Ztnuce listy



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Odoslaťod neeoo » 23 Júl 2009 14:25 pm

Uz aj tak mam 2x6500K 39W takze to momentalne neriesim. Uvidime ako sa to teraz ukaze. Zatial ziadne velke zmeny nevidno.
neeoo
 
Príspevky: 96
Obrázky: 5
Založený: 13 Jún 2009 16:10 pm

Reklama

Odoslaťod neeoo » 01 Aug 2009 20:36 pm

Caute tak po dlhsej dobe uzivania PPMD nastali nasledujuce zmeny.

1. Echinodorus paniculatus povedal by som ze zhustla starsie listy ktore odchadzali pred hnojenim este uplne nevypadali na niektorych listoch sa urobila tmava stetinkova riasa ale vyzera ze iba na tych ktore odchadzaju.

2.Hydrophila corymbosa stare listy opadali nove zu pekne zelebe len kusok okusane zrejme nejaka rybka.

3. Bacopa crenata: no tato vyzera momentalne najhorsie aj ked predtym sa jej vcelu darilo. Novelisty skoro ani nerastu. Stare maju okraj sfarbeny na cierno.

4.Hydrop. polysperma submers: Vcelku najlepsie zlepsenie ma spustu novych listov pekne zelenych a aj velkych

5.Kauflandaciky tiez mozem povedat ze sa im dari dost dobre.

6.Cyribsosy u nich povedal by som nejako stgnuje rast ... Uvidime casom.
neeoo
 
Príspevky: 96
Obrázky: 5
Založený: 13 Jún 2009 16:10 pm

Odoslaťod garf » 07 Aug 2009 19:24 pm

ahojte...mam 16 l akvarko, svietim v nom stolovou lampou zo ziarivkou 9 W. Kedze je ziarivka kratka, svetlo nie je rovnomoerne rozptylene, ale to nie je problem...na listoch saggitarie ktora su pod ziarivkou sa mi robia take hnedasto cierne riasy..nejak neviem zistit ci ide o sinicu alebo o hnedu riasu, cize ci mam toho osvetlenioa vela aalebo malo...mam tam jednu bojovnicu, dvakrat tyzdenne menim polovicu vody, takze s dusicnanmi by to nemal byt az taky pru...r...testy este stale nemam...mam dat silnejsie svetlo alebo hladat chybu inde? dik[/code]
garf
 
Príspevky: 88
Založený: 22 Júl 2009 13:24 pm

Odoslaťod garf » 07 Aug 2009 19:25 pm

a zabudol som ze tie listy co novo narastli v mojom akvarku su skor take sklovite, nie syto zelene...teda pokial nie su od riasy...
garf
 
Príspevky: 88
Založený: 22 Júl 2009 13:24 pm

Re: Ztnuce listy

Odoslaťod gorky » 26 Okt 2009 20:55 pm

Viete poradit aky prvok chyba rastlinkam? Poskodeny list vyzera takto:

Obrázok

hnojim PMDD bez KNO3 a bez zlozky s fosforom. CO2 ide tiez , ale niekedy cez vikend vynecham hnojivo aj co2. Zatial som zvolil male davkovanie -2,5ml PMDD na 54 litrov. Ale rastlinky viditelne rastu rychlejsie. Svetlo mam 36W na 54l akva. foto akva v albume.
Obrázok používateľa
gorky
 
Príspevky: 79
Obrázky: 22
Založený: 12 Aug 2008 14:02 pm
Bydlisko: Bratislava III

Re: Ztnuce listy

Odoslaťod twity » 27 Okt 2009 10:30 am

Obrázok



nechcela som zakladat nove tema,tak som to dala sem.
neviete nahodou kvoli comu moze stracat ako keby rastlina pigment?
ta bleda cast je list,taky ako ma byt az zostane priesvitny.

fotka neni moc dobra,lepsia sa mi nepodarila.

toto zostane z listu

Obrázok
twity
 
Príspevky: 188
Obrázky: 39
Založený: 04 Feb 2008 13:43 pm
Bydlisko: Galanta

Re: Ztnuce listy

Odoslaťod azet » 27 Okt 2009 12:43 pm

@ gorky: co vies pomerat? zaujimala by ma hodnota NO3, pre informaciu hodnota CO2. co vsetko mas namixovane v PMDD? podla foto akvarka je cela hladina porastena limnou. vycuca Ti vsetok N a K.

@ twity: rastlinam sa ocividne nedari, riasam v pozadi naopak sa dari super. cim hnojis? kolko rozpusteneho CO2 sa nachadza vo vode?
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: Ztnuce listy

Odoslaťod twity » 27 Okt 2009 14:37 pm

to v pozadi je ta riasova gulicka.riasy tam nejak velmi nemam.
mam to iste nano ako ty len 20l a hnojim tym hnojivom co bolo k tomu nano akvarku.

co2 nepridavam,ale napadlo ma ze im to moze chybat.
twity
 
Príspevky: 188
Obrázky: 39
Založený: 04 Feb 2008 13:43 pm
Bydlisko: Galanta

Re: Ztnuce listy

Odoslaťod twity » 27 Okt 2009 14:38 pm

to v pozadi je ta riasova gulicka.riasy tam nejak velmi nemam.
mam to iste nano ako ty len 20l a hnojim tym hnojivom co bolo k tomu nano akvarku.

co2 nepridavam,ale napadlo ma ze im to moze chybat.

