náhle umrtie discusov



Akvarijné ryby - choroby, liečba

náhle umrtie discusov

Odoslaťod Ďaďo » 06 Sep 2009 11:47 am

Čaute. Mám na Vás veľku prosbu o radu. Možno sa to tu už niekde spomínalo, ale fakt nemám čas hľadať tak pardón. Za jeden deň mi už umreli traja terčovci (veľký, malý, samec, samica, proste rôzne). Jediné čo je všetko pre nich rovnaké, že všetci sú pri hladine a vizerajú na umretie. Ak niečo neurobím hneď tak večer už nebudem mať ani jedného. Prosím Vás čo mám teraz v nedeľu hneď robiť, aby som ich zachránil?Stretol sa už niekto z Vás s týmto? Padajú jeden za druhým. Ďakujem. :cry:
Obrázok používateľa
Ďaďo
 
Príspevky: 14
Založený: 01 Júl 2009 07:10 am

Reklama

Odoslaťod Dušan Sivák » 06 Sep 2009 12:20 pm

asi otrava dusitanmi, alebo ziabrohlisty...budes to musiet lepsie opisat
Dušan Sivák
 
Príspevky: 236
Obrázky: 29
Založený: 18 Aug 2008 20:29 pm
Bydlisko: dolna suca

Odoslaťod Ďaďo » 06 Sep 2009 12:27 pm

aby som nezabudol: nič som predtým nezmenil. Nie som odborník na chov a tak nemeriavam žiadne veličiny. Možno aj tam je zrada a niečo mi enormne stúplo - neviem. Pri hladine ,,lapajú po dychu,, a nič nejedia. Jedine čo som im dal nové predvčerom (spomenul som si) je artemia. Predtým to nejedli. Mám tam aj neonky a niekoľko druhov prísavníkov, ale tým nič nie je. Ďakujem Vám za každú radu.
Obrázok používateľa
Ďaďo
 
Príspevky: 14
Založený: 01 Júl 2009 07:10 am

Odoslaťod Knižka Pavol » 06 Sep 2009 13:20 pm

pricin moze byt strasne vela od teploty, cez zavlecenie si choroby az po nespravne vycisteny filter ja osobne som mal raz takyto stav a to som spravil skolacku chybu a vypral som poctivo ex filter v horucej vode cim som zabil vsetky potrebne bakterie. Urcite ti odporucam zvysit teplotu kludne na nejakych 33 C silne okyslicovat prestat krmit a pravidelne vymienat cast vody za novu /nie priamo z vodovodu/
Obrázok používateľa
Knižka Pavol
 
Príspevky: 73
Obrázky: 26
Založený: 29 Júl 2007 10:31 am
Bydlisko: turcianske teplice

Odoslaťod casiomk » 06 Sep 2009 15:56 pm

Knižka Pavol napísal:pricin moze byt strasne vela od teploty, cez zavlecenie si choroby az po nespravne vycisteny filter ja osobne som mal raz takyto stav a to som spravil skolacku chybu a vypral som poctivo ex filter v horucej vode cim som zabil vsetky potrebne bakterie. Urcite ti odporucam zvysit teplotu kludne na nejakych 33 C silne okyslicovat prestat krmit a pravidelne vymienat cast vody za novu /nie priamo z vodovodu/


ty by si tomu dal ,pri ziabrohlistoch zvysit teplotu je ista smrt udusenim
skontrloluj no2 a no3 ked to je v poriadku daj ,teplotu na 28-27 ked sa im zlepsi dychanie maju ziabrohlisty, pouzi liecivo na ziabrohlisty Tremazol alebo Gyrodactol
Obrázok používateľa
casiomk
 
Príspevky: 110
Obrázky: 93
Založený: 12 Sep 2006 20:34 pm

Odoslaťod Robert Muller » 06 Sep 2009 16:17 pm

Ja som mal podobny problem s tropheusmi. Silne okislicovat a vymenit 1/3 vody to by im malo narychlo pomoct. Zajtra kup testy a pomeraj co sa da. Tak sa ti bude dat radit lahsie. Vyzera to na otravu dusitanmi - problem s filtraciou.
Robert Muller
 
