nove akvarko-kedy,ako a kde:))



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

nove akvarko-kedy,ako a kde:))

Odoslaťod mattko » 02 Nov 2009 10:47 am

ahojte,chcel by som sa opytat.zalozil som si nove akvarko.112 l.podny zaklad som pouzil piesok pre akvaria,potom som dal akvaristicky strk.do pisekoveho zakladu som dal od tetry -initial sticks, do prvej vrstvy strku som dal nitrate minus,perly a zas vrstvu strku.filter mam od aquaelu FAN2,pisu 450l/h a tam som vlozil bactozym jednu tabletu.vodu som upravil aqua sejfom a potom som este pridal easy balance,vsetko podla mierky na 100 l.ohrievac mam tiez od aquaelu AQn100.vysadil som 21rastliniek,zatial,uvidim ako sa uchytia ale chcel by som este trosku viac.kamen som dal "vraj" lavovy a mam tam jeden koren,ktory som macal asi tyzden pred osadenim.rybky chcem vysadit tak cca po 2-3tyzdnoch.moje otazky: kedy treba vycistit prvy krat filter,cital som ze treba aspon raz za dva tyzdne odobrat cca20-30percent vody a doliat cistu.ako casto treba pridavat nejake to hnojovo pre rastlinky,ake je optimalne svietenie,teraz mam nastaveny casovac rono o desat zapne a vecer o desat vypne,je to dost pre rastlinky?otazok je viac ale to postupne,hlavne o rybyckach ake a kolko,ale to az ked bude aktualne.dakujem vsetkym za odpovede
Obrázok používateľa
mattko
 
Príspevky: 20
Obrázky: 22
Založený: 02 Nov 2009 10:14 am
Bydlisko: Šaľa

Reklama

Odoslaťod dusik » 02 Nov 2009 11:36 am

Myslím si, že s tou chémiou preháňaš. Nie je to potrebné. Filter je dosť slabý. Uvidíš sám či ho bude treba vymeniť. Skúsenosti s týmito filtrami nie sú dobré. Mierne prerybníš a už nestíha odbúravať N látky.
Filter sa doporučuje čistiť maximálne 2x do mesiaca. Mne sa tento filter zanáša však rýchlo. Momentálne mám FAN-1 v 40l akvarku so živorodkami. Za týždeň vyťahujem blato s filtra. Ale to sú živorodky a je ich tam až až.
Paleta rýb na 112l je pestrá. vyber si ty a nechaj skozultovať s tu prítomnými.
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod mattko » 02 Nov 2009 12:08 pm

tak hej,ja som len chcel na zaciatok aby tam bolo co tam ma byt,asi som sa moc nechal inspirovat s tym cd od tetry.ved nazbieram nejake skusenosti a zredukujem,ale ked kazdy ti radi nieco ine.na ten filter som pocul aj ja dost veci,vsak uvidim ako sa bude chovat.mne islo hlavne o to ci aj teraz po zalozeni by som ho mal tak po dvoch tyzdnoch vycistit aj ked tam nemam ryby
Obrázok používateľa
mattko
 
Príspevky: 20
Obrázky: 22
Založený: 02 Nov 2009 10:14 am
Bydlisko: Šaľa

Odoslaťod dusik » 02 Nov 2009 12:18 pm

Pokiaľ sa nezníži výrazne prietok, tak nie. Nemá sa z čoho zaniesť. Teda nemal by sa z čoho :o Ja som videl video od Tetry tiež, ale cháp to ako reklamu. Ako inak predajú to množstvo chémie, ktorím skúsenejší akvaristi neveria. Myslím že len na tie tabletky do filtra bol dobrý ohlas v jednej téme. Inak ja do vody nepridávam nič. Kým som bral z vodovou tak len 1deň odstáť a šup do akva. Niektorí nenechávajú odstáť vôbec, ale to je už na posúdení a názoru. Odstáť vodu pre 500l akvárium ,je pre väčšinu ľudí nemožné. Určite tá chémia má nejaké opodstatnenie, ale ja som zatiaľ po nej nesiahol. Jedine hnojivá, ale neviem či sa považujú za chémiu.
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Re: nove akvarko-kedy,ako a kde:))

Odoslaťod MaximusSk » 02 Nov 2009 14:56 pm

mattko napísal:ahojte,chcel by som sa opytat.zalozil som si nove akvarko.112 l.podny zaklad som pouzil piesok pre akvaria,potom som dal akvaristicky strk.do pisekoveho zakladu som dal od..

ako pisal dusik tak si pouzil uplne zbytocne vela chemie..never vsetkemu co ti radia v tom CD alebo v predajni su to obchodnici a ti sa znazia co najviac zarobit ..ja ziadnu chemiu nepouzivam a vsetko slape ako hodinky..nepouzivam ani hnojivo a nepridavam ani co2..staci ak budes pravidelne menit vodu svietit aspon 10hod dennea o par tyzdnov budes akva pretrhavat..chce to len cas aby sa akvarium zabehlo

a s tym filtrom to tiez nebola zrovna najvacsia vyhra..uz len z toho dovodu ze ten aquael ma maly molitan...
Obrázok používateľa
MaximusSk
 
