najlepsia smrt



Všetko okolo akvarijných rýb

Odoslaťod matuskl » 23 Feb 2009 17:11 pm

ale najlepšia smrť (bezbolestná) je tá, že rybku zmrazíš v miske z vodou a potom upadne do bezvedomia a môžeš ju potom spláchnuť :lol:
matuskl
 
Príspevky: 9
Obrázky: 1
Založený: 24 Jan 2009 18:58 pm
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Reklama

Re: najlepsia smrt

Odoslaťod angelika » 09 Júl 2009 18:00 pm

ja tiez musim akurat utratit jednu rybku (dost neprijemne mi ju nafuklo, nastastie v karantennej nadrzi, takze ostatne rybky neboli nakazene). liecit ju uz nema vyznam, uz ledva plava a "caka" na smrt.

nemam to srdce jej odrezat hlavu ci drvit ju kamenmi, takze ju asi dam do sodovky.. kolko dlho by tam mala byt, aby som si bola ista, ze po par minutach sa neprebereie z narkozy a neuschne niekde v smetiach?
Obrázok používateľa
angelika
 
Príspevky: 208
Obrázky: 24
Založený: 25 Máj 2009 17:01 pm
Bydlisko: Nepomuk, Plzeň-Jih

Re: najlepsia smrt

Odoslaťod angelika » 09 Júl 2009 18:05 pm

ja tiez musim akurat utratit jednu rybku (dost neprijemne mi ju nafuklo, nastastie v karantennej nadrzi, takze ostatne rybky neboli nakazene). liecit ju uz nema vyznam, uz ledva plava a "caka" na smrt.

nemam to srdce jej odrezat hlavu ci drvit ju kamenmi, takze ju asi dam do sodovky.. kolko dlho by tam mala byt, aby som si bola ista, ze po par minutach sa neprebereie z narkozy a neuschne niekde v smetiach?

*jeden prispevok prosim zmazat.. nejak mi to zblblo :(*
Obrázok používateľa
angelika
 
Príspevky: 208
Obrázky: 24
Založený: 25 Máj 2009 17:01 pm
Bydlisko: Nepomuk, Plzeň-Jih

Re: najlepsia smrt

Odoslaťod Drink59 » 09 Júl 2009 18:17 pm

mne ked nejaka skapina tak ju bud tresnem kladivom po hlave ako ked sa zabijaju kapre alebo ju proste tresnem o nejaku hranu... oakmzite skape a nic neciti.. je to rychle a humanne... aj popravy udi boli humanne a nehumanne... zoberte si rozdiel medzi odseknutim hlavy, zastrelenim ... VS: utopenie a ine pomale smrti... tak aj s rybkami... zda sa mi nehumanne ju niekde mrazit kym neskape... to uz humannejsie je nechat ju skapat v akve.
Obrázok používateľa
Drink59
 
Príspevky: 96
Obrázky: 1
Založený: 29 Júl 2008 07:30 am
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Odoslaťod angelika » 09 Júl 2009 18:20 pm

pisem, ze nemam na to srdce.. a ani "gule". mne je zle, ked seba nechtiac porezem.. nie to este rezat do zivej ryby, co sa mi trepe v ruke.. a to by som asi sama skoncila na pohotovosti..

s mojimi traslavymi rukami si akurat tak podrezem zily a rybka niekde pod skrinou uschne...
Obrázok používateľa
angelika
 
Príspevky: 208
Obrázky: 24
Založený: 25 Máj 2009 17:01 pm
Bydlisko: Nepomuk, Plzeň-Jih