Príspevky: 66
Založený: 01 Jan 2009 23:15 pm

Re: náhle umrtie discusov

Odoslaťod Kubo » 06 Sep 2009 18:11 pm

Takto to dopadne ked clovek ledva zacina s akvaristikov , nema odskusane pomaly ani mecune a vrhne sa rovno do diskov. :) JA by som sa necudoval.
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Odoslaťod Ďaďo » 06 Sep 2009 18:40 pm

ďakujem za každú radu, ale momentálne mi zostali už len dvaja a aj oni pôjdu tak sa mi to zdá. ak poviem, že sieťka mi nestíha vyschnúť tak som povedal o rýchlosti úmrtnosti asi všetko. okysličujem čo sa len dá, teplotu som (vnútorné s uhlím) som nič nemenil a nečistím to ani pod vodou z vodovodu. na to čo hovorí kubo tak discusárom som už pol roka a zatiaľ som nemal žiadny problém ba dokonca sa mi aj vytierali. len zrazu to prišlo a to je fakt, že som sa s tým nikdy nestretol a tak asi vydochnem. či sa znova pustím do discusov je otázne. snáď ak by sa aspoň dvaja zachránili. dýchajú pri hladine ani nie tak rýchlo ako stále a zrazu stratia silu a padnú na dno kde do pár minút zdochnú. je to škaredý pohľad a nikomu to neprajem. :cry: :cry: :cry:
Obrázok používateľa
Ďaďo
 
Príspevky: 14
Založený: 01 Júl 2009 07:10 am

Odoslaťod Veemak » 06 Sep 2009 18:46 pm

Otrava.. Daj ich rychlo do inej vody s rovnakou teplotou, ale nizsim Ph, ako mali v tej, kde su..
Obrázok používateľa
Veemak
 
Príspevky: 203
Obrázky: 252
Založený: 09 Júl 2008 21:26 pm
Bydlisko: Trencin

Odoslaťod astro » 06 Sep 2009 18:48 pm

nemal si doma party a nenalial ti niekto do akvaria trochu becherovky nech si aj rybky uziju? uz aj to sa komusi stalo, rybky vyvalili brucha do par hodin
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Odoslaťod vikino » 06 Sep 2009 19:48 pm

tie ryby uz asi nezachranis, lebo su v tom dlho a su oslabene. Ak sa ti taketo nieco v buducnosti stane pri chove diskov, kludne im vymen 1/3 az 1/2 vody za CERSTVU PRIAMO Z VODOVODU s rovnakou teplotou ako v akva. Po 4 hodinach mozes kludne vymenit zase rovnake mnozstvo vody. A takto pokracovat, kym nebudu OK. Mozes pri tom pouzit aj univerzalne liecivo, napr. FMC, ale pri vymene vody doplnit davkovanie.
Obrázok používateľa
vikino
 
Príspevky: 404
Obrázky: 44
Založený: 01 Sep 2006 10:19 am
Bydlisko: Lipt. Mikuláš

Odoslaťod Ďaďo » 06 Sep 2009 20:23 pm

dominantná samica z dvoch posledných kusov už každú chvíľu pôjde ta-ta, ale posledný kus sa mi zdá nejako odolný (začína sa rozplavovať). Z rastín sa mi to nezdá, že by bolo, z interného filtra tiež sa mi to nezdá lebo všetko som vykonával rovnako, len neviem či by to mohlo byť z artémie lebo len tá bola v dlho dlhom čase nové. A ten posledný kus sa jej nenajedol nakoľko ho všetci ostatní terčovci odtlačili. Vodu mením 1/3 pravidelne, teplotu som skúšal aj vyššiu aj nižšiu, FMC skúsim, len odseparovanie do iného akva som neskúšal nakoľko mám len jedno 200 litrové.
Obrázok používateľa
Ďaďo
 
