pena na hladine a ...



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

pena na hladine a ...

Odoslaťod Viktor » 20 Okt 2009 21:07 pm

Ahojte. Mam taky problem. Zalozil som si 180l akvarium. Nechal som ju dokladne vyfiltrovat. Osadil som dno (kamienky). Nechal som zase filtorvat. Kupil som par rastliniek a zopar rybiek, V akvaristike mi poradili dat do vody AQUASAFE a ZIVE BAKTERIE. Nemam s tymi bakteriamy skusenosti. Zacala sa mi vytvarat pena na hladine a bojim sa ze sa mi nieco deje s vodou. Zo sietkou som ju vylovil. V nedelu som dal do akvaria davku zivych bakterii podla navodu a hned v pondelok bola nanovo pena na hladine. Neviem ci to neni nahodou s tych zivych bakterii. Dal som do akvaria PREVENTIN. Mam tam aj 4 skalarov a este nejake rybky. A zda sa mi ,ze sa im na plutvach objavili biele bodky (asi krupicka). Neviete mi niekto poradit ,aby som nespravil nejaku chybu. Zaciatocnik som neni no s takouto situaciou nemam skusenosti. Dakujem dopredu za rady.
Obrázok používateľa
Viktor
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 69
Založený: 18 Okt 2009 23:00 pm
Bydlisko: Sereď

Reklama

Odoslaťod Raviolka » 20 Okt 2009 22:15 pm

No chybu už jsi udělal, že jsi koupil ty ryby. Teď už to bude snad jen lepší :-)

S tou pěnou si nelam hlavu, to není vůbec problém. Nevím, jestli tam máš nějaký kořen, může to být z něj, ale možná i z těch "baktérií". Je to jedno, ta pěna opravdu ničemu neublíží. Možná ti čeří hladinu filtr, to se podívej. Předpokládám, že je to opravdu pěna a ne nějaký zelený nebo mastný povlak...

Preventin nepoužívej.

Na krupičku budeš asi potřebovat speciální léčivo a zvýšení teploty (kolik tam máš teď?) - použij vyhledávání, je tu téma o té nemoci a o léčení. Je tam napsané všechno.

Co se týká těch baktérií v lahvičce, nikdy jsem je nepoužila a jsem si naprosto jistá, že to není potřeba. Ale jestli postupuješ podle návodu, nic by jsi neměl pokazit. Použij opět vyhledávání a přečti si něco o "zabíhání akvária" (mimochodem těmi kupovanými baktériemi to neobejdeš ani významně neurychlíš). Tvé akvárium ještě není zaběhnuté. TO JE TVŮJ PROBLÉM, a ne pěna :idea:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: pena na hladine a ...

Odoslaťod Viktor » 21 Okt 2009 21:55 pm

Kolko by som mal podla teba cakat kym kupit prve rybky, alebo rastlinky? (rada do buducna)
Koren som tam dal v tom case ako dno. Filtrom to nebolo. Bola to naozaj pena a od pondelka od vylovenia peny sa uz nevytvara.
Ten preventin neni dobry?? Preco?
Ja viem, ze tie bakterie nevytvoria polrocnu alebo rocnu rovnovahu v akvariu, no nemal so s tym skusenosti a naletel som predavacke. :(
Uz tam tie bakterie urcite nedam!!!

Dakujem velmi pekne za rady.
Obrázok používateľa
Viktor
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 69
Založený: 18 Okt 2009 23:00 pm
Bydlisko: Sereď

Odoslaťod emty » 21 Okt 2009 22:04 pm

Ja som pouzil tie zive bakterie a za 24 hodin som mohol da do akvaria ryby pouzil som nitrivec a aquatan z nitrivca sa voda zakali ale za 24 hodin sa vykristalizuje a ten aqutan viaze chlo a kovi velmi dobra vec vsetko od znacky serra. Ale pena sa mi nikdy nespravila
emty
 
Príspevky: 31
Založený: 13 Sep 2009 23:21 pm

Re: pena na hladine a ...

