Krevety a akvárium



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Krevety a akvárium

Odoslaťod jakubsawyer » 30 Júl 2009 15:57 pm

Zdravím z čr
Jsem začátěčník a chtěl bych si pořídit krevety Neocaridina red cherry do akvária 40x20x20 asi tak 20-25ks . Na českých stránkách sem četl návody jak zařídit akvárium takže chtěl bych dát na spodek hnojivo Florapol od JBL na něj substrát Fujizuna ,a ještě prý na substrát nakapat pár kapek Sera Nitrivec.Pak pár kamenů a zasypat je Fujizunou ,a pak zasadit pár rostlinek... A ještě zalít vodou . Šlo by to tak ? Jo a ještě pár otázek když sem začátečník ,jestli se tam musí nak dávkovat to CO2 ?
Ještě jestli se rostliny musí nak hnojit ?A jestli se voda musí vyhřívat?
Jestli můžu mít tuhle žárovku pouze jako osvětlení http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/50018559 ?
jakubsawyer
 
Príspevky: 53
Založený: 30 Júl 2009 15:35 pm

Reklama

Odoslaťod Raviolka » 30 Júl 2009 16:29 pm

Jestli jsi začátečník, tak vynechej Florapol, Nitrivec, CO2 a hnojiva vůbec. Jestli chceš fujizunu, budiž. Vyber si nenáročné rostliny - pro krevetky je fajn jávský mech (Vesicularia dubyana) a skvělý bude třeba i růžkatec (Ceratophyllum demersum). Taky můžeš použít anubiasy. Případně si vyber i nějaké náročnější rostlinky, ale než je koupíš, nech si ještě svůj výběr od někoho "schválit". Toho světla tam bude dost, lampa je ok - ale zbytečně drahá, zkus nejdřív kouknout někde v Baumaxu nebo Hornbachu. Jestli se Ti tahle lampa líbí, tak si jí samozřejmě kup, nic špatného na ní není :-)
Ohřívač nepotřebuješ, pokud bude akvárium v místnosti, kde neklesá v zimě teplota pod 20 °C (hodilo by se o chlup víc, pak se krevetky přestávají množit).
S krevetkami počkej tak dva týden po založení akvária a až je tam dáš, nekrm je, nebo jen úplně nepatrně. Určitě si něco na zub najdou a aspoň nebudeš mít problémy s dusitany. Nezpaomeň přitom měnit vodu, první dva měsíce bych měnila 2krát týdně čtvrtinu (aspoň pár minut odstátou vodu), potom stačí každý týden.
Jo a těch krevet Ti bohatě stačí deset. Jestli jim bude dobře, rozmnoží se velmi rychle :-)

P.S. Doporučuju Ti mrknout na časopis Akvárium, kde je toho o chovu krevet poměrně dost a o miniakváriích taky :wink:
http://klub.akva.sk/akvarium.php
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Krevety a akvárium

Odoslaťod jakubsawyer » 30 Júl 2009 16:59 pm

A neni na ně to akvárium moc velký pokud nemusí bejt ty hnojiva tak mi tam pak neporostou tolik ty kytky ne ?Tak pokud stačí 10 koupim jen deset já sem právě četl že do začátku je lepší koupit víc ,že se pak líp zabydlujou apod....
jakubsawyer
 
Príspevky: 53
Založený: 30 Júl 2009 15:35 pm

Re: Krevety a akvárium

Odoslaťod Raviolka » 30 Júl 2009 17:15 pm

Jo, kupovat krevet víc a ne jen pár kousků je určitě dobře. Ale ty plánuješ akvárium s hrubým objemem 16 l... takže to "víc" by tomu mělo být úměrné. Opakuju ještě jednou, že 10 krevet bohatě stačí :)

Tomuhle nerozumím:
jakubsawyer napísal:A neni na ně to akvárium moc velký pokud nemusí bejt ty hnojiva tak mi tam pak neporostou tolik ty kytky ne ?
Na koho je akvárium moc velké :?:

Rostliny porostou tak akorát, ty pravidlené výměny vody budou stačit. Pokud by rostlinám něco chybělo, poznal bys to - tj. nezahubil bys je hned, "preventivní" hnojení není třeba. Uvidíš za dva tři měsíce, jak to akvárium funguje, potom můžeš něco měnit.
(Jinak uvažovat, jestli kytky porostou nebo ne, takhle obecně nejde. Těch "kytek" se v akváriích pěstuje strašně moc a mají velmi různé nároky, takže si zkus vybrat, jaké konkrétně bys chtěl. Opravdu jich spousta poroste velmi dobře i bez hnojení. Ale dej sem svou představu a můžeme Ti poradit lépe.)

