"krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Odoslaťod arowana » 22 Júl 2009 00:39 am

martin_s napísal:trivialne nazvy (napr. Streptokoky,...) sa nepisu kurzivou.

V bežnom užívaní sa latinské, resp. vedecké pomenovania, píšu kurzívou v prípade, ak autor mieni typom písma upozorniť na daný výraz v texte.
Streptokok teda nie je triviálny názov...

Presná citácia z Medziinštitucionálnej príručky úpravy dokumentov...

http://209.85.135.132/search?q=cache:W_ ... clnk&gl=sk

"Kurzívou sa píše úplný názov úradného vestníka (Úradný vestník Európskejúnie).Kurzívou sa píšu len latinské výrazy v oficiálnej podobe. V prípade, že sa latinské spojenia typu mutatis mutandis prekladajú do slovenčiny, ich slovenské termíny kurzívou nepíšeme. Názvy dokumentov, programov, kníh atď. a cudzie nezdomácnené slová sa kurzívou nepíšu. Rovnako sa nepíšu kurzívou výrazy pri vymedzovaní pojmov. V slovenskom botanickom názvosloví sa používa kurzíva na latinské názvy druhov, rodov, čeľadí, radov, tried, oddelení, podríše a ríše. V textoch sa okrem toho využíva aj veľkosť písma na odlíšenie vyšších taxonomických jednotiek:

Dianthus L. (Silenaceae) carthusianorum L. capilifrons (BORB.) DOSTÁL klinček(silenkovité) kartuziánsky niťolistý (2. podčeľaď:) Caryophylloideae – klinčekovaté (4. čeľaď:) Caryophyllyceae – klinčekovité (1. rad:) Caryophyllales (Dianthales) – klinčekotvaré(3. podtrieda:) Caryophyllidae (1. trieda:) Magnoliopsida – magnólie Dicotyledonopsida – dvojklíčnolistové (oddelenie:) Magnoliophyta – magnóliorasty B) rastliny krytosemenné (Angiospermae) II. rastliny semenné (Spermatophyta) (podríša:) CORMOBIONTA – VYŠŠIE RASTLINY (RÍŠA:) V E G E T A B I L I A – R A S T L I N Y

Latinské názvy sa od názvu rodu a vyššie píšu s veľkým začiatočným písmenom. Nižšie taxonomické jednotky s malým písmenom. V slovenčine sa píšu názvy všetkých taxonomických jednotiek s malým začiatočným písmenom. "

Ospravedlňujem sa offtopic. :roll:
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Reklama

Odoslaťod martin_s » 22 Júl 2009 08:58 am

Pomotane to nemam. Som sa vsak nespravne vyjadril, co som si uvedomil az ked som vypol PC. Takze: kurzivou sa pisu latinske nazvy, slovenske a trivialne nazvy sa nepisu kurzivou (Ichthyophthirius multifiliis - Kožovec rybí).
arowana napísal:Kurzívou sa píšu VŠETKY latinské názvy / nie len mikroorganizmy, na ktoré som svojou poznámkou konkrétne mieril /
bavili sme sa predsa o Ichthyophthirius multifiliis co patri medzi protozoa, co su tiez mikroorganizmy. Mozme to prebrat cez ss ak chces aspon nebudeme zbytocne zahlcovat tuto temu OT.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

krupicka

Odoslaťod hondaaccord » 05 Sep 2009 18:33 pm

ahojte.potreboval by som poradit,na ramirezkach a neonkach som objavil krupicku,chcel som pouzit costapur,ale....mam v akvariu cerstvy poter prisavnikov,asi takych 30 ks,mozu mat tak 10 dni maximalne a bojim sa,ze ked budem aplikovat costapur,bude po nich a tiez sa bojim o mrenky nadherne a panciernickov...tak som zvysil teplotu a pridal kuchynsku sol,len neviem,ci to bude stacit...vopred diky za radu
hondaaccord
 
Príspevky: 52
Obrázky: 12
Založený: 31 Okt 2008 22:33 pm

Odoslaťod arowana » 05 Sep 2009 19:45 pm

S Costapurom od SERA, mám osobne veľmi špatné skúsenosti, naopak však z komerčných prípravkov mám dobré skúsenosti s prípravkom Punktol od JBL.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Odoslaťod hondaaccord » 06 Sep 2009 08:27 am

nazdar.mam doma aj punktol,ale nechcem pouzit lieky,kedze tam mam malych prisavnikov...len neviem,ci mi zvysenie teploty vody a pridanie soli pomoze bez liekov :?:
hondaaccord
 
Príspevky: 52
Obrázky: 12
Založený: 31 Okt 2008 22:33 pm

Re: "krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)

Odoslaťod danielt » 06 Sep 2009 11:54 am

Krupicku sa mi podarilo dostat do akvaria dvakrat. Prvy krat som pouzil Costapur a liecba bola uspesna skoro na 100 %. Z 50 ks neóniek cervenych mi zdochli len asi dve. No druhy krat mi chorobu neprezili ani SAE, ktore boli uz dva roky stare a v dobrej kondicii. Od tychto skusenosti v minulosti, kazdu kupenu rybu nechavam minimalne tyzden v karantene
Obrázok používateľa
danielt
 
