Prúdova ochrana



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Odoslaťod Mariok » 08 Júl 2008 23:08 pm

To Tienik: Prosím Ťa nechajme to už tak, na podstate sme sa zhodli, tie ostatné veci sú hypotetické a pre ostatných nezrozumiteľné. (napr. PVC a koberec tiež asi ťažko obsahuje uhlík v množstve zvyšujúcom podstatne vodivosť materiálu-ale môžem sa mýliť), s meraním máš taktiež pravdu, nemožno ho použiť ako smerudatné pokiaľ ho nemeriaš priamo prevádzkovým napätím a s tvojimi závermi v plnej miere súhlasím (už v podstate aj v mojich predošlých príspevkoch). Pri práci na potenciáli musíš pracovať z prostredia vodivo spojeného s potenciálom živej časti na ktorej pracuješ (a spoľahlivo odizolovaného od zeme), to máš pravdu, preto som napísal "v podstate ako" práca na potenciáli. Takže sorry!
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Reklama

Odoslaťod paolo » 09 Júl 2008 12:18 pm

pre zaujemcov som nasiel zaujimavu priucku ochrany. je tam vsetko velmi dobre vysvetlene ako to funguje. odporucam k nahliadnutiu !

http://www.bqz.sk/download/_INFO/katalo ... ny_PCH.pdf
Obrázok používateľa
paolo
 
Príspevky: 163
Obrázky: 94
Založený: 21 Jan 2008 22:42 pm
Bydlisko: bratislava

Re: Prúdova ochrana

Odoslaťod tienik » 09 Júl 2008 23:05 pm

to Mariok, mas pravdu, dalej to nema zmysel rozvadzat, tym nikomu nepomozeme. Podstatne je to co hlasame obaja: elektrika je vec zakerna a chranit sa naozaj treba.

A vseobecne, dnes sa nam narodila dalsia mala akvaristka, takze dnes viac neporadim :-)
Snad zajtra
tienik
 
Príspevky: 55
Založený: 12 Máj 2005 09:43 am

Odoslaťod ocotuide » 19 Okt 2009 14:01 pm

Ahojte,
myslite ze by sa oplatil takyto prudovy chranic do 50 euro
Kód: Vybrať všetko
http://www.shopakva.sk/gembird-silver-shield-usb-casovy-spinac-ochranou-p-2012.html

Su tam 4 zasuvky s casovacom, konfigurovatelne cez PC.
Ja som si to tak zratal, vcera som k upil za 8euro casovy spinac, tam su 4, to je 4x8=32eur potom 50euro - 32 = 18 euro ma stoji prudovy chranic?

Alebo viete o vyhodnejsej ponuke??? o niecom podobnom? :)
ocotuide
 
Príspevky: 199
Obrázky: 56
Založený: 05 Okt 2009 08:51 am
Bydlisko: Zilina

Odoslaťod petoz_1 » 20 Okt 2009 14:17 pm

Ja som tiež hľadal prúdový chránič do zásuvky, ale nakoniec si asi dám dorobiť nejaký do rozvádzača. Tiež sa musím priznať, že keď niečo robím v akva, tak nič nevypínam.
Ešte pred zriadením akva som to chcel riešiť zmenou napájania celého akva napr. na bezpečných 12V, ale nejako som nenašiel žiadnu podporu od výrobcov.
Ked už sme pri tej ochrane, neviete ako sú riešenia pre záhradné jazierka?
petoz_1
 
Príspevky: 73
Obrázky: 5
Založený: 23 Jan 2009 00:05 am
Bydlisko: Žilina

Re: Prúdova ochrana

Odoslaťod ocotuide » 20 Okt 2009 14:21 pm

petoz_1: kolko ta to stalo ten prudovy chranic do rozvadzaca?
Akurat ze ja by som musel prerobit aj 2vodicove vedenie v bytovke :o
ocotuide
 
Príspevky: 199
Obrázky: 56
Založený: 05 Okt 2009 08:51 am
Bydlisko: Zilina

Odoslaťod petoz_1 » 20 Okt 2009 14:31 pm

Ešte ho nemám, ale stojí cca 1500. Elektrikára som sa pýtal, je aj nejaká zásuvka s prúd. ochranou, skúsim to ešte zistiť. V tom tvojom prípade by bola riešením asi tá zásuvka s prúd. chráničom.
petoz_1
 
