Riasa menom žabí vlas



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Odoslaťod Veemak » 20 Mar 2009 20:58 pm

Ja som dal na nich tiez peroxid, dospasali ju otici.. No pozor - mozes si dokalicit rasliny..
Obrázok používateľa
Veemak
 
Príspevky: 203
Obrázky: 252
Založený: 09 Júl 2008 21:26 pm
Bydlisko: Trencin

Reklama

Odoslaťod amazon » 20 Mar 2009 22:36 pm

...taka mala nevyhoda peroxidu... :o
Obrázok používateľa
amazon
 
Príspevky: 17
Založený: 16 Jan 2009 19:31 pm

Odoslaťod Veemak » 03 Máj 2009 21:27 pm

Moj boj s touto riasou pokracuje - peroxid ju sice na cas odpalil
, ale odpalil som si aj valisnerky.. Uz mam z nej nervy, kazdy bozi den ju natacam na spajdlu a furt jej pribuda.. Prestal som hnojit.. Nic.. Hnojim.. Nic.. CO2 ano/nie.. Nic.. CJ.. Nic (mam ich asi tyzden a mozno sa uz susia za akva alebo posluzili ako krmivo).. Ma to kvalitne sere.. Meral som NO3(10mg/L), P(okolo 0).. Videl som tabulky, viem, zly pomer, ale keby som vedel, ze to pomoze, tak sa do toho dam, P mam namiesany aj KNO3.. A uz skusat nechcem, zrazu sa mi tam objavi ina riasa, tak ma porazi..
Obrázok používateľa
Veemak
 
Príspevky: 203
Obrázky: 252
Založený: 09 Júl 2008 21:26 pm
Bydlisko: Trencin

Odoslaťod azet » 04 Máj 2009 10:25 am

Veemak napísal:Moj boj s touto riasou pokracuje - peroxid ju sice na cas odpalil
, ale odpalil som si aj valisnerky.. Uz mam z nej nervy, kazdy bozi den ju natacam na spajdlu a furt jej pribuda.. Prestal som hnojit.. Nic.. Hnojim.. Nic.. CO2 ano/nie.. Nic.. CJ.. Nic (mam ich asi tyzden a mozno sa uz susia za akva alebo posluzili ako krmivo).. Ma to kvalitne sere.. Meral som NO3(10mg/L), P(okolo 0).. Videl som tabulky, viem, zly pomer, ale keby som vedel, ze to pomoze, tak sa do toho dam, P mam namiesany aj KNO3.. A uz skusat nechcem, zrazu sa mi tam objavi ina riasa, tak ma porazi..


tak takymito pokusmi/omylmi si rozbalancujes cele akva. cim filtrujes? fotky v osobnej galerii sa mi vsetky zdaju take temne. cim svietis? neprestavaj s hnojenim co2 a dolad pomocou neho hodnotu ph na neutral az mierne kyslu hodnotu, tekute hnojenie odsleduj tak, aby rastliny boli niekde tesne na hranici prvych ukazov nedostatku zivin a postupne ako sa chytia rastliny, zacne sa menej darit riase, mozes davku zvysit. kolko CJ si nasadil? podla fotiek mas celkom velke akva, cca. 300 litrov? fukni tam minimalne 50 kusov. dalsich 50 kusov RCS a nech ich je tam po rozmnozeni aj 200...

na fotkach vidiet aj akarky - ako su velke? mlade krevetky mozu povazovat za potravu, takze krevetky neuvidis. dal by som ich do prec - bud docasne, trvale...

a na margo tejto temy (neber to prosim osobne, kedze si to skusal zrejme uz ako zufaly krok) pouzitie peroxidu je chobotina. do svojich akva mozem hodit total zariaseny kus machu a do par dni si krevetky a podmienky v akva s riasou poradia.
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Odoslaťod Giftzahn » 04 Máj 2009 10:44 am

Veemak napísal:Moj boj s touto riasou pokracuje - peroxid ju sice na cas odpalil
, ale odpalil som si aj valisnerky.. Uz mam z nej nervy, kazdy bozi den ju natacam na spajdlu a furt jej pribuda.. Prestal som hnojit.. Nic.. Hnojim.. Nic.. CO2 ano/nie.. Nic.. CJ.. Nic (mam ich asi tyzden a mozno sa uz susia za akva alebo posluzili ako krmivo).. Ma to kvalitne sere.. Meral som NO3(10mg/L), P(okolo 0).. Videl som tabulky, viem, zly pomer, ale keby som vedel, ze to pomoze, tak sa do toho dam, P mam namiesany aj KNO3.. A uz skusat nechcem, zrazu sa mi tam objavi ina riasa, tak ma porazi..