Re: najlepsia smrt

Odoslaťod angelika » 11 Júl 2009 16:16 pm

takze rybka :dead: :cry:

dala som ju do zavaraninoveho pohara, kam som naliala 3 deci mineralky.. ako som tam dala rybku, bolo do sekundy po nej.. necham ju tam tak hodinu, aby som mala istotu, ze je naozaj :dead:, aby sa nahodou neprebrala a potom netrpela este viac.. ked sa obratila hore bruskom, tak cele ho mala zaliate krvou, od vcera bola skrutena a divne plavala.. neviem aku mala chorobu, ale teraz plava v rybom nebicku s ostatnymi rybkami

dufam, ze to bolo bezbolestne..
Obrázok používateľa
angelika
 
Príspevky: 208
Obrázky: 24
Založený: 25 Máj 2009 17:01 pm
Bydlisko: Nepomuk, Plzeň-Jih

Odoslaťod janka2012 » 18 Aug 2009 10:51 am

ked sa tu uz tak velmi diskutuje o smrti, chcem sa opytat kolko sa vlastne rybicky priemerne dozivaju.dnes rano som nasla 3 mrtve, ale neviem ake boli stare lebo som ich dostala od kamaratky.zaujimala by ma dlžka zivota takych najbeznejsie chovanych rybiciek ako gupky, neonky, prisavnik, mecunky, platy...atd.dakujem
janka2012
 
Príspevky: 34
Obrázky: 2
Založený: 16 Júl 2009 20:31 pm
Bydlisko: Šaľa

Odoslaťod viki3111 » 18 Aug 2009 15:45 pm

Mineralka, či sodovka je to iste ako ju "rozdupnuť" (ešte horšie), hrozne to bolí a ryba dostane strašne bolestiví šok z "kyslej" vody a z toho umrie je to ako ju hodiť do kyseliny :cry: skuste si naliať mineralku do oka, asi tak to isté!! :cry: :cry:
-
-
Keď usmrtiť, tak mraznička
Naposledy upravil viki3111 dňa 18 Aug 2009 15:53 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
viki3111
 
Príspevky: 31
Obrázky: 1
Založený: 06 Aug 2009 19:01 pm

Re: najlepsia smrt

Odoslaťod viki3111 » 18 Aug 2009 15:52 pm

angelika napísal:.. ked sa obratila hore bruskom, tak cele ho mala zaliate krvou, od vcera bola skrutena a divne plavala.. neviem aku mala chorobu, ale teraz plava v rybom nebicku s ostatnymi rybkami

dufam, ze to bolo bezbolestne..


.......... No to určite nebolo! :oops:
Obrázok používateľa
viki3111
 
Príspevky: 31
Obrázky: 1
Založený: 06 Aug 2009 19:01 pm

Odoslaťod angelika » 18 Aug 2009 18:28 pm

ako vieš co pri tom cíti ryba?? mineralka do oka je to iste ako ked vo vode otvoris oci.. chvilu to pali, ale da sa to vydrzat.. takze ak to iste citi ryba, tak to nie je az take zle.. a je to humannejsie ako jej liat do vody chemikalie a nechat ju sa trapit.. a ako citam od skusenejsich v tejto diskusii, odporucaju to viac, ako ju zaziva splachnut.. co je nakoniec aj nelegalne

vies si predstavit ako ta zaziva zmrazia? nechcela by som to zazit..

mimochodom mineralka nie je kysla, ale zasadita, pretoze obsahuje rozpustene mineraly.. preco asi sa vola mineralka??
Obrázok používateľa
angelika
 
Príspevky: 208
Obrázky: 24
Založený: 25 Máj 2009 17:01 pm
Bydlisko: Nepomuk, Plzeň-Jih

Odoslaťod Adhara » 24 Aug 2009 21:37 pm

Zaujímavá téma, i keď dosť morbídna... :wink:

Ja osobne som ešte nikdy nijakého stavovca nezabila a týka sa to aj rýb. Snažím sa ich liečiť a nechávam všetko na prirodzený priebeh. Len moja mama si raz silou-mocou presadila "humánne" utratenie chorej neónky. Dali sme ju do studenej vody, ktorú sme ale už ďalej nechladili (len proste najstudenšia voda z vodovodu. Výsledok? Neónka sa vyliečila... :roll: to myslím podporuje heslo: nikdy to nevzdávajte!

