Obhryzena Barclaya



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Obhryzena Barclaya

Odoslaťod Maja » 10 Feb 2004 23:36 pm

Nejaky papluch v mojom akvariu mi namiesto riasy masivne obziera milovanu, dva roky zhananu a hrozne draho kupenu Barclayu longifoliu. Hlavni podozrivi su: jeden slimak ampularia a dve prisavky thajske. No nenacapala som na nej ani jedneho, len kazde rano je o kus viac vyhryzene. Nijaka ina rastlina obhyzena nieje (preco si ten hnusak musel vybrat tu najdrahsiu z nich ?! ).
Obrázok používateľa
Maja
 
Príspevky: 705
Obrázky: 44
Založený: 09 Okt 2003 20:19 pm
Bydlisko: Bratislava- Petržalka

Reklama

Re: Obhryzena Barclaya

Odoslaťod salik » 11 Feb 2004 00:22 am

Maja napísal:..dva roky zhananu a hrozne draho kupenu Barclayu longifoliu..

Maja, co je to za rastlinku? nepocul som este o nej
p.s. som skor za slimaka, ak si nenajde dostatok potravy, pusti sa do maksich rastlin
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Obhryzena Barclaya

Odoslaťod Rori » 11 Feb 2004 08:55 am

Ktora ampullaria to je? Ak je to Pomacea Bridgesii (Ampullarius australis) tak dost pochybujem (pozor, v obchodoch nevedia velmi rozlisit o aku ampullariu ide - neda sa to rozlisit podla farby) - Pomacea Bridgesii vraj dokaze zomiet hladom uprostred bujnejucej vegetacie - tento slimak je len zahnivajuce listy. Tiez ale prisavniky by nemali obhrizat rastliny - takze neviem - nemas este nejakych adebtov? (napr. bylinozraveho brata co to po nociach chodi obhryzat rastlinky :lol: )
Obrázok používateľa
Rori
 
Príspevky: 427
Obrázky: 14
Založený: 07 Jan 2004 21:39 pm
Bydlisko: BA

Re: Obhryzena Barclaya

Odoslaťod gabriela » 11 Feb 2004 10:04 am

Nemas tam ziadneho prisavnika?
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Obhryzena Barclaya

Odoslaťod nino_q » 11 Feb 2004 10:53 am

prisavnikmi to nebude, ti listy len obrusuju, neodhryzaju z kraja. tipoval by som to najskor na nejakeho slimaka (prisavky to podla mna nebudu)

maja odporucam nastavit si budik na 2-3 hod. v noci, pripravit baterku a prichytit pri cine ;-)
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: Obhryzena Barclaya

Odoslaťod azet » 11 Feb 2004 12:39 pm

alebo nainstalovat webcam s nocnym videnim a dobrovolnikov, ktori sa cez noc budu striedat a sledovat :roll:
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: Obhryzena Barclaya

Odoslaťod vika » 11 Feb 2004 14:01 pm

No moje skusenosti s ampullariami nie su najlepsie. :( Nam doslova zozrali celu limnophilu, tak ze z nej neostalo skoro nic. :cry:
Akkurat z poslednych sil rastlina pustila mlade bocne vyhonky ktr. som zasadila a teraz bojuju o zivot. Ale zatial len s malym uspechom. :( Ja som nase slimaky potrestala s tym ze som ich vybrala zo spolocneho akvaria a dala korytnackam, ale uz bolo pozde-myslim pre limnophilu
Obrázok používateľa
vika
 
Príspevky: 31
Obrázky: 20
Založený: 02 Feb 2004 12:22 pm
Bydlisko: Košice

Re: Obhryzena Barclaya

Odoslaťod Rori » 11 Feb 2004 14:43 pm

Ampullaria je velmi siroky pojem - vacina z nich zere aj zelene rastliny. Musis specifikovat presnejsie o akeho slimaka ide. Pomacea Bridgesii by nemal - ja ich tiez mam a su uplne v pohode.
Obrázok používateľa
Rori
 
Príspevky: 427
Obrázky: 14
Založený: 07 Jan 2004 21:39 pm
Bydlisko: BA

Re: Obhryzena Barclaya

Odoslaťod Peter » 11 Feb 2004 19:42 pm

Moja prisavka thajska sa rastlin dotyka len tak ledabolo, nikdy na nich dlho nevydrzi, ale nemam barclayu... mozno by jej zachutila... :)
Peter
 
