Divoké živorodky- majú miesto vo vašich akváriach?



Všetko okolo akvarijných rýb

Odoslaťod zrnki » 25 Okt 2009 15:45 pm

Ahojte, tak aj sa sa Vam pochvalim :D
Z akvajesene som si priniesol 8 kusov Xiphophorus montezumae, su to uchvatne a nadherne ryby. Stale chodim okolo akva pokukavam po nich. Su to neunavny plavci a celkom aj zruti. A dokonca po necelych 3 tyzdnoch som sa dockal aj 3 potomkov:) Mozno ich bolo viac ale len tieto som stihol odlovit :roll:
Ale je tu nieco co sa mi nepaci. Pred par dnami sa zacali dost skovavat, niekedy ani neviem ze su tam, skovaju sa a len ked vidia ako sa otvara kryt, tak dobehnu aby sa najedli...je to len stres alebo to moze byt aj nieco vaznejsie?Dakujem za odpoved :D
Obrázok používateľa
zrnki
 
Príspevky: 117
Obrázky: 94
Založený: 31 Dec 2004 18:05 pm
Bydlisko: Newcastle upon Tyne, United Kingdom

Reklama

Odoslaťod Papagaj » 25 Okt 2009 16:01 pm

tu je aj parik s obrazkom , Gambusia affinis Mosquito fish
http://www.issg.org/database/species/ec ... r=1&si=126
Obrázok používateľa
Papagaj
 
Príspevky: 119
Obrázky: 14
Založený: 25 Feb 2004 22:33 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod SoRex » 26 Okt 2009 00:24 am

zrnki napísal:...je to len stres alebo to moze byt aj nieco vaznejsie
Typické chování při zvýšené koncentraci dusíku.
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Odoslaťod zrnki » 26 Okt 2009 19:54 pm

Typické chování při zvýšené koncentraci dusíku.

A co treba robit?Castejsia vymena vody? menej krmit?alebo co? :?
Vodu menim raz to tyzdna 1/4 a krmim myslim primerane.
Prosim poradte :?
Dakujem Vam pekne
Obrázok používateľa
zrnki
 
Príspevky: 117
Obrázky: 94
Založený: 31 Dec 2004 18:05 pm
Bydlisko: Newcastle upon Tyne, United Kingdom

Odoslaťod Gogi » 26 Okt 2009 20:13 pm

zrnki napísal:
Typické chování při zvýšené koncentraci dusíku.

A co treba robit?Castejsia vymena vody? menej krmit?alebo co? :?
Vodu menim raz to tyzdna 1/4 a krmim myslim primerane.
Prosim poradte :?
Dakujem Vam pekne
mozno by bolo dobre kupit daky test na dusitany a dusicnany, aby si vedel, a nie len tipoval, kde je problem
tieto testy su tusim v priaznivych(relativny pojem) cenach
Obrázok používateľa
Gogi
 
Príspevky: 204
Obrázky: 46
Založený: 28 Júl 2009 16:30 pm
Bydlisko: TT

Odoslaťod peter-trnava » 26 Okt 2009 21:03 pm

To Zrnki: Aky ma tvoje akva objem, teplota vody, mnozstvo rastlin. Ake a kolko dalsich ryby mas spolu s montezumae v akvariu? Ake krmivo pouzivas?
Obrázok používateľa
peter-trnava
 
Príspevky: 1264
Obrázky: 92
Založený: 03 Feb 2007 20:07 pm
Bydlisko: Trnava

Odoslaťod zrnki » 28 Okt 2009 01:26 am

Aky ma tvoje akva objem, teplota vody, mnozstvo rastlin. Ake a kolko dalsich ryby mas spolu s montezumae v akvariu? Ake krmivo pouzivas?

Takze akva ma rozmery 100x40x50, teplota 26°C, polozarastene. Okrem montezumae tam mam este 3x Corydoras aneus a 2x Ancistrus. Vcera som meral aj hodnoty: NO2, NO3 takmer nemeratelne, PH 7,2, KH,GH su vyssie ale inak nic nezvycajne :( Aha, este ako krmivo pouzivam: Tropical flakes Spirulna 36 %, Sak green, Sera san, Sera floran, patentka...
Som s toho trochu smuty...su to moji milacikovia a ked vidim ako splasene pobiehaju po akva, ide ma rozplakat :cry:
Obrázok používateľa
zrnki
 
Príspevky: 117
Obrázky: 94
Založený: 31 Dec 2004 18:05 pm
Bydlisko: Newcastle upon Tyne, United Kingdom