njn, zial peroxid nie je univerzalne riesenie na riasy ... max. odstranis nasledok - t.j riasu a pricina ostava .... :oops: sa riasa - mrcha jedna vratila ze ano ... :cry:

ja by som na tvojom mieste svoje "zvyklosti" nemenil ... t.j. hnojil by som, Co2 pridaval ... maximalne by som zvysil freqvenciu vymeny vody ... kludne aj 3x do tyzdna 30 - 50% objemu .... ono pri boji s riasou treba hlavne trpezlivost .... nie peroxid :lol: plus to ze si v akva kadeco pomeras .... na riasu rozhodne vobec nespravy ziaden dojem :lol:

u mna v 200L akva som bojoval so "zabacim harom" vyse roka ... plus mi pomahali krevetky, sae a otici ... a po vyse roku uz zabaci vlas nie je ... proste zmizol a hnojil som, CO2 pridaval a menil usilovne vodu ... :lol: a dnes staci mi menit 50L 1x do tyzdna

v druhom akva - "Akvabazina" je na dne sinica (zaujimave nikde inde nie je len na dne) a na valisineriach cuci "zabacie haro" ale po kazdej vymene vody je jedej aj druhej menej a menej (mechanicke odstranovanie, otici a vymena vody vynikajuco zaberaju ) ... 3x tyzdenne ... ak je menej vymen vody uz vidim ako riasa bujnie .... cize trvat to este urcite bude dlho ale nakoniec aj jedna aj druha zmizne :twisted:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Riasa menom žabí vlas

Odoslaťod geminika » 14 Máj 2009 12:54 pm

Keď sa mne pred "100" rokmi riasilo akva zelenými riasami, vždy pomohlo pár dní nesvietiť vôbec. Najkrajšie bolo, keď sme prišli napr. po dovolenke. Nemal im kto svietiť a sklo bolo ako vyleštené. Bola to paráda. Ale neviem, či aj táto žabacina by tak zmizla.Teraz sa na šťastie riasam u mňa nedarí. Ale mám aj prísavníka, ktorý pomáha čistiť. Možno by to chcelo vyskúšať aj túto možnosť.
Obrázok používateľa
geminika
 
Príspevky: 62
Obrázky: 31
Založený: 18 Mar 2009 14:21 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod amazon » 14 Máj 2009 17:19 pm

...peroxid do akvarka nepatri, je to naozaj krajne riesenie. Tym vlastne len zabijes riasy, ale akonahle sa ich stielky rozlozia tak sa stanu hnojivom pre dalsie riasy. jedine ak by si pouzil nitratredukt, v tom pripade to ma zmysel.
neprestavaj s co2, pretoze znizuje pH, a v kyslej vode sa riasam dari menej, ked prestanes s co2, rasliny zacnu stagnovat a ich prijem zivyn sa radikalne znizi, t.j. viacej zostane riasam.
castejsia vymena vody by mohla pomoct, nie vsak v pripade, ze mas vodu zo studne na juznom slovensku, na niektorych lokalitach je obsah dusicnanov vo vode niekde az 11krat vyssi ako je povolena hranica pre pitnu vodu. zmeraj si hodnoty vstupnej vody.
v tomto pripade ti pomoze iba redukcna osmoza a kontrolovane davkovanie zivin
Obrázok používateľa
amazon
 
