Rozmnoženie rastlin...



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Rozmnoženie rastlin...

Odoslaťod vika » 10 Feb 2004 00:01 am

Zdravím každého akvaristu, opat sa obraciam na vas o radu :( . Tentokrat mi prosim poradte co s rastlinami. Predovsetkým sa jedna o "Hygrophilu Cherry leaf" ,ako sme ju kupili v predajni tak nam zo spodu chradne a pusta listy. Jeden vyhonok ale rastie az neviem kam uz je nalepeny na neonke-je von z vody. Zial nikde som sa nedocitala ako ju mnozit. Mozem ju jednoducho odrezat a zasadit do substratu medzi ostatne rastliny?
Je pravda ze len nedavno-november 2003- sme si zalozili akvarko (202 l) ale skoro vsetky rastlinky nam vykapali. Napriklad taky Cyperus Helferi co sa vraj lahko pestuje, nam cely "zhrdzavel";Ceratopteris thalicroides nam cely posiel :( , akkurat Hygrophila siamensis a Eleocharis acicularis sa este ako tak drzia. V akvaristike nam poradili aby sme pod rastlinky zalozili gulicky hnojiva od JBL. Neviem ci sme vsetko urobili spravne. Parametre v akvarku teraz neviem, teplota vody 24-25°. A este nieco ak by sa niekto nasiel v Ke kto by predaval alebo daroval rastlinky nech mysli na mna. Dakujem Vika
Obrázok používateľa
vika
 
Príspevky: 31
Obrázky: 20
Založený: 02 Feb 2004 12:22 pm
Bydlisko: Košice

Reklama

Re: Rozmnoženie rastlin...

Odoslaťod salik » 10 Feb 2004 00:21 am

vika napísal:..Parametre v akvarku teraz neviem, teplota vody 24-25°..

vika, malo informacii na radu..
- ake mas osvetlenie?
- riesenie filtracie? (ak je)
- zalozenie akvaria, vymena vody, odkalovanie atd.
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Rozmnoženie rastlin...

Odoslaťod vika » 10 Feb 2004 00:48 am

No osvetlenie: Atman jednotrubicovy AT-70A, filtracia je externa-externy zavesny filter Aquael FNZ 2, akvarko alozene v novembri, vodu sme este nemenili, a odkalovanie len zvonom-odkalovacom vlasnej tvorby.Viac neviem povedat v tomto momente.Pa a dakujem
Obrázok používateľa
vika
 
Príspevky: 31
Obrázky: 20
Založený: 02 Feb 2004 12:22 pm
Bydlisko: Košice

Re: Rozmnoženie rastlin...

Odoslaťod Zibi » 10 Feb 2004 01:20 am

Takze svetlo malo aspon tri trubice,filter by som osobne dal externy,atman,eheim,fluval a pod.Alebo biofilter.Aspon 20l vody tyzdenne vymenit.
Skus opisat viac,ake dno,hrubka strku.
Obrázok používateľa
Zibi
 
Príspevky: 49
Obrázky: 24
Založený: 18 Nov 2003 22:58 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Rozmnoženie rastlin...

Odoslaťod Peter » 10 Feb 2004 05:13 am

Asi tam mas naozaj malo svetla, jedna trubica obycajne mava 38-40W. Ak sa ma dodrzat pravidlo, ze cca 1l - 0,5W (niekto odporuca aj viac), tak je ho tam malo. Mali by byt dve po 40W, alebo aj tri. Ta hydrofhilia sa pravdepodobne hlada svetlo, lebo je ho malo, podla vsetkeho by nemala byt velmi pekna. Este by som si zmeral obsah zeleza vo vode. Prihnojenie neuskodi. Nie som odbornik na rastliny, ale pri hydrophilii by naozaj malo stacit jednoduche zastoknutie do substratu (moze sa vyplavit, ak su tam rypajuce, alebo po dne premavajuce ryby). Na rast rastlin vplyva aj rybia osadka - napr. ci jej je dost a dostatocne prihnojuje... Osobne by som aj castejsie vymienal cast vody, ale nemusi byt nevyhnutne - zavisi od kvality vody - obsah dusikatych latok...