Príspevky: 470
Obrázky: 23
Založený: 29 Nov 2002 23:37 pm

Re: Obhryzena Barclaya

Odoslaťod Astrid » 11 Feb 2004 23:41 pm

V tom, ake su druhy ampularii sa veru nevyznam.
Ale ked som mala este zlte ampularie, tak som normalne videla, ako jedna surovo obhryzala list hygrophily, podobne ako husenica. Listy ostali potom take vrubkovane.
Takze ja by som tipla ampulariu.
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Obhryzena Barclaya

Odoslaťod viridis » 12 Feb 2004 10:04 am

Ampularie, zlta forma, presny druh neviem, mam par mesiacov.
A v 120 l akvarku mam iba 1 ks a ziadne ine slimaky ani rastlinozravce.
Obhryza mi Cryptocorynu wendtii, mrcha.
Su to nepomylitelne slimacie "obhryzky", ako ked zahradny slimak obhryzie lopuch ;)
Takze tiez by som tipol na slimaka.

(PS: Ampularie su jedle, na webe sa daju najst aj recepty na upravu :D :D)
viridis
 
Príspevky: 274
Obrázky: 13
Založený: 08 Nov 2002 10:26 am
Bydlisko: ZV

Re: Obhryzena Barclaya

Odoslaťod barky » 12 Feb 2004 10:30 am

Viridis: tak skus najst nejaky recept a posli, mam tym mrch mozno 200 ks, tak by som sa snad aj najedol :-)
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: Obhryzena Barclaya

Odoslaťod Rori » 12 Feb 2004 10:39 am

Pozri http://www.applesnail.net/ - tam je aj ako rozlisit ampullarie (potom bude clovek vediet ze "zlta forma" nic nehovori :lol: :o - to bol vtip - keby sa nahodou niekto chcel silou mocou urazit :lol: ) a su tam aj recepty na slimakov. Dokonca su tam aj navody ak mate ryzove pole a sa Vam tam premnozia ampullarie - tak co s tym robit :shock: :lol: . Inak mam asi 50 malych 2mm slimacikov ampullarii - tak ich mozna predam do nejakej restauracie :lol: - no dobre dobre - to by som im neurobil :)
Obrázok používateľa
Rori
 
Príspevky: 427
Obrázky: 14
Založený: 07 Jan 2004 21:39 pm
Bydlisko: BA

Re: Obhryzena Barclaya

Odoslaťod denis » 12 Feb 2004 10:50 am

barky ja by som si radsej pripravil daku vacsiu cichlidu :)
Obrázok používateľa
denis
 
Príspevky: 767
Obrázky: 41
Založený: 12 Sep 2003 09:46 am
Bydlisko: Ružomberok

Re: Obhryzena Barclaya

Odoslaťod Maja » 12 Feb 2004 11:26 am

Prisavniky nemam- mala som dlhorocne zle skusenosti- mali zrat riasy a vzdy sa "zvrhli" a vrhli sa na rastliny(a neobrusovali ich- surovo zrali cepele/okraje listov a ostavali len torza neurciteho tvaru). Mam Pomacea bridgesi a listy su obhryzene presne ako od husenic- kazde rano chybaju dasie 2-3mm po celej ohyzenej casti. Usvedcilo ho aj to, ze naraz raste ako z vody(skor z mojej Barcaye). Tato prekrasna rastlina (pestovana LEN ako soliter) mi vyhnala 5 novych listov- takze zlty slimacik ide do kelu. Doteraz pekne zrali riasy- na skle bolo vidno, ked tadial presli, vycistenu cesticku, no preco by si mali hubu drat na riasach, ked im tam dam oblozenu misu. Prisavky th. na liste len oddychuju.
Obrázok používateľa
Maja
 
Príspevky: 705
Obrázky: 44
Založený: 09 Okt 2003 20:19 pm
Bydlisko: Bratislava- Petržalka

Re: Obhryzena Barclaya

Odoslaťod Rori » 12 Feb 2004 11:33 am

To znamena, ze ho asi zle krmis. Ja mam 54L akvarko a v nom dva 5cm a jednu 4cm Pomacea Bridgesii a do nicoho zeleneho sa mi nepustili ...
Obrázok používateľa
Rori
 