Je zaujímavé, že akvaristické knihy doporučujú utrácať pri nejednej chorobe, ale už menej často píšu, ako. Tiež som sa stretla s chladením. Teoreticky to fakt môže byť pre ne príjemná a bezbolestná smrť, pretože ryby sú studenokrvné a ich pociťovanie chladu je iné, ako naše. (Keď už sme pritom, ani smrteľné podchladenie človeka nie je ani zďaleka ten najhorší koniec, aký ho môže postretnúť). Odsekávanie hláv mi pripadá trošku technicky ťažko realizovateľné, ak je ryba príliš malá a to utrpenie je tam určite aspoň do chvíle, kým sa metá na suchu a čaká na odseknutie hlavy. To je akoby ste sa topili a niekto vám po chvíli pod vodou odsekol hlavu. Topenie je sakramentsky nepríjemné a v tomto ohľade mám s rybami veľký súcit - nevyberám ich z vody, kým vyslovene nemusím a potom sa ich snažím vrátiť do nej v rekordne krátkom čase.
Obrázok používateľa
Adhara
 
Príspevky: 86
Obrázky: 17
Založený: 06 Júl 2009 10:08 am
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Odoslaťod Adhara » 24 Aug 2009 21:47 pm

angelika napísal:
mimochodom mineralka nie je kysla, ale zasadita, pretoze obsahuje rozpustene mineraly.. preco asi sa vola mineralka??


Minerál je chemicky neutrálna látka, z čoho mi vyplýva, že minerálna voda by mala byť neutrálna (napokon - piť dennodenne nejaké kyseliny alebo zásady, to by sme si dlho nepožili).

Ak sú v nej bublinky, tak to je CO2, oxid uhličitý, ktorý sa pri rozpustení vo vode naviaže na molekulu H2O a vzniká kyselina uhličitá. Z toho mi vpylýva: bublinkavá minerálka by mala byť kyslá.
Obrázok používateľa
Adhara
 
Príspevky: 86
Obrázky: 17
Založený: 06 Júl 2009 10:08 am
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Re: najlepsia smrt

Odoslaťod tomas budvesel » 25 Aug 2009 10:08 am

ja pouzivam vlozenie do ladovej vody alebo hodit o zem..... ale castejsie tu studenu vodu nemusim odpratavat pozostatky :D
tomas budvesel
 
Príspevky: 41
Obrázky: 3
Založený: 07 Apr 2008 14:08 pm

Odoslaťod dodopa » 03 Sep 2009 12:44 pm

prepacte ze to sem pisem ale nenasiel som nic take a novu temu nechcem zakladat.dnes rano sa mi naskytol zly pohlad.moja torakata bola zaseknuta medzi trubicou filtra a sklom.ihned som ju stade dostal a ona si lahla na hladinu.celu chrbticu ma vykrivenu do jednej strany a ked sa pokusi plavat plava bokom ale hned padla.prelozil som ju do karanteneho akva.ked som teraz prisiel bola kusok premiestnena a stale dycha no stale lezi bokom a neplava.myslite ze ju mam trapit a mozno sa jej to napravi?alebo ju nemam trapit a pripravit jej hrob.ja ju fakt nechcem trapit ale keby sa jej to vratilo do povodneho stavu tak by som ju nechal tak. neviem co mam robit a preto chcem radu profikov. vopred vdaka a ospravedlnujem sa za tlacovky.
dodopa
 
Príspevky: 38
Obrázky: 3
Založený: 14 Mar 2009 11:52 am
Bydlisko: Nitra

Odoslaťod Poly » 03 Sep 2009 16:23 pm

Adhara napísal:
angelika napísal:
mimochodom mineralka nie je kysla, ale zasadita, pretoze obsahuje rozpustene mineraly.. preco asi sa vola mineralka??


Minerál je chemicky neutrálna látka, z čoho mi vyplýva, že minerálna voda by mala byť neutrálna (napokon - piť dennodenne nejaké kyseliny alebo zásady, to by sme si dlho nepožili).

