náhle umrtie discusov



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Odoslaťod Ďaďo » 09 Sep 2009 15:46 pm

vikino a čo je pre ich udržanie podľa teba najdôležitejšie podľa teba? v LM kde bývam nie je tvrdá voda a ak tám nemám nejaké blbosti v akve tak čo treba mať hlavne na pamäti? mám sa na všetky tie ,,dobré,, prípravky do vody vy... toto?

vikino a mám na teba ešte jednu otázočku. ak si z LM nevieš o niekom kto v LM resp. okolie odchováva na predaj terčovce. no vieš teraz by sa zišli nové :? :o
Obrázok používateľa
Ďaďo
 
Príspevky: 14
Založený: 01 Júl 2009 07:10 am

Reklama

Odoslaťod vikino » 09 Sep 2009 17:31 pm

najdolezitejsie? no hadica a kybel :D cerstva tepla voda co najcastejsie je pre disky to najdolezitejsie. Je to tazke sklbit v zariadenom akva s rastlinami. V LM sa na disky vsetci vy toto vcetne mna :) aspon zatial :wink: Ale pri bile sa da dohodnut, ze ti dovezu. Dohodni sa tak, ze ked ich dovezu, nedaju ich do akvaria, ale ti zavolaju a prides si hned po ne.
Obrázok používateľa
vikino
 
Príspevky: 404
Obrázky: 44
Založený: 01 Sep 2006 10:19 am
Bydlisko: Lipt. Mikuláš

Re: náhle umrtie discusov

Odoslaťod hongi » 09 Sep 2009 19:37 pm

no tak to suhlasim vikino , ja som sa pokusal mat co najviac rastlin v akvariu no pri vysokej teplote a castej vymene vody je to dost tazke , podla mojich skusenosti doterajsich. a akvarium typu sklo , voda, disky ma nelaka. tak skusam a skusam, tusim pojdem trosku nizsie s teplotou.
no nevrav ze si odchovaval bez testov a vo vodovodnej vode :wink:
chovat sa v pohode takto daju ale ak mas Dado vyssie ambicie budes sa musiet posnazit..
hongi
 
Príspevky: 926
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Odoslaťod Veemak » 09 Sep 2009 20:41 pm

Dado, ja som si doniesol od Kuba skalarov paradosov, tlacil som im do hlav, aby pekne rastli, posli presne ako tvoje disky.. To sa mi opakovalo pri odchove hlavaciek pastelovych, nevymenil som vodu tusim tri dni v malom akva, tie iste priznaky, kupil som test na NH4 a ten potvrdil, ze ich to sepalilo.. Takze tak..
Obrázok používateľa
Veemak
 
Príspevky: 203
Obrázky: 252
Založený: 09 Júl 2008 21:26 pm
Bydlisko: Trencin

Odoslaťod Jan Blanar » 10 Sep 2009 06:10 am

áno môže mnohokrát za to aj amoniak ale najskôr ,,žiabrohlísta,,
Poprosím ak je to možné:
- parametre vody
- boli disky karantenované po donesení a ak áno akoa ako dlho?
- čo im bolo podané?
- správanie pred úhynom
- vek rýb?
- zmena sfarbenia?
- potrava aká?všetko čo Vám vojde natrepte do jedného príspevku
Jan Blanar
 
Príspevky: 363
Obrázky: 0
Založený: 05 Jan 2008 18:18 pm
Bydlisko: Drienovská Nová Ves 95

Odoslaťod tomino » 10 Sep 2009 18:02 pm

niekde pri dolnom kubine predava nejaky chovatel terce velmi lacno 4eu.kus ras som snim volal ale us nemam jeho cislo.tam by sa ti oplatilo skocit.v lm pri bile das za kus 9.eu
tomino
 
Príspevky: 15
Obrázky: 0
Založený: 21 Okt 2008 14:21 pm
Bydlisko: liptovsky mikulas