To Zibi: Pise, ze ma externy filter - Aquael sice nepoznam, nechce sa mi hladat co je zac
Peter
 
Príspevky: 470
Obrázky: 23
Založený: 29 Nov 2002 23:37 pm

Re: Rozmnoženie rastlin...

Odoslaťod salik » 10 Feb 2004 07:37 am

vika napísal:...No osvetlenie: Atman jednotrubicovy AT-70A..

25W na 202L je velmi malo
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Rozmnoženie rastlin...

Odoslaťod gabriela » 10 Feb 2004 09:36 am

vika, nezufaj, rastlinky zakupene v obchode bez intenzivneho osvetlenia a hnojenia a CO2 sa ujmu tak 50 na 50. Niekto ma este mensiu uspesnost.
Inak s ceratopterisom mam tie iste skusenosti a to som sa ho pokusala pestovat trikrat. Mozno to robi aj voda tu v kosiciach. Este skusim zohnat z ineho zdroja ako od rataja.
Trubica by mala byt minimalne na celu dlzku akvaria a pokial mas akvarium hlbsie a sirsie ako 30cm, tak urcite viac ako jednu. (aj ked podla mna sa da aj tak, ale potrebujes rastlinky menej narocne na svetlo.
S mnozenim rastliniek je to tak, ze tie, co sa tahaju do vysky a pod pazuchami listov sa im tvoria nove korienky mozes skracovat a znova sadit vedla povodnej rastlinky(hydrophyly). Rastlinky co pustaju poplazy treba nechat dorast tie mlade a bud nechat zakorenit alebo ked trochu vyrastu, presadit podla zelania(valisnerie, cryptocoryny). Dalsi sposb mnozenia je ze vyrastie bocny vyhonok (echynodory) napriklad ceratopteris by mal na koncoch listov tvorit nove rastlinky, potom plavajuce, alebo machy, ktore z kazdeho kusku dokazu vyrast nova rastlinka a este rozne sposoby mnozenia (napr. rozdelenim starej rastlinky, alebo semenami)
Samozrejme sa tesim ze prides na najblizsie stretnutie a urcite okrem rad vyfasujes aj rastlinky :)
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Rozmnoženie rastlin...

Odoslaťod pernik » 10 Feb 2004 12:17 pm

Co se týká vody: ta je špatná všude. Faktory, aby to rostlo je osvětlení, CO2 a hnojivo. Já jsem udělal dobrou zkušenost pouze s hnojivem "home made" PMDD.
pernik
 
Príspevky: 145
Obrázky: 5
Založený: 08 Feb 2004 22:39 pm

Re: Rozmnoženie rastlin...

Odoslaťod gabriela » 10 Feb 2004 13:19 pm

pernik napísal:Co se týká vody: ta je špatná všude. Faktory, aby to rostlo je osvětlení, CO2 a hnojivo. Já jsem udělal dobrou zkušenost pouze s hnojivem "home made" PMDD.


Prave naopak, voda je dobra vsade, ale stale na nieco ine :)
Treba len najst tie spravne rastlinky a rybky, ktorym sa bude v tej ktorej vode darit ;)
Alebo potom upravit na taku potrebu , ktora nam vyhovuje a podla toho co budeme od nej pozadovat.
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Rozmnoženie rastlin...

Odoslaťod vika » 10 Feb 2004 13:28 pm

salik napísal:
vika napísal:...No osvetlenie: Atman jednotrubicovy AT-70A..

25W na 202L je velmi malo


No zbohom! A to sme sa spoliehali na odbornost chlapika v akvaristike. Vyslovene sme sa pytali na osvetlenie do 202 l akvarka a on nam poradil ze AT-70A bohate staci a neviem ci dokonca nemame len 18 W neonku :cry:
sice je to Osram 31-830 Lumilux ale vypada ze dost slaby. Co teraz? :shock:
Inac som dala na vas a dnes som vypustila 1/3 vody a aj odkalila co som vedela opatrne pri rastlinkach. Zatal tolko vdaka za odpovede
Obrázok používateľa
vika
 
Príspevky: 31
Obrázky: 20
Založený: 02 Feb 2004 12:22 pm
Bydlisko: Košice

Re: Rozmnoženie rastlin...

