Riasa, ake to je a ako proti nej?



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Re: Riasa, ake to je a ako proti nej?

Odoslaťod azet » 16 Feb 2004 16:05 pm

tiez by som to tipoval na rozsievku. som toho nazoru, ze nemusis robit ziadne zmeny. vyskytuje sa v kazdom akvariu, na skle, dekoracii a starsich listoch, resp. na pomaly rastucich rastlinach. ako prevencia mozu posluzit rybky ancistrus alebo otocinclus...dodrzuj zakladnu udrzbu akva (pravidelna vymena vody atd) a riasa by nemala byt problem
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Reklama

Re: Riasa, ake to je a ako proti nej?

Odoslaťod bolek » 16 Feb 2004 16:37 pm

I_Laco: túto riasu v malej miere mám aj ja a pri tom vôbec neaplikujem do vody CO2.... takže si z toho vyber... Mám to aj na niektorých rastlinách, ktoré sú skryté pod Valisnériami, takže ani intenzita osvetlenia nehrá veľkú rolu... Čo som si ale všimol, že táto riasa mi väčšinou napáda staré listy, poškodené listy a rastliny, ktoré sa mi nedokázali adaptovať (chradnúce)....
Obrázok používateľa
bolek
 
Príspevky: 402
Obrázky: 10
Založený: 18 Jún 2003 09:43 am
Bydlisko: BA

Re: Riasa, ake to je a ako proti nej?

Odoslaťod affinis » 16 Feb 2004 19:38 pm

Mam tuto riasu aj ja v obmedzenom mnozstve, objavila sa na par listoch,ale dalej som nespozoroval, ze by sa mnozila.U mna je to sposobene vyvojom akva,pred 3-mi mesiacmi som menil dno a od vtedy sa mi striedaju vsetky riasy v akva, verim ze aj tato zmizne postupne...
affinis
 
Príspevky: 212
Obrázky: 6
Založený: 12 Feb 2004 17:48 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Riasa, ake to je a ako proti nej?

Odoslaťod l_laco » 17 Feb 2004 07:49 am

to Skala:
Potesil si ma, ze by na zvisenie tvrdosti a aciastocne aj pH mali stacit tie kamene, teraz uz len zohnat tie spravne.

Aky mate nazor na tie biele kamene co predavaju v akvaristikach?
Aku tvrdost mam v akva presne neviem nemeral som hodmnoty vody uz aspon rok. Ale planujem ist dne nakupit testy a pomerat aspon zakladne hodnoty pH, tvrdost, CO2 a NO2. Tiez som zvedavy. Chcem odmerat aj vodu zo studne a skusit ju pouzit. Nie je to riziko?

to Azet: Ta riasa sa naozaj drzi len na starsich listoch. Poslednych par dni sa mi zda, ze sa uz viacej nerozrasta, ale s istotou to tvrdit nemozem. Casom uvidim. Trochu ma doplasil Akvarybka s tym vapnikom ktory by mi mohol chybat vo vode. Nieco na tom pravdy moze byt lebo dva stare slimaky maju totalne rozpadnutu ulitu avsak mlad aci 1 cm su v pohode.Uvidime, skusim tam hodit jeden vapencovy kamen ale neviem ako zareaguju rastliny? Ancistrusiv nemam, mam len 4 ks Otociclus affinis. Tie tym riasam svojou velkostou neublizia, ale moje skusenosti s prisavnikmi su take, ze su to darmozraci ktory kaslu na riasy ked zistia kde sa da najst krmivo. A kedze mam panciernicky musim krmit az na dno aby si nasli nieco aj oni. :(
Este ma napada, ked tu Affinis pise o vymene dna, ze som asi pred dvoma tyzdnami doplnal strk do akvarka a tak je mozne som si doniesol niaku haved s tym. Sice to bol strk, ktory som uz raz v akvarku mal a bol pred prvym pouzitim poriadne prevareny, ale potom som ho z akvarka vybral, uzavrel vo vedre od Primalexu a teraz som ho pred pouzitim v akvarku len preplachol pod tecucou vodou. Cize je mozne ze tam zostali niake zvysky rias ktore sa teraz uchytili. Snad to casom zmizne, alebo sa to aspon eliminuje, aj ked nie je toho zas tak vela ze by to vadilo.
Obrázok používateľa
l_laco
 
