vstavany filter - nedari sa ho rozbehnut



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

vstavany filter - nedari sa ho rozbehnut

Odoslaťod pakozdy » 06 Okt 2009 22:03 pm

zdravim ...

chcel by som poprosit miestnych odbornikov o pomoc.

prichystal som si do akva vstavany filter - samostatna nadrzka zo skla a prepazkami vlozena do existujuceho akva.
zlepene podla schemy na obrazku:
Obrázok
ako cerpadlo som pouzil hlavu AquaEl CIRCULATOR 350 - 350L/h

vsetky pokusy o vytvorenie nejakeho obehu vody ale zlyhali.

snazil som sa naliat do nasavacej hadicky vodu a skusit ju dat pod vodu ale asi som neni dost sikovny, nepodarilo sa mi to, vzdy tam bolo trocha vzduchu. a nechytilo sa to.

aj ked som sa snazil udrziavat hladiny v oboch komorach s molitanom spolocne zatopene doliavanim zvrchu takisto nic.

otazka je kde som spravil chybu ?

chyba je uz v samotnom navrhu alebo ozivovani ?

Vdaka za akykolvek typ.
pakozdy
 
Príspevky: 431
Obrázky: 4
Založený: 07 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: bratislava

Reklama

Odoslaťod Marecek » 07 Okt 2009 00:54 am

mozno blbost - ale co takto dat nasavanie vyssie - myslim tam ako ti vchadza ta sipka - skratit tu trubku co je v akva o dost ...

Bol tu presne takyto typ filtra uz niekde rieseny - vlepeny na boku maleho akva. Tam bol tusim privod vody rieseny prepadom do prvej komory.

Este by slo mozno - spravit otvor naspodku prvej komory ...
Obrázok používateľa
Marecek
 
Príspevky: 68
Obrázky: 11
Založený: 30 Aug 2004 16:21 pm
Bydlisko: BA

Odoslaťod Norman » 07 Okt 2009 09:22 am

Ak je ten obrazok aspom priblizne v mierke tak sa ti to ani nikdy nechyti ani keby v nasavacej rurke nebol vzduch ziaden. Filtracne hmoty maju v tvojom pripade prilis velky "odpor" a tympadom bude cerpadlo vzdy nasavat z poslednej komory az kym sa nezavzdusni. Potom sa trosku "nasaje" aj cez nasavaciu rurku, cerpadlo sa chyti, ale zas vysaje len poslednu komoru. Tento cyklus sa bude diat dokola :( Velmi zly navrh filtra. Fungovalo by to jedine v pripade ze by si utesnil poslednu komoru kde je cerpadlo. Vzniknuty podtlak by nasaval cez nasavaciu rurku, ak bude komora otvorena nebude to fungovat. Okrem toho na obrazku je nedotiahnuta prva prepazka za cerpadlovou komorou, takze v smere sipok to aj tak nepojde. Posli fotku, lebo schema je v podstate nefunkcna.
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod matus » 07 Okt 2009 10:16 am

pakozdy - vsetko v pohode vyriesime... ale najprv otazky
1. je ta druha prepazka aspon 2,5-3,5 cm pod hladinou vody v akva?
2. popis mi to presnejsie: ozivil si to a po chvili to prestalo ist, alebo sa ti to vobec nepodarilo rozbehnut?
3. aka je nasavacia hadicka - je to jeden kus, alebo su to spojene kusy? aka je hruba ? ide mi o to, ci sa do nej nemoze odniekadial nasat vzduch, mal by to byt jeden kus, v ktorom je len voda, bez bubliniek
4. aky silny vytok mas nastaveny na cerpadle ?
5. ak chces nasat vodu bez bubliniek, tak to urob nasledovne: ponor celu nasavaciu hadicku do akvarka tak aby v nej nebol vzduch, na jeden koniec priloz prst pod vodou a druhy koniec stale drz ponoreny v akvarku, prvy koniec hadicky drz stale upchaty a vloz ho do prvej komory filtra nizsie ako je hladina vody v akvarku, potom mozes uvolnit prst a zacne ti pritekat voda z akva do filtra ... vies si to predstavit ?
ok - tak skus to, ale v kazdom pripade mi daj odpovede aj na tie otazky
konstrukcia by mala byt v poriadku
a precitaj si clanky/biofilter_matus.php
Obrázok používateľa
matus
 
Príspevky: 602
Obrázky: 14
Založený: 20 Jan 2005 21:50 pm

Odoslaťod pakozdy » 07 Okt 2009 14:16 pm

Norman napísal:Velmi zly navrh filtra......osli fotku, lebo schema je v podstate nefunkcna.


motivoval som sa prave matusovim clankom.
skusim to pofotit a pomerat.

zajtra pridam detaily.
pakozdy
 
Príspevky: 431
Obrázky: 4
Založený: 07 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: bratislava

Odoslaťod pakozdy » 07 Okt 2009 14:17 pm

matus napísal:pakozdy - vsetko v pohode vyriesime... ale najprv otazky
1. je ta druha prepazka aspon 2,5-3,5 cm pod hladinou vody v akva?