Odoslaťod cyrano » 10 Feb 2004 13:30 pm

Ako uz bolo naznacene, do Atmana 70A ide zhruba 60cm trubica ktora ma okolo 18W co je na 202l velmi malo. Dalej si spominala ze akvarium bolo zalozene len nedavno takze tam nemusi byt dostatok prirodzeneho hnojiva ako NO3 z vykalov ryb, resp. este niesu dobre rozbehnute procesy denitrifikacie (dufam ze to je to spravne slovo). Nemusis nutne pouzitvat CO2 na prihnojovanie ale treba sa vyhnut prevzdusnovaniu a filtracie filtrami pouzivajucimi vzduch.
cyrano
 
Príspevky: 65
Obrázky: 3
Založený: 20 Mar 2003 10:55 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Rozmnoženie rastlin...

Odoslaťod jacik » 10 Feb 2004 13:43 pm

vika napísal:Vyslovene sme sa pytali na osvetlenie do 202 l akvarka a on nam poradil ze AT-70A bohate staci


at-70a predaj a muz nech ti urobi kryt na akvarium na mieru so 4 trubicami po celej dlzke akvaria. vnutro krytu oblepte reflexnou foliou. a potom Vam rastliny porastu. ;)

s no3, hnojenim, co2 atd. sa zaoberaj az vtedy, ked uz mas dostatok svetla. skor nie. je to vyhodeny cas.

navodov na vyrobu krytu najdes na fore viacero (napr. salik, canart, jacik)

vela uspechov a prid na stretko ked si z kosic.
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Rozmnoženie rastlin...

Odoslaťod vika » 10 Feb 2004 13:47 pm

Peter napísal:Asi tam mas naozaj malo svetla, jedna trubica obycajne mava 38-40W. Ak sa ma dodrzat pravidlo, ze cca 1l - 0,5W (niekto odporuca aj viac), tak je ho tam malo. Mali by byt dve po 40W, alebo aj tri. Ta hydrofhilia sa pravdepodobne hlada svetlo, lebo je ho malo, podla vsetkeho by nemala byt velmi pekna. Este by som si zmeral obsah zeleza vo vode. Prihnojenie neuskodi. Nie som odbornik na rastliny, ale pri hydrophilii by naozaj malo stacit jednoduche zastoknutie do substratu (moze sa vyplavit, ak su tam rypajuce, alebo po dne premavajuce ryby). Na rast rastlin vplyva aj rybia osadka - napr. ci jej je dost a dostatocne prihnojuje... Osobne by som aj castejsie vymienal cast vody, ale nemusi byt nevyhnutne - zavisi od kvality vody - obsah dusikatych latok...

To Zibi: Pise, ze ma externy filter - Aquael sice nepoznam, nechce sa mi hladat co je zac

Peto co sa osadenstva tyka tam mame 2 panciernicky skvrnite, 2 medene ci ake, 2 prisavniky, 10 neoniek 2 skalare 3 black molly a asi tak 20 gupiek. Gupky su male su to moje krizence :roll:
Staci taketo osadenstvo? Sice chcela by som este 2 skalare a zistila som ze nase panciernicky su vsetky samicky :( a chcem aby si mohli uzivat s "chlapcami". Zatal tolko este sa ozvem
Obrázok používateľa
vika
 
Príspevky: 31
Obrázky: 20
Založený: 02 Feb 2004 12:22 pm
Bydlisko: Košice

Re: Rozmnoženie rastlin...