Odoslaťod Ďaďo » 11 Sep 2009 22:26 pm

čaute.
jano blanar chcel vedieť zopár parametrov tak skúsim to:
- viem, že som nebol príkladný chovateľ terčovcov ako mnoho z chovateľov, ale pravda je taká, že sa mi s ich chovom začalo pekne dariť (žili) a tak som nemal potrebu niečo merať. A keď sa mi začali vytierať tak som sa v dobrom chove len utvrdil až kým ...
- parametre vody som predtým meral niekoľko týždňov dozadu ale len tvrdosť a pH. Jednotky si nepamätám, ale viem, že vtedy boli OK. Ani veľa ani málo bolo to v strede. Odvtedy som meranie nevykonal žiadne.
- karanténované neboli. kupoval som ich od toho istého predajcu z jedného a toho istého akva do vypredania.
- tie vodičky do vody čo som dával som už vyššie napísal
- správanie pred úhynom: najprv začali ráno všetci dýchať pri hladine aj ked kyslínka bolo dostatok, potom všetci začali plávať ako keby nič, následne jeden znova začal dýchať pri hladine a tak po hodine padol ,,vyčerpaný,, na dno kde na boku ešte trošku žil kým sa doň nepustili prísavníci, ked uz nežil tak zhruba po 15 minútach išiel ku hladine druhý a presne to isté a tak sa vystriedali všetci okrem jedného (uvediem nižšie).
- ved rýb neviem lebo to nevedel ani predávajúci a ja som len s terčovcami začínal, ale boli tak od 6 do 15 cm vysoký.
- no zmena farby bola to je pravda. kompletne stratili farbu jeden po druhom a boli takmer tmaví. Myslel som si, že aj keby prežili tak tá farba už sa nevráti, nakoľko vznikli tam aj škvrny tmavé a tmavšie
- potrava: tropi gran mix, tropi gran, sera discus granulat, flora, ochotka a nakoniec pár dní pred artémia.
Posledné čo ma napadlo a niekto to tu už písané, že som ich asi predávkoval amazon, start plus, brutus kombináciou už od začiatku nakoľko prežil len jeden bez akýchkoľvek príznakov ako jeho kolegovia počas tej nešťastnej nedele a kúpil som ho ako posledného pár týždňov predtou nedeľou a tak asi nebol až natoľko kontaminovaný. Serie ma to ani neviete ako a to nie pre peniaze čo som do nich investoval, ale pre moju najivnosť, že kúp, kúp to im až potom bude dobre (biznis predajcov) a teraz sú preč (rybky). Predajca má vedieť viac ako ostatní a má radiť a nie len zarábať - do r..i
Obrázok používateľa
Ďaďo
 
Príspevky: 14
Založený: 01 Júl 2009 07:10 am

Odoslaťod Ďaďo » 18 Sep 2009 13:04 pm

čate. takže asi budem zas discusár. len dúfam, že to už nedoserkám. predvčerom som kúpil jedného nového a ak vydrží zo pár týždňov tak postupne ďalší a ďalší. Momentálne je všetko nové (okrem rastlín, koreňov a štrku). Filtre som vymenil, niekoľko krát vodu a všetko je zatiaľ bez chémie. Posledný to vydržal celú tu zmenu a nový sa dúfam tiež udrží. Držte mi palce. Čaute
Obrázok používateľa
Ďaďo
 
Príspevky: 14
Založený: 01 Júl 2009 07:10 am

Odoslaťod mgx » 08 Okt 2009 14:15 pm

Já, kdybych si měl typovat na příčiny, tak bych začal (protože triviálnější vysvětlení mají přednost a i další příznaky, které popisuješ tomu neodporují) u toho, jak píšeš: "pri poslednej výmene vody som zaregistroval aj zápach vody čo pred tým nebolo" - mohlo se ti třeba v akva postupně nashromáždit víc odpadu (detritu ap.), mohla třeba taky přispět vyšší teplota přes léto a tím rychlejší rozklad, a pak při nějaké drobnosti jako je třeba výměna vody (drobné zvýšení pH) se to projevilo.
Nemoci bych typoval až na posledním místě. Z chemie bych to taky netypoval, pokud jsi tam toho nedal kotel (hlavně hnojivo s dusíkem). Nicméně osobně považuji z chemie za užitečné pouze hnojivo bez makroživin. Krmivem by to taky nemělo být. A prodavčům se zásadně nevěří, jedině snad pokud by byli sami zkušenými akvaristy.