Príspevky: 427
Obrázky: 14
Založený: 07 Jan 2004 21:39 pm
Bydlisko: BA

Re: Obhryzena Barclaya

Odoslaťod Maja » 12 Feb 2004 14:12 pm

Mam "riasove" akvarium- vsetky druhy na ake im len chut moze prist, no u mna sa vsetko zvrhne- rajovce maju byt pokojne ryby a u mna sa vyzabijali, gurama lerri bola tak agresivna, ze som ju musela zabit- takisto tetry cisarske. Ked kupim 7 Black molly z toho 5 velkych samic, tak mam z toho po par mesiacoch 7 samcov, kazdy prisavnik sa v pralese rias vrha na nove stavnate listky rastliniek- banda hnusna. A v mraznicke mam asi 4 litre zamrazeneho salatu, ktory im davam. Mala som aj samicu skrecka syrskeho-zlateho, ktora strasne hryzla-mrcha, ked som ju zaniesla do Auparku na skrmenie- tak akoby vedela, co sa deje, stala v kibliku a vypliestala na mna velikanske okale- no smola- deti jej dali papa a mali sme konecne pokoj.
Obrázok používateľa
Maja
 
Príspevky: 705
Obrázky: 44
Založený: 09 Okt 2003 20:19 pm
Bydlisko: Bratislava- Petržalka

Re: Obhryzena Barclaya

Odoslaťod Rori » 12 Feb 2004 14:25 pm

Ja tych mojich krmim bud cukinou, kukuricou (tu maju radi), hraskom a dokonca sa krmia aj mrazenymi nitenkami (bez povolenia :) ). Zjedia vsetko co zjedia moji ancistrusy ... Ale ze by chceli jest salat tak to nie :)
Obrázok používateľa
Rori
 
Príspevky: 427
Obrázky: 14
Založený: 07 Jan 2004 21:39 pm
Bydlisko: BA

Re: Obhryzena Barclaya

Odoslaťod viridis » 12 Feb 2004 15:06 pm

barky napísal:Viridis: tak skus najst nejaky recept a posli, mam tym mrch mozno 200 ks, tak by som sa snad aj najedol :-)


Ako uz Rori povedal, recepty su tu :
http://www.applesnail.net/content/vario ... snails.htm

;)
viridis
 
Príspevky: 274
Obrázky: 13
Založený: 08 Nov 2002 10:26 am
Bydlisko: ZV

Re: Obhryzena Barclaya

Odoslaťod Peter » 12 Feb 2004 22:58 pm

Ad prisavniky: Kazdy ma take prisavniky, ako si ich vychova :roll: , neviem preco, ale aj mojho stareho 15 cm prisavnika som v noci nacapal prisateho na skle, ako ho spasa, aj ked je to vraj jeho velkosti nedostojne, no a z mojich styroch sa zatial ani jeden rastlin nedotkol, :wink: dokonca som v puse niektorych, ked boli nalepeni na skle, objavil stetinkove riasy... (mohla to by nahoda)
Ad slimaky: najlepsie chutia s cesnakovou omackou, len neviem ci nie je rozdiel v chuti medzi suchozemskym a vodnym slimakom... inak ampularie som zlikvidoval davno, ked kadili viac ako rybky a vrhali sa na ikry nalepene panciernikmi... 8)
Peter
 
Príspevky: 470
Obrázky: 23
Založený: 29 Nov 2002 23:37 pm

Re: Obhryzena Barclaya

Odoslaťod Maja » 15 Feb 2004 00:12 am

Tak a mam vinnika!!! Neuverite- je to mrenka brokatova- Barbus schuberti. Normalne podide k rastline, zastane a naraz z nej prudkym pohybom odtrhne kusok listu a zozere ho. A tak systematicky kusok po kusku. Robi to len jedna, ale Barclaya vyzera uz riadne uboho. A to maju Dajanu-co je kvalitne suche krmivo, zive nitenky, znackove tabletove krmivo a mrazeny salat. Co este viac chce!?!
Obrázok používateľa
Maja
 
Príspevky: 705
Obrázky: 44
Založený: 09 Okt 2003 20:19 pm
Bydlisko: Bratislava- Petržalka

Re: Obhryzena Barclaya

Odoslaťod Rori » 15 Feb 2004 09:33 am

No ja som vedel ze tie slimaciky falosne obvinujete :!: :!: :lol:
Obrázok používateľa
Rori
 
Príspevky: 427
Obrázky: 14
Založený: 07 Jan 2004 21:39 pm
Bydlisko: BA


Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.