Odoslaťod vika » 10 Feb 2004 13:54 pm

Samozrejme ze pridem na stretko, len mi musite dat vcas vediet kedy a kde bude dalsie. To januarove ma moc mrzi ale len teraz som objavila tuto super stranku :D
Vdaka kazdemu za prispevok velmi si to cenim. Pa vika
Obrázok používateľa
vika
 
Príspevky: 31
Obrázky: 20
Založený: 02 Feb 2004 12:22 pm
Bydlisko: Košice

Re: Rozmnoženie rastlin...

Odoslaťod gabriela » 10 Feb 2004 15:21 pm

cyrano napísal:Nemusis nutne pouzitvat CO2 na prihnojovanie ale treba sa vyhnut prevzdusnovaniu a filtracie filtrami pouzivajucimi vzduch.

Na toto nevidim vobec ziadny dovod :mrgreen:
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Rozmnoženie rastlin...

Odoslaťod trimm » 10 Feb 2004 15:30 pm

vika napísal:No zbohom! A to sme sa spoliehali na odbornost chlapika v akvaristike.

Podľa toho, čo tu čítam , aké rady ti dali, tak predpokladám, že si kupovala rastlinky v akvaristike na námestí osloboditeľov. Ak hej, tak na ich "rady" zabudni. Základ je dobrý substrát so zrnitosťou 2-4mm a osvetlenie aspoň 0,4 W na 1L. Čo tak začať na začiatok s menej náročnými rastlinami ,napr.Vallisnerie, Echinodorusy? Keď sa akva zabehne tak môžu prísť náročnejšie.
cyrano napísal:Nemusis nutne pouzitvat CO2 na prihnojovanie ale treba sa vyhnut prevzdusnovaniu a filtracie filtrami pouzivajucimi vzduch.

Toto je dôležité. Aj keby si dávkovala CO2 a súčasne prevzdušňovala vodu, nemalo by hnojenie CO2 žiaden význam, takže CO nie je zatiaľ podstatné. Filter by nemal príliš čeriť vodu a mal by pohlcovať všetky malé plávajúce častice, aby nesadali na rastliny a neupchávali póry.
Obrázok používateľa
trimm
 
Príspevky: 65
Obrázky: 7
Založený: 15 Mar 2003 20:34 pm
Bydlisko: KE

Re: Rozmnoženie rastlin...

Odoslaťod vika » 10 Feb 2004 16:21 pm

trimm napísal:
vika napísal:No zbohom! A to sme sa spoliehali na odbornost chlapika v akvaristike.

Podľa toho, čo tu čítam , aké rady ti dali, tak predpokladám, že si kupovala rastlinky v akvaristike na námestí osloboditeľov. Ak hej, tak na ich "rady" zabudni. Základ je dobrý substrát so zrnitosťou 2-4mm a osvetlenie aspoň 0,4 W na 1L. Čo tak začať na začiatok s menej náročnými rastlinami ,napr.Vallisnerie, Echinodorusy? Keď sa akva zabehne tak môžu prísť náročnejšie.

Prave! Rastliny sme kupovali na osloboditelov ale svetlo sme kupovali na alzbetinej u chlapika co je vraj aj povolanim akvarista na prirodnych vedach uci ,vraj, tak clovek predpoklada ze ti dobre poradi. Nechcem nikomu ublizit ale som ocakavala ze mi spravne poradia :(
Je pravda ze som si mala skor pozriet nejake clanky o tom.Moja chyba.
Co sa substratu tyka mame aj aj.Aj najmensej zrnitosti aj vacsi strk a aj vacsie kamienky z dunaja na dekoraciu. Strk 5 mm zrnitosti mame ako podklad a na nom je strk 2mm novy substrat- to kvoli panciernickom. Totizto toto akvarko bolo povodne objednane pre nasu korytnacku, kt. nam zial v decembri umrela.Tak vacsina vybavenia je po nej, vratane strku. Vdaka za radu pa vika
Obrázok používateľa
vika
 
Príspevky: 31
Obrázky: 20
Založený: 02 Feb 2004 12:22 pm
Bydlisko: Košice

Re: Rozmnoženie rastlin...