Ak sú v nej bublinky, tak to je CO2, oxid uhličitý, ktorý sa pri rozpustení vo vode naviaže na molekulu H2O a vzniká kyselina uhličitá. Z toho mi vpylýva: bublinkavá minerálka by mala byť kyslá.


Mineral je navonok chemicky neutralny v tuhom stave. V roztoku disociuje na kationy a aniony, co moze mat vplyv na vysledne pH. :roll: Mineralky su zvacsa zasadite, kvoli rozpustenym hydrogenuhlicitanom (vysvetlim nizsie), vdaka ktorym sa mineralka navyse sprava ako tlmivy roztok (hydrogenuhlicitanove aniony mozu podla potreby prijat alebo odstiepit proton a "tlmit" tym snahy o zmenu pH). Takze rozpustanie CO2 pH az tak nezmeni. Disociacia hydrogenuhlicitanu vapenateho:
Ca(HCO3)2 + 2H2O = Ca+ + 2OH- + 2H2CO3

:arrow: Rozpustanim hydrogenuhlicitanu vznikaju hydroxidove aniony, teda pH>7 :)
Samozrejme zavisi to od mnozstva rozpusteneho hydrogenuhlicitanu. Ak ho je malo, nasytenim mineralky oxidom uhlicitym moze pH klesnut pod 7. :)

Sorry za OT :oops:
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod D77 » 03 Sep 2009 20:37 pm

Poly napísal:Mineral je navonok chemicky neutralny v tuhom stave. V roztoku disociuje na kationy a aniony, co moze mat vplyv na vysledne pH. :roll: Mineralky su zvacsa zasadite, kvoli rozpustenym hydrogenuhlicitanom (vysvetlim nizsie), vdaka ktorym sa mineralka navyse sprava ako tlmivy roztok (hydrogenuhlicitanove aniony mozu podla potreby prijat alebo odstiepit proton a "tlmit" tym snahy o zmenu pH). Takze rozpustanie CO2 pH az tak nezmeni. Disociacia hydrogenuhlicitanu vapenateho:
Ca(HCO3)2 + 2H2O = Ca+ + 2OH- + 2H2CO3

:arrow: Rozpustanim hydrogenuhlicitanu vznikaju hydroxidove aniony, teda pH>7 :)
Samozrejme zavisi to od mnozstva rozpusteneho hydrogenuhlicitanu. Ak ho je malo, nasytenim mineralky oxidom uhlicitym moze pH klesnut pod 7. :)

Sorry za OT :oops:


Prosim ta velmi pekne - mozes este raz a po slovensky? :roll: :o :wink: Je sytena mineralka ako forma "eutanazie" dobry napad alebo nie je? :? :?:

Pre DODOPA- bohuzial, neviem poradit, aj ked -neviem preco - si mylsim ze uz mate poriesene :(
Obrázok používateľa
D77
 
Príspevky: 43
Obrázky: 14
Založený: 23 Máj 2009 09:51 am
Bydlisko: KE

Odoslaťod koco » 03 Sep 2009 21:07 pm

dodopa napísal:prepacte ze to sem pisem ale nenasiel som nic take a novu temu nechcem zakladat.dnes rano sa mi naskytol zly pohlad.moja torakata bola zaseknuta medzi trubicou filtra a sklom.ihned som ju stade dostal a ona si lahla na hladinu.celu chrbticu ma vykrivenu do jednej strany a ked sa pokusi plavat plava bokom ale hned padla.prelozil som ju do karanteneho akva.ked som teraz prisiel bola kusok premiestnena a stale dycha no stale lezi bokom a neplava.myslite ze ju mam trapit a mozno sa jej to napravi?alebo ju nemam trapit a pripravit jej hrob.ja ju fakt nechcem trapit ale keby sa jej to vratilo do povodneho stavu tak by som ju nechal tak. neviem co mam robit a preto chcem radu profikov. vopred vdaka a ospravedlnujem sa za tlacovky.
ak sa to nespravi za den, dva, tak by som jej vela sanci nedaval.
Obrázok používateľa
koco
 
