prve akvarko - 12-20l



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

prve akvarko - 12-20l

Odoslaťod Luki-No » 17 Sep 2009 22:19 pm

Chcem si založiť malé akvárium. Po asi 4 hodinách surfovania som si vybral ako rybku Bojovnicu pestrú [Betta splendens], chcel by som len 1 samčeka. K nemu Levatka ostrá alebo Neritina zebra na riasy. Akvárium bude na internáte v izbe kde spím ja a spolubývajúci, takže ho chcem mať čo najtichšie. Pozerám na všetko to príslušenstvo a neviem sa z toho vysomáriť..

1. Musím mať vzduchovanie alebo stacia rastliny? Dočítal som sa, že bojovnice sa nadychujú nad hladinou.

2. Taktiež som čítal, že v udržovanom akvárku s bojovnicami netreba filtráciu. Má to niekto takto?

3. Dokáže akvárko vyhriať osvetlenie alebo treba ohrievač?

4. Videl som na nete akvárko kde s bojovnicou bola 2x Pancierníček Panda. Trošku mi tam nesedí, že Panda potrebuje o dosť studenšiu vodu.

Pre Bojovnicu 12l akvárko, do 20l by som asi pridal tie Pandy.

Ďakujem za rady
Luki-No
 
Príspevky: 2
Založený: 17 Sep 2009 21:00 pm

Reklama

Re: prve akvarko - 12-20l

Odoslaťod Giftzahn » 18 Sep 2009 06:58 am

@Luki-No: predkym si budes akva zakladat si poriadne precitaj prispevky to na fore .... takisto je vhodne si precitat http://www.klub.akva.sk/akvarium.php - Casopis akvarium, specialne v niektorom s prvych cisel boli preberane mini akvaria ...

1. nie nemusis - vo svojej podstate akva nepotrebuje ziadnu techniku dokaze fungovat aj bez nej

2. ak v 1. ani filtracia nie je nutnostou

3. bez problemov ... dokonca az prilis v niektorych pripadoch

4. no tak na to by som pri 12L a 20L akva rychlo zabudol ... po prve su to male akvarka ... uplne nevhodne pre Bojovnice, Pandy atd. a okrem toho Panciernicky - t.j Pandy su hufove rybky a 2ks sa rozhodne hufom nazvat neda ... cize panciernickov aspon 5-10ks .... (ono ty tiez na intraku nebyvas v izbe 30x30 cm + spolubyvajuci ze ano :twisted: takze ani bojovnica a panciernicky nepatria do 12L, 20L akvariek )

netusim ake skusenosti mas s akvaristikou ale pokial si zaciatocnik .... odporucal by som ti aspon 50 - 60L akva kde sa da lahsie udrzat biologicka rovnovaha ..... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod Michal1987 » 18 Sep 2009 08:18 am

Ten ohrievač by podľa mňa aj bodol, v prechodnom období je na intrákoch dosť kosa... ale ak to vyhreje aj osvetlenie, tak potom OK (neskúšal som).
PS.: nezabudni na teplomer, ten by som tam dal určite :o .
Obrázok používateľa
Michal1987
 
Príspevky: 401
Obrázky: 14
Založený: 06 Feb 2009 14:06 pm
Bydlisko: KE - KVP / BN - Otrhánky

Re: prve akvarko - 12-20l

Odoslaťod Luki-No » 18 Sep 2009 17:01 pm

>Giftzahn
velka vdaka za link aj rady. tie pandy som tusil, ze 2 asi nebude dost na huf :) akurat mi nesedi bojovnica neparti do maleho akvarka.
http://betta.wz.cz/chov.html "se zpravidla používají nádrže menšího objemu - od 10 do 30 litrů"
http://rybicky.net/atlasryb/bojovnice_pestra "Min.vel.n.: 10-20 litrů pro jeden kus"
http://freshaquarium.about.com/cs/anaba ... /betta.htm "Minimum Tank Size: 3 gallon=12l"
bojovnicu som si vybral aj kvoli tomu ze je pomerne nenarocna na kvalitu vody.

bude to moje prve akvarko, ale som pedant a verim ze sa mi podari udrzat rovnovahu aj v malom. a vacsie akvarko aj tam mat nemozem, lebo inde ako na mojom stole prenho nie je miesto.