Príspevky: 73
Obrázky: 5
Založený: 23 Jan 2009 00:05 am
Bydlisko: Žilina

Re: Prúdova ochrana

Odoslaťod ocotuide » 20 Okt 2009 14:51 pm

Ak ta to stalo 1500sk tak mne sa urcite viac oplati to riesenie zasuvkove
do 50euro ;o)))
"Gembird Silver Shield™ (SIS-PM) USB SIS-PMS"

kedze ja by som musel menit aj rozvody a v tomto zariadeni mam aj 4casove spinace :o
Inak moze to byt pripojene stale na PC a na zaklade nejakej softwarovej akcie to vie spinat tie zasuvky :lol:
ocotuide
 
Príspevky: 199
Obrázky: 56
Založený: 05 Okt 2009 08:51 am
Bydlisko: Zilina

Re: Prúdova ochrana

Odoslaťod tienik » 20 Okt 2009 23:34 pm

vyzera byt le s prepatovou ochranou, nikde nevidim testovacie tlacidlo - co je podla normy povinna sucast prudoveho chranica.
A cena 50€ je len tak tak za zasuvkovy chranic, nie to este cele to ovladanie.
Ak to chcete instalovat dodatocne, tak kupte ten zasuvkovy adapter aspon trochu znamej znacky a mate pokoj a velku sancu prezit pripadny zasah el. prudom.
tienik
 
Príspevky: 55
Založený: 12 Máj 2005 09:43 am

Odoslaťod Mariok » 21 Okt 2009 07:20 am

Je len s prepatovou ochranou - na stránke je k stiahnutiu manuál :wink:
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Prúdova ochrana

Odoslaťod ocotuide » 21 Okt 2009 07:57 am

tienik: ma pravdu!!!!!!!!!!!!!!!!!!
no zda sa ze zas ma niekto super popis v shope !!
je to len programovatelna prepatova ochrana.

A mna asi niekto zabije ak nestihnem zrusit objednavku z ciny :lol:
ocotuide
 
Príspevky: 199
Obrázky: 56
Založený: 05 Okt 2009 08:51 am
Bydlisko: Zilina

Odoslaťod majko » 21 Okt 2009 13:42 pm

Necital som celu debatu, ale nehladate toto Prudový chranic ?
Obrázok
Naposledy upravil majko dňa 21 Okt 2009 13:54 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Prúdova ochrana

Odoslaťod Giftzahn » 21 Okt 2009 13:50 pm

jj, sak gembird je "znamy" vyrobca "ultra-low cost sunkovych" produktov/ prislusenstva pre pc :P ..... a ocividne uz typci fusuju aj do "predlzovaciek" :twisted:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod ocotuide » 21 Okt 2009 15:10 pm

majko: ano ano, presne toto som chel
ocotuide
 
Príspevky: 199
Obrázky: 56
Založený: 05 Okt 2009 08:51 am
Bydlisko: Zilina

Odoslaťod tienik » 25 Okt 2009 22:57 pm

Takze, ked chcete jednoducho a lahko pridat prudovy chranic, tak napr:
http://sk.traconelectric.com/termekek/1 ... icom_tfga/
typ TFGA-1F, TFGA-4F
na typ treba dat pozor, lebo napr. ten co vlozil Majko je pre nemecky trh - tkz. schuko system a nasa zastrcka by tam nepasovala (aj ked napr PC maju univerzalne)
Len prosim vynechajte Baumax a spol. s ich superznackami.
tienik
 
Príspevky: 55
Založený: 12 Máj 2005 09:43 am

Odoslaťod pakozdy » 27 Okt 2009 00:07 am

na stranke maju napisane: Na jeden zásuvkový adaptér je možné pripojiť iba jedno elektrické zariadenie.

to znamena ze keby som na ten chranic zapojil predlzovacku a na nu dalsie zariadenia svetlo, filter je to problem ?

A nevies kde sa da v BA v maloobchode tato sranda kupit ?
pakozdy
 
Príspevky: 431
Obrázky: 4
Založený: 07 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: bratislava

Odoslaťod tienik » 27 Okt 2009 11:04 am

No, nenapada ma dovod, preco by sa tam nesmelo pripnut viac ako jedeno zariadenie (okrem toho, ze ichc chcu predat co najviac) Problem moze nastat len pri zariadeniach typu PC, kde ak by niekto zavesil na jeden chranic 10 PC, tak unikajuci prud z ich zdrojov by mohol vypinat chranic. Ale pri klasickom "akva" pouziti nevidim problem. Samozrejme, predlzovacka musi zodpovedat vsetkym predpisom.
K nakupu, asi najlepsie mrknut velkosklady, tam budu iste aj dobre ceny.
Viem ze napr. v Hagarde sa da nakupovat aj bez registracie.
tienik
 