Príspevky: 539
Obrázky: 153
Založený: 27 Jan 2009 11:09 am
Bydlisko: Trnava

Odoslaťod mattko » 02 Nov 2009 16:47 pm

dnes som zistil strasnu vec,len tak som si kupil dva pruzky na testovanie vody 5v1. NO3je v norme, NO2 tiez v norme, GH tiez v norme ale pri KH a PH strasne vysledky.akvarko je zalozene asi 3dni,co mam s tym robit,alebo to necham este tak a sa tu upravy?
Obrázok používateľa
mattko
 
Príspevky: 20
Obrázky: 22
Založený: 02 Nov 2009 10:14 am
Bydlisko: Šaľa

Odoslaťod dusik » 02 Nov 2009 17:52 pm

s tým si nelám hlavu. Na ph a kh sa vykašli. Pokiaľ tam nejdeš chovať vzácne ryby tak ph neupravuj. Väčšina bežných rýb je vychovávaná v ph na 7,5. Kh taktiež. Tam ide hlavne o rastliny, ale pokiaľ nemáš rasliny bazírujúce na mäkkej vode netráp sa.
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod mattko » 02 Nov 2009 18:40 pm

dakujem za radu.lubi sa mi ako to vsetko beries lahko,snad ked budem mat aj ja viac skusenosti budem to brat aj ja tak.ked clovek zacina chce mat vsetko tip-top,ale snad sa bude darit.tak to necham tak a este pozistujem ake tam mam vobec rastlinky a pred osadenim to radsej este raz skontrolujem,chcem aby sa tam citili dobre.este raz dik za rady
Obrázok používateľa
mattko
 
Príspevky: 20
Obrázky: 22
Založený: 02 Nov 2009 10:14 am
Bydlisko: Šaľa

Odoslaťod dusik » 02 Nov 2009 19:46 pm

Merať hodnoty ma prestalo baviť, keď boli všetky v poriadku a akvarium vyzeralo ako žumpa. Sama riasa a sinica. Teraz som sa možno zbavil riasy s anubiasov. A aj sinice. Nebolo treba testy ani vodičky proti riasam, len zdravý rozum.
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

biely povlak

Odoslaťod mattko » 03 Nov 2009 13:38 pm

potrebujem radu, objavil som na kameni a aj na kmeni take biele blbosti,neviem co to je a co stym robit tu je fotka
gallery/image_page.php?&image_id=31217
prosim niekoho skuseneho o radu, dakujem
Obrázok používateľa
mattko
 
Príspevky: 20
Obrázky: 22
Založený: 02 Nov 2009 10:14 am
Bydlisko: Šaľa

Re: nove akvarko-kedy,ako a kde:))

Odoslaťod viki3111 » 03 Nov 2009 15:48 pm

Tak ja by som to hneď vybral, vykefoval, vyvaril a možno aj vyhodil.
Ale otázka je, že či to nemáš náhodou aj inde v akva, čojaviem v štrku? Ale čo sa týka rady všeobecne, keď človek dodáva chémiu a hnojivá a podobne tak to neraz zle končí (preriasenie, baktérie a nielen to) (chémia ako: tekuté hnojivo, prípravky proti riasam a pod. robia v akva neraz malé katastrofy)
Obrázok používateľa
viki3111
 
Príspevky: 31
Obrázky: 1
Založený: 06 Aug 2009 19:01 pm

Re: nove akvarko-kedy,ako a kde:))

Odoslaťod mattko » 03 Nov 2009 16:28 pm

no uvidim,skusim este nieco pozistovat,ale ten koren som mal namoceny asi tyzden predtym ako siel do akva a nic,tie biele blbosti su badatelne aj na rastlinkach s vacsimi listami,no neviem
Obrázok používateľa
mattko
 
Príspevky: 20
Obrázky: 22
Založený: 02 Nov 2009 10:14 am
Bydlisko: Šaľa

Re: nove akvarko-kedy,ako a kde:))

Odoslaťod bito » 07 Dec 2009 00:00 am

viki3111 napísal:Tak ja by som to hneď vybral, vykefoval, vyvaril a možno aj vyhodil..

ano viki mas pravdu ked som zakladal akvarko a nedal som tam ziadnu chemiu bolo vsetko ok, ale ked som tam pridal hnojivo od rataja bola to katastrofa -zakal vo vode...s tou chemiou opatrne :)
Obrázok používateľa
bito
 
Príspevky: 77
Založený: 30 Okt 2009 12:15 pm
Bydlisko: šenkvice

Re: nove akvarko-kedy,ako a kde:))

Odoslaťod Adik22 » 10 Dec 2009 17:02 pm

Presne tak, ja som nikdy nemal s akvariom problem, az ked som zacal pouzivat hnojiva a chemiu, stale sa mi zariasilo. Cim menej chemie, tym menej starosti. A drzim ti palce, vidim, ze mas vela nastudovaneho. :D
Adik22
 
Príspevky: 53
Založený: 09 Apr 2009 18:53 pm


Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.