Príspevky: 84
Obrázky: 27
Založený: 27 Máj 2005 19:11 pm
Bydlisko: Prešov, Trenčín

Odoslaťod killco » 24 Sep 2009 08:57 am

Poradte mi prosím. Včera som spozoroval na dvoch mečúňoch biele bodky, dnes aj na neónkach. Neviem posúdiť či sa jedná o Ichthyophthirius multifiliis alebo oodinium. Zvýšil som teplotu, pustil vzduchovanie na stálo, do vody som pridal MULTI-MEDIKAL (nič iné som doma nemal). Mal by som ešte pridať aj soľ ?
Môžem ryby počas liečby krmiť?
killco
 
Príspevky: 14
Obrázky: 10
Založený: 22 Jún 2009 21:12 pm

Odoslaťod dusik » 24 Sep 2009 15:59 pm

killco napísal:Môžem ryby počas liečby krmiť?

Soľ pridať môžeš ale nemusíš. Kŕmiť kŕm.
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod killco » 10 Okt 2009 12:02 pm

Tak rybky samozrejme zdochli. A to aj napriek tomu ,že som investoval 20€ do všelijakých prípravkov. Neskôr som ich oddelil do inej nádrže a liečil costapurom.

Nastala však dalšia tragédia. Mal som mladé mečúniky a moly v takej malej nádobke asi 1l, kedže voda už bola hrozná a zbytky potravy pokrývali dno velkou vrstvou, rozhodol som sa ich premiestniť do väčšej nádrže (4.5l). Dal som tam 2l vodovodnej vody + asi 4 kvapky aquatanu od sery. Nehal som to niekolko hodín odstáť, potom som zvyšok doplnil vodou od nich z toho 1l a niečo z iného akvária. Po niekolkých dňoch sa tie isté biele bodky na ktoré mi zdochli 2 mečúne objavili na všetkých 17 kusoch malých mečúnikov. Pritom na molynézkach neboli ani na jednej. Skúsil som im dať FMC ale nič sa nezmenilo. Dnes mi už žijú len 4 mečúniky s ktorými bude pravdepodobne krátkej dobe tak isto amen. Som z toho zúfalý. Dnes som konečne kvalitnejším fotákom niečo odfotil:

http://img158.imagevenue.com/img.php?image=68741_P4030965_122_516lo.JPG

Poraďte, čo to môže byť za pliaga a ako s ňou bojovať?
killco
 
Príspevky: 14
Obrázky: 10
Založený: 22 Jún 2009 21:12 pm

Re: "krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)

Odoslaťod spibe » 10 Okt 2009 22:43 pm

Chcel by som vedieť, že čo sa stane keď pri liečení rýb na krupičku produktom Dajana FMC nechám bežať filter? Ide o molitanovú penu s čerpacou hlavou.
spibe
 
Príspevky: 12
Založený: 06 Aug 2006 22:55 pm
Bydlisko: SR

Re: "krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)

Odoslaťod martin_s » 10 Okt 2009 22:51 pm

Vynicis vsetky chemolitotrofne bakterie v nom. To sa ale stane asi aj tak kedze su zavisle od kyslika...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: "krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)

Odoslaťod spibe » 10 Okt 2009 22:56 pm

Keď som dal to liečivo dal akva tak sa voda zafarbila na modro lenže do rána to bolo vyfiltrované. Ako je to s účinkom liečiva v tomto prípade?
spibe
 
Príspevky: 12
Založený: 06 Aug 2006 22:55 pm
Bydlisko: SR

Re: "krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)

Odoslaťod martin_s » 10 Okt 2009 23:04 pm

Mas vo filtri aktivne uhlie? Ak ano tak ucinok je takmer nulovy. Aktivne uhlie totiz adsorbuje liecivo.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Odoslaťod spibe » 10 Okt 2009 23:06 pm

Nie mám len ten molitan a nič iné.
Účinok liečiva by mal ostať zachovaný?
spibe
 
Príspevky: 12
Založený: 06 Aug 2006 22:55 pm
Bydlisko: SR

Odoslaťod martin_s » 10 Okt 2009 23:13 pm

Ak sa nestihlo rozlozit tak ano... zavisi od mnozstva, teploty a pod. Aj ked mne sa FMC pri krupicke ukazalo ako neucinne. Ale v prvom rade by si mal odstranit pricinu oslabenia ryb, ktore malo za nasledok objavenia krupicky.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Odoslaťod spibe » 10 Okt 2009 23:26 pm

Príčinu som už asi odstránil a tou bol vysoký obsah dusičňanov. Do teraz som sa chémiou nezaoberal ale tento týždeň som si kúpil testy NO2,NO3 a zistil som, že NO2-0 a NO3-vyše 130mg/l. A zrejme aj preto mi nerástli anubiasy a bujnela štetinková riasa. Teraz je NO3 na 20mg/l tak uvidíme.
Je pravda že mám prerybnené 200L akva a to 16ks tropheus a 2ks frontosa, ale druhé akva zatial nemám. Budem musieť častejšie meniť vodu a čistiť filter.
Mimochodom aká je optimálna hodnota NO3 pre ryby aj rastliny?
spibe
 
