Nevydrzatelny zapach v akvariu - sinice al. riasy



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Nevydrzatelny zapach v akvariu - sinice al. riasy

Odoslaťod Michal Riša » 10 Okt 2009 16:23 pm

PROSIM, PRECITAJTE SI TENTO PRISPEVOK AJ KED JE DLHY A SKUSTE MI PORADIT, LEBO MAM NAOZAJ PROBLEM, DAKUJEM !!
Dobry den vospolok : )
Mam uz druhe akvarko (37 l), zalozene 12.9.09. Velmi vela som uz o akvaristike cital a prvy raz bolo vsetko v poriadku. Teraz pri zakladani tohto som tam dal mnozstvo rastlin, takze po priblizne tyzdni mi zacali vykazovat nedostatok CO2 a tak som zacal hnojit (zatial len CO2). Prve tri tyzdne vsetko v pohode, svietim dvomi 15W ziarivkami a rastlinky veselo bublali a teraz mam akvarko zarastene ako dzunglu. Rybicky zatial nemam. A teraz pred tyzdnom ( po priblizne troch tyzdnoch) mam obrovsky problem. Najskor to boli riasy (hneda stetinkova, zelena vlaknita, cierna...), hned potom zakal, ale taky poriadny (biely az hnedy) a sinice. Vodu som pravidelne meral : PH 7, dKH - vyse 20, dGH cca 28 (obidve velmi vysoke az nemeratelne). Viem, ze mam velmi tvrdu vodu a tak som skusil dat do ponozky raselinu. To vsak malo za nasledok len to, ze voda totalne na dva dni zmutnela a teraz je raselina vsade, cele dno je nou pokryte aj rastlinky, ale voda sa ani o kusok nezmenila - stale su hodnoty take iste. A teraz, pred par dnami (ale uz pred pridanim raseliny), mi zacalo to akvarium neskutocne smrdiet. Cez den je to ako-tak znesitelne, ale akonahle vypnem svetlo, akvarium pachne doslova ako zumpa (dnes som sa pytal otca, co mu ten smrad pripomina, a on povedal, ze presne, ako ked zumpu vypustali, takze si asi viete predstavit :? ). Po mozno 10 minutach vypnuteho svetla je ten smrad skutocne nevydrzatelny a tak som akvarko na noc prikryl igelitom a zagumickoval, aby som tam aspon mohol spat. Myslim, ze za to mozu nejake dusikate latky (mozno NH4+ ale neviem to isto) a uz som vela krat cital, ze vsetky tieto priznaky sa vyskytuju v novozalozenych akvariach, ale teraz mi to vsetko prerastlo cez hlavu, predstavte si, ta sinica doslova udusila EGERIU DENSU !!! :shock: Tak som povedal, ze nebudem cakat, kym mi odidu aj ostatne rastlinky a vcera rano som tam dal pol tabletky Acylpyrinu a po par hodinach sa zacala ta sinica rozpadat, ale len v tych castiach, kde prudil filter, a aj voda sa o dost vycistila, ale dnes rano je vsetko po starom. Voda je totalne mutna, aj sinice su zase vsade, tak neviem, co s tym. Povodne som ich pravdepodobne dostal tym, lebo som mal len bublifukovy filter, tak som teraz v stredu kupil novy vnutorny filter (prietok 380 l/hod), co bolo poriadne vela a mal malu filtracnu hmotu, tak som skoro cele telo vsadil do 2 litroveho biomolitanu (skoro az po vrch), takze teraz je to v pohode, ale neviem, co na ten silnejsi prietok oproti tomu povodnemu zase riasy povedia, tak som pridal este jednu 11W ziarivku a dal som pod vsetky syto cerveno-ruzovu foliu (dokopy 41W) ale ziari to tak za 10-15W. Dost sa vsak o to akvarko bojim, lebo to ide stale len k horsiemu. Dnes to skusim poriadne precistit a odkalit - vymenit vodu (este som vodu nemenil v ramci zabehu) a pridam tam vodu dazdovu, aby bola trochu maksia. Potom tam este asi raz pridam polku Acylpyrinu a na buduci tyzden skusim zacat hnojit PMDD a CO2, aby sa rastlinky spamatali.