>Michal
na intraku mame teplo, kuria nam poctivo+plastove okna :) na teplomer urcite nezabudnem :wink:
Luki-No
 
Príspevky: 2
Založený: 17 Sep 2009 21:00 pm

Odoslaťod bobo242 » 18 Sep 2009 17:24 pm

uplne na zaciatok by som ti radil 6 gupiek, par rastliniek, molitanovy vzduchom pohanany maly filtrik. a ked ta to zacne casom naozaj bavit, vrhni sa na narocnejsie druhy. myslim ze drviva vacsina ludi takto zacinala a je to najlepsia cesta pochopit vsetky nastudovane principy v praxi.teda podla mna..
Obrázok používateľa
bobo242
 
Príspevky: 143
Obrázky: 69
Založený: 20 Feb 2009 16:53 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod matus » 19 Sep 2009 22:20 pm

lukino - tieto komercne zalezitosti s bojovnicami v kockach s 5-10 litrami je vyrabane pre otcov, ktorym deti pilia usi, ze chcu mat doma rybku a ze videli v obchode krasne rybky s velkymi plutvami a ujo predavac povedal, ze k tomu netreba ani bublinkovac ani rastlinky, lebo to su rybky, ktore dychaju vzduch z hladiny, ...
mam v rodine podobnu zalezitost u mojej neterky - darmo som jej dohovaral, ako sa bude trapit, ta bojovnica prezila v 5 litroch vody (obcasna vymena asi raz za 2 tyzdne) podla mna rekordne 4 mesiace
rada: daj skustocne vacsie akva aspon 20l a zacni s niecim inym, aby si pochopil principy vyvazenosti biologickych procesov v akvariu

ad martin: co je to prosim ta OT? ... zaspal som dobu?
Obrázok používateľa
matus
 
Príspevky: 602
Obrázky: 14
Založený: 20 Jan 2005 21:50 pm

Odoslaťod veloryba » 27 Sep 2009 14:01 pm

Sice tiez iba zacinam s akvaristikou, ale ja si myslim ze ta bojovnica do 20 L je pre tu rybku zachranou. v hornbachu su v malych plastovych nadobkach, v akvaristikach v tych plastovych klietkach do akvarka a potom pride to tradicne rozmaznane decko a da to do 3 L ozdobnej kocky s jednou umelou rastlinkou - prepacte ale ja si myslim, ze v tych 20 L sa naozaj nema na co stazovat!
ja mam 20 L nano cube s korenom, rastlinkami a pod- mam tam aj filter a osvetlenie
ak mas zaujem o fakt tichy filter tak vrelo odporucam od dennerle co davaju k nano cubom, akva mam 2-3 metre od postele a vobec ho nepocujem.
Rybku som si kupila tento tyzden (najprv som si zabehala akva bez nej) a naozaj si myslim, ze jej tam je dobre. Predvadza sa o 106, vobec sa neskryva, stale si tam plava a robi akrobacie, obcas si zasprintuje, ked jej dam zrkadielko tak sa strasne nastve- no proste to co vidim na svojom stoliku je moja predstava stastnej rybky=)
Obrázok používateľa
veloryba
 
Príspevky: 14
Založený: 23 Aug 2009 23:59 pm

Odoslaťod Giftzahn » 30 Sep 2009 12:47 pm

veloryba napísal:Sice tiez iba zacinam s akvaristikou, ale ja si myslim ze ta bojovnica do 20 L je pre tu rybku zachranou. v hornbachu su v malych plastovych nadobkach, v akvaristikach v tych plastovych klietkach do akvarka a potom pride to tradicne rozmaznane decko a da to do 3 L ozdobnej kocky s jednou umelou rastlinkou - prepacte ale ja si myslim, ze v tych 20 L sa naozaj nema na co stazovat!
ja mam 20 L nano cube s korenom, rastlinkami a pod- mam tam aj filter a osvetlenie
ak mas zaujem o fakt tichy filter tak vrelo odporucam od dennerle co davaju k nano cubom, akva mam 2-3 metre od postele a vobec ho nepocujem.
Rybku som si kupila tento tyzden (najprv som si zabehala akva bez nej) a naozaj si myslim, ze jej tam je dobre. Predvadza sa o 106, vobec sa neskryva, stale si tam plava a robi akrobacie, obcas si zasprintuje, ked jej dam zrkadielko tak sa strasne nastve- no proste to co vidim na svojom stoliku je moja predstava stastnej rybky=)