Príspevky: 12
Založený: 06 Aug 2006 22:55 pm
Bydlisko: SR

Re: "krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)

Odoslaťod spibe » 16 Okt 2009 20:45 pm

NO3 - optimálna hodnota pre ryby a rastliny.
Vie niekto poradiť?
spibe
 
Príspevky: 12
Založený: 06 Aug 2006 22:55 pm
Bydlisko: SR

Odoslaťod dusik » 16 Okt 2009 21:47 pm

10-25 je optimum 50 je horná hranica. V teste to býva uvedené.
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod danielt » 19 Okt 2009 19:37 pm

Mám otázku: Môže sa krupička preniesť do akvária zmrazenou živou potravou? Napríklad patentkami, ktoré sú zmrazené okolo - 18 st. Celza. Odoláva tento cuzopasník, prípadne jeho vývinové štádium týmto teplotám pod bodom mrazu? Máte s tým niekto skúsenosť?
Obrázok používateľa
danielt
 
Príspevky: 84
Obrázky: 27
Založený: 27 Máj 2005 19:11 pm
Bydlisko: Prešov, Trenčín

Odoslaťod arowana » 19 Okt 2009 20:18 pm

Áno, prežívajú bez problémov.
Tieto teploty pre väčšinu ekto a endo parazitov nepredstavujú absolútne žiadne ohrozenie.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Odoslaťod Raviolka » 19 Okt 2009 20:27 pm

Sice je to odbočka od tématu, ale když to tu zaznělo...
dusik napísal:10-25 je optimum 50 je horná hranica.
To nesouhlasím. Pro ryby je optimum 0 (nula) a jejich tolerance směrem nahoru je různá. Pro nejcitlivější druhy by dusičnany neměly jít přes 20-30, pro spoustu jiných není problém ani 100 a více.
Pro rostliny stačí v drtivé většině, aby byly dusičnany do 5 mg/l, některé nitrofilní druhy nám poděkují za 10 mg/l a více. Těch je ale opravdu málo a neměly by dostat přednost před rybama, pokud v akváriu jsou :wink:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Odoslaťod Richard Tokušev » 20 Okt 2009 09:41 am

martin_s napísal:Pomotane to nemam. Som sa vsak nespravne vyjadril, co som si uvedomil az ked som vypol PC. Takze: kurzivou sa pisu latinske nazvy, slovenske a trivialne nazvy sa nepisu kurzivou (Ichthyophthirius multifiliis - Kožovec rybí).
arowana napísal:Kurzívou sa píšu VŠETKY latinské názvy / nie len mikroorganizmy, na ktoré som svojou poznámkou konkrétne mieril /
bavili sme sa predsa o Ichthyophthirius multifiliis co patri medzi protozoa, co su tiez mikroorganizmy. Mozme to prebrat cez ss ak chces aspon nebudeme zbytocne zahlcovat tuto temu OT.


A aby sme to ešte upresnili, tak v slovenskom názvosloví píšeme rodový aj druhový názov s malým počiatočným písmenom. OK?
Obrázok používateľa
Richard Tokušev
 
Príspevky: 964
Obrázky: 34
Založený: 04 Máj 2009 16:16 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Odoslaťod tigrik321 » 29 Okt 2009 01:28 am

takze v pondelok som kupila 5 neoniek a 3 ramirezy..po dvoch dnoch mam po tych piatych neonkach biele bodky......boli v spolocnom akvariu v akvaristike....ramirezy v inom...otazka.......dala som ich tych 5 nakaz. neoniek samostatne a pridala sol a pri radiator...kedze ohrievac mam jeden velky v spolocenskom akvariu......ryby ked boli spolu vsetky sa nakazia alebo ked som oddelila tychto 5 neoniek a budem ich liecit samostatne mam vyhrate........???myslim ci sa my to prejavy na ostatnych??na ostatnych rybach som nespozorovala ziadne bodky ani nic nezvycajne.....

zajtra idem do Ba kupim neaky pripravok podla toho co som nastudovala na fore.....

inak v spolocenskom akvariu po oddeleni tych 5 neoniek som zvysila teplotu na 29 stupnov.....preventivne......
Obrázok používateľa
tigrik321
 
Príspevky: 375
Obrázky: 12
Založený: 09 Aug 2009 12:35 pm
Bydlisko: Topolcany

Re: "krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)

Odoslaťod azet » 29 Okt 2009 12:15 pm

parazit ma lahsiu robotu napadnut oslabene vystresovane ryby. je dost mozne, ze zabehnute ryby sa chorobe vyhnu. i ked "ICH" je silne nakazliva vec. tak ci onak, napr. costapur si s tym poradi.
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Google [Bot] a 0 hostí.