Odoslaťod peter-trnava » 28 Okt 2009 09:21 am

Vsetko sa zda OK, maju okrem "splasenosti" aj ine patologicke priznaky?
Obrázok používateľa
peter-trnava
 
Príspevky: 1264
Obrázky: 92
Založený: 03 Feb 2007 20:07 pm
Bydlisko: Trnava

Odoslaťod zrnki » 28 Okt 2009 12:48 pm

Nemaju nic. Ked pride cas krmenia tak vybehnu a vyzeraju OK, este sa na ne pozeram, to sa neboja a ked odidem a vratim sa za taku hodinu, zase zalezu, pomaly vyliezaju, niekedy ako splasene narazaju do stien akva :?:
Malym drobcom sa dari, dnes dostali artemiu, tak maju brusiska. Zaujimave je, ze uz teraz medzi styrmi krpcami vladne ista hierarchia :o
Vsetkym dakujem za rady, este dnes skusim vymenit cast vody a uvidime :) snad budu OK :roll:
Obrázok používateľa
zrnki
 
Príspevky: 117
Obrázky: 94
Založený: 31 Dec 2004 18:05 pm
Bydlisko: Newcastle upon Tyne, United Kingdom

Odoslaťod Raviolka » 28 Okt 2009 12:56 pm

Zrnki, článek o Pseudoxiphophorus jsi četl... tam mě potkalo přesně to samé. Trvalo dost dlouho, než se to upravilo zpátky. Určitě by pomohlo přidání nějakých "odvážných" ryb, ale jestli to nechceš míchat - což chápu - tak budeš muset počkat.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Odoslaťod zrnki » 29 Okt 2009 14:00 pm

Rav: myslis, ze by som k nim mohol dat napr. Endlerky?su sice mensie a nieje to ich lokalita, ale behaju po akva bez obav?!
Este jednu vec som si vsimol, ze aj ked sa nepozeram, respektive som schovany aby ma nevideli :o tak sa zdrzuju hlavne v spodnej casti akva
Obrázok používateľa
zrnki
 
Príspevky: 117
Obrázky: 94
Založený: 31 Dec 2004 18:05 pm
Bydlisko: Newcastle upon Tyne, United Kingdom

Odoslaťod Raviolka » 29 Okt 2009 14:39 pm

Neeeeeeeee endlerky neeeee, to by byla škoda :roll: Rybek, které běhají po akva bez obav, je spousta - a skoro všechny se mi tam hodí víc než endlerky. To ale záleží jen a jen na tom, co se líbí Tobě :wink: Účel by splnily, i když já bych se radši spolehla na něco trochu většího.
Taky si myslím, že až dorostou mláďata tak, abys je tam mohl přidat, a bude jich celkově víc, tak se to spraví. Mláďata nebývají takoví plašani.
Že se drží dole mi připadá normální.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Odoslaťod zrnki » 29 Okt 2009 15:52 pm

Ok, a niake doporucenie? Pokial mozno zivorodky :wink:
Inak este sa chcem opytat, ako je to s krizenim? ktore ryby je mozne pridat k montezumae bez obavy, ze sa skrizia?diky moc
Obrázok používateľa
zrnki
 
Príspevky: 117
Obrázky: 94
Založený: 31 Dec 2004 18:05 pm
Bydlisko: Newcastle upon Tyne, United Kingdom

Odoslaťod Raviolka » 29 Okt 2009 16:29 pm

Nej doporučení je Poecilia mexicana nebo Poeciliopsis gracilis... ale ty asi neseženeš :wink:
Zajímavá by byla i kombinace s Xiphophorus continens - obě ty mečovky jsou úplně jiné, žijí spolu v Río Frío a nekříží se, ale v akváriu by k tomu dojít mohlo. Takže asi raději ne :roll:
Jinak bych se nebála je kombinovat s čímkoliv mimo rod Xiphophorus. (I když křížení Xiphophorus x Poecilia se diskutovalo, snad se vyjádří SoRex - ale v podmínkách normálního velkého akvária bych se toho vůbec nebála.)
Dala bych k nim třeba divoké molly (Poecilia mexicana, sphenops, salvatoris, butleri...), nebo nějaké větší Poeciliopsis a nebo mě teď napadá, když přemítám nad rybami, co jsou dostupné, tak možná ilyodoni. Ale to už opravdu doufám, že se ozve SoRex, já ilyodony nikdy nechovala a nevím, jak by šli s montezumama dohromady. Povahově myslím v pohodě a splnili by účel, ale nevím jak moc chtějí "zimu". No a možná by tam bylo zas moc živo :-D
Nooo a skvěle by se tam hodily i priapelky - nejlép sehnatelná je Priapella intermedia. Hm, jak tak nad tím dumám, vzhledem k praktické nesehnatelnosti živorodek z těch končin od montezumae - s výjimkou jiných mečovek - je tohle asi můj favorit.
Určitě neradím nic z rodů Gambusia a Flexipenis.