myslim ze nie. musim to overit.
pakozdy
 
Príspevky: 431
Obrázky: 4
Založený: 07 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: bratislava

Odoslaťod Norman » 07 Okt 2009 16:28 pm

matus: dovolim si oponovat. Ak je filter konstruovany tak ako je vyobrazene na scheme je nefunkcny ;)
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: vstavany filter - nedari sa ho rozbehnut

Odoslaťod ocotuide » 07 Okt 2009 18:24 pm

cele by to bolo funkcne, keby boli dane prepazky priamo umiestnene v akvariu . Cize by tamnebola nasavacia rurka, ale prva komora by bola sucastou akvaria s pritokom vody zoskodu :D

Ale ak su tam pouzite nevhodne filtracne vlozky s velkym odporom, ako tu uz niekto pysal, tak v pripade dost vykonneho cerpadla by sa mohlo aj tak stat ze by sa komora kde je cerpadlo vyprazdnila :twisted:

pozeram ze je tam napisane molitan? Ak je to klasicky molitan , co su z neho madrace :D tak ten ma dost velky odpor. skor by to chelo nejaku redsiu hubku, pripadne nejaky bio material


ak je ta nadoba uzavreta, tak to zapojenie je funkcne, staci ten filter umiestnit pod uroven nasavacej casti ktora je umiestnena v akvariu :D co znizi namahnaie cerpadla protitlakoma podpori sa samovolna cirkulacia s podporou cerpadla
ocotuide
 
Príspevky: 199
Obrázky: 56
Založený: 05 Okt 2009 08:51 am
Bydlisko: Zilina

Odoslaťod Veemak » 07 Okt 2009 18:29 pm

Toto nepude.. Islo by to jedine v tom pripade, ak by bol filter hermeticky uzatvoreny..
Obrázok používateľa
Veemak
 
Príspevky: 203
Obrázky: 252
Založený: 09 Júl 2008 21:26 pm
Bydlisko: Trencin

Odoslaťod pakozdy » 08 Okt 2009 09:53 am

Norman napísal:matus: dovolim si oponovat. Ak je filter konstruovany tak ako je vyobrazene na scheme je nefunkcny ;)


a ak je konstruovany tak ako na Matusovej scheme - bude funkcny ?
ako teda vyzera funkcna schema takehoto filtra ktory by mal splnat predpoklady:
- moznost cistit filtracnu hmotu
- vlozeny v akva
- forma vlozenej nadoby v akva
- nasavanie cez hadicu


k molitanu: ide samozrejme o akvacit

hermetickost: s hermetickym zatvorenim som neratal. ani by som to nechcel utesnovat.
pakozdy
 
Príspevky: 431
Obrázky: 4
Založený: 07 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: bratislava

Odoslaťod Norman » 08 Okt 2009 10:13 am

pakozdy: moznosti je vela. Nemam tu nastroj na kreslenie, takze nemam ako nakreslit momentalne schemu. Staci ked vsak skocis do akejkolvek akvaristiky a kuknes si nejaky set s vnutornym zabudovanym filtrom.

Osobne by som nikdy viac uz nesiel do ziadneho filtracneho systemu s prilis dlhou filtracnou cestou a otvotrenou komorou s cerpadlom. Taketo filtre aj ked funguju su nesmierne narocne na castu udrzbu pretoze sa rychlo zanesu.

matusova schema je funkcna ako vonkajsi filter no prierezove plochy medii je treba vhodne nadimenzovat. Pri zabudovani do akva by to bolo treba vlepit do akva silikonom aby ti to nevyplavalo. Takisto by bolo treba prepocitat prietokove rychlosti cez filtracne naplne a poupravit jednotlive prierezy molitanov. Ako som pisal odfot realny filter nech su jasnejsie skutocne rozmery a zadaj vykon cerpadla.
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod matus » 08 Okt 2009 15:24 pm

ale chlapci no tak ... vobec nic netreba hermeticky uzatvorit
tento filter mam uz asi 2 roky v praci (mrknite v mojom albume-118 v praci), ta biela hruba hadica vpravo hore je nasavanie do 1. komory, kde pokles hladiny oproti akvarku asi 3-4mm a v poslednej komore je pokles asi o 1 cm, lebo tam mam pod cerpadlom najjemnejsi molitan, ktory preperiem asi raz za dva mesiace, vtedy je pokles hladiny asi o 4 cm, vytok mam nastaveny zhruba na 50-60 l/h
vsetko slape ziaden problem, len doma mam uz riadny ext. filter schovany pod skrinkou, lebo manzelka mi zakazala citujem "tuto opachu" davat vedla akvarka :cry: :lol:
Obrázok používateľa
matus
 
Príspevky: 602
Obrázky: 14
Založený: 20 Jan 2005 21:50 pm

Odoslaťod Norman » 08 Okt 2009 20:24 pm

matus: vytok nastaveny na 50-60l/h to je velmi podstatna vec ;)

