Blednutie farby rybiciek...help



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Blednutie farby rybiciek...help

Odoslaťod Stefo » 26 Aug 2009 17:28 pm

Ahojte.. mam taky maly problem z nicoho nic mi zacali rybky stracat farbu a tak by som chcel vediet co to moze sposobovat. Mna napada iba nedostatok svetla alebo dakeho vitaminu. Netrapilo by ma to az tak, keby mi neuhynuli tri rybky (sumcek, tetra, mecun, akvarko cca 16 l, mam dve zive rastliny a klasicky filter so spongiou, teplota vody 24 stupnou a krmim vlockovym krmivom).

Este jedna vec ma trapi a to ze na spodku akvaria sa mi usadzuje krmivo, ktore rybky nezozeru a bojim sa ci nemohlo zacat hnit a z toho nedostali daku plesen a preto ten uhyn.

...Diky za vase odborne rady.. :D
Stefo
 
Príspevky: 13
Založený: 11 Jún 2009 17:32 pm

Reklama

Re: Blednutie farby rybiciek...help

Odoslaťod Raviolka » 26 Aug 2009 17:55 pm

Stefo napísal:...Netrapilo by ma to az tak, keby mi neuhynuli tri rybky (sumcek, tetra, mecun, akvarko cca 16 l...
Ani jedna z těch ryb do 16 l akvária nepatří, je to pro ně malé. I když pominu fakt, že "tetra" a "sumček" jsou dost široký pojem, trvám na tom.
Pokud tam byly tyhle tři ryby pohromadě, měla bych obavy o jejich život. (...pozdě...) Ale ty píšeš, že tyhle tři ryby umřely a OSTATNÍ blednou. Tím hůř, vždyť to bylo (a pravděpodobně pořád je) strašně přerybněné.

Nelam si hlavou se světlem a vitamíny, těm rybám jde o život kvůli něčemu mnohem jednoduššímu. Dusíkaté látky. Teď hned vyměň polovinu vody v nádrži (natoč z vodovodu vodu o stejné teplotě, jako je v akváriu, a nech ji odstát pár minut).

Potom si sedni zase k počítači a napiš nám, jaké máš v tom akváriu ryby. Obávám se, že se budeš muset některých zbavit.

A potom se pusť do čtení, Tvůj problém se jmenuje dusitany, amoniak, otrava ryb dusíkatými látkami... použij hledání, najdeš toho dost. Začít můžeš hned v tomhle tématu, tazatel tam měl velmi podobný problém a najdeš tam rady, jak postupovat:
prosim-rychlo-mi-pomozte-prosim-t9532.html

P.S. Žádné zbytky po krmení zůstat v akváriu nesmí, to je základní chyba. Takže s tou výměnou vody rovnou tu špínu odkal. A přestaň krmit, dokud se ryby zase nevybarví, i kdyby to trvalo týden. Ta situace je pro Tvoje ryby velmi vážná.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Odoslaťod dusik » 26 Aug 2009 17:58 pm

Evidentne prekrmuješ a v akváriu sa ti hromadia dusitany. Do 16l akvária rybky nepatria. Je to dosť málo. Výmenami vody by si to odstránil nahromadené N látky. Ale nesmieš prekrmovať menej je viac. Krmivo nesmie zostať a 16l akváriu už vôbec nie.

Edit: niekto ma predbehol :o
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod Stefo » 26 Aug 2009 20:27 pm

Myslis, ze to je prerybnene??
...mam tam Mecuna mexickeho (smacek a samicka, ale samicka zdochla ale stihla vykotit tri male rybicky), Mrenka stvorpruha (asi to boli dvaja samci to neviem ale jeden umrel), Sumcek asi je to pictus (tiez boli dva neviem pohlavie a jeden umrel asi po 2 tyzdnoch co som mal akvarko ale bol od zaciatku divny stale iba lezal na dne a nehybal sa) a dva prisavniky hrebenate.

ako prvy my zdochol ten sumcek ale ten bol od zaciatku cudny, porom ta mrenka ale to som bol na dovolenke a krmila to sestra a neviem co to mohlo sposobit a posledna co zdochla bol mecun ktory sa sprraval na konci tiez cudne bol na hladine pri filtri stale...tak neviem

rozmyslam nad 70 l akvariom bo my kamos spomynal ze ma jedno v rezerve a aj preto bo som sa docital ze v mensich akvariach sa voda skor znecisti a lepsie sa vytvory vodny biotop.
...diky...
Stefo
 
Príspevky: 13
Založený: 11 Jún 2009 17:32 pm

Odoslaťod Stefo » 26 Aug 2009 20:30 pm

este jedna vec..ako casto by som mal v akvarii takeho obsahu menit vodu??...menim raz za dva tyzdne..mam castejsie alebo ako??

a myslite ked bude menej krmit tak sa nebudu vytvarat tie dusitany a vrati sa im stara dovbra farba??
Stefo
 
Príspevky: 13
Založený: 11 Jún 2009 17:32 pm

Re: Blednutie farby rybiciek...help

Odoslaťod mystka » 26 Aug 2009 20:50 pm

Ja by som Ti odporucila menit vodu minimalne raz za tyzden asi tak 1/3. alebo 1/4, to som si nie ista. Ja som spravila podobnu chybu v 30 l akvarku, dlho sa zdalo, ze je vsetko OK a potom som rybky otravila. Teraz mam 38 l akvarium a vodu menim raz za tyzden asi 8 l. Mas krmit tolko, co rybky zjedia v priebehu niekolkych minut a ano mal si to prerybnene.
Obrázok používateľa
mystka
 