...krásných živorodek jsou mraky, takže jen "přemýšlím nahlas" :-) Než tam něco přidáš, moc dobře si to rozmysli!
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Odoslaťod neger501 » 29 Okt 2009 16:57 pm

akvarium mas fakt velke tam je moznosti viac ale ako tu bolo spomenute divoke zivorodky sa velmi tazko zohanaju a velmi malo ludi sa im venuje a ked uz chces aby sa im darilo tak by sa mali chovat monokulturne co neni ale pravidlo.To ci tam mozes dat ilyodoni to necham na skusenejsich kedze s ich chovom nemam skusenost a rav preco nie gambusie?
Obrázok používateľa
neger501
 
Príspevky: 314
Obrázky: 211
Založený: 07 Máj 2008 17:50 pm
Bydlisko: Nemsova

Odoslaťod Raviolka » 30 Okt 2009 11:28 am

neger501 napísal:rav preco nie gambusie?
Gambusie jsou hezké, ale jsou to potvory. Myslím, že jejich pozornost by montezumy zrovna neocenily. (Jinými slovy občas zkusí jiným rybám ukousnout kus ploutve.) My hledáme ryby na uklidnění a to gambusie nejsou :roll:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Odoslaťod Dušan Sivák » 30 Okt 2009 12:36 pm

vsetko je to o hustote osadky,kvalite vody striedani teplot a pestrosti krmenia....mal som s g.holbrooki problem , co sa tyka spolocnosti(obtrhali takmer vsetko),ale po urcitom case a vychytani "much", mozem povedat,ze to nie je s nimi az take strasne(ako priklad uvediem, ze sa mi tam omylom dostali samcekovia H.Formosy-syn preklopil porodnicku,vychytat som ich zatial nemal cas a uz cca mesiac ziadny problem,dokonca tam prezil skoro cely vrh amecy splendens, co pred casom nebolo mozne) a flexipiny su ovela miernejsie, takze ja by som ich tam v pohode supol(myslim flexipiny, nie gambusie), montezumi sa urcite osmelia a nadrz ozije
Dušan Sivák
 
Príspevky: 236
Obrázky: 29
Založený: 18 Aug 2008 20:29 pm
Bydlisko: dolna suca

Odoslaťod SoRex » 30 Okt 2009 12:51 pm

Ilyodony bych nevolil - jsou dost velcí, hodně plavou, dobře se množí, záhy by montezumy upozadili. Bylo by to prostě akvárium s ilyodonama, ve kterém by, mimo jiné, byli i jiné ryby. A to asi nechceš. ;-)
Nejlepší volbou by byly přírodní formy Molly. Ravi už zmiňovala P. mexicana, sphenops, salvatoris, butleri, z nichž přírodní sphenops a salvatoris je možno občas sehnat. Priapell by mi bylo líto, protože to jsou také krásné rybky, které naplno vyniknou jen v jednodruhovém akváriu. Ale účel by splnily.
Upřímně řečeno, po těch několika hodinách, které jsem strávil pod hladinou Tamasopa, mi nějak nejde přiřadit k nim jiné ryby...
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Odoslaťod zrnki » 30 Okt 2009 13:33 pm

dakujem za tolko vycerpavajucich odpevedi :roll:
asi to vyriesim tak, ze este niaky cas pockam, ak to nepomoze tak budem zhanat P.sphenops alebo P.salvatoris.
A chcel by som vas este o nieco poprosit, vyzera to tak, ze som divokym zivorodkam natolko prepadol, ze budem pre ne zriadovat 650l akva, kde mam momentalne skalarov. Mam predstavu, ze by som tam dal Xiphophorus birchmanni a kedze je akva dost velke, chcel by som k nim este nieco, co by ste mi poradili? Za akekolvek pripomienky ci uz k osadke do 650 alebo zariadenia su vrelo vytane :D Dakujem
Obrázok používateľa
zrnki
 
Príspevky: 117
Obrázky: 94
Založený: 31 Dec 2004 18:05 pm
Bydlisko: Newcastle upon Tyne, United Kingdom

Odoslaťod Raviolka » 30 Okt 2009 14:01 pm

@ Dušan - jasně, že se gambusie dají vydržet. Ale ne v případě, kdy potřebuješ, aby se stávající ryby uklidnily. Ve svém akváriu vidím, jak gambusie působí na moje birchmanni... znervózňují je. A to je tam jen jediná samice holbrooki a je to v podstatě nejmenší ryba v celém 180 l akváriu. K rybám, které si z gambusií nic nedělají, to jde - ale zrovna montezumy bych k nim rozhodně nedávala. Nejde o to, že by byly ryby okousané - prostě se necítí v pohodě. Flexipenisy jsou podobně kousací ryby, takže nevidím důvod proč si situaci komplikovat...