Príspevky: 14
Založený: 01 Júl 2009 07:10 am

Re: náhle umrtie discusov

Odoslaťod maxxx01 » 06 Sep 2009 22:01 pm

Ak si si istý, že máš v poriadku okysličovanie, tak potom sú ryby otrávené, a to asi hlavne dusíkatými látkami, takže minimálne test na NO2 by som už mal na Tvojom mieste určite urobený, a špeciálne diskus je na to citlivý. Ak to nebude ani v tom, do vody sa dostáva niečo iné, čo na ryby pôsobí toxicky. U mňa sa toto stávalo, ke´d manželka nakúpila tie blbé aromatické osviežovače vzduchu, ktoré si dáš do elektrickej zásuvky a je v nich nejaká náplň, ktorá potom rozvoniava. Tento bordel sa potom cez vzduchovanie dostával aj mne do vody, a ryby sa tiež začali vešať na hladinu. Musel som jej to zakázať používať. Taktiež by som podumal nad tým, z akého materiálu je tam štrk, dekorácie a tak. Ak to nebude nič z toho, zameral by som sa len na patogény vo vode, konkrétne žiabrohlísty, ako tu bolo spomenuté, to by bola asi tá najhoršia z tých možností. Lečivá tu boli menované, len od JBL je už novší ako gyrodactol teraz gyrodol, rozdiel je v tom, že gyrodactol bol vo forme tabliet a ten novší prípravok je tekutý. Má na to výrobok aj Tetra, ale zabudol som presný názov, tiež je tam predpona gyro a ten zvyšok názvu si už nepamätám, to je v takých kapsliach. V sera radcovi sa na to odporúča aj mycopur, možno preto, že v čase keď sera vydávala ten leták, na to nemala nič špeciálnejšie, ale radil by som hneď sa tomu vyhnúť, toto liečivo je vyrobené na inej báze, s inou účinnou látkou a na žiabrohlísty moc nezaberie. Hoci ryby sú možno už po funuse, lečivom by som to v prípade žiabrohlíst dezinfikoval tak či tak,lebo je to svinstvo, ktoré zvykne mať aj recidívu, a preto to treba preliečovať aj na 3 x po sebe. To je asi tak všetko, čo dokážem ja poradiť.
maxxx01
 
Príspevky: 615
Založený: 15 Dec 2007 14:26 pm
Bydlisko: Prešov

Odoslaťod vikino » 06 Sep 2009 23:24 pm

ked uz sa pise o ziabrohlistoch... ( v takom stadiu ako popisuje dado, im uz aj tak niet pomoci), tak tie komercne lieciva su na nic, ked tak len tahaju vela penazi za nic. Su malo ucinne, asi je v nich malo ucinnej latky ci co. Takze na ziabrohlisty je najlepsi chloramin T, podrobny popis je na www.discus.cz. Jedno balenie(1kg) vyda na dakych 7eur a davka na 100L je 1,5-2g. :)
Obrázok používateľa
vikino
 
Príspevky: 404
Obrázky: 44
Založený: 01 Sep 2006 10:19 am
Bydlisko: Lipt. Mikuláš

Odoslaťod Ďaďo » 07 Sep 2009 08:13 am

čaute. ďakujem za všetky rady a výsledok je zatiaľ taký, že zostal dnes ráno už len jeden discus čo je asi najodolnejší. FMC som dal a dnes si kúpim aj ďalšie testy ak to bude ešte k niečomu. prosím Vás len mi povedzte ako dlho má FMC účinkovať čiže kedy mám zas vodu vymeniť. ešte raz vďaka za vaše rady. ináč pri poslednej výmene vody som zaregistroval aj zápach vody čo pred tým nebolo a bola dosť zafarbená do žlta čo tiež predtým nebolo. majte sa pekne a keď zistím v čom to bolo isto dám vedieť.
Obrázok používateľa
Ďaďo
 
Príspevky: 14
Založený: 01 Júl 2009 07:10 am

Odoslaťod tomino » 08 Sep 2009 20:46 pm

:( kde si kupoval tych tercovcou.
tomino
 
Príspevky: 15
Obrázky: 0
Založený: 21 Okt 2008 14:21 pm
Bydlisko: liptovsky mikulas

Odoslaťod Ďaďo » 08 Sep 2009 21:41 pm

u nás v Lipt. Mikuláši v akva obchode (všetky).
Obrázok používateľa
Ďaďo
 
Príspevky: 14
Založený: 01 Júl 2009 07:10 am

Odoslaťod Ďaďo » 08 Sep 2009 21:51 pm

jeden stále drží - prežil to.
Prosím Vás postupne analyzujem a mám ešte jednu otázku: ak som pri výmene vody 1/3 vody (pred úmrtím všetkých - cca 12 hodín pred) naraz dolial do novej vody AMAZON (na prirodzené prostredie v akváriu) a BRUTUS od Rataja (hnojivo pre akvarijné rastliny) a START PLUS (prostriedok na prispôsobenie bežnej vody z vodovodu) mohol som enormne zvýšiť nejaké škodlivé hodnoty, ktoré zapríčinili náhle úmrtie? Ďakujem.
Obrázok používateľa
Ďaďo
 
