Ako zvýšiť obsah O2 ?



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Ako zvýšiť obsah O2 ?

Odoslaťod jose » 27 Aug 2009 11:19 am

Ahojte skúsení akvaristi, ako riešite zvýšenie hladiny kyslíka pri náhlom výpadku el. prúdu ?
jose
 
Príspevky: 388
Založený: 05 Jún 2009 12:53 pm
Bydlisko: LM

Reklama

Odoslaťod dusik » 27 Aug 2009 12:37 pm

Ma výpadok elektriky vplyv na okysličenie akvária? Pokiaľ nemáš prerybnené akvária kde je prevzdušňovanie nutné, tak by som si s tým nelámal hlavu. Moje akva má ráno pred zapnutím obsah O2 okolo 2mg/l podľa testu a bežne 4mg/l a to prevzdušňovanie nepoužívam. Ryby nejavia známky deficitu kyslíku. Ak chceš aj tak niečo také, tak aj SERA vyrába prípravok na rýchle prekysličenie, alebo obyčajný peroxid vodíka v správnej koncentrácii.
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod jose » 27 Aug 2009 12:44 pm

sú tam raky, žiadne rastliny len pár pistií na vrchu, keď som prišiel domov všetky boli vystrčené nad hladinu, filter som vybral teplota klesla sama a ten peroxid mi poradil kamoš len neviem kolko a čo to spôsobí, akú chemickú reakciu.
jose
 
Príspevky: 388
Založený: 05 Jún 2009 12:53 pm
Bydlisko: LM

Odoslaťod matus » 27 Aug 2009 18:45 pm

bez rastlin to je tazsie - ked vypadne prud a po kratkej dobe nabehne, tak sa nic nedeje a ked vypadne na dlhu dobu, tak vymienaj cerstvu vodu a zacni rozmyslat co s masom v mraznicke
Obrázok používateľa
matus
 
Príspevky: 602
Obrázky: 14
Založený: 20 Jan 2005 21:50 pm

Odoslaťod Poly » 30 Aug 2009 13:25 pm

jose napísal:sú tam raky, žiadne rastliny len pár pistií na vrchu, keď som prišiel domov všetky boli vystrčené nad hladinu, filter som vybral teplota klesla sama a ten peroxid mi poradil kamoš len neviem kolko a čo to spôsobí, akú chemickú reakciu.

Peroxid vodika sa samovolne rozklada:
2 H2O2 -> 2 H2O + O2
Rychlost a miera rozkladu zavisi od mnohych faktorov, kratko po pridani peroxidu je ale koncentracia peroxidu vo vode relativne vysoka (v porovnani s prirodnymi podmienkami) co mozu zle znasat niektore zive organizmy. Niektore rastliny to moze polozit, citlivost rakov neviem :(

Teoreticky: Pridanim 7ml 3% H2O2 (z lekarne) na 100l destilovanej vody a jeho uplnym rozlozenim zvysis hladinu O2 o 1mg/l.

V praxi: Akvarium je velmi zlozita "reakcna zmes", ak to tak mozem nazvat :o Tazko urcit, ako rychlo a kolko peroxidu sa rozlozi, takze vysledna zmena hladiny O2 moze byt podstatne nizsia, pripadne narast nebude pozadovane rychly.

To uz ale moc zachadzam, pri kratkodobom vypadku si nelam hlavu :D
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod jose » 31 Aug 2009 16:48 pm

Ďakujem všetkým za odpovede, nič sa nestalo, menil som im vodu každé ráno aj večer asi 10-20 % a tesne po vymene sa rozliezli po akva a snorili a postupom času sa vždy vyštverali na hladinu a vegetovali tam. Odniesli si to však clarkiiho slimáky :( do buducna asi zacnem rozmyšlať nad elektrocentralou :D
jose
 
Príspevky: 388
Založený: 05 Jún 2009 12:53 pm
Bydlisko: LM

Odoslaťod aughostino » 31 Aug 2009 22:05 pm

a kyslikova flasa co sa bezne pouziva v zdravotnictve? ked ti prud vypadava castejsie mozno by to bolo riesenie
Obrázok používateľa
aughostino
 
Príspevky: 443
Obrázky: 68
Založený: 12 Jan 2008 21:07 pm


Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.