akvaristike sa venujem už 12 rokov a prečítala som o tom spústu literatúry. A nikde sa nepísalo, že ryby môžu skapať na nedostatok miesta. To by v tých prerybených chovproduktoch za chvíľu nič nemali, o nádržiach s vianočnými kaprami nehovoriac. Trpieť nedostatkom miesta, to už áno.
Obrázok používateľa
Adhara
 
Príspevky: 86
Obrázky: 17
Založený: 06 Júl 2009 10:08 am
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Odoslaťod Adhara » 11 Aug 2009 20:36 pm

Neviem prečo sa mi táto správa odoslala dvakrát... :x
Obrázok používateľa
Adhara
 
Príspevky: 86
Obrázky: 17
Založený: 06 Júl 2009 10:08 am
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Odoslaťod Adhara » 13 Aug 2009 20:35 pm

Pomoc! Už sú choré aj bojovnice... a nech mi nikto netvrdí, že za to môže prerybenie, pretože sú už sami v celom akvárku!!!

Príznaky sú rovnaké ako u gupiek, tzn. žiadne. Zdá sa mi, že samec trochu stratil farbu, ale to je všetko. Viac ma zaráža ich chorobné správanie: polihovanie po dne alebo ležanie našikmo pri hladine, takmer nulová aktivita, namáhavé plávanie v nezvyčajných polohách.

Už som z toho zúfalá, ryby dochnú ako na bežiacom páse potom, čo akvárko 4 mesiace fungovalo bez akýchkoľvek problémov (nepočítam sinice, čo sami zmizli) ... zvlášť samca bojovnice mám veľmi rada, nechcem, aby umrel... :(
Obrázok používateľa
Adhara
 
Príspevky: 86
Obrázky: 17
Založený: 06 Júl 2009 10:08 am
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Odoslaťod mystka » 13 Aug 2009 20:40 pm

A ako casto menis vodu? Ja som mala v 6 l nadobke docasne krevetky a pre istotu menila som vodu kazdy druhy den...Za vela problemov, moze podla mna podcenena vymena vody.
Obrázok používateľa
mystka
 
Príspevky: 598
Obrázky: 62
Založený: 07 Jan 2009 20:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod Adhara » 13 Aug 2009 20:47 pm

Raz do týždňa a mám tam filter. Naposledy som menila včera ale rozmýšľam, či zajtra nevymením znova. Lebo som uvažovala už aj o otrave vechtičkou na sklo, do ktorej mohol omylom niekto pridať pur, lebo rovnakú používame aj na riad...
Obrázok používateľa
Adhara
 
Príspevky: 86
Obrázky: 17
Založený: 06 Júl 2009 10:08 am
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Choré bojovnice

Odoslaťod Artus » 13 Aug 2009 21:44 pm

Ahoj.
Podľa mňa sa bojovnice mohli nakaziť nejakou chorobou, keď bola voda v tom strašnom stave po Tvojom návrate. Bojovníc je mi ľúto, vyzeralo to, že to prežijú a nič im nie je. Asi sa ich choroba neprejavila ihneď. Pokiaľ udržuješ akvárium v čistote a meníš vodu, tak si tomu nemohla predísť. Ťažko povedať, čo to môže byť za pôvodca, keď nevidíš žiadne príznaky. To že ryba zbledne je podľa mňa len následok ťažkého stavu v akom sa nachádza. Ak máš nejaké širokospektrálne liečivo, tak by som ho použil, ale neviem, či už nie je neskoro. :(
Artus
 
Príspevky: 38
Obrázky: 22
Založený: 06 Apr 2008 11:10 am
Bydlisko: BA

Odoslaťod Adhara » 16 Aug 2009 12:38 pm

Po troch dňoch nič nové.

Jedna samica bojovnice pestrej sa vyhodila z vody a zahynula. Ostal už len samec a samica, pričom obaja stále javia chorobné správanie. Nežerú, polihávajú pri hladine (on na ohrievači a ona na filtri), alebo ležia na dne v skrýšach v neprirodzených polohách (na boku). Dnes sa mi zdá, že sú trochu aktívnejší, ale môže to byť len zdanie. Vymenila som im vodu a dala som tam akýsi prípravok na posilnenie imunity rýb a tiež všeobecný antibakteriálny prípravok.

Nahrala som si do galérie nejaké fotky samca (Fida), ale sú rozostrené, pretože neviem dobre fotiť. Vidno na nich skoro celé akvárium, keďže je také malé.

gallery/image_page.php?&image_id=29930
gallery/image_page.php?&image_id=29929
gallery/image_page.php?&image_id=29928
Obrázok používateľa
Adhara
 
Príspevky: 86
Obrázky: 17
Založený: 06 Júl 2009 10:08 am
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Odoslaťod mystka » 16 Aug 2009 13:08 pm

Rybky vyskakuju z vody ked ta nie je v poriadku..ja by som v tvojom akva menila vodu tak 2 krat do tyzdna 1/3. A hlavne do buducnosti by som to akva uz neprerybnovala. Ale, neviem Ti poradit, co moze byt teraz s bojovnicami. Ja som mala 30 l akvarium, narodilo sa mi vela malych, zanedbala som z nevedomosti vymenu vody a rybky aj krevetky z akva vyskakovali :oops:
Obrázok používateľa
mystka
 
Príspevky: 598
Obrázky: 62
Založený: 07 Jan 2009 20:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod pierro » 16 Aug 2009 18:35 pm

2 pismena, 1 cislo: NO2

1 rada: kup si macku.

vlastne este jedna: ked sa pytas akvaristov na radu a oni ti ju daju, skus nehladat argumenty ako sa to neda, skor cestu ako sa to da.

prepac za prilisnu uprimnost, nedalo mi.
Obrázok používateľa
pierro
 
Príspevky: 147
Obrázky: 4
Založený: 08 Aug 2005 17:10 pm
Bydlisko: Zvolen

Odoslaťod Adhara » 20 Aug 2009 19:21 pm

pierro napísal:2 pismena, 1 cislo: NO2

1 rada: kup si macku.

vlastne este jedna: ked sa pytas akvaristov na radu a oni ti ju daju, skus nehladat argumenty ako sa to neda, skor cestu ako sa to da.

prepac za prilisnu uprimnost, nedalo mi.


Mačku už mám osem rokov, ale nechápem, ako to súvisí s liečením rýb.

Ja som hľadala spôsob, ako sa niečo nedá? O ničom takom neviem, ja som len uvádzala fakty na pravú mieru.

Prepáč za úprimnosť, ale Tvoj komentár je tu najmenej prínosný zo všetkých.

Mimochodom, menila som vodu ako o život každý druhý deň a samec sa asi vyliečil. Už vyzerá oveľa viac čulo.
Obrázok používateľa
Adhara
 
Príspevky: 86
Obrázky: 17
Založený: 06 Júl 2009 10:08 am
Bydlisko: Žiar nad Hronom


Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.