Odoslaťod gabriela » 10 Feb 2004 16:28 pm

vika, nenechaj sa prosim ta zmiast tym ze ti tu davame protichodne navody.
Je niekolko roznych teorii ako pestovat rastlinky v akvariu.
Bud vsadis na techniku a vsetky jej vydobytky a vtedy ti bude v akvariu aj kaktus kvitnut ;) (samozrejme obrazne)
Alebo sa das cestou prirodzeneho vyberu a porastie ti len nieco ale samo a aj pekne :)
A vsetky moznosti medzi tym ;)

A poviem ti niesu to len teorie ale aj prax, ze co akvarista, to iny pristup. Zavisi len na tebe co si vyberies.
Aj salat, paradajky a jahody mozes pestovat a "pestovat".

Ku vyhananiu CO2 z vody mam iba tolko, ak sa CO2 pridava do vody umelo, prevzdusnovanim sa z vody vytlaca.
Ak sa CO2 do vody umelo nepridava, nemoze sa ani z vody vytlacat, lebo vo vzduchu sa urcite mnozstvo CO2 nachadza a pri prevzdusnovani sa vo vode v primeranom mnozstve rozpusta.
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Rozmnoženie rastlin...

Odoslaťod gabriela » 10 Feb 2004 16:33 pm

Akvaristiky su rozdelene :) To si mala nakupovat naopak, svetlo na namesti a rastlinky na alzbetinej ;)
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Rozmnoženie rastlin...

Odoslaťod jacik » 10 Feb 2004 17:03 pm

vika napísal:svetlo sme kupovali na alzbetinej u chlapika co je vraj aj povolanim akvarista na prirodnych vedach uci ,vraj, tak clovek predpoklada ze ti dobre poradi.


chlapik na alzbetinej uci na prirodnych vedach? nemylis si ho s niekym? alebo akvaristiky?
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Rozmnoženie rastlin...

Odoslaťod jacik » 10 Feb 2004 17:03 pm

vika napísal:svetlo sme kupovali na alzbetinej u chlapika co je vraj aj povolanim akvarista na prirodnych vedach uci ,vraj, tak clovek predpoklada ze ti dobre poradi.


chlapik na alzbetinej uci na prirodnych vedach? nemylis si ho s niekym? alebo akvaristiky?
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Rozmnoženie rastlin...

Odoslaťod salik » 11 Feb 2004 00:07 am

vika, nezufaj, rastlinky zakupene v obchode bez intenzivneho osvetlenia a hnojenia a CO2 sa ujmu tak 50 na 50. Niekto ma este mensiu uspesnost.

bud si tam vika pridas osvetlenie, alebo na rastlinky zabudni, ako tak ti moze prezivat anubias, valisneria, mach...uvazovat o co2/pmdd/ a podobne pri takomto osvetleni je uplne zbytocne

predavac si vika sleduje len svoj ciel - predat (cest vynimkam! ale je ich malo, velmi malo :| )

takze bud si dokupis este dvojtrubicovy Atman (2x25 W, 76 cm ), alebo si doma nieco poskladajte, navodov tu najdes dost, tretia moznost, dajte sa na cychlidy, tym to staci
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Rozmnoženie rastlin...

Odoslaťod elo » 11 Feb 2004 12:21 pm

Na Alzbetinej tych rastlin moc nemaju :-( aspon ja mam take stastie.
Mimochodom kde sa da v KE kupit ta reflexna folia .
Obrázok používateľa
elo
 
Príspevky: 23
Založený: 27 Nov 2003 14:34 pm
Bydlisko: MI, KE, BA

Re: Rozmnoženie rastlin...

Odoslaťod gabriela » 11 Feb 2004 13:34 pm

elo napísal:Na Alzbetinej tych rastlin moc nemaju :-( aspon ja mam take stastie.

No nemaju ich vela z jedneho dovodu, pretoze tam ma rastlinky od malopestovatelov a prebytky od akvaristov.
Ale je vyssia pravdepodobnost, ze tie co tam ma, vyrastlo pod vodou.
Samozrejme aj teraz tam ma acorusy, ktore vraj niesu tak uplne vodne. ;)
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Ďalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.