PS: Posledne dva tyzdne som stravil mnoho desiatok hodin citanim clanok a for (momentalne som chory), ale skuste mi PRPSIM napisat vase skusenosti, ktore su omnoho vzacnejsie, ako akykolvek "mudry" clanok. Vopred Vam dakujem :(
Michal Riša
 
Príspevky: 45
Obrázky: 27
Založený: 09 Okt 2009 17:16 pm
Bydlisko: Považská Bystrica

Reklama

Re: Nevydrzatelny zapach v akvariu - sinice al. riasy

Odoslaťod Poly » 10 Okt 2009 19:14 pm

Fuha, tak ty tomu akvarku robis riadne soky :shock:
Trpezlivost nadovsetko! :wink:
1. Raselinou znizis iba pH nie tvrdost.
2. O raseline moc neviem, ale to, ze sa ti pousadzovala po akvariu nahra riasam. Vsetku raselinu poriadne poodsavaj.
3. Acylpyrin mozno pouzit na sinice, cim ich mozes zlikvidovat, ak ale nebudes riesit pricinu, nikdy sa ich nezbavis, po vysadeni acylpyrinu sa vzdy vratia.
4. Zakalov po zalozeni akvaria sa neboj, je to bezne, casom ustupia (biely vzdy, zeleny vacsinou).
5. Ak akvarium smrdi ako zumpa, bude to pravdepodobne sulfan (H2S, smrdi ako pokazene vajcia) a amoniak (NH3), produkty hnilobneho rozkladu organickych latok. V akvariu nie je este rovnovaha, nie su tam bakterie, ktore tieto latky oxiduju a teda sa hromadia.
6. Filter s hocijakym supermega prietokom ti na sinicu nepomoze, sinice sa sice zachytia na filtri, ale aj tak sa budu veselo mnozit dalej. Svetlo si nemusel pridavat, ak rastliny rastli bez problemov a este mas aj sinicu, svetla je urcite dostatok (az moc). Odporucam svetlo pre zaciatok radsej ubrat.
7. Na PMDD v tomto stadiu ANI NEPOMYSLI!!!
8. Trpezlivost, trpezlivost, trpezlivost - urcite si si vsimol, ze kazdym radikalnym zasahom sa situacia nakoniec len zhorsi. V takom malom akvariu musis robit vsetko velmi opatrne a menej ako po kvapkach, teda necakaj, ze svihnutim carovneho prutika sa da vsetko do poriadku. Musis tomu nechat volny priebeh, zmier sa s tym, ze niektore rastliny mozno odidu, ale neva, dokupis. Stale lepsie ako drastickymi zasahmi zlikvidovat uplne cele akvarium aj s ostatnymi rastlinami.
9. Hlavne nespekuluj, ako s tym raz a zaraz zatocit. Riasy, ktore sa daju, pravidelne ocisti (zo skla, listov, kamenov) a odsaj, men castejsie vodu, zabranis tak nahromadeniu latok a cakaj. Moze to trvat aj pol roka nez sa akva dostane z toho soku, ale ak je to uz vo velmi zlom stave, mozno by bolo dobre premyt strk, napustit novu vodu a zacat odznova, tentokrat vsak s chladnou hlavou a s minimom zasahov, kym sa akva nedostane same do rovnovahy.
10. BONUS - ak sa chces zbavit sinice, skus na 2 a viac dni zatmit akva - vypni svetlo a zakry ho, aby sa donho dostalo co najmenej svetla (prinajlepsom ziadne). Nie je to take drasticke, ako acylpyrin, kedze ten moze zabijat aj "uzitocne" bakterie, co moze byt aj dovodom hnilobneho zapachu, zatial co tma uskodi len siniciam.
Tiez bojujem s riasami a ukazalo sa, ze najlepsi sposob je odsavat, co sa da, casto vymienat vodu a cakat. Mimochodom mne zase smrdi voda sinicami, je to neprijemny zapach a staci, ze si namocim len prsty do akva, a nepomoze ani umytie mydlom, smrdia mi z toho ruky cely den (ked si pricuchnem). Je to ale skor taky riasovo-rastlinny zapach. Rodinny prislusnici hovoria, ze to smrdi ako plesne a myslia si, ze z toho dostanem rakovinu, ale myslim si, ze to je vylucene, kedze nejde o plesne a sinice su jedovate len pri vypyti, pripadne mozu vyvolat alergiu na kozi, ale nie rakovinu. :roll: Nastastie to smrdi len ked si pricuchnem k akva a nejde to moc do okolia. :)
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

