Uhyn Gupiek



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Uhyn Gupiek

Odoslaťod lukeb1 » 12 Sep 2009 17:11 pm

Ahojte vedel by niekto poradit:asi cca 3 dni mi zacali hynut gubky denne nejdem tak 4 ryby mrtve tie co su este zive plavaju so stiahnutov chvostovou plutvou.Co to moze byt? nieco s vodou? alebo nejaka choroba?.Okolo kazdej mrtvolky je taka ako keby zelatina priesvitna

Akvarium ma 60litrov a je tam asi 30 mensich Gupiek,3 prisavniky a parik Mecuna
Odkalujem 1krat za tyzden a menim cca 1/4 vody
lukeb1
 
Príspevky: 3
Založený: 12 Sep 2009 17:04 pm

Reklama

Odoslaťod tiesto285 » 12 Sep 2009 19:15 pm

a sledujes parametre vody? ake su?
tiesto285
 
Príspevky: 121
Obrázky: 0
Založený: 08 Apr 2008 10:44 am

Odoslaťod TTjopo » 12 Sep 2009 20:03 pm

V prvom rade - ze dost prerybnene
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Odoslaťod Jan Blanar » 13 Sep 2009 07:10 am

Jedn8 sa ur4ite o prerybnenie aj ked pri dobrej filtracii a vymene vody sa to da zvladnut
Cim, ako casto a v akom mnozstve su krmene, je voda pza ktoru sa vymiena ta stara z akva odstata, aky je tam filter ako casto sa cisti co je tam za dno, ake je hnojenie akva, co za rastlinky su v akva a kolko, akva bezi uz dlhsie alebo nie, rybky boli pred vlozenim do nadrze karantenizovane alebo nie atd. Snad na nieco pr9deme len to chce poriadne rozpisat. Inak ako sa rybka sprava pred uhynom / rozpisat ak sa da.
Jan Blanar
 
Príspevky: 363
Obrázky: 0
Založený: 05 Jan 2008 18:18 pm
Bydlisko: Drienovská Nová Ves 95

Odoslaťod Jan Blanar » 13 Sep 2009 07:45 am

prepacte ale mam len ang.klavesnicu tak preklepy sa vludili
Jan Blanar
 
Príspevky: 363
Obrázky: 0
Založený: 05 Jan 2008 18:18 pm
Bydlisko: Drienovská Nová Ves 95

Re: Uhyn Gupiek

Odoslaťod lukeb1 » 13 Sep 2009 09:32 am

Bohuzial nemam ziadny akva test takze parametre vody neviem.Doplnam asi jeden den odstatou vodou .Svietim trubicou 12 hodin denne.Krmim dafniami susenymi 2-3 krat denne(ale tieo posledne dni uz nie).Filter malicky motorovy ponoreny s molitanom.oni plavaju tak nekludne a maju stoiahnutu chvostovu plutvu.Rastliny asi 3 kusu kryptokoryny a potom asi 10 Valisneria(druh neviem maju velke listy) dno klasicky strk 4mm-1cm hrubka vrstvy vzadu 10cm v p[redu asi 5. Inak na rastlinach je zelena riasa.No asi to vsetko budem musiat orerobit.
Vdaka za komentare a rady
lukeb1
 
Príspevky: 3
Založený: 12 Sep 2009 17:04 pm

Odoslaťod TTjopo » 13 Sep 2009 12:32 pm

Jan Blanar napísal:prepacte ale mam len ang.klavesnicu tak preklepy sa vludili

Ja na to niesom haklivi su tu ludia ktory by si ta pekne podali ale staci si to pred poslanim precitat aj ked mne sa tiez najdu urcite sem tam nejake gramaticke chyby :oops:

Skus pridat este fotku akvaria niekedy lepsie Raz vidiet ako 100x citat :) Susene dafnie niesu Boh vie ake krmivo lebo nemaju dostatok vyzivi a 3x za den je krmit dospele ryby prehnane maximalne 2x a to by mali spapat za nejake 3-5min Potravu traba striedat tebe by sa tiez nepacilo -predpokladam keby si jedol mesiac to iste.Treba este dopisat ako bolo spomenute ako dlho je akvarko zalozene,ci boli ryby v karantene pred vlozenim do akva a ako dlho su v akvariu respektyve po akej dlzke pobitu sa im zacali diat tieto veci co tu opisujes.
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Odoslaťod Jan Blanar » 13 Sep 2009 18:44 pm

zisla by sa aj litraz a foto akva, a s tymi dafniami suhlasim
krmivo striedat a krat je vela
Jan Blanar
 
Príspevky: 363
Obrázky: 0
Založený: 05 Jan 2008 18:18 pm
Bydlisko: Drienovská Nová Ves 95

Odoslaťod Jan Blanar » 13 Sep 2009 18:45 pm

zisla by sa aj litraz a foto akva, a s tymi dafniami suhlasim
krmivo striedat a 3krat je vela staci 2krat
Jan Blanar
 
Príspevky: 363
Obrázky: 0
Založený: 05 Jan 2008 18:18 pm
Bydlisko: Drienovská Nová Ves 95

Odoslaťod TTjopo » 13 Sep 2009 18:56 pm

Jan Blanar napísal:zisla by sa aj litraz
To tam ma napisane 60l a 50 rybiek
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Odoslaťod Jan Blanar » 13 Sep 2009 22:27 pm

ty vole tolko ryb na taky objem ja mam 75l akva bezi mi externy aj interny filter mam 20 kuskov ryb polovica tetry, akva husto osadene rastlinami no aj to sa mi uz zda vela

Pre lukeb1 / prerybnene na 500 per. >>>>zredukuj pocty ryb v svojom akva ak nemas ake take skusenosti s technikou a dosiahnutim biol.rovnovahy tak aj s najsamlepsou technikou a chemiou je tazke udrzat na tvoj objem aj polovicny pocet ryb v pohode

Pre TTjopo>>>> Dikes, mam obcas malo casu, tak si nevsimnem podstatne detaily, ale uz si dam pozor.
Jan Blanar
 
Príspevky: 363
Obrázky: 0
Založený: 05 Jan 2008 18:18 pm
Bydlisko: Drienovská Nová Ves 95

Odoslaťod Jan Blanar » 13 Sep 2009 22:33 pm

este viac rastlin no hlavne menej ryb
Jan Blanar
 
Príspevky: 363
Obrázky: 0
Založený: 05 Jan 2008 18:18 pm
Bydlisko: Drienovská Nová Ves 95

Odoslaťod Jan Blanar » 13 Sep 2009 22:44 pm

Ja mam externy filter beziaci na stvrtinovy vykon t.j. nasteveny na 150l za hodinu pre dobru biol.foltraciu , interny filter je v akva iba pri velkom vyskyte hrum. castic na mech. odfiltrovanie.

Takze zaver/ akva prerobit nechat tak tyzden bezat minimalne s rastlinami a potom pustit tak stvrtinu ryb co si uodal ze v akva mas ostatne darovat nie niekde vypustit a pridat viacej rastlin / neber to ako buzeraciu ale na akva 60 litrov si mal fakt moc ryb
Jan Blanar
 
Príspevky: 363
Obrázky: 0
Založený: 05 Jan 2008 18:18 pm
Bydlisko: Drienovská Nová Ves 95

Re: Uhyn Gupiek

Odoslaťod lukeb1 » 14 Sep 2009 11:11 am

Ahojte no je ich tam teraz asi spolu 12 aj s prisavnikmi a mecunmi,zapojil som vetsi filter a silne filtrujem,ale ako vravite prerobim to
Velmi pekne dakujem za rady ,skusim poslat foto
lukeb1
 