Neber to, jako že Tě chci o něco ochudit, když Ti věci jako CO2, Florapol a nevímjaké vodičky rozmlouvám. Čím jednodušší akvárium, tím líp můžeš kontrolovat a hlavně chápat, co se v něm odehrává. Všechno kromě Florapolu si můžeš vyzkoušet později. A ten Florapol bych fakt nedávala, Fujizuna je lehká a do akvária vysokého jen 20 cm jí určitě nedáš 5 cm... takže by to spíš vedlo k problémům. Rostliny Florapol nepotřebují, v nejhorším se dá nahradit tabletovým hnojivem, které tak rizikové není. Ale na to je čas :wink:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Krevety a akvárium

Odoslaťod yazen » 30 Júl 2009 17:30 pm

jakubsawyer napísal:A neni na ně to akvárium moc velký pokud nemusí bejt ty hnojiva tak mi tam pak neporostou tolik ty kytky ne ?Tak pokud stačí 10 koupim jen deset já sem právě četl že do začátku je lepší koupit víc ,že se pak líp zabydlujou apod....


...tym "viacej" sa u krevetiek ale zvacsa prave mysli desat, cca tucet. ide o to, ze napriklad pod 5 u nich chaby pocet. Desiatka je na zaciatok pokladana za optimum.

K tym anubiasom> Niekde som cital, ze Anubiasy a Kryptokoriny vyluciju latky, ktore by krevetam mohli uskodit (stavelany?). Ale ani samotny autor si tym nebol uplne isty a odhadujem ze stovky a tisice akvaristov ich v spolocnosti tychto rastlin uspesne chovaju....
Kazdopadne pre istotu som pred vypustenim kreviet kryptokotiny a anubiasy odstranil.
yazen
 
Príspevky: 143
Založený: 16 Mar 2009 21:49 pm

Re: Krevety a akvárium

Odoslaťod jakubsawyer » 30 Júl 2009 17:34 pm

Myslel jsem jestli to akvárko stačí na ty krevetky.. Rostliny sem chtěl :Hemianthus callitrichoides ,Cladophora aegagropila,Eleocharis acicularis .Tu poslední bych chtěl vysadit po celé zadní straně aby to bylo jako pozadí.... Nevím jak je to s dostupností těhlech rostlin koukal jsem jen podle fotek ....
jakubsawyer
 
Príspevky: 53
Založený: 30 Júl 2009 15:35 pm

Re: Krevety a akvárium

Odoslaťod yazen » 30 Júl 2009 17:41 pm

jakubsawyer napísal:Myslel jsem jestli to akvárko stačí na ty krevetky.. Rostliny sem chtěl :Hemianthus callitrichoides ,Cladophora aegagropila,Eleocharis acicularis .Tu poslední bych chtěl vysadit po celé zadní straně aby to bylo jako pozadí.... Nevím jak je to s dostupností těhlech rostlin koukal jsem jen podle fotek ....


Ci to akva staci na krevetky? To je zaludna otazka :) Odpoved zalezi na tom, komu tu otazku adresujes.
Cim mensie akvarium, tym tazsie sa v nom udrzuje ekologicka rovnovaha. Ktora je prave pre krevetky velmi dolezita. A ak mas priestor a financne prostriedky, ja sam za seba by som ti urcite odporicil nieco vacsie. Ale to je moj nazor a mozno dost subjektivny. Vzdy sa snazim vsetko chovat v co najvacsich objemoch (v ramci vzdy obmedzenych moznosti, samozrejme :) ).
Na druhej strane, ludia v takto malych akvariach krevetky chovavaju a tu a tam aj narocnesie druhy.
Nech sa k tomu vyjadri niekto skusenejsi v oblasti momentalne tak neskutocne (z nudze cnosti?) popularnych miniakvarii he he.
yazen
 