Príspevky: 18
Založený: 23 Júl 2009 09:27 am

Odoslaťod koco » 03 Sep 2009 21:08 pm

delete this
Obrázok používateľa
koco
 
Príspevky: 18
Založený: 23 Júl 2009 09:27 am

Re: najlepsia smrt

Odoslaťod Poly » 04 Sep 2009 18:35 pm

D77: Sorry, len som sa snazil ozrejmit problematiku "pH balenej mineralnej vody" :D
Na utratenie rybiciek je vhodna akakolvek perliva voda, teda moze byt aj stolova voda, aj mineralka, ci sifon, hlavne aby bola bublinkova. Vysoky obsah CO2 vo vode sposobi rybe(podla vacsiny zdrojov) stratu vedomia, comu aj celkom verim, pretoze som si skusil pricuchnut k CO2 priamo z vyvodu z flase a dobre sa mi teda zamotala hlava :lol: Pre istotu je dobre ju tam este par minut nechat.
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod viki3111 » 05 Sep 2009 09:37 am

Poly napísal:len som si skusil pricuchnut k CO2 priamo z vyvodu z flase a dobre sa mi teda zamotala hlava Pre istotu je dobre ju tam este par minut nechat.

Ryba určite nezdochne na "okamžité" vstrebanie co2 a následne vytlačenie O2 (kyslíku) z tela a "udusenie" (ako by sa niekto mohol domnievať). Zahynie na bolesť, presnejšie traumu z nej, lebo je ako v kyseline a keďže má celé telo jemné a citlivé ako sliznica tak je to poriadny šok z bolesti.
a "poriadne" bublinková voda je "poriadne" kyslá.
Vysoký obsah Rozpusteného CO2 zmení jej PH a z inak neutrálnej vody urobí vodu kyslú, agresívnu, preto mám od krčného zakázané piť "bublinkovú" vodu, pretože je aj pre ludskú sliznicu poriadne agresívna a dráždivá (a je úplne jedno aký obsah minerálov v nej je) rozhoduje rozpustene CO2.

hádzať rybu do minerálky je to isté ako do horúcej vody (možno horšie). Ak by aj ryba zomrela pretože sa zadusí do vtedy ju to páli a musí bolieť! (horúca voda je určite rýchlejšia). Takže "humanne"? Dýchať CO2 je iné ako ho príjmať rozpustene vo vode, vo vzduchu je "neutrálne" no rozpustené vo vode je "kyselina". Človek dýcha vo vzduchu 21% kyslík a zbytok CO2 dusík a ine. Naše telo CO2 produkuje a nieje samé o sebe tak prudko a rýchlo jedovaté, aby "okamžite" zabilo.
Obrázok používateľa
viki3111
 
Príspevky: 31
Obrázky: 1
Založený: 06 Aug 2009 19:01 pm

Re: najlepsia smrt

Odoslaťod holenda » 05 Sep 2009 10:15 am

nechapem na co to vobec riesite s tou vodou s CO... aj keby to fungovalo ze "zdochne na okamžité vstrebanie co2 a následne vytlačenie O2 (kyslíku) z tela a udusenie" tak to potom uplne staci ju vybrat z vody a nechat na suchu, zdochne taktiez na udusenie... a to podla mna vobec nieje humanna smrt. najhumannejsie mi pripada zobrat rybku do ruky a poriadne silno ju hodit o nejaky tvrdy povrch (plech, vana...) rybka je okamzite mrtva bez trapenia a nejakeho dusenia...
Obrázok používateľa
holenda
 
Príspevky: 83
Obrázky: 23
Založený: 30 Sep 2005 19:09 pm
Bydlisko: Kosice, SR

Odoslaťod stereox » 05 Sep 2009 10:17 am

všetci rozpravate o tom, čo je pre koho pripustne a humanne..smrt nieje vec, ktora sa doporucuje, ak mate problem s rybkou, vyrieste ho co najskor-okamzite. aj pre nu aj pre vas to bude najlepsie.po precitani temy odporucam mechaniku.
stereox
 
Príspevky: 11
Obrázky: 0
Založený: 29 Mar 2009 16:54 pm

Re: najlepsia smrt

Odoslaťod Poly » 05 Sep 2009 17:00 pm

viki3111 napísal:Naše telo CO2 produkuje a nieje samé o sebe tak prudko a rýchlo jedovaté, aby "okamžite" zabilo.