Príspevky: 299
Obrázky: 40
Založený: 25 Sep 2002 14:33 pm
Bydlisko: Bojnice

Re: Riasa, ake to je a ako proti nej?

Odoslaťod akvarybka » 17 Feb 2004 08:21 am

l_laco napísal:Akvarybka, nic v zlom, ale nie si ty niaky chemik?
Ak hej, tak mi prosim ta porad, ako zvisit a udrzat niakou rozumnou formou pH na urovni tych 8,5 - 9 pre Tanganicke cichlidy. Samozrejme aj tvrdost, tu totiz mame vo vodovodnej vode len okolo 4-5 CT a potreboval by som tak 12 - 20 stupnov. Dufam, ze sa vyjadrujem dobre?? Mne tato chemia niako nejde. :cry:
Pomozu na tvrdost vapencove kamene a na pH jedla soda ??? Nesmej sa, pomaham si ako viem ;)

Máš pravdu, jsem chemik.
Vodu můžeš upravovat pomocí tvrdících roztoků, k tomu můžeš upravovat i pH. Problém je v tom, že to nemůžeš dělat v chovné nádrži, ale v zásobníku surové vody (vodovodní), kterou upravíš a pak použiješ. "Výlety" pH z 8 na 7 a zpět na 8 Tvé ryby nemusí přežít.
Alkalitu vody v jezeře Tangajnika zajišťují sodné vývěry, jinak je tam voda podle našich kritérií měkká až polotvrdá. Je to zcela jiné prostředí než v jezerech Malawi, Victorini a dalších.
Na alkalizaci je dobré používat směs hydrogenuhličitanu sodného (soda bikarbona) a uhličitanu sodného (soda) v poměru 6:1. Výsledné pH se pak pohybuje mezi 8,1 až 8,3. Toto se používá při aklimatizaci importovaných ryb, další generace se pak přizpůsobují nižšímu pH a vyšší uhličitanové tvrdosti, zajišťující lepší pufraci vody a tím stabilizaci pH.
Celé je to dost složité, asi nejjednodušší a nejpohodlnější způsob je "přisolovat" vodu směsí mořské soli pro mořská akvária. Stačí základní sůl od Sery nebo Aqua Medic v množství 1 polévková lžíce na 50 litrů vody. Zvedne uhličitanovou i stálou tvrdost a i pH. A cenově to vyjde nastejno. Navíc obsahuje všechny makroprvky potřebné pro růst rostlin, takže vhodné druhy rostlin nejsou žádný problém (např. Anubiasy).
akvarybka
 
Príspevky: 34
Obrázky: 5
Založený: 11 Feb 2004 11:49 am
Bydlisko: Valašské Mezi?í?í

Re: Riasa, ake to je a ako proti nej?

Odoslaťod l_laco » 17 Feb 2004 09:35 am

Akvarybka, dobry napad. Mozes prosim ta napisat presne oznacenie , nazov, tej soli ktora je najvhodnejsia? A nebude ta sol vadit?
Ako si to myslel, zmes hydrogenuhlicitanu sodneho? Myslis ze si mam zarobit niaky nasyteny roztok jedlej sory a vody a ten pridavat do niakej nadoby z ktorej potom upravenu vodu dam do akvarka? A co ten uhlicitan sodny? Soda? To je ako co?
Prepac za bpbe otazky, ale chemia je pre mna totalne cudzia. Skus mi to prosim ta popisat niako laicky - ludove nazvy by boli super. ;)
A este mi vysvetli co je to purface vody????
Obrázok používateľa
l_laco
 
Príspevky: 299
Obrázky: 40
Založený: 25 Sep 2002 14:33 pm
Bydlisko: Bojnice

Re: Riasa, ake to je a ako proti nej?