Príspevky: 143
Založený: 16 Mar 2009 21:49 pm

Re: Krevety a akvárium

Odoslaťod jakubsawyer » 30 Júl 2009 19:29 pm

A ty kytky by šli ?
jakubsawyer
 
Príspevky: 53
Založený: 30 Júl 2009 15:35 pm

Re: Krevety a akvárium

Odoslaťod yazen » 30 Júl 2009 21:46 pm

jakubsawyer napísal:A ty kytky by šli ?


...s rastilinkami nebude problem. podla zvolenych druhov sa mi zda, ze vecsie akva riesit nebudes :wink:
todiz, rastlinky vypadaju byt predurcene na mini akva design.
yazen
 
Príspevky: 143
Založený: 16 Mar 2009 21:49 pm

Re: Krevety a akvárium

Odoslaťod skaner » 30 Júl 2009 22:50 pm

podľa mňa sa Hemianthus callitrichoides ani Eleocharis acicularis neprejavia bez hnojenia tak, ako možno očakávaš na základe fotiek fantastických nádrží z netu
Obrázok používateľa
skaner
 
Príspevky: 255
Obrázky: 11
Založený: 17 Máj 2008 08:28 am
Bydlisko: Bratislava - Rendez

Re: Krevety a akvárium

Odoslaťod jakubsawyer » 05 Aug 2009 17:42 pm

Ještě se chci zeptat jestli tam mam dát balenou vodu a nebo jen stačí odstátá kolik tak dní jí mam nechat odstát ?
jakubsawyer
 
Príspevky: 53
Založený: 30 Júl 2009 15:35 pm

Odoslaťod eminence » 05 Aug 2009 18:10 pm

no pri zakladani akva mozes dat aj odstatu, v podstate to je jedno. neviem ci tam chces aj nejaku filtraciu alebo nie. co sa tyka zakladania, hlavne to na zaciatok moc neprehnoj, mam s tym skusenost, ked som prehnojil minicko bivojom. nechaj par dni akva bez rastlin a az potom ich nasad a daj trochu hnojiva ku korenom. a nechaj tam len rastliny tak dva tyzdne. az potom by som sa zamyslal nad nasadenim krevetiek. ako pisala raviolka staci 10. najlepsie je jedneho druhu, ale to je uz na tebe. lebo medzi red cherry sa casto zamiesaju aj obycajne ... vela zdaru
eminence
 
Príspevky: 272
Obrázky: 14
Založený: 29 Máj 2009 19:44 pm

Odoslaťod Raviolka » 06 Aug 2009 10:58 am

Tak já bych určitě sázela rostliny hned a ještě před napuštěním. Vodu můžeš dát přímo z vodovodu, ale vzhledem k tomu, že je to malé akvárium, tak nebude problém nechat vodu odstát a vyplatí se to - stačí jen jeden den. Ušetří Ti to bublinky, které by mohly Hemianthus vytahat ven.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Krevety a akvárium

Odoslaťod jakubsawyer » 06 Aug 2009 11:26 am

No právě že my tady máme strašně tvrdou vodu, tak tam dám nakou bez bublinek ...
jakubsawyer
 
Príspevky: 53
Založený: 30 Júl 2009 15:35 pm

Odoslaťod Raviolka » 06 Aug 2009 12:18 pm

Dávkuješ nám ty informace pěkně postupně :o

Jestli je to takhle - co přesně znamená "strašně tvrdá voda", odkud jsi nebo jsi to sám měřil? - tak můžeš dát třeba polovinu nebo jen třetinu vody z vodovodu a dolít zbytek destilkou. Při tom množství to bude stát pár korun. Eventuelně zkusit CO2 z "burčáku" - návodů najdeš na netu spoustu nebo i v časopise Akvárium, na který jsem Ti už dala odkaz. Ty rostliny, co sis vybral, v strašně tvrdé vodě (bez CO2 nebo bez naředění destilkou apod.) moc neporostou.