Príspevky: 17
Založený: 16 Jan 2009 19:31 pm

Odoslaťod amazon » 14 Máj 2009 17:19 pm

:roll:
Obrázok používateľa
amazon
 
Príspevky: 17
Založený: 16 Jan 2009 19:31 pm

Re: Riasa menom žabí vlas

Odoslaťod Poly » 01 Júl 2009 15:02 pm

Pridavam sa do klubu pestovatelov zabieho vlasu :o Doteraz som mal ciernu stetinu, zacal som casto (kazde 2 dni) menit 20% vody po nej zacali prevazovat zelene povlaky na skle. Bol som tyzden v nemocnici, cize o akvarium sa nikto nestaral, docasne som dal burciak, lebo sifon by nevydrzal bublat tyzden, ale aj burciak dokvasil neviem kedy, lebo ked som dosiel domov, uz nic nekvasilo. Zabi vlas sa rozrastol na rastlinach, ktore su najintenzivnejsie osvetlene. Zahajil som proti nemu vojnu - spustil som opat CO2, pridal som trosku Sera Florena (neobsahuje fosfor ani dusik, ktore rast zabieho vlasu podporuju, cize malo by to pomoct rastlinam), zopar kusov som vytrhal a uvidime co bude. Este zmeriam NO3-, ak bude vela, asi to bude pricina a vymenim vodu.
BTW, skalare ho celkom zeru, aspon sa tak tvaria, lebo raz za cas ich vidim osklabavat ho, ale nebude to asi pravidlo :D
Osobne to vidim ale so zabim vlasom pozitivne (aj ked je to vraj najhorsia riasa), pretoze 90% ostatnych rias sa stiahlo a zabi vlas sa mi zda estetickejsi, ako cierna stetina + vidim, ze som na dobrej ceste zaviest v akva, o ktore som 2 roky nezakopol, rovnovahu :D
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Riasa menom žabí vlas

Odoslaťod pavol » 01 Júl 2009 20:49 pm

Slama.slama. Žabí vlas je na dne! Treba ho len odsať.
pavol
 
Príspevky: 92
Obrázky: 14
Založený: 06 Jún 2008 22:09 pm
Bydlisko: Pieš?any

Re: Riasa menom žabí vlas

Odoslaťod Igypop » 02 Júl 2009 09:02 am

pavol napísal:Slama.slama. Žabí vlas je na dne! Treba ho len odsať.


toto musím dat precítat mojmu zabiemu vlasu, lebo asi o tom nevie :lol:
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Riasa menom žabí vlas

Odoslaťod pavol » 02 Júl 2009 12:42 pm

Treba.Podlomí sa .Už sa k tomu vyjadril aj arovana a skala.Ja som to vyskúšal.Je to účinné.
pavol
 
Príspevky: 92
Obrázky: 14
Založený: 06 Jún 2008 22:09 pm
Bydlisko: Pieš?any

Re: Riasa menom žabí vlas

Odoslaťod Igypop » 02 Júl 2009 14:49 pm

ja tam slamu mám a aj zabí vlas tam mám... oboje uz dost dlho. nastastie zabí vlas nerastie nijak extrémne rýchlo. Hlavne ze sinica je ta-tam, v porovnaní s nou je zabí vlas sympatická a milá rastlinka :roll:
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Riasa menom žabí vlas

Odoslaťod pavol » 03 Júl 2009 13:25 pm

Ten tvoj žabí vlas je neaký prašivec.Neposlúcha!Ja som mal najprv sinicu.Tá po aplikovaní slamy padla.Potom nastúpil žabí vlas.Dal som dupla dávku slamy.Nevymieňam vodu,iba čakám a pomaly odsávam.Žabi vlas padol.Aplikácia trvala 5-6 týždňov.Teraz čakám čo nastúpi poňom.
pavol
 
Príspevky: 92
Obrázky: 14
Založený: 06 Jún 2008 22:09 pm
Bydlisko: Pieš?any

Re: Riasa menom žabí vlas

Odoslaťod Poly » 03 Júl 2009 13:42 pm

OffT: Pride Ashtar Sheran :o
OnT: Ako to mam spravit s tou slamou? Naberiem niekde vonku zopar kusov slamy a polozim to do akva??? :D
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Riasa menom žabí vlas

Odoslaťod pavol » 03 Júl 2009 16:20 pm

Ja som si našiel stoh pšeničnej slamy.Navyťahoval som do igelitky.Doma som ju hodil do vane a osprchoval.Čistú som ju napchal do silinovej punčochy,a pridal primerane ťažký kameň,aby sa slama ponorila.A potom už len čakať.Všetko mám aj vo svojej personálnej galérii aj s popisom a fotkami.
pavol
 
Príspevky: 92
Obrázky: 14
Založený: 06 Jún 2008 22:09 pm
Bydlisko: Pieš?any

Re: Riasa menom žabí vlas

Odoslaťod Poly » 09 Júl 2009 14:37 pm

Cital som o tej slame, znie to fajn, ale vobec neviem, kde najdem jacmennu slamu :(
Inac som prave zmeral aj fosfor a mam 0mg/l, dusicnany mam 10mg/l. Myslite, ze by pomohlo aplikovat do akvaria fosfor zhruba na uroven 1mg/l (Redfield Ratio: http://www.xs4all.nl/~buddendo/aquarium/redfield_eng.htm)? Alebo mam viac krmit ryby? :)
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Riasa menom žabí vlas