stalcilo sa mi to 2x :evil:
twity
 
Príspevky: 188
Obrázky: 39
Založený: 04 Feb 2008 13:43 pm
Bydlisko: Galanta

Re: Ztnuce listy

Odoslaťod azet » 27 Okt 2009 17:25 pm

twity, mas aj dennerle osvetlenie - 12W? mas aj foto celej nadrze, aby bolo vidiet, kolko je tam rastlin? ako dlho svietis? mas tam ryby a iny zivot? ako casto a cim krmis? ako casto menis vodu, kolko? filter mas tiez od dennerle? ako mas nastaveny prietok? vies nieco pomerat? hlavne CO2, NO3? daily hnojifko davkujes podla navodu?

takto mozem len teoretizovat, ale moja hypoteza je, ze akvarku chyba CO2 a NO3. K-acko mas obsiahnute v daily hnojive dennerle, P-ecko je mozno, opakujem mozno vyprodukovane pocas behu akva v akom-takom mnozstve, ale CO2 je malo a NO3 mozno nemeratelne.

mozno som vsak uplne vedla. daj pls viac info a foto.
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: Ztnuce listy

Odoslaťod twity » 27 Okt 2009 18:17 pm

Obrázok

to je moje akva,rastlinkam sa tam moc darit nechce.
svietim svetlom dennerle osvetlenie - 12W okolo 12h
mam tam 4 boraras a 5 kreviet.hnojivo davkujem podla navodu.
Co sa tyka NO3 je okolo 25 a test na CO2 zial nemam.

sorry za obrazok,ale nemam soft na upravu.
twity
 
Príspevky: 188
Obrázky: 39
Založený: 04 Feb 2008 13:43 pm
Bydlisko: Galanta

Re: Ztnuce listy

Odoslaťod gorky » 27 Okt 2009 22:34 pm

azet napísal:@ gorky: co vies pomerat? zaujimala by ma hodnota NO3, pre informaciu hodnota CO2. co vsetko mas namixovane v PMDD?
podla foto akvarka je cela hladina porastena limnou. vycuca Ti vsetok N a K.


Testy mam iba papierikove JBL 5 v 1. Podla nich mam priblizne
NO3 30 - 50 mg
NO2 2 - 5 mg
Gh 7 - 14
Kh asi 15
Ph 7,6
Tymto testom ale velmi neverim, aj ked dusik tam bude ale PH a KH sa mi nepozdavaju. Druhy test je podla mna lepsi.

Podla JBL permanent testu , ktory meria CO2 mam:
PH 6,8
Kh 4 - 6
CO2 je ok. (ako na obr.)
Obrázok

V PMDD mam namiesane zlozky: K2SO4, MgSO4 a TENSO coc. (ostatne nedavam kedze mam zvorodky a dusik je dost vysoky)
Davkujem 25-30ml na 54 litrov. Svetlo je 2x18w philips 840

Lemnu minor odstranujem z hladiny az ked cela zarastie, potom ju povyberam ako sa len da a zasa necham rast. Teraz kedze mam vysoky dusik, tak ju nechavam dlhsie.

Nemozu sa listy rozpadavat prekyslenim vody? Kedze davam co2 z burciaka cez kamen, neviem to kontrolovat, tak ma napada ci voda nemoze byt velmi kysla az by uskodila rastlinam.
Obrázok používateľa
gorky
 
Príspevky: 79
Obrázky: 22
Založený: 12 Aug 2008 14:02 pm
Bydlisko: Bratislava III

Re: Ztnuce listy

Odoslaťod azet » 29 Okt 2009 12:08 pm

@ twity: no bez zmerania obsahu co2 vo vode je tazko radit. listy na rastlinach sa rozpadavaju preto, lebo im bud nieco chyba, alebo dana zivina vo vode obsiahnuta byt moze, ale jej prijem je zavisly od inej komponenty, ktora vo vode chyba. zakladom zdraveho rastu je dostatok svetla (toho mas dost) a dostatok co2 (toho mas pravdepodobne malo). hnojenim to uz len doladujes. na skusku mozes pridat trochu co2 - uvidis co to spravi.

@ gorky: podla toho co ukazuju papieriky by vyplyvalo, ze co2 mozes este kludne pridat. indikacia permanentneho testu ja povazujem len za orientacnu - zaklad je pomerat separatne ph a kh. zavisi vela od toho, aku vodu si pouzil na roztok (ci z akvaria, z vodovodu, inu...). dierky v listoch nevznikaju z prekyslenia. plati to iste, co som pisal o par riadkov vyssie: je to jasny indikator, ze rastline chyba stavebny kamen, ktory bud vo vode obsiahnuty nieje a ak aj je, jeho prijem limituje ina zlozka, ktora nieje obsiahnuta vo vode.

este to zopakujem - zdravy rast rastliny vyzaduje predovsetkym: dostatok svetla a co2. nasledne NPK. a potom mikroprvky.

do zakladnej vybavicky rastlinkara by mali patrit testy na: NO3, P, PH, KH. pomerat stav a pomerat odber rastlin. nasledne upravit davkovanie, najlepsie v jednotlivych komponentoch. prijemne davkovanie hnojiv ktore sa mi osvedcilo, je podla "principu" estimative index, cize odhadom. staci pogooglit.
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: Ztnuce listy

Odoslaťod azet » 30 Okt 2009 14:43 pm

@ gorky: este maly doplnok - ak Ti ostal este extra prach K2SO4, skusil by som ho do akva pridavne separatne dosypat. ale za predpokladu, ze navysis aj CO2. kedze nedavas KNO3 kvoli vyssej hodnote NO3 ktoru si nameral, zrejme prave K-acko bude rastline chybat - dierky znamenaju, ze si ho rastlina doluje zo starych listov...
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Predchádzajúca

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.