Akvárium ako úplne uzavretý ekosystém



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Akvárium ako úplne uzavretý ekosystém

Odoslaťod Adhara » 24 Sep 2009 20:34 pm

Poznám už dvoch akvaristov, ktorí vo svojich nádržiach nikdy nevymieňajú vodu. Vždy ma fascinovalo, ako môže také akvárium fungovať. Ale funguje! Ryby sú zdravé, nedochnú, dokonca sa množia tak rapídne, že v jednom prípade sú z toho akvaristi zúfalí. A nám, čo vodu pravidelne poctivo meníme, ryby hynú, množiť sa ani náhodou... :( Ako je to možné?! Fascinujúcejší mi pripadá ten prvý prípad, v ktorom asi v 100 litrovej nádrži sú dve živé rastliny, okolo 200 gupiek a 500 slimákov a stále sa množia! Pritom ich dokonca ani nekŕmia! Druhý prípad ale tiež stojí za pozornosť: Tropická cichlida je v nádrži bez akéhokoľvek vybavenia, ako je svetlo, filter, ohrievač. Má tam síce pomerne viac rastlín a chovateľ ju aj kŕmi, ale aj tak sa mi zdá neuveriteľné, že takto žije už celé roky. Opäť hovorím: Obe nádrže si musia vytačiť bez výmeny vody.
Obrázok používateľa
Adhara
 
Príspevky: 86
Obrázky: 17
Založený: 06 Júl 2009 10:08 am
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Reklama

Odoslaťod amy01 » 24 Sep 2009 21:15 pm

no neviem či sú to zrovna akvaristi, mne to skor príde ako týranie...
Obrázok používateľa
amy01
 
Príspevky: 444
Obrázky: 42
Založený: 25 Mar 2008 16:54 pm
Bydlisko: Celé zle

Re: Akvárium ako úplne uzavretý ekosystém

Odoslaťod Poly » 24 Sep 2009 21:39 pm

Priznam sa, ze som mal obdobie, ked som nebyval doma a o akvarium som sa absolutne nestaral. Aj pol roka som donho nezasiahol, ryby zili, bolo uplne zariasene, filter upchaty, ale rozhodne to nie je dobre. Citlivejsie druhy ryb by to urcite neprezili.
Teda to, ze ta cichlida zije este nic neznamena, mne tiez prezili ryby v takom stave. A spominas gupky - tie dokazu zit a rozmnozovat sa takmer v hocijakej vode.
Z jedneho hlavneho dovodu tak akvarium fungovat na 100% nemoze - odpar :) Pri dolievani vody do nej privadzas aj dalsich kopec rozpustenych latok, ktore sa hromadia a skor ci neskor sa objavi riasova kalamita. :roll:
Takze tiez si myslim, ze je to tyranie. :P
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvárium ako úplne uzavretý ekosystém

Odoslaťod Adhara » 24 Sep 2009 21:48 pm

Poly napísal:A spominas gupky - tie dokazu zit a rozmnozovat sa takmer v hocijakej vode.


Hm, to je pekné, ale háčik je v tom, že keď som si zopár gupiek z tejto nádrže zobrala ku sebe, tak u mňa v krásnej čistej vode sa ani nerozmnožovali, ani dlho nežili. Takže záhada zostáva...

Čo sa týka rias, tak tých akvaristi s gupkami mali habadej, ale domnievam sa, že práve riasy ten ekosystém udržiavali - vyrábali kyslík a potravu, odbúravali dusičnany... lebo tie dve vyššie rastliny na to určite nestačili...
Obrázok používateľa
Adhara
 
Príspevky: 86
Obrázky: 17
Založený: 06 Júl 2009 10:08 am
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Re: Akvárium ako úplne uzavretý ekosystém