Príspevky: 55
Založený: 12 Máj 2005 09:43 am

Odoslaťod majko » 27 Okt 2009 11:34 am

tienik napísal:na typ treba dat pozor, lebo napr. ten co vlozil Majko je pre nemecky trh
Obrazok je ilustracny, vacsina tychto zariadeni existuje pre viacere normy. Ale overit si to treba.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Prúdova ochrana

Odoslaťod TTjopo » 28 Okt 2009 20:52 pm

tienik napísal:Fuha!
tie dve zakladne otazky su pricinou mnohych debat medzi elektrikarmi :-)

Ale pome konkretne:
1. Urobi vsetko preto, aby zabranil zabitiu. To znamena ze napr. 99 ludi zo 100 pociti len slaby kopanec a vsetko sa vypne. Ale moze sa stat, ze clovek ma chore srdce, strojcek na srdci, alebo cosi podobne a tam nemusi platit, ze do 30 mA je to neskodne. Proste, normalny zdravy jedinec sa len trhne, ponadava si a zije kludne dalej, ak ma niekto daky zdravotny ale kludne aj dusevny problem (to slabe kopnutie moze niekoho vylakat doslova na smrt) tak sa sance na uspesny zasah zmensuju.

2. nebude posobit urcite v jednej konkretnej situacii, ked chytis do jednej ruky fazu, do druhej vodic N a zaroven budes na vybornej izolacnej podlozke mimo vsetkych vodivych predmetov. A uznas, to pri akvariu, pokial nie je vypustene a dokonale vysusene, neprichadza do uvahy. No este je moznost zlyhania samotneho chranica, ale to sme uz preberali

Este by som dodal ze urazi elektrickym prudom su priame a nepriame znamena ze ta to moze len trosku potriast a ty sa zlaknes a posmiknes sa na mokrej dlazke ktoru si si zamocil s vodou z akva a ked sa posmiknes hlavu si udries o roh stoloa a je po tebe. -to je neprriame

Priame je ked tatrafi tak ze to uz neroschodis
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Odoslaťod tienik » 29 Okt 2009 00:19 am

no, ved prave preto sa oplati byt elektrikarom - ja uz na "kopnutie" reagujem len slovne. Ale konkretne slova sem pre istotu pisat nebudem :-)
tienik
 
Príspevky: 55
Založený: 12 Máj 2005 09:43 am

Re: Prúdova ochrana

Odoslaťod ocotuide » 29 Okt 2009 08:22 am

Mna koplo len 2x a tiez som mal len slovnu reakciu. Koplo ma vo vani, ked som mal na baterii sprchy pripojenu fazu namiesto zemnenia :o
Kopla ma hadica sprchy a kedze sa mi to nejak nezdalo, tak som si ju na hrud prilozil este raz :lol:

Ja rozhodne dam prudovy chranic, tych par korun nestoji o to aby mna alebo niekoho ineho pri akva zatriaslo ked sa nieco pokazi :P
ocotuide
 
Príspevky: 199
Obrázky: 56
Založený: 05 Okt 2009 08:51 am
Bydlisko: Zilina

Odoslaťod tienik » 29 Okt 2009 09:45 am

Treba na to dat fakt pozor, su typy ludi, ktorych to "len stekli", ale su aj typy, ktorych dobreze nezlozi 9V baterka, takze pozor nato.
Ja som si dal pod akva maly rozvadzac, kde vsetko istim, chranim, spinam..... a potom mam vyvedene len zasuvky, niektore su pod napatim stale, niektore nenaskocia po vypadku napajania a niektore su spinane casovo. Potom uz len zapojit kazdy pristroj do spravnej :-)
tienik
 
Príspevky: 55
Založený: 12 Máj 2005 09:43 am

Re: Prúdova ochrana

Odoslaťod TTjopo » 29 Okt 2009 19:30 pm

v robote sme skusali I chranice na vlastnej kozi a mal som taky pocit ako by ma len pichlo ihlou aj to nie az tak silno. Takze urcite sa to vyplati.
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Odoslaťod Norman » 30 Okt 2009 08:06 am

Funkcnost prudoveho istica by som nechcel skusat na vlastnej kozi rovnako ako funkcnost airbagu :D :o
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 6 hostí.