@ SoRex, ale v Tamasopu byly mexicany a poeciliopsisy :wink: Fakt je, že k montezumám to chce něco nenápadného a nerušivého - to ostatně ke všem rybám :o

@ Zrnki, P. salvatoris mám. Jinak jsou to velmi pohyblivé ryby, tak nevím... Můžu kdyžtak zapůjčit na zkoušku :-) ale přijď si je nalovit, to nezvládnu :wink:
K birchmanni bych dala pseudoxifofory (teda heterandrie) - je to bezproblémová kombinace. Na dno veeelké oblé kameny odněkud z řeky, nechat lehce obrůst řasama... no prostě moje akvárium, ale 4krát větší :roll: :D

P.S. Jestli chceš, můžeš se někdy u mě stavit omrknout ty salvatorisky i heterandrie. A birchmanni, i když jsou ještě mlaďoučké :-)
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Odoslaťod Dušan Sivák » 30 Okt 2009 14:22 pm

nic v zlom, problem je prave len v jednej samici(uviedla si dost zly priklad)...tiez ked som ich mal len malo , boli protivne, teraz ked ich tam je mozno 50,si ostatne ryby skoro vobec nevsimaju,"venuju" sa len sami sebe a ostatne ryby maju plutvy celistve(ziadna nervozita,ba ani plachost), ... keby si samicke dopriala spolocnost vlastneho druhu,birchmani by im boli "volne" ....ale u kazdeho druhu plati, ze v kazdom akva sa chova inac
Dušan Sivák
 
Príspevky: 236
Obrázky: 29
Založený: 18 Aug 2008 20:29 pm
Bydlisko: dolna suca

Odoslaťod SoRex » 30 Okt 2009 14:40 pm

Raviolka napísal:... ale v Tamasopu byly mexicany a poeciliopsisy :wink:
To já si samozřejmě dobře pamatuju ;-) ale zmínil jsem ty sehnatelné, byť ne zcela ideální druhy :-)
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Odoslaťod Raviolka » 30 Okt 2009 15:08 pm

Dušan Sivák napísal:....ale u kazdeho druhu plati, ze v kazdom akva sa chova inac
To samozřejmě. Doporučil jsi "v pohodě" Flexipenis vittatus - Milan jich má snad desítky a jsou kousavé i k ostatním rybám. Nezapomínej, že se bavíme o situaci, kdy hledáme doplněk k montezumám pro uklidnění. To je jediný účel těch ryb, protože akvárium mělo a má být "zasvěcené" montezumám. Dát tam gambusie a v dostatečném množství, aby se věnovaly samy sobě, tak jsme už někde úplně jinde :idea: (Jinak se samozřejěm o gambusiích můžeme bavit i v jiných rovinách a dám Ti za pravdu, ale fakt hledáme jen "uklidňovače"! Proč by to ze všech možných ryb měla nebo mohla být gambusie? Je značně riziková, to mi zase dáš za pravdu určitš Ty :wink:)

P.S. V tom mém případě jsem už psala, že ryby nejsou vůbec okousané. Nejsou ani plaché. Když se jim za zadek pověsí gambusie s tím svým pohledem, tak dost znervózní. Toť vše. Opakuju svou větu "Určitě neradím nic z rodů Gambusia a Flexipenis." :wink:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Odoslaťod neger501 » 30 Okt 2009 17:58 pm

suhlasim s tym ze flexipenisi su kusave a to kusave dost dal som ich do vacsieho akvaria medzi ostatne ryby pretoze sa mi zdali plache v tom vacsom medzi ostatnymi rybami boli sice uplne v pohode ale odniesli si to liemi a moji krasny biely samci gupiek hned na druhy den sli naspat najskor som myslel ze mi ryby dostali rozpadavaost plutiev ale ked som dal ku flexinam dvoch samcov gupky ktory su urceny na krmenie tak som sa presvedcil o tom ze su to riadne mrchy hodi na nane porekadlo ticha voda brehy mije.Ale v kazdom pripade su to krasne a zaujmave ryby :)
Obrázok používateľa
neger501
 
Príspevky: 314
Obrázky: 211
Založený: 07 Máj 2008 17:50 pm
Bydlisko: Nemsova

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.