Odoslaťod Bexi » 24 Sep 2009 22:37 pm

Přihlašuji se do spolku neměničů vody.Já jenom dolévám vypařenou vodu a poslední úhyn byl někdy začátkem ledna kdy jsem měl v akvárku nemoc.Jsou chvíle kdy se o akvárko totálně nestarám jenom občas hodím tabletku artemie či patentek kvůly drápatečkám a atya gabonensis.V akvárku je hustý porost bahnatky,mechu,růžkatce,najas a jsou tam nějaké echináčky.Hladina do 10cm pod vodou je zarostlá směsí kvítek.V této ,,směsi,, se množí vodní korýši jakoi buchanky atd. které ryby rády požírají.Je tam taky nějaká ta řasa(žabý vlas :evil: :evil: ) co žerou SAE a pár gupek (výsledek experimentu)

živočichy tam mám

2 sekavce
8 razbor hengelovích
1 corydoras aeneus(poslední co přežil nemoc)
1 ancistrus
něco málo gupek
1 atya gabonensis
2 Caridina japonica
2 drápatečky

a hromada piskořek krůžníků a plovatek

Toto všechno mi žije(a prospívá!razborky se mi minulí týden třely i když z toho nic nebylo) bez nějaké extra péče(doliji odpařenou vodú a jednou týdně nakrmím žáby)
Bexi
 
Príspevky: 49
Založený: 13 Aug 2008 12:01 pm

Odoslaťod skala » 25 Sep 2009 00:40 am

akvarium bez techniky nie je nejaka extra zvlastnost. sam ich mam viacej

okrem toho, mam pocit, ze voda sa zvykne vyparovat
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Akvárium ako úplne uzavretý ekosystém

Odoslaťod Giftzahn » 25 Sep 2009 07:38 am

njn, pokial by akva malo byt uplene uzavrety ekosystem ... tak by to musele byt nieco ako "Ecosphere" cize napusitm akva, supnem rastlinky, zivocichy a uzavrem ho .... a funguje (heh, teda aspon na papiery) :twisted:

ono pravdu povediac cela ta "Ecosphere" je tak trapenie zivocichov ...ono krevetky co su v nej sice vydzia kadeco ... ale rozhodne by som si take "darebactvo" na stol nepostavil :evil:

co sa tyka nemenenia vody a nerobenia udzby ... otazka je naco potom mam akva ... mam ho pre potesenie a zabavu? alebo nato aby bolo zariasene, neudziavane, zapachajuce .... atd.

tak k tomu poteseniu a zabave patri rozhodne aj 2x - 3x vymena vody tyzdnene, strihanie rastliniek, odkalovanie ... atd. :lol: a ano casu je malo ... heh, sa mi bezne stava ze udrzbu akva robim cez tyzdnen medzi 22:00 - 01:00 a nema s tym problem .... cize pokial nie je niekto ochotny a schopny robit pravidelnu udzbu ... hmm, nech skusi inne hobby ... strikovanie, zehlenie, pranie, hackovanie atd .... :twisted:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod skaner » 25 Sep 2009 09:07 am

tiež poznám takého, ktorý len vodu dolieva a kŕmi. svetlo má 0,25W/liter, nehnojí, neodkaľuje, filter pochybujem že čistí. vodu má priezračnú a anubias barteri mu kvitne
Obrázok používateľa
skaner
 
Príspevky: 255
Obrázky: 11
Založený: 17 Máj 2008 08:28 am
Bydlisko: Bratislava - Rendez

Re: Akvárium ako úplne uzavretý ekosystém

Odoslaťod majko » 25 Sep 2009 09:16 am

Giftzahn napísal:co sa tyka nemenenia vody a nerobenia udzby ... otazka je naco potom mam akva ... mam ho pre potesenie a zabavu? alebo nato aby bolo zariasene, neudziavane, zapachajuce .... atd.

Kukni sem
http://www.altwasser-aquarium.de/bilder ... mage_id=14
to je akvariam cloveka ktory vodu vobec nemeni.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Odoslaťod barky » 25 Sep 2009 09:37 am

Mno voda sa sice odparuje, ale ked je akvarium dokonale zakryte, tak sa odpar vyzraza na skle a voda spadne naspat do akva.