Príspevky: 598
Obrázky: 62
Založený: 07 Jan 2009 20:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod dusik » 26 Aug 2009 21:03 pm

Nehovorím ,že je to prerybnené, ale, že rybám nevyhovuje tak male akvárium. Pre tieto ryby sú akvária od 50l Ten pimelodus pictus od 200l. Preto sa správal divne. On potrebuje svoj životný priestor a to platí aj pre ostatné ryby. 16l je nevhodná pre živočíchy. Skúsenejši môžu krevetky, ale ryby asi nie. Od 30l sa dá rozmýšľať nad nejakými vybranými rybkami, ale nie hoc čo. Pri tých 70l čo spomýnaš je paleta rýb širšia. Živorodky ako sú gupky a mečúne je vhodná + nejaké ancistrusi (prisavniky)...
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod Stefo » 27 Aug 2009 18:21 pm

No takze som vymenil polovicu vody ale ten bordel sa mi nepodarilo odstranit cely a pri dopustani som ten zvysny rozburil a vyzeralo to strasne..poradte dake dobre grifty ako sa zbavit usadeneho krmiva na spodku akvaria aby tam nehnilo...

vyzera to tak ze to 70 l akvarko asi bude tak ich pemiestnim do neho a uvidim ci sa im navrati farba ale teraz ma trapi to krmivo lebo sa neda poriadne odsat zo spodu...help..

diky..
Stefo
 
Príspevky: 13
Založený: 11 Jún 2009 17:32 pm

Odoslaťod dusik » 28 Aug 2009 13:54 pm

No odsatím s odkaľovačom ti to pôjde. Stačí aj obyčajná hadica a odsať to.
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod Adhara » 28 Aug 2009 14:56 pm

Ja trvám na tom, že na "malé akvárko" nič nemôže zdochnúť. To nie je žiadna diagnóza. Živočíchy a to nielen ryby už mnohokrát preukázali, že sú schopné prežívať a rozmnožovať sa v priestoroch, ktoré len o málo presahujú rozmery ich tela.

Tiež by som to videla skôr na problém s rozkladajúcimi sa zvyškami potravy. Niekedy odporúčajú odsávať takéto zvyšky okamžite po kŕmení. Ešte lepšie je však dať málo potravy, toľko, koľko zožerú bezo zvyšku. A tiež častejšie meniť vodu. Malý objem sa ľahko vymení, pre mňa s obdobne veľkým akváriom, je to otázka 15 minút vrátane čistenia filtra.

"Bordel z dna" odstrániš veľmi ľahko obyčajnou hadicou, ktorej horný koniec je v akváriu a spodný (odtokový) koniec treba dať hlboko pod úroveň akvária. Potom treba nasať vodu do hadice (ale podľa možnosti nie až do úst) a súvislým prúdom vodu vypúšťať. Ťah na konci ponorenom v akváriu je taký silný, že sa ním v pohode dá odstrániť kal, zvyšky žrádla a malých listov.
Obrázok používateľa
Adhara
 
Príspevky: 86
Obrázky: 17
Založený: 06 Júl 2009 10:08 am
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Odoslaťod Raviolka » 28 Aug 2009 17:35 pm

Adhara, dobrý příspěvek.

Až na ten první odstavec. Říká Ti něco stres? (Ne v souvislosti s novinovými titulky.) Já totiž zase trvám na tom, že naprostá většina akvarijních ryb umře v důsledku stresu. Pominu to, jestli jsou schopné přežívat a rozmnožovat se v Tebou popsaných podmínkách.

Jinak je to trochu odbočka od témy - Stefo má opravdu problém s kvalitou vody. Ale pokud nevyřeší i to "malé akvárko", bude pro něj akvaristika místo radosti jen sérií starostí, problémů, úmrtí ryb, smradlavé vody... čištění vody je odstranění následků, nikoli příčiny. Jsou dvě cesty - zvětšit akvárium nebo zmenšit ryby.

Na "malé akvárko" už zdechlo pár desetitisíců akvarijních rybiček od té doby, co si člověk s touhle zábavou začal :wink:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Odoslaťod Stefo » 31 Aug 2009 12:43 pm

Takze uz mam doma 70 l Akva a hadam sa mi podari vytvorit lepsi ekosystem ako som mal v tom malom...

To s tym odstavanim som zistil pocas menenia vody len islo o to ze som im daval moc zradla bo som necchel aby boli hladne...tak asi na to doplatili

uz davam pozor a davam im tak akurat a ani na spodu akavrias ato uz neusadzuje tak hadam to vydrzi....diky moc..
Stefo
 
Príspevky: 13
Založený: 11 Jún 2009 17:32 pm

Re: Blednutie farby rybiciek...help

Odoslaťod ocotuide » 08 Jan 2010 11:58 am

Mne bledla neonka a prepadlo sa jej brucho, myslel som ze tuberkuloza, ale podla tohto pekneho popisu beznych chorob to umna bude na 99% hmyzomorka rybí (Pleistophora hyphessobryconis)
Na jednej strane ma potesilo ze parazit sa siri az ked ryba scipne, takze ak to nemaju vsetky tak maju moje neonky este sancu, na druje strane ak su nakazene, konci to vzdy smrtou :D co je parada
ocotuide
 
Príspevky: 199
Obrázky: 56
Založený: 05 Okt 2009 08:51 am
Bydlisko: Zilina


Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.