Testy považuji za nutnost, hlavně pro akvaristu bez dlouholeté praxe. Na NO2 (naprosto nutné, užitečné hlavně při novém akva nebo větších změnách a první kontrola při problémech), NO3 (čas od času, pro představu o vývoji v akva), NH4 jsem osobně párkát zkoušel měřit (taky je to složitější), ale vždy to bylo dobré, tak ten asi ani ne. A taky jsou testy (AQAR) a skoro-testy (ostatní komerční značky), rozdíl je v tom, že ty první ti už naměří i náznaky a ty druhé až když je to opravdu velmi špatné (a nebo ani to).

Tvé rozhodnutí, jít znovu do náročných ryb ti schválit nemůžu (i když chápu, že pokud jsi jimi zaujatý, tak by tě něco jiného asi dostatečně neuspojovalo) a spíše bych ti doporučil nabírat zkušenosti, a až pokud dokážeš udržet dlouhodobě (pár týdnů nic není, osobně jsem si stanovil pro takové měřítko jeden rok, a zatím ho dokážu splnit jen u nejodolnějších ryb) bez problémů odolnější ryby, tak zkusit zvednou laťku.
mgx
 
Príspevky: 2
Založený: 25 Jan 2007 19:39 pm

Odoslaťod monoceros » 20 Okt 2009 11:00 am

Ďaďo napísal:čate. takže asi budem zas discusár. len dúfam, že to už nedoserkám. predvčerom som kúpil jedného nového a ak vydrží zo pár týždňov tak postupne ďalší a ďalší. Momentálne je všetko nové (okrem rastlín, koreňov a štrku). Filtre som vymenil, niekoľko krát vodu a všetko je zatiaľ bez chémie. Posledný to vydržal celú tu zmenu a nový sa dúfam tiež udrží. Držte mi palce. Čaute


hlavne, ak chces zase zacat, kup si testy na vodu, pokial mas na drahe ryby, najdi si lovase aj na testy, a pomozes nielen sebe, ale hlavne rybam ....
Obrázok používateľa
monoceros
 
Príspevky: 1
Založený: 17 Feb 2006 22:25 pm
Bydlisko: Blava,Košice

Re: náhle umrtie discusov

Odoslaťod Awron » 06 Nov 2011 21:21 pm

Dobry den mam taky problem s dvoma tercami, su utiahnute jeden zerie malo a druhy troska viacej vsimol som si ako zo ziabier jedneho terca vychadza akesi biele vlakno neviem co to moze byt a druhehu sa robia akesi bodky/dierky ci ako to nazvat okolo papulky pred 3 dnami som aplikoval entizol vodu mam na 28°C dnes som vymenil 1/3 nadrze a znova pridal entizol domnieval som sa ze maju ziabrohlisty tak som teplotu viac nezvysoval som v rozpakoch nebol by som stastny keby som o nich prisiel :( poradte co stym ci pouzit termazol alebo nechat v entizole este tyzden ??
Awron
 
Príspevky: 21
Založený: 29 Mar 2011 17:42 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: náhle umrtie discusov

Odoslaťod hofi » 06 Nov 2011 21:51 pm

A ako si aplikoval Entizol?Napíš množstvo na objem nádrže.
Nie len Tremazol,ale možno aj Flagellol proti Spironucleus a Hexamita a proti takzvanej “dierovej” chorobe.
Proti žiabrohlístom sa to dá aj Chloramínom T,ale je nutné vedieť s ním zaobchádzať.
Obrázok používateľa
hofi
 
Príspevky: 1144
Obrázky: 0
Založený: 11 Nov 2007 22:00 pm

Re: náhle umrtie discusov

Odoslaťod Awron » 06 Nov 2011 22:26 pm

hofi napísal:A ako si aplikoval Entizol?Napíš množstvo na objem nádrže.
Nie len Tremazol,ale možno aj Flagellol proti Spironucleus a Hexamita a proti takzvanej “dierovej” chorobe.
Proti žiabrohlístom sa to dá aj Chloramínom T,ale je nutné vedieť s ním zaobchádzať.