Odoslaťod Viktor » 21 Okt 2009 22:38 pm

Este mam jednu otazku odladom tej krupicky. Na fore doporucuju SERA_COSTAPUR. Kedy ho mozem ja pouzit ak som v pondelok dal do vody ten preventi?
Alebo mam pockat nejakych par dni zo zvysenou teplotou ako radia a uvidim ako to cele dopadne??
Predtym som mal 24-25 a teraz mam 28-29st.
Obrázok používateľa
Viktor
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 69
Založený: 18 Okt 2009 23:00 pm
Bydlisko: Sereď

Odoslaťod Raviolka » 21 Okt 2009 23:08 pm

emty napísal:Ja som pouzil tie zive bakterie a za 24 hodin som mohol da do akvaria ryby
To píšou v návodě nebo říkají prodavači. Ty ryby potřebují pro spokojený život víc, než jsou baktérie z lahvičky, věř mi. Neexistuje důvod, proč dávat ryby do akvária hned, zvlášť pokud je akvárium s úplně čerstvými materiály a pokud je to něčí první akvaristický pokus. Není to nutné pravidlo, ale pokud někdo nemá zkušenosti a cit pro to, tak každý den trpělivosti dává rybám větší šanci na přežití :wink:

Viktor, ohledně budoucnosti a toho, kdy dávat do akvária ryby, si opravdu něco najdi o "zabíhání akvária" - je to tu rozepsané do detailu z nejrůznějších pohledů. Není jedna univerzální pravda. Akváriu se zabíhá průměrně 6 týdnů, ale ryby se tam samozřejmě dávají už po pár dnech - ale jen hodně málo a odolné druhy. Víc o tom si zkus najít :wink:

Na ten kořen jsem se ptala proto, že uvolňuje huminové látky (což je fajn) a z nich se někdy ta pěna tvoří. Je to krátkodobá záležitost.

S baktériemi si nelam hlavu, kupuje je dnes skoro každý nováček a nic tím nezkazí. Jsou to ale podle mě vyhozené peníze a co je psáno v návodu se nesmí brát doslova. To je taková módní instantní akvaristika :roll:

Někdy může jen zvýšení teploty zabrat, ale bedlivě sleduj ryby. Jestli neuvidíš zlepšení nebo se to nedejbože zhorší, tak bych nasadila hned Costapur. Stačí předtím vyměnit třetinu vody. Což bych udělala každopádně.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Odoslaťod emty » 21 Okt 2009 23:33 pm

Raviolka ja mam chovne akvaria uplne ciste nejakia rastlinka ale aj ta je kvetinaci aby sa mi lahsie cistilo dno a ak potrebujem koli malim spravit dalsie akva tak to robim ako som napisal a rybam sa dari a aj uzitocne bakterie sa usidlia v molitane a hlavne sa nalevnik nespravi a potom to len pokracuje samozremme dalej a to mas pravdu ze niekedi to trva az 6mesiacov poklial sa zabehne akvarium a niekedi aj dlhsie. A ides spravnim smerom ale dnesnej dobe sa to da urichlit.
emty
 
Príspevky: 31
Založený: 13 Sep 2009 23:21 pm

Odoslaťod Poly » 22 Okt 2009 19:11 pm

emty: Velmi to zavisi od citlivosti ryb. Skus podobne zo dna na den zalozit morske akvarko a daj potom vediet, ci nejaka ryba prezila :roll: Alebo aj sladkovodne a daj tam nejake narocne druhy ryb. Ale to je uz navadzanie na trestny cin tyrania zvierat, takze radsej to nerob :D
Bezne zaciatocnicke ryby podobne excesy chovatela zvacsa vydrzia (s pripadnymi malymi stratami), ak akvarium neprerybnis. Pochybujem ale, ze by to nejake citlivejsie ryby zvladli.
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod Raviolka » 22 Okt 2009 20:20 pm

Emty, já když potřebuju založit jak píšeš "kvůli malým" rychle akvárium, tak to udělám, nedám tam ani filtr a ani baktérie v lahvičce... jde to. Ale bezpečně vím, co se v té vodě děje (nebo může dít), co mě může překvapit a co ne... a dávám si sakramentský pozor na jakékoliv známky toho, že ryby nejsou ok. Když si někdo všimne krupičky, tak je pozdě (i když je občas proklatě rychlá) - měl si všimnout dřív, že ryby nejsou v pohodě. Zkušený akvarista v tom případě taky ví, co hned dělat... nepátrá po příčinách, protože je zná, a neptá se na radu, co dělat. Zkušený akvarista taky nepotřebuje baktérie v lahvičce.... (Když máš víc akvárií jak píšeš, proč kupuješ baktérie a nepoužiješ ty, co už máš?)
Tím nechci začátečníky shazovat - ono to všechno vykoukat a znát není vůbec jednoduché. A i ti zkušenější se pořád mají hoooodně co učit!
Pro začátečníky opravdu existuje jedna schůdná cesta a tou je trpělivost. Ta patří k akvaristice víc než cokoliv jiného.
Jinak samozřejmě krupička na nových rybách v novém akváriu není nic neobvyklého, bohužel. Nemyslím si, že je to v první řadě chyba akvaristy. A taky si nemyslím, že snad Viktor všechno zpackal - to že tam dal ryby a ty baktérie je v tuhle chvíli už okrajová záležitost, já jsem mu chtěla poradit ohledně pěny a krupičky, nic víc. (Ano, opravdu si myslím, že krupička je tam proto, že je to nové akvárium. Ve stabilní, výborně fungující nádrži by se to nestalo, resp. pravděpodobnost toho je zanedbatelná oproti čerstvému akváriu, s kouzelnými baktériemi nebo bez.)