Na začátečníka sis nabral trochu větší sousto - budu Ti držet palce, třeba Ti to bude fungovat parádně. Ale kdyby Ti ty rostliny nakonec nešly, tak se na ně i na CO2 a změkčování vody prostě vykašli a pořiď si nějaké obyčejné, nenáročné a hezké rostlinky :-)
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Krevety a akvárium

Odoslaťod jakubsawyer » 06 Aug 2009 12:35 pm

Jo já si co2 burčák už vyrobil a jede mi to tak zatím skouším jen v láhvi s vodou jestli to funguje a od včerejšího odpoledne mi to bublá tak to asi použiju... ,rostliny mi už taky přišli tak dnes pudu sázet skusím to zatím zaběhnout týden ,dva.... můžu se zeptat jestli se u těch rostlin nak musí zkracovat kořeny nebo nak dělit z jednoho košíčku na několik kusů ?
jakubsawyer
 
Príspevky: 53
Založený: 30 Júl 2009 15:35 pm

Re: Krevety a akvárium

Odoslaťod twity » 06 Aug 2009 13:02 pm

neviem ako je to s odkazom na ine weby,ale toto mi pride celkom zaujimave video :

twity
 
Príspevky: 188
Obrázky: 39
Založený: 04 Feb 2008 13:43 pm
Bydlisko: Galanta

Re: Krevety a akvárium

Odoslaťod jakubsawyer » 22 Aug 2009 11:50 am

Tak se mi v akváriu objevil jeden malý šnek ,asi z kytek... a potom mi všude plavou takové malinké jakoby žížalky dlouhé asi 0,5cm a široké 1mm co to je ?Můžu tam dát krevety nebo ne ?Akvárium mam založené 3 týdny....
jakubsawyer
 
Príspevky: 53
Založený: 30 Júl 2009 15:35 pm

Odoslaťod gogo1968 » 22 Aug 2009 12:19 pm

Jakub ak tam máš planárie tak radšej nie a prečítaj si toto

Obrázok
Obrázok používateľa
gogo1968
 
Príspevky: 254
Obrázky: 53
Založený: 20 Dec 2007 22:24 pm
Bydlisko: okr.TO

Re: Krevety a akvárium

Odoslaťod jakubsawyer » 22 Aug 2009 12:34 pm

a jak poznám že to sou určitě planárie ?
jakubsawyer
 
Príspevky: 53
Založený: 30 Júl 2009 15:35 pm

Re: Krevety a akvárium

Odoslaťod jakubsawyer » 22 Aug 2009 13:26 pm

Tak sem se rozhodl ,že celé akvárium ,udělám od znova myslíte že by šli použít kytky ještě jednou mam je nak umít např. v horké vodě ?
jakubsawyer
 
Príspevky: 53
Založený: 30 Júl 2009 15:35 pm

Odoslaťod Dušan Sivák » 22 Aug 2009 13:55 pm

planarie neplavaju, podla tvojho popisu to sedi na nejake obruckavce(hlistice), s tymi si rybky potom poradia.......ziadnu paniku, burciak zatial tiez nemusis davat, pravidelne men cast vody.Stale "prerabky" su to najhorsie co mozes robit, nejakych zakalov, mikrozivocichov sa nemusis obavat.Cca za tyzden by som vpustil nejake mensie nenarocne rybky, ktore pocas zabehu akvariu pomozu.
Dušan Sivák
 
Príspevky: 236
Obrázky: 29
Založený: 18 Aug 2008 20:29 pm
Bydlisko: dolna suca

Re: Krevety a akvárium

Odoslaťod jakubsawyer » 22 Aug 2009 14:07 pm

Jaký druh rybek ?
jakubsawyer
 
Príspevky: 53
Založený: 30 Júl 2009 15:35 pm

Odoslaťod Dušan Sivák » 22 Aug 2009 14:20 pm

poslal som ss
Dušan Sivák
 
Príspevky: 236
Obrázky: 29
Založený: 18 Aug 2008 20:29 pm
Bydlisko: dolna suca

Ďalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.