Odoslaťod akvarybka » 17 Feb 2004 13:29 pm

l_laco napísal:Akvarybka, dobry napad. Mozes prosim ta napisat presne oznacenie , nazov, tej soli ktora je najvhodnejsia? A nebude ta sol vadit?
Ako si to myslel, zmes hydrogenuhlicitanu sodneho? Myslis ze si mam zarobit niaky nasyteny roztok jedlej sory a vody a ten pridavat do niakej nadoby z ktorej potom upravenu vodu dam do akvarka? A co ten uhlicitan sodny? Soda? To je ako co?
Prepac za bpbe otazky, ale chemia je pre mna totalne cudzia. Skus mi to prosim ta popisat niako laicky - ludove nazvy by boli super. ;)
A este mi vysvetli co je to purface vody????

1. Ve Tvém případě se obrať na Rasta, má velmi dobrou sůl Crystal Sea, pak stačí přidávat tuto a nic víc
2. Chemickou úpravou vody bez patřičných znalostí se raději nezabývej, dá se to sice napsat jako kuchařský recept, ale na druhou stranu je dost velké riziko, že se něco pokazí.
3. Pufrace je stabilita pH díky obsahu rozpuštěných solí, které dokáží udržovat hodnotu pH na konstantní hodnotě.
4. Uhličitan vápenatý (kryštálová soda) a hydrogenuhličitan (kyslý uhličitan) vápenatý (bikarbona) sú dve rózne chemikálie, každá z nich má pufračnú schopnosť na iné pH. Kryštálová soda na 9 a bikarbona na 7,8.Hoci som zo školy tu slovenčinu nezabudol... :D
akvarybka
 
Príspevky: 34
Obrázky: 5
Založený: 11 Feb 2004 11:49 am
Bydlisko: Valašské Mezi?í?í

Re: Riasa, ake to je a ako proti nej?

Odoslaťod l_laco » 17 Feb 2004 14:36 pm

Vdaka za vysvetlenie, ale:
Kde by som mohol zohnat to "krystalovu sodu" a co s nou dalej?
Zmiesat ju s jedlou sodou v pomere 6:1 a rozpustit vo vode? Ale v akom objeme vody?
S tou solou to vyzera jednoduchsie, ale myslis, ze to funguje? Snad hej, ved mas morske akvarka, mal by si mat s tym skusenosti.
Tak ze, ked to zhrniem:
- zozeniem si sol od Rasta, pridam 1 polievkovu lyzicu( kopcom ci zarovnat? ) na 50 l vody a malo by to mat pozadovane pH a tvrdost a mozem tam pustit cichlidy z Tanganiky, preziju?
- alebo zozeniem krystalovu sodu( co neviem co je) a sodu bikarbonu, zmiesam ju 1:6 v niakom objeme vody a znovu tam mozem pustit ryby?
Znie to jednoducho, ale mne to niako nenahrava :)
Obrázok používateľa
l_laco
 
Príspevky: 299
Obrázky: 40
Založený: 25 Sep 2002 14:33 pm
Bydlisko: Bojnice

Re: Riasa, ake to je a ako proti nej?

Odoslaťod akvarybka » 17 Feb 2004 15:29 pm

Pridaním morskej soli zvýšiš tvrdosť vody (uhličitanovú i stálu) a zvýšiš aj pH. Aké budú výsledné hodnoty závisí od vstupných parametrov vody, ktorú upravuješ. Pridaním soli zvýšiš aj pufračnú schopnosť, pH nebude kolísať a tangajnické cichlidy sa budú mať hej. Zmeríš vodu iba raz pred úpravou a raz po úprave (10 litrov vody