Telo produkuje mnoho latok, ktore su pre neho jedmi (amoniak). CO2 nie je prudko ani rychlo jedovaty, ani okamzite nezabija, ale v 100% koncentracii sposobuje bezvedomie! Mimochodom voda tiez nie je jedovata, ale ak vypijes vela cistej destilovanej vody naraz, mozes sa rozlucit so zivotom - popraskaju ti bunky vratane mozgovych :?
Hemoglobin (ak ma moznost) viaze radsej CO2 ako O2, pri kazdom nadychu cisteho CO2 molekuly hemoglobinu pustia kyslik "k vode" a zoberu si radsej CO2 :arrow: upadnes do bezvedomia behom par sekund.
Osobne eutanaziu perlivou vodou nepouzivam, pretoze sa da polemizovat o tom, co, ako a ci bezbolestne sposobi rybiu smrt.

viki3111 napísal:(a je úplne jedno aký obsah minerálov v nej je) rozhoduje rozpustene CO2.

Nemas pravdu, rozpustim ti 200g uhlicitanu sodneho v 1l vody a mozes tam natlacit CO2 kolko chces, pH nedotiahnes ani k 7, teda ak nebudes podvadzat zvysenim tlaku :lol: Naopak, dam ti 1l destilovanej vody, do ktorej pustis zopar bubliniek a pH ti pojde rapidne dole (az k 1). pH zavisi od obsahu mineralov, a to kapanek dost. :roll:
Ale je pravda, ze v drvivej vacsine sytenych vod je pH nieco menej ako 7 (4,5-7), kedze mnozstvo rozpustenych uhlicitanov je podstatne nizsie :) Ak by tam ale uhlicitany a hydrogenuhlicitany rozpustene neboli, takato voda by mala pH okolo 1 a to uz by som neodporucal pit :D

holenda napísal:(aj keby to fungovalo ze "zdochne na okamžité vstrebanie co2 a následne vytlačenie O2 (kyslíku) z tela a udusenie" tak to potom uplne staci ju vybrat z vody a nechat na suchu, zdochne taktiez na udusenie...

Udusenie ryby vo vode nasytenej CO2 je podstatne ale podstatne rychlejsie - prebytok CO2 v okolitom prostredi sposobi pocas niekolkych nadychov a vydychov vytlacenie velkeho mnozstva kyslika z krvi a jeho nahradenie oxidom uhlicitym, zatial co pri duseni na suchu nejaku dobu trva, kym sa v tele vytvori dostatocne velke mnozstvo CO2 a potom ryba upada do bezvedomia.
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod Adhara » 06 Sep 2009 13:07 pm

Nemýlite si náhodou ten CO2 s CO? Pretože pokiaľ viem, práve CO (oxid uhoľnatý) spôsobuje u človeka (a zrejme u všetkých stavovcov) rýchly nástup bezvedomia a smrť, pretože sa naviaže na hemoglobín a nechce sa stadiaľ pustiť. Zatiaľ čo na CO2 (oxid uhličitý) sa umiera proste preto, lebo čím je väčšia jeho koncentrácia vo vzduchu (alebo vo vode), tým menšie je tam percentuálne zastúpenie kyslíka.
Obrázok používateľa
Adhara
 
Príspevky: 86
Obrázky: 17
Založený: 06 Júl 2009 10:08 am
Bydlisko: Žiar nad Hronom

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.