Ak ma Pakozdy circulator 350 a ta schema je v nejakej mierke, tak mu to cerpadlo vycucne poslednu komoru v ramci niekolkych sekund a nastane cyklus co som popisal vyssie :( Preto uz treti krat ziadam vidiet foto :) alebo aspom rozmery ;)
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod pakozdy » 08 Okt 2009 22:04 pm

kedze foto asi vela nepovie o rozmeroch tu je schema aj s rozmermi:
Obrázok
prvy problem je predpokladam s vyskou hladiny a prvej prepazky.
zopar dalsich urchite najdete :-)

ratam s tym, ze filter pojde von a caka ho rekonstrukcia.
momentalne mam problem s jeho vyskou - zavadzia svetlu a musim ho skratit aspon o 2cm.

akvacit je stredna hustota
vlepovat ho nechcem, prichytim ho nejakymi svorkami o stenu akva.


dalsie info o situacii:
akva ma rozmery sxvxh : 65x35x30
predpokladane osadenstvo 10-12 neonka cervena
predpokladam hustejsie zarastenie.

filter bol takto rieseny koli setreniu priestoru, schovaniu techniky a "zefektivneniu" udrzby.

ak nieco treba dovysvetlit alebo dokreslit dajte kludne vediet.

inak vdaka za ochotu pomoct pri vyrieseni tohto mojho technickeho zazraku.

PS: priznavam bez mucenia, ze pred konstruovanim filtra som matusov clanok precital velmi zbezne a nejako intenzivne som nad nim nepremyslal. takze teraz znem uspechy mojej tvorivej prace :-(
3x meraj a 1x si to daj spravit ludom co tomu rozumeju
pakozdy
 
Príspevky: 431
Obrázky: 4
Založený: 07 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: bratislava

Re: vstavany filter - nedari sa ho rozbehnut

Odoslaťod Poly » 08 Okt 2009 23:03 pm

Jednoznacne hladina vody akvaria musi byt nad tou prvou prepazkou, co je medzi dvoma filtracnymi mediami :) Takze daj filter o 15cm nizsie.
Potom uz by to malo slapat, ak bude nasavacia hadica plna vody a cerpadlo zapnute.
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod pakozdy » 08 Okt 2009 23:08 pm

este som zabudol prietok toho cerpadla. uvadza sa 350L/h ale realne neviem kolko ma. doteraz som to mal obmedzene priemerom vytoku 2mm
pakozdy
 
Príspevky: 431
Obrázky: 4
Založený: 07 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: bratislava

Odoslaťod Norman » 09 Okt 2009 09:45 am

pakozdy: uz som pisal priamo k fotke, problem c. 1 si spravne identifikoval - hladina vs. vyska prvej prepazky. skrat tu prepazku kludne len po vysku druheho molitanu, vyssia je aj tak zbytocna.

Co sa tyka udrzby tak podla mna je dost pracna. Vzdy bude treba filter odstavit, vybrat nasavacie potrubie, nasledne molitan a potom to zas poskladat :( Jednoduchsie je ked su molitany resp. naplne proste rovno vybeatelne za chodu filtra. Hlavne prva z nich ktora sa najviac zanasa a treba ju cistit najcastejsie. Castejsie sa tomu da predist vhodnym osetrenim sacej rury (napr. navliect najhrubsi molitan priamo na nu alebo pouzit kosik z komercneho filtra)

Inak co mam doma dva circulatory 350 tak moje sa skrtit daju priamo na hlavach, takze by sa mali dat aj tvoje (poliaci to dost casto inovuju ale hadam principy az tak nemenia).

Co sa tyka prichytenia tak je tu jeden problem ktory ma aj drviva vacsina komercne vyrabanych internych "bio" filtrov a to, ze radi sa aj s prisavkami "odtrhnu" od skla a vyplavaju na hladinu. Prave kvoli tomu ze maju zle nadimenzovanu trasu vody cez filtracne media a zalostne zanedbany vtok do filtra a stava sa ze cerpadlo proste vycucne vsetku vodu z nadoby filtra a ten je potom nachylny na vyplavanie ak je slabo uchyteny (niekedy to s patricnym hrmotom vyplave aj ked je uchyteny dostatkom prisaviek ale prazdna nadoba v akva je proste vytlacovana nad hladinu). Preto odporucam po "zfunkcneni principu" a odskusani vlepenie.
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod matus » 09 Okt 2009 22:30 pm

pakozdy-som rad ze si si k tomu clanku sadol a precital ho podrobne :wink: len dodam: aby ti to slapalo tak nasavacia hadica musi byt dostatocne hruba a vytok umerne znizeny, aby ti nevysalo vodu z poslednej komory ako pisal norman v priebehu par sekund, ... a samozrejme ta hladina, ale na to si uz davno prisiel aj sam
vsimol si si, ze ten prietok co mam ja je v sirsom ponimani velmi maly, ale obsah akvarka mi prefiltruje raz za 2,5-3 hodiny, to uplne staci
ak mas nieco aj ked malickost kludne mi napis ss
Obrázok používateľa
matus
 
Príspevky: 602
Obrázky: 14
Založený: 20 Jan 2005 21:50 pm


Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.