Mal som v chovni dva roky na stole minicko s machom, anubiasom a par slimakmi, zakryte krycim sklom bez akehokolvek zasahu a bez akychkolvek problemov...
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: Akvárium ako úplne uzavretý ekosystém

Odoslaťod Giftzahn » 25 Sep 2009 09:43 am

majko napísal:Kukni sem
http://www.altwasser-aquarium.de/bilder ... mage_id=14
to je akvariam cloveka ktory vodu vobec nemeni.

jj, jasnacka ze to funguje ... to dokazalo vela ludi ... akurat vravim ze bez tej udrzby, namocenych ruk ... to rozhodne nie je ono :lol:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvárium ako úplne uzavretý ekosystém

Odoslaťod hongi » 25 Sep 2009 10:44 am

no ja mozem tiez potvrdit ze niekedy to ozaj funguje lepsie ako mnohym ludom co do akvarka stale sprtaju a nedaju mu "zit". asi aj tu plati ze menej je niekedy viac a priroda si poradi casto aj sama.
hongi
 
Príspevky: 925
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Odoslaťod yazen » 25 Sep 2009 14:14 pm

no ja sice vodu v mojom akva s Red Cherry a Caridina cf. propinqua pravidelne vymienam (po castiach)....nicmenej akvarium s nimi je tym najmenej udrziavanym zo vsetkych, je tam viacej biomasy zabieho vlasu ako vody samotnej a s vysledkami som nadmieru spokojny> krevetkam sa dari ovela viacej ako v akvariach, o ktore sa snazim starat. a filtraciu bublifukom som zaviedol len par dni dozadu, az donedavna to bolo uplne bez techniky.
yazen
 
Príspevky: 143
Založený: 16 Mar 2009 21:49 pm

Re: Akvárium ako úplne uzavretý ekosystém

Odoslaťod msim » 25 Sep 2009 23:00 pm

Nedá mi nevyjadriť sa k tejto téme: uznávam, že je možné dosiahnuť v akváriu stav, kedy sú v ňom prebiehajúce procesy vyvážené, no označovať akvárium uzavretým ekosystémom je nezmysel. Ako som povedal, je možné dosiahnuť stav, kedy akvarista nemusí často zasahovať do akvária, taktiež viem o akváriách, ktoré roky stabilne fungovali, hoci by podľa všetkých návodov a pravidiel fungovať nemali (kedysi som také akvárium mal aj ja) - ako som kdesi v časopise Akvárium čítal - niektoré pravidlá sa dajú obísť, ale človek musí rozumieť, aby vedel správne ako. Navyše si myslím, že v takýchto akváriách ide aj o individuálne vlastnosti jedincov rastlín, živočíchov, rias a iných organizmov, ktoré v takom stabilnom akváriu sú (napr. individuálna tolerancia určitých hodnôt faktorov prostredia - iné jedince toho istého druhu to nemusia zvládnuť). Akvárium je skutočne zložitý systém s veľkým počtom zložiek a zložitým systémom väzieb medzi nimi, nie je to nejaký jednoduchý prístroj ako trebárs taký televízor. Lenže nie je to ekosystém(iba ak by sme ho nazvali umelým ekosystémom) a už vonkoncom nikdy nemôže byť uzavretým ekosystémom - veď ani v prírode uzavreté ekosystémy neexistujú (koniec-koncov ani globálny ekosystém nie je uzavretý - prichádza k nám žiarenie z kozmu, odchádza (tepelné) žiarenie naspäť do kozmu). Akvárium teda môže fungovať s minimom zásahov akvaristu, ale nie je to uzavretý ekosystém - hlavný dôvod je strata energie v podobe tepla - preto doň musí prichádzať stále nejaká energia - svetlo.

No a k tej práci s údržbou - no áno, zaberá to čas aj mne, ale súčasne je to pre mňa dobrý relax - nenáročná fyzická práca po ťažkej psychickej práci počas dňa. (samozrejme nemám tých akvárií desiatky, alebo stovky - potom to určite nemožno označiť za nenáročnú fyzickú prácu)
Obrázok používateľa
msim
 
Príspevky: 42
Založený: 09 Jan 2009 20:49 pm
Bydlisko: Prievidza

Odoslaťod Adhara » 26 Sep 2009 19:13 pm

Hm, a mohol by mi niekto poradiť, ako na to? Ako urobiť akvárko čo najviac samostatným? Ak to nebude náročné a bude to znieť rozumne, ktovie, možno vyskúšam... už nemám čo stratiť. Minule mi zase uhynuli dve guramy, krásne veľké a na pohľad úplne zdravé. Len tak, bez príčiny...