Ehm, dnešní doba je tak nějak moderně "urychlená", že?
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Odoslaťod emty » 22 Okt 2009 22:27 pm

Raviolka niesom ziadni zaciatcnik ale dakujem a poznam ludi co to uz robia par rokov a pouziva tiez bakterie a to aj pri vymene 50% vodi kazdi tyzden konkretne pri chovani diskusov raz ale niekto ide z dobou dopredu a niekto dozadu. A neber to vzlom. A krupicku u mojich ryb som nikdi nemal ako som cital tvoj clanok asi si mislis ze to ja pisem ale to viktor. Ak by som mal jedno okrasne akvarko urcite by som veci nepouzival ako je notrivec a toxivec atd ale ak mas chovne akvarka tak je to nevihnutna vec ver mi
emty
 
Príspevky: 31
Založený: 13 Sep 2009 23:21 pm

Odoslaťod Raviolka » 23 Okt 2009 00:49 am

emty... :-)
Ale my tu řešíme Viktorovo akvárium, ne Tvoje. Jako "začátečníky" jsem označovala začátečníky a ne Tebe ani nikoho konkrétního, to jen tak na vyjasnění.
emty napísal:Ak by som mal jedno okrasne akvarko urcite by som veci nepouzival ako je notrivec a toxivec atd ale ak mas chovne akvarka tak je to nevihnutna vec ver mi
Neveřím. Ale nemusíme to rozebírat, tady opravdu nejde o moje ani Tvoje přesvědčení. A koneckonců ani o žádnou chovňu - jde tu o "jedno okrasné akvárko" a já bych se raději držela tématu. Je tu několik témat o nitrifikaci a o provozu chovní, mimochodem...

Howgh.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: pena na hladine a ...

Odoslaťod Viktor » 28 Okt 2009 22:42 pm

Ahojte. Mam otazocku. V nedelu som cistil akvarko ( s magnetmi riasy,vodny kamen,odkalovanie a vymena 1/3 vody).Dnes som sa uplne z blizka zahladel na predne sklo akvaria a su tam take ako keby velmi malinke chumaciky a bodky asi riasov. Co mozem spravit aby sa mi tak rychlo nevytvarali. Ako casto cistite skla Vy???
Dakujem za odpovede.
Obrázok používateľa
Viktor
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 69
Založený: 18 Okt 2009 23:00 pm
Bydlisko: Sereď

Re: pena na hladine a ...

Odoslaťod Lunario » 20 Dec 2009 22:51 pm

Otocinclus - drobný pomocník, ktorý je môj druhý upratovač, neobžiera listy rastlín, rovnako ako aj Planorbarius corneus - žiaľ Viktor tie "malinké chumáčiky" ostávajú, pokiaľ na dlhšiu dobu akvárium nezatieniš. Ancistrusy tiež nestíhajú s upratovaním pri dobrom osvetlení. Na tvojom mieste by som akvárium zatienil až vtedy, kým to je esteticky nevyhnutné. Raviolka napísala múdru vec - "trpezlivosť" - rozšíril by som ju aj pre skúsenejších chovatelov, ako si ty,zbaviť sa rias na stenách akvária je jednoduché, no ak chceš, aby ti rastlinky v akváriu vynikli, buď trpezlivý a ochotný si namočiť ruku a v spojení ukazováka a palca zotierať jednotlivé lístočky z rias. Pokiaľ budeš pravidelne čistiť steny od rias, tak Ancistrusy nebudú mať na výber a pomôžu ti dokonale vyčistiť dno akvária, hlavne dekoráciu. Drobný štrk nechaj na ulitníky. Dno ti parádne prevzdušní Melanoides tuberculata - no dávaj pozor na jeho premnoženie (rady lezú aj do filtrov) . Vyvaruj sa, aby sa ti nezaplietla do akvária Physa - tá veľký osoh pri riasach nerobí, to mi ver :D
Obrázok používateľa
Lunario
 
Príspevky: 1
Založený: 20 Dec 2009 12:45 pm


Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.