Odoslaťod Poly » 10 Júl 2009 14:43 pm

Alebo sa mam na to vybodnut a najst si inu zabavu? :o
Nie je tu nikto, kto sa riadi, alebo sa skusal riadit tym Redfield Ratiom a rad by sa podelil o vysledky? :(
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Riasa menom žabí vlas

Odoslaťod Poly » 12 Júl 2009 19:53 pm

Nasiel som pri vylete do Ciech jacmennu slamu, strcil som to do akvaria a cakam, co sa bude diat. :D
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Riasa menom žabí vlas

Odoslaťod pavol » 12 Júl 2009 22:39 pm

Ja som bol dnes na slamu.Zajtra urobím znova .Zase sa mi objavila.Chcem ju ju zachytiť,kým sa moc nerozrastie.
pavol
 
Príspevky: 92
Obrázky: 14
Založený: 06 Jún 2008 22:09 pm
Bydlisko: Pieš?any

Re: Riasa menom žabí vlas

Odoslaťod Poly » 25 Júl 2009 19:27 pm

No nic, mne to nejak moc zabi vlas ani ine riasy neberie. Rozmyslam, ci nie je problem v tom, ze nebola vysusena (bola v podstate cerstva priamo z pola aj s klasmi, tie som ale odstranil :) ) Zajtra su to dva tyzdne od ponorenia.
Ak by som sa k jacmennej slame dostal znova, tak skusim presusenu a dam jej viac, ale uz sa k nej asi tak skoro nedostanem :P Ak ma niekto v BA k dispozicii, rad prijmem zopar trsov :D
Idem spekulovat dalej, odstavil som jednu z dvoch 24W trubic, ak nebudem badat zmeny, vratim naspat a casom skusim pridavat aj fosfor. Budem aspon prvy, co redfield ratio vyskusa v praxi (kedze ste sa nikto neozvali) :D
Som z toho ale celkom prekvapeny, pretoze zariasuje sa (ale aspon nie zabim vlasom) aj mensie 25l akvarium, ktore som zalozil zhruba pred mesiacom, nie je tam ani smietka, su tam zatial 4 microrasbory a krmim len velmi striedmo, hnojim len CO2. Snazim sa to brat ako prechodny stav, aj ked sa mi tomu moc nechce verit :D
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Riasa menom žabí vlas

Odoslaťod Poly » 02 Aug 2009 21:04 pm

Ludia, ja to nechapem, ja tu musim mat nejaku zlu vodu, alebo zle vlnenie alebo co! :evil:
Zabi vlas (ale nejaky iny druh s jemnou stielkou a sytozelenou farbou) sa mi robi hojne aj v panensky cistom 25l akva, pri ktoreho zakladani som dodrzal vsetky protiriasove opatrenia a mam pocit, akoby som hrach o stenu hadzal. Prechadza ma trpezlivost a zajtra asi kupim nejake pomalyrozpustne tablety proti riasam. :evil:
Vobec netusim, co som mohol spravit zle, som z toho zufaly :(
BTW, keby sa to robilo na kamenoch, tak to prezijem, oskrabem a ide sa dalej, ale ta svina sa robi hlavne na rastlinach :cry: Z eleocharisu to celkom islo dole hrebenom, ale stale tam toho relativne dost ostalo :(
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Riasa menom žabí vlas

Odoslaťod Poly » 31 Aug 2009 21:31 pm

No, takze skusil som TetraTec Algostop. Zabi vlas je fuc, s nim ale aj listy hygrophily difformis a ludwigie repens, ktore obrastal. Z oboch rastlin zostali len pahyle, nastastie rastove vrcholy vyzeraju byt este zivotaschopne, takze obstriham, zasadim a ide sa dalej. Skusal som zaroven aj vypnut 1 ziarivku, ale ziadny vysledok. Vychadza mi z toho, ze najlepsie je denne menit vodu, nehnojit (okrem CO2) a dostatok svetla. Vtedy to bolo relativne v najlepsom stave :oops: A hlavne uz nesmiem spekulovat :lol:
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod arowana » 01 Sep 2009 13:15 pm

Z výrobkov rady Tetra, sa mi dlhoročne najlepšie osvedčil Tetra Algizid.
Rozpad, prípadne zastavenie rastu citlivejších rastlín po použití algicidných prípravkov, je žial prechodný vedľajší efekt. Valná väčšina algicidných prípravkov obsahuje síran meďnatý a ten je pri dlhodobejšej aplikácii, toxický nielen na riasy, ale aj na niektoré vyššie rastliny.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.