VELMI PEKNE DAKUJEM ZA ODPOVED : )

Odoslaťod Michal Riša » 10 Okt 2009 21:33 pm

Tak, uz to mam za sebou. Vybral som vsetky rastlinky (aj tak neboli este poriadne zakorenene) a poriadne som ich preplachol pod tecucou vodou a vycistil od sinic a rias a hla, zrazu som zistil, z coho je taky zapach :o, nikdy by som neveril, kolko moze byt v akvariu zhnitych rastlinnych zvyskov. Vsetko som vycistil od rias a sinic a poriadne som rozviril dno, aby som mohol odsat raselinu a vsetok ten hnoj a pustil som filter tak, za mi prudi voda od dne ku hladine, takze vsetok kal z dna je fuc :lol: Vodu som nechal 4/5 povodnu a zvysok dolejem makku dazdovu (Ph 6,5, dKH 0, dGH nemeratelne) a raselinu tam uz davat nebudem. Svetlo necham stale cervene a dufam, ze sinice uz mat nebudem (boli hlavne kvoli neprudiacej vode) a ostatne parametre sa budem snazit drzat v norme, aby sa uz neobjavili ani riasy (nemali by sa, lebo celu vodu som nevymenil, len 1/5), inac rastlinky mam 2 Hygrophily, Anubias Vallisneriu a este jednu taku krickovitu, takze dufam, ze budu pohlcovat dost NO2 a NO3 a ze sa ta voda konecne vycisti :D
Velmi pekne Vam dakujem za odpoved, velmi rad sa ucim :wink: A UZ BUDEM TRPEZLIVEJSI :)

PS: Mozem mat sice velmi vela vedomosti, ale skusonosti ziskane vlastnorucne su omnoho vzacnejsie
Michal Riša
 
Príspevky: 45
Obrázky: 27
Založený: 09 Okt 2009 17:16 pm
Bydlisko: Považská Bystrica

Odoslaťod Peter Lupták » 10 Okt 2009 22:50 pm

Ja by som ti dal este jednu radu. Skusenosti naberaj s vacsim akvariom ak sa da. Ja by som to tipol tak od 100l na zaciatok. Tam budes mat vsetko jednoduchsie.
Peter Lupták
 
Príspevky: 211
Obrázky: 22
Založený: 26 Nov 2007 13:31 pm
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Nevydrzatelny zapach v akvariu - sinice al. riasy

Odoslaťod Poly » 11 Okt 2009 18:05 pm

Ak ti nahodou aj pridu riasy co sa v zaciatkoch stava, nepanikar. Nechaj tomu volny priebeh a oni casom ustupia. :)
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Nevydrzatelny zapach v akvariu - sinice al. riasy