@veloryba: njn, ono je dost otazne ci vobec nejak rybka je v hociakom velkom,krasnom akva "stastna" .... verim tomu ze vo volnej prirode by bola urcite stastnejsia :twisted:

odvovodnovat "napchanie" jednej samotnej rybky (asi musela spachat nejaky extra zavazny zlocin ze je na samotke) do maleho akva pripadne este aj nevhodne ziariadeneho a zdovodnovat to tym ze "mne sa zda ze rybka je stastna" je dost ubohy pocin :P

a len na okraj k mikro-akvarkam, akva-gulam a pod. ... napr. hen v susednom rakusku je oficialne nariadenie "BGBLA_2004_II_486", ktore urcuje ake velke musi byt, akva aby v nom mohla byt chovana co i jedna rybka ..... a ubezpecujem ta ze 10, 12 alebo 20L urcite nestaci ...

len v skratke v Rakusku je zakazane:

1. Chovat akvariove rybky (co i jednu) v akvariach pod 56L objemu
2. Gula ako akvarium - oblubeny to esteticky doplnok :twisted: je tiez pre chov rybiek zakazana

hmm... dokonca v nariadeni stoji ake rybky je nutne chovat v paroch , v skupinke atd...

inak viacej tu: http://ris.bka.gv.at/Dokumente/BgblAuth ... II_486.pdf

a tu kusok z prilohy 5:

http://www.aquarium-forum.at/showthread.php?t=2597

..odporucam si pozorne precitat citat z prilohy 5 (uplne by sa hodila ako navod pre zacinajucich akvaristov) 8) [/b]
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod Gogi » 30 Sep 2009 14:11 pm

Giftzahn napísal:...
ty rakusaci su jaky komunisti :(
Obrázok používateľa
Gogi
 
Príspevky: 204
Obrázky: 46
Založený: 28 Júl 2009 16:30 pm
Bydlisko: TT

Odoslaťod dusik » 30 Sep 2009 14:27 pm

Gogi napísal:
Giftzahn napísal:...
ty rakusaci su jaky komunisti :(


Ja si myslím, že niečo aké by mali zaviesť aj tu. Len je problém, že ak zákon stvorí neakvarista, tak aj za to stojí. Ale týranie bojovníc v 0,5-1 nádobkách je už troch hranica drzosti.
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod Giftzahn » 30 Sep 2009 14:29 pm

jj, svata pravda .... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: prve akvarko - 12-20l

Odoslaťod Sebi » 29 Okt 2009 20:49 pm

Giftzahn napísal:3. bez problemov ... dokonca az prilis v niektorych pripadoch

tomu ver... ved napriklad v mojom byvalom 18L my osvetlenie vyhrialo vodu na 30 stupnov(:twisted:)
keby som tam mal betty co mam teraz v inom akva ta tie by si upiekli usta :|
Obrázok používateľa
Sebi
 
Príspevky: 92
Založený: 10 Okt 2009 10:27 am
Bydlisko: Čečejovce

Re: prve akvarko - 12-20l

Odoslaťod Sebi » 29 Okt 2009 20:49 pm

Giftzahn napísal:3. bez problemov ... dokonca az prilis v niektorych pripadoch

tomu ver... ved napriklad v mojom byvalom 18L my osvetlenie vyhrialo vodu na 30 stupnov(:twisted:)
keby som tam mal betty co mam teraz v inom akva ta tie by si upiekli usta :|
Obrázok používateľa
Sebi
 
Príspevky: 92
Založený: 10 Okt 2009 10:27 am
Bydlisko: Čečejovce

Odoslaťod minqo27 » 29 Okt 2009 20:58 pm

NESKUSAJ JEDNU BOJOVNICU UPLNE SAMU!!JA KED SOM ZACINAL NECHAL SOM JU TAM 1 A POL MESIACA SAMU A KED SOM PRIDAL RYBY VSETKY ZOZRALA...
Obrázok používateľa
minqo27
 
Príspevky: 112
Obrázky: 25
Založený: 11 Máj 2009 21:50 pm
Bydlisko: Košice

Odoslaťod Sebi » 30 Okt 2009 10:47 am

minqo27 napísal:NESKUSAJ JEDNU BOJOVNICU UPLNE SAMU!!JA KED SOM ZACINAL NECHAL SOM JU TAM 1 A POL MESIACA SAMU A KED SOM PRIDAL RYBY VSETKY ZOZRALA...

:shock: to ake ryby boli ?
myslim tie zozrate
Obrázok používateľa
Sebi
 
Príspevky: 92
Založený: 10 Okt 2009 10:27 am
Bydlisko: Čečejovce

Re: prve akvarko - 12-20l

Odoslaťod minqo27 » 29 Jan 2010 18:10 pm

Gupky..a ked som ho kupoval tak bol medzi gupkami a boli F POHODE.
Obrázok používateľa
minqo27
 
Príspevky: 112
Obrázky: 25
Založený: 11 Máj 2009 21:50 pm
Bydlisko: Košice


Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.