Na 40l jednu tabletku cize 5 na 200l, a je aj ten Termazol na dierovu chorobu ci na to mam objednat ten napr. Flagellol ?
Nevies nahodou priznaky pri tej dierovej chodobe este som to nemal vidim akruat ze ma take mensie dierky na tele musim sa pozret na internete kym nebude neskoro...
Awron
 
Príspevky: 21
Založený: 29 Mar 2011 17:42 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: náhle umrtie discusov

Odoslaťod maxxx01 » 06 Nov 2011 22:46 pm

Tie biele vláknité výkaly sú tiež jedným z príznakov. časom ryba prestane žrať, začne chudnúť, je utiahnutá a apatická. Okrem toho sa jej robia tie diery. Pravda, diagnostikovať to len tak od stola nie je sranda.
Spomínam si, keď si tu rozvíril hladinu asi pred dvoma mesiacmi ešte pod iným nickom, s tvrdením, ako je tvojmu diskusovi super, lebo už žije u teba týždeň, na čo som ti napísal, aby si sa ozval po dvoch mesiacoch..a už je to tu. Ale neprajem ti nič zlé, práve naopak. Dôležitá by bola ešte jedna vec, a to, či ryba ešte prijíma potravu alebo nie....pýtam sa to preto, lebo ak prijíma, vieš jej dať liečivo aj do krmiva, napríklad do patentiek. Ak neprijíma, tak už len do vody. Takže odsleduj si aj túto vec.
maxxx01
 
Príspevky: 615
Založený: 15 Dec 2007 14:26 pm
Bydlisko: Prešov

Re: náhle umrtie discusov

Odoslaťod Awron » 06 Nov 2011 23:54 pm

maxxx01 napísal:Tie biele vláknité výkaly sú tiež jedným z príznakov. časom ryba prestane žrať, začne chudnúť, je utiahnutá a apatická. Okrem toho sa jej robia tie diery. Pravda, diagnostikovať to len tak od stola nie je sranda.
Spomínam si, keď si tu rozvíril hladinu asi pred dvoma mesiacmi ešte pod iným nickom, s tvrdením, ako je tvojmu diskusovi super, lebo už žije u teba týždeň, na čo som ti napísal, aby si sa ozval po dvoch mesiacoch..a už je to tu. Ale neprajem ti nič zlé, práve naopak. Dôležitá by bola ešte jedna vec, a to, či ryba ešte prijíma potravu alebo nie....pýtam sa to preto, lebo ak prijíma, vieš jej dať liečivo aj do krmiva, napríklad do patentiek. Ak neprijíma, tak už len do vody. Takže odsleduj si aj túto vec.


Bolo to davnejsie ale to je jedno z chyb som sa poucil... Hej este stale prijimaju potravu aj ked ten ktoremu sa pusta to vlakno zo ziabier zerie viac ako druhy co ma pravdepodobne dierovu chorobu, uz som ale objednal termazol len neviem ci mam objednat aj ten flagellol na tu dierovu chorobu a ked dat liecivo do patentiek tak to si myslel entizol ? lebo ten mam momentalne po ruke tak ze patentku namocim do vody s entizolom nie ? v tomto potrebujem poradit bol by som rad keby ste mi pomohli
Awron
 
Príspevky: 21
Založený: 29 Mar 2011 17:42 pm
Bydlisko: Bratislava

Predchádzajúca

Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.