Odoslaťod roberto33 » 11 Okt 2009 21:09 pm

Presne tak trpezlivsoť,trpezlivosť,trpezlivosť...!!!
Aj mne pri zakladaní mljho akvária chýbala ale časom som pochopil, že metódou prílišného silenia a ponáhľania sa to nepôjde., Kh
Tiež so mchcel mať čím skôr krásne zariadené akvárium.Ináč mal som , až podobné problémy ako -ty tiež som mal ph na začiatku 7,5 až 8,0 Kh 20 A gH 25-27 proste strašné parametre vody a tá tvrdosť. Po Druhé mi tiež odišlo kopec rastlín a tiež som mal neznesietešný zápach v akváriu rozkladom hnilobného procesu rastlín..( to si mal vidieť reakciu mojej manžeky ,ktorá sa neukázala v obývačke 3 dni.. :evil: :evil: :evil: keďže tam bol neznesietšný smrad za amniakom a ešte v lete vhorúčave...!!! ach
No s riasou bojuejm doteraz ale všetk ovidím v parametroch vody halvne musím znížiť tvrdosť Kh Ph sami u upravilo, lebo akvárium sa už zabehuje momentálen je aj bez aplikácie co2 7,0 takže po pridaní )CO2 idem na 6,8 a k tomu PMDD by som sa radšej vyvaroval nakoľk osom dosť počul čo to urobilo v začiatkoch akvária. Do budúcna s ním určite počítam.. tak nech sa Ti darí....
Obrázok používateľa
roberto33
 
Príspevky: 229
Obrázky: 42
Založený: 19 Mar 2008 12:45 pm
Bydlisko: Majerovce

Re: Nevydrzatelny zapach v akvariu - sinice al. riasy

Odoslaťod roberto33 » 11 Okt 2009 21:10 pm

Presne tak trpezlivsoť,trpezlivosť,trpezlivosť...!!!
Aj mne pri zakladaní mljho akvária chýbala ale časom som pochopil, že metódou prílišného silenia a ponáhľania sa to nepôjde., Kh
Tiež so mchcel mať čím skôr krásne zariadené akvárium.Ináč mal som , až podobné problémy ako -ty tiež som mal ph na začiatku 7,5 až 8,0 Kh 20 A gH 25-27 proste strašné parametre vody a tá tvrdosť. Po Druhé mi tiež odišlo kopec rastlín a tiež som mal neznesiteľný zápach v akváriu rozkladom hnilobného procesu rastlín..( to si mal vidieť reakciu mojej manžeky ,ktorá sa neukázala v obývačke 3 dni.. :evil: :evil: :evil: keďže tam bol neznesitetľný smrad za amoniakom a ešte v lete v horúčave...!!! ach
No s riasou bojujem doteraz ale všetko vidím v parametroch vody hlavne musím znížiť tvrdosť Kh Ph sami u upravilo, lebo akvárium sa už zabehuje momentálne je aj bez aplikácie co2 7,0 takže po pridaní )CO2 idem na 6,8 a k tomu PMDD by som sa radšej vyvaroval nakoľko som dosť počul čo to urobilo v začiatkoch akvária. Do budúcna s ním určite počítam.. tak nech sa Ti darí....
Obrázok používateľa
roberto33
 
Príspevky: 229
Obrázky: 42
Založený: 19 Mar 2008 12:45 pm
Bydlisko: Majerovce

Re: Nevydrzatelny zapach v akvariu - sinice al. riasy

Odoslaťod Volodus » 12 Okt 2009 00:40 am

Viem, ze mam velmi tvrdu vodu a tak som skusil dat do ponozky raselinu.

Ponozku treba nabuduce najprv vyprat a mozno nebude tak smrdiet :)
Volodus
 
Príspevky: 150
Založený: 25 Aug 2009 12:43 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Nevydrzatelny zapach v akvariu - sinice al. riasy

Odoslaťod Sorer » 12 Okt 2009 11:15 am

Tu tvrdost vody mas v akvarku, alebo z vodovodu? Ci nahodou nemas dno zo zleho substratu v ktorom je vela vapnika. Mam podozrenie ze riasam sa v tvrdej vode dari lepsie.
Obrázok používateľa
Sorer
 
Príspevky: 141
Obrázky: 29
Založený: 14 Júl 2003 11:30 am
Bydlisko: Bratislava


Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.