Príspevky: 14
Založený: 01 Júl 2009 07:10 am

Odoslaťod astro » 08 Sep 2009 21:56 pm

jezisi tolko chemie, stat sa to mohlo, je tam toho tolko ze zreagovat mohlo cokolvek s cimkolvek a vytvorit sa cokolvek ine . naco tolko chemie? ja do nadrze pustam vodu rovno z vodovodu, ked jej menim viac kvapnem antichlor alebo nieco podobne ale takuto zmesku chemie by som si urcite netrufol, mam svojich kaprikov prilis rad :roll:
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Odoslaťod casiomk » 08 Sep 2009 23:06 pm

Ďaďo napísal:jeden stále drží - prežil to.
Prosím Vás postupne analyzujem a mám ešte jednu otázku: ak som pri výmene vody 1/3 vody (pred úmrtím všetkých - cca 12 hodín pred) naraz dolial do novej vody AMAZON (na prirodzené prostredie v akváriu) a BRUTUS od Rataja (hnojivo pre akvarijné rastliny) a START PLUS (prostriedok na prispôsobenie bežnej vody z vodovodu) mohol som enormne zvýšiť nejaké škodlivé hodnoty, ktoré zapríčinili náhle úmrtie? Ďakujem.


to sa cudujes ze zdochli? ,naco si tam daval take sprostosti ,maximalne nieco proti chloru a bakterie , hnojiva dost skodia discusom , jednine co dobre znasaju je feropol od jbl aj to nemozes priamo liat do akvaria ale miesat z vodou vo vedre a tak naliat do akvaria
Obrázok používateľa
casiomk
 
Príspevky: 110
Obrázky: 93
Založený: 12 Sep 2006 20:34 pm

Odoslaťod Ďaďo » 09 Sep 2009 08:29 am

ved išlo o to, že doteraz som im to tam dal niekoľko krát a nič až teraz. veď viete ako to je v obchodoch: ,,áno dajte im to tam, nič sa im nestane,,. ak to bolo z toho tak som sa kruto ponaučil. :?
Obrázok používateľa
Ďaďo
 
Príspevky: 14
Založený: 01 Júl 2009 07:10 am

Re: náhle umrtie discusov

Odoslaťod maxxx01 » 09 Sep 2009 09:00 am

Predtým asi ryby boli v lepšej kondícii, tak sa im nič nestalo. Keď už boli oslabené a ich život visel na vlásku, tak sa to mohlo prejaviť a ešte viac ich to možno dorazilo. Ale prioritná príčina toho, čo sa im stalo, musela byť aj tak iná. Prišiel si na to, v čom to bolo? Nič o tom nepíšeš.
maxxx01
 
Príspevky: 615
Založený: 15 Dec 2007 14:26 pm
Bydlisko: Prešov

Odoslaťod Ďaďo » 09 Sep 2009 12:42 pm

no. kedže som vymenil už komplet vodu, aby som záchránil aspoň to čo zostalo (veď tam zostali len neonky a prísavníci) tak testy vykonať už bolo zbytočné. Testy som aj tak doma nemal, ale ak sa dám znova na chov discusov tak len so všetkým čo k tomu patrí t.j. min testy. Vymenil som aj komplet filter a uhlie. Zostali už len rasliny, štrk a korene pôvodné. Stále mi vŕta v hlave či to nebola kombinácia tej chémie (ale čo?), alebo niečo s artémiou (???). Na terčovcoch sa už hostia niekde iné rybky v rieke a tak to zostane asi ,,záhadou,, kým sa niekto neozve, že sa mu tiež niečo podobné stalo a vie z čoho to bolo. takže to je momentálne všetko. :( :( :(
Obrázok používateľa
Ďaďo
 
Príspevky: 14
Založený: 01 Júl 2009 07:10 am

Odoslaťod vikino » 09 Sep 2009 14:20 pm

ja som terce choval a odchovaval, no nikdy som ziadne testy nepotreboval.... :)
Obrázok používateľa
vikino
 
Príspevky: 404
Obrázky: 44
Založený: 01 Sep 2006 10:19 am
Bydlisko: Lipt. Mikuláš

Ďalšia

Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.