Mne sa na akvarisitke vždy zdalo najkrajšie len pozorovať, ako rybky plávu sem a tam... prípadne im tam hodiť kus žrádla a pozerať, ako sa za ním naháňajú... výmena vody, čistenie filtra a vyťahovanie mŕtvych organizmov je pre mňa len nutné zlo, bez ktorého by som sa v pohode zaobišla. A navyše táto taktika hlavne nášmu väčšiemu akváriu viditeľne neprospieva. Poznám akváriá, ktoré majú nadprodukciu biomasy: treba z nich pravidelne vyberať prerastené rastliny a premnožené živočíchy. Naše väčšie akvárium však prejavuje takú výraznú podprodukciu biomasy, že tam treba minimálne dvakrát ročne biomasu pridávať, aby tam aspoň niečo živé bolo.
Obrázok používateľa
Adhara
 
Príspevky: 86
Obrázky: 17
Založený: 06 Júl 2009 10:08 am
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Re: Akvárium ako úplne uzavretý ekosystém

Odoslaťod Adhara » 26 Sep 2009 19:19 pm

msim napísal:Nedá mi nevyjadriť sa k tejto téme: uznávam, že je možné dosiahnuť v akváriu stav, kedy sú v ňom prebiehajúce procesy vyvážené, no označovať akvárium uzavretým ekosystémom je nezmysel...

Smaozrejme, že v akváriu ani nikde inde nemožno dosiahnuť úplne rovnovážny stav, že by tam nebolo treba nič pridávať. Pokiaľ je však ekosystém poháňaný len energiou slnečnej radiácie (resp. v prípade akvária skôr svietidla), tak ho možno považovať za dostatočne uzavretý. A samozrejme, keďže akvárium je ekosystém neprirodzený a nie je zapojený do kolobehu vody v prírode, treba doň vyparenú vodu umelo dodávať. Ale nesúhlasím s tým, že to ekosystém nie je. Umelé ekosystémy existujú a za ekosystém sa dá považovať skoro hocičo, čo je ako-tak izolované od vonkajšieho sveta - napr. tráviaca sústava človeka. Ale ani tá by nefungovala bez prísunu materiálu zvonka a bez jeho neustáleho odstraňovania. Tak nám to aspoň hovorili v škole (študujem ekológiu na VŠ).
Obrázok používateľa
Adhara
 
Príspevky: 86
Obrázky: 17
Založený: 06 Júl 2009 10:08 am
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Odoslaťod skala » 26 Sep 2009 22:59 pm

neudrziavane akvarium nie je uzavrety ekosystem. to uz odznelo, viem. uzavrety ekosystem je technologicky velmi tazke a nakladne docielit. A ostatne to ani nema podla mna zmysel, urcite nie pre nas akvaristov

posudzovanie miery uzavretosti je tapanie v tme. ak samozrejme uzname, ze nieco je veda

zaujalo ma aj tvoje vyjadrenie adhara "uplne rovnovazny".

samozrejme rovnovazny stav ekosystemu je stav pozorovatelny a mozny. ty o to pises, akoby vsetko zaviselo na cloveku a to vzhladom na to, ze studujes ekologiu je zarazajuce

docital som sa aj to, ze za ekosystem sa da povazovat hocico, co je izolovane ako tak od vonkajsieho sveta. tak to teda prrr. chapem, ze si sa zle vyjadril a trochu asi zamotal :-) prepac mi prosim, ale nerad by som keby si laici spravili zly obraz

akvu citaju rozne vzdelani ludia ;-)
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Akvárium ako úplne uzavretý ekosystém