Príspevky: 3
Založený: 12 Sep 2009 17:04 pm

Re: Uhyn Gupiek

Odoslaťod martin_s » 14 Sep 2009 11:26 am

No podla mojho nazoru by som sa nezaoberal informaciou ci boli alebo neboli ryby v karantene... Pri uhyne väcsieho poctu ryb naraz (naraz beriem aj kazdy den nejake) je pricinou skoro vzdy otrava. Susene dafnie nie su plnohodnotne krmivo, iba doplnok krmiva. Cize urob nejake testy na NH4/NH3, NO2, precitaj si nieco o zakladani akva, kolobehu N v akvariu, o neprerybnovani a pod... Skus pouzit aj vyhladavanie, otazok ohladne nahlehu uhynu ryb je tu rozoberanych vela v x temach, cize odpoved na svoju otazku si mohol uz na zaciatku najst aj bez zaklaania duplicitnej temy...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Odoslaťod Jan Blanar » 14 Sep 2009 14:01 pm

Ak je to začiatočník a nevie sa orientovať prečo mu nepomôcť - ak vydím že chce spraviť nápravu. A na margo toho: ,, Myslím si že cieľom tohto portálu je získavanie nových entuziaznom naplnených členov a šírenie dobrého mena - nový zanietený člen - nová krv energia napady myslienky.

Áno ide určite o otravu pri tak vysokom počte rýb testy na: NH4/NH3, NO2 ani nie sú potrebné.
NO nemôžem súhlasiť s názorom že pýtať sa či boli ryby karantenizované nie je na mieste.
Vysoké dusikáté látky spôsobia premenu oxihemoglobínu na methemoglobín a tým zmemožnia výmenu plynov , čoho následkom je úhyn v dôsledku udusenia.
A čo sa týka karantény - napr. ak rybý neboli karantenizované a zaniesol si do akvária žiabrohlísty ktoré znižujú funkčkú plochu žiabrových lístkov a tým plochu potrebnú pre výmenu oxidu uhliočitého za kyslík, ktorý je potrebný pre takmer všetky metabolické deje zvierat, ryby nevinímajúc. Tie sa pohli rozmnožiť a dochádza k úhynu.
Ďalej tu určite bol aj stres - z prerybnenia.
Tieto tri faktory, s ktorých minimálne dve aj ked podla mna všetky tri vo vzájomnom účinku spôsobili úhyn.

Rady - pred vypustením ryby karantenizovať, počas karantény podať niektoré na trhu dostupné liečivo - je ich kopec. Nerozhoduje ani tak výkon filtra ako skôr jeho funkčná filtračná kapacita ( aj s mikropórmi kde môžu žiť prospešné baktérie) aj aquaclay dno po zabehnutí na veľkú fitračnú kapacitu (mikropóry), Rybky je najlepšie dávať až do zabehnutého akva a takisto je dôležitá pravidelná výmena vody.

PS: Bola to len snaha o komplexný pohľad na problém a možnosti jeho riešenia t.j. každý príznak mohol mať viacero príčin . Preto to rozpisovanie[/b]
Jan Blanar
 
Príspevky: 363
Obrázky: 0
Založený: 05 Jan 2008 18:18 pm
Bydlisko: Drienovská Nová Ves 95

Odoslaťod Jan Blanar » 14 Sep 2009 14:02 pm

Takže sio
Jan Blanar
 
Príspevky: 363
Obrázky: 0
Založený: 05 Jan 2008 18:18 pm
Bydlisko: Drienovská Nová Ves 95

Odoslaťod TTjopo » 14 Sep 2009 17:43 pm

Je to komplikovane s tym ci zamknut alebo nezamknut temu. Jan Blanar tak teraz si sa pekne ukazal a uplne s tebou suhlasim.Nie kazdy sa tu vie hned orientovat a medzi prvim co sa nauci je ako zalozit novu temu. Nic ale nenasvecuje tomu ze popri tom ako caka na odpoved vo svojej teme nepatra po strankach akva.sk a podomne.Je tu toho strasne vela a ked napises do vyhladavaca uhyn ryb tak ti vyskoci xy tem a nes to stihnes vsetko precitat a urobit si nazor co z toho vsetkeho je urcene pre tvoje akva moze byt uz davno neskoro.Pravda je ta ze keby sa do takychto novych tem vlozil len spravny okaz ktory ho presmeruje na spravnu temu a tato tema sa zamkla bolo by to faj no nie vzdy je to tak jednoduche. tak teraz si uz aj ja myslim ze sa to tu moze uzavriet a som rad ze sme sa spojili ako kolektiv a pomohli jednemu znas :wink:



Jeden za vsetkych vsetci za jedneho

Ps:Asi zmenim TTjopo za muskatiera :lol:

Ps2: Filtracia nieje vzdy potrebna co mi da urcite nie jeden za pravdu podstatne je nemat prerybnene a ako hovori Janko vela rastlin Nic neprefiltruje vodu lepsie ako rastliny vela vela vela rastlin je len dobree
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Odoslaťod Jan Blanar » 14 Sep 2009 23:15 pm

tak moze a nemusi bezat filtracia / je to len vec cviku, skusenosti atd. oki
uzatvorme to
PS> Jeden za vsetkych vsetci za jedneho
Jan Blanar
 
Príspevky: 363
Obrázky: 0
Založený: 05 Jan 2008 18:18 pm
Bydlisko: Drienovská Nová Ves 95

Odoslaťod martin_s » 15 Sep 2009 20:07 pm

Jan Blanar napísal:Tieto tri faktory, s ktorých minimálne dve aj ked podla mna všetky tri vo vzájomnom účinku spôsobili úhyn.
Preco si myslis ze tam boli ziabrohlisty (ergasilus)? Robil si mikroskopicke vysetrenie? Pretoze mne sa to ako jednoznacne preukazany faktor nejavi. Cize by som s takymto tvrdenim bol opatrnejsi, najmä pri zaciatocnikoch, ktori radi do akvarii leju vseliake zazracne vodicky a lieciva ako prevenciu... Netreba zabudat ze vsetko je to chemia a ked si este das dokopy lieciva s antibiotickym ucinkom a rezistenciu... To plati aj v pripade tvojho navrhu:
Jan Blanar napísal:Rady - pred vypustením ryby karantenizovať, počas karantény podať niektoré na trhu dostupné liečivo - je ich kopec.
Niektore liecivo... Co je to "niektore liecivo", hlavne proti comu?

Co sa tyka toho ci je alebo nie je zaciatocnik a ci sa vie alebo nevie orientovat... - su tu urcite pravidla a tie treba respektovat, ci si alebo nie si zaciatocnik. A medzi ne patri aj pouzivanie vyhladavania namiesto zakladania duplicit, ktore mimo ine stazuju aj orientaciu vo fore...
Cize ja by som nemal dilemu ci zamknut alebo nie...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Odoslaťod Jan Blanar » 15 Sep 2009 21:12 pm

zatvorte ...ja si rusim profil aj koncim s ucastou na tomto fore ...,,nema zmysel sa nechat urazat ,, ak by si chcel tak mu poradis ale ty len vo viacerych diskusiach ............zbohom
Jan Blanar
 
Príspevky: 363
Obrázky: 0
Založený: 05 Jan 2008 18:18 pm
Bydlisko: Drienovská Nová Ves 95

Odoslaťod TTjopo » 16 Sep 2009 17:27 pm

Ale ale ved sa tu nebudeme hadat kvoli hlupostiam.Jan len napisal svoj nazor a moznosti ktore by mohli mat s tymto suvislosti netvrdil ze je to tak. A martin s tymi zakladanim duplicit mas pravdu ale na to je uz neskoro lebo aj tak ich je tolko ze uz je to podla mna uplne jedno a napisal som preco je niekedy lepsie zalozit duplicit a ci ho zamknut alebo nie vymazat alebo co ja viem co s nim dalej tak na toto su tu ludia ktory to maju nastarost tak sa prosim nehadajte a hlavne neurazajte :x
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava


Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.