Odoslaťod msim » 26 Sep 2009 23:47 pm

Ak chápeme ten pojem ekosystém skutočne tak široko ako to píšeš, tak hej, akvárium by sme mohli považovať za umelý ekosystém (a o existencii umelých ekosystémov nepochybujem - veď aj mestá a veľkomestá sú umelé ekosystémy).
Ja zasa geograf pri označenie niečoho za ekosystém očakávam, že to bude obsahovať všetky (min. prírodné) zložky krajinnej sféry Zeme. Hoci - pri troche námahy by som našiel v akváriu isté podobnosti v zložkách akvária, no stále mi tam akosti chýba ten priestor. A ďalšia protichodná vec je toto: snaha o uzavretý ekosystém v sklenenom kvádri mi úplne kontrastuje s prírodou, ktorú napodobňujeme, lenže tam sú ekosystémy práveže značne otvorené svojmu okoliu - kolobehom látok a tokom energie (a aj informácií - hlavne genetických - migrácie). Ale definícia pojmu ekosystém asi nie je v tejto téme to hlavné.

Pýtaš sa, ako na akvárium, ktoré je viac samostatné. Tiež by som bol rád, keby na to existovala jednoduchá odpoveď. Tiež hľadám spôsob, ako sa k niečomu takému dopracovať. Zatiaľ som sa dopracoval len k názoru, že každé akvárium je iné a vyžaduje iný prístup, takže všeobecne použiteľný návod asi neexistuje. Adhara, študuješ ekológiu, takže teóriu a princípy fungovania ekosystému tu vysvetľovať asi netreba(naozaj mnohé poznatky možno aplikovať, či už akvárium berieme ako ekosystém, alebo nie). Ja sa snažím pozorovať, čo sa deje v akváriu (nemyslím, len ryby), občas aj zmeriam nejaké parametre vody a pokúšam sa porozumieť procesom kolobehu látok v ňom a faktorom, ktoré ho ovplyvňujú. Neviem veľa o tvojom akváriu, ale ak je nízka produkcia biomasy, tak môže byť málo svetla, alebo málo oxidu uhličitého vo vode, alebo málo niektorého makroprvku (dusík??? -skôr nie, ale pri silnej denitrifikácii aj môže chýbať), alebo iné faktory prostredia nie sú v optime ekologickej valencie rastlín, ktoré tam máš.

Píšeš, že niektoré zásahy viditeľne neprospievajú akváriu, ja by som skúsil znížiť tieto zásahy a pozoroval.

Ešte jeden môj postreh: ak teda chápeme akvárium ako umelý ekosystém - tak ako každý ekosystém by sa mal vyvíjať, istotne také dva-tri mesiace zriadené akvárium je len na začiatku vývoja, určite dlho trvá, pokým sa dostane do rovnováhy a myslím si, že vyhynutie nejakého druhu rastlín, nutnosť jej výmeny za iný druh, taktiež aj úhyn iných živočíchov, ktorým podľa našich znalostí by malo byť prostredie vhodné, ale v skutočnosti nie je - sú udalosti majúce svoju paralelu v ekologickej sukcesii. Akvaristi, ktorí sú skúsenejší ako ja, určite dokážu vytvoriť už od začiatku - obrazne povedané - akvárium blízko "klimaxu".

Ale tu sme pri kameni úrazu - klimaxový ekosystém sa v prírode udržuje v nemennom stave, pokým sa nezmenia podmienky prostredia, alebo nedôjde ku katastrofe - tak práve tieto podmienky sa môžu v malom priestore akvária rýchlo zmeniť - stačí, aby zlyhalo kúrenie, vypadla na dlhšiu dobu elektrika, vodári pustili do vodovodu z iného zdroja s inými parametrami (čo si mi nemusíme hneď všimnúť) a už je rovnováha narušená. Má však práve to naše akvárium dostatočnú rezilienciu, aby túto nerovnováhu napravilo?
Obrázok používateľa
msim
 
Príspevky: 42
Založený: 09 Jan 2009 20:49 pm
Bydlisko: Prievidza

Odoslaťod skala » 27 Sep 2009 22:22 pm

skusim ist na to z uplne inej strany. ja som si vsimol, ze casto krat chovatel, alebo aj pestovatel (nemyslim len na akvaristiku), casto dosiahne uspech vtedy, ak akvarium zanedba. Resp. vtedy, ked donho nezasahuje. ludska trpezlivost je zvycajne velmi kratka a povedal by som, ze neprospieva zivotu. ani vyvoju v akvariu.

v case, ked si akvarista najde ineho konicka, alebo si napr. dolame nohu, sa obcas stane, ze sa mu zrazu "sam" vytrie druh ryb, o ktoreho rozmnozenie sa marne predtym aktivne snazil. alebo sa mu krasne rozrastu rastliny.

ono, asi to chce bud mat, ja to nazvem instinkt, alebo mozno pre niekoho trpezlivost a uspech sa hadam dostavi. a je asi aj fajn mat aj nejake vedomosti, a tie hard science uvahy hore potom mozno dostanu pre viacej z vas zmysel.

osobne si myslim, ze je lepsie mat taky nejaky prirodzeny cit pre veci, ktore robime, v tomto pripade pre akvaristiku, a nemusime samozrejme vediet co je sukcesia, klimax, ale ani bit, alebo paralakticka montaz :D

horsie je to vtedy, ak niekto ma more vedomosti, mysli si ze spravil vsetko ako mal (a mozno aj skutocne spravil) a ono to nejde.

Citat:

"Vsetky informacie su neuplne, a preto k nim treba pristupovat z pokorou"
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Odoslaťod milop » 28 Sep 2009 08:46 am

Súhlasím so skalom, najmä v tom že údržba a starostlivosť o akvária záleži hodne od intuicie, ale aj od skusenosti, vedomosti a hlavne aj zodpovednosti ( KED SOM LENIVý ALEBO NESTIHáM HNED SA TO PREJAVí NA MOJOM AKVáRIU :cry: )
:idea:
tiež sa trochu hrám v eko veciach( hlavne dlho) a k diskusii o ekosystemoch a akváriu by som si dovolil tiež niečo pridať :
pre nás platila stará poučka a nevidim prečo by nemala platiť teraz :
ekosystem je každy system aspon s 1 živým prvokom = zakladná stavebná jednotka abiotického a biotického sveta.
Z pohľadu bežného človeka sa v zasade jedna o mikro ekosystémy ( sem by som zaradil akvarium), mezo ekosystémy ( rybník, rieka ) makro ekosystém ( ocean, kontinent). Všetky tieto systémy sú prepojené a je to určite relatívná zaležitosť.
uzavretý ekosystém je len teoretický pojem , praktický neexistujúci ( možno ako ekosystem "svet" :wink: )
Každý systém je preto do určitej miery otvorený a pri akvariach by som radšej hovoril o " bez udržbovom akvariu" ako o uzavretom ekosysteme.
A tu môže byť inšpirujúca stránka raviolky, ktorá popisuje fungovanie akvarii , bez filtrácie a podľa mna s relatívne ( :!: :wink: ) málo otvoreným ekosystémom
http://maniakva.sweb.cz/odkazy.htm
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Odoslaťod msim » 28 Sep 2009 18:17 pm

skala napísal:ono, asi to chce bud mat, ja to nazvem instinkt, alebo mozno pre niekoho trpezlivost a uspech sa hadam dostavi. a je asi aj fajn mat aj nejake vedomosti, a tie hard science uvahy hore potom mozno dostanu pre viacej z vas zmysel.

Citat:

"Vsetky informacie su neuplne, a preto k nim treba pristupovat z pokorou"


skala, veľmi sa mi páči tento Tvoj citát. :) A obzvlášť to platí v starostlivosti o akvárium - nemám často šancu (a čas a prostriedky na to) vedieť a zmerať všetky podrobnosti a parametre týkajúce sa stavu a fungovania akvária. Jedine tento inštinkt, či intuícia môže usmerniť zásahy do akvária. Ale svoju úlohu zohrávajú pri tom aj vlastné skúsenosti a vedomosti: Pár mesiacov po tom, ako som sa začal venovať akvaristike, som zistil, že len tie naozaj nestačia a to som pred tým, ako som sa pustil do zriaďovania akvária hltal :P celé seriály a články v časopisoch AT, AkvaTera, Akvárium, maniakva.sweb.cz, www.sozo.sk a iné... o zakladaní a fungovaní akvária. Nestačilo mi to, akvarista musí dianie v tom zasklenom priestore pozorovať a keď nemá možnosti merať (ja teda doma laboratórium nemám), tak potrebuje s využitím vedomostí a skúseností aspoň správne odhadovať, či, kedy a ako zasiahnuť.

Som rád, že sa tu rozvíja zaujímavá diskusia, z ktorej sa i ja môžem poučiť. :)
Milop - vďaka za ten pojem "bezúdržbové akvárium" - ten sa mi páči najviac ako náhrada za "akvárium ako uzavretý ekosystém".

A tie niektoré pojmy, ktoré som použil v súvislosti s ekosystémami, do akvaristiky moc nepatria, tak chápem, že im nie každý v tomto fóre rozumie (a pre samotnú akvaristiku to ani nikto nepotrebuje :) ).
Obrázok používateľa
msim
 
Príspevky: 42
Založený: 09 Jan 2009 20:49 pm
Bydlisko: Prievidza

Odoslaťod nervozny » 04 Okt 2009 21:18 pm

Ja osobne si myslim, ze vymienat vodu velmi casto je nezmysel, podla mna vymena vody 2x - 3x tyzdenne je strasne vela a viac skodi ako pomaha... z vlastnej skusenosti viem, ze uz dlho zabehnute akvaria su velmi stabilne a nepotrebuju velmi vymienat vodu. mam jedno 100 litrove akvarium, beziace uz 3 roky, odkalujem (tym padom aj vymienam cast vody) uz rok raz za 3 mesiace a ryby su zdrave, pekne, voda uplne priezracna a riasa ziadna...
nervozny
 
Príspevky: 16
Založený: 25 Feb 2008 20:44 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod milop » 04 Okt 2009 21:59 pm

Aj výmena vody je relatívna vec záleži od toho čo chceme v akváriu mať, ak chceme pekné rastlinkové akva s bežnými rastlinami tak je možné vymieňať cca 20 % vody raz za 2 týždne až mesiac ( sú krásne akvarka s výmenou -doliatim vody raz za 1/2 roka)
osobne by som privítal prietokove akvarium Amazonky alebo Konga (tak 800 l a viac) s kontinuálným prítokom aspoň cca 5 - 10L /hod :oops: :oops:
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: Akvárium ako úplne uzavretý ekosystém

Odoslaťod schw1 » 04 Okt 2009 22:15 pm

Zaujímavé téma. Odborné odpovede sú tým zaujímavejšie. Ak by sme vynechali atomovú fyziku a skúsili odpovedať na základnú otázku, ja by som odpovedal nasledovne. Ak niekto chce založiť akvárium, ktoré vyžaduje najmenej starostlivosti,by mal podla mňa postupovať nasledovňe.
1. Nádrž minimálne 200 litrov
2. Dno z hrubého piesku minimálne 8-10 cm
3. Nenáročné rastliny ako valisnerie a niektoré kryptokoryny.
4. Svetlo stačí okolo 0,2-0,4 W/liter (na začiatok radšej menej)
5. Na začiatok ryba/40 litrov vody (samozrejme nie polkilové oceláty), najlepšie sú gupky, alebo iné menšie živorodky, aby bol prísun NO3.
A najdôležitejšie je nechať všetko v pokoji a velmi málo krmiť. Zo zaiatku by som sa radšej trochu staral o rastliny patričným hnojením. Keď hovoríme o minimálnej údržbe, veci ako CO2 musíme vynechať. Ja by som akvárium neprikrýval a údržba by spočívala v dolievaní vody a krmení 2x do týždňa.
Som presvädčený, že po roku by už nebolo jednoduché narušiť rovnováhu v takomto akváriu.
Obrázok používateľa
schw1
 
Príspevky: 28
Obrázky: 13
Založený: 20 Dec 2007 12:58 pm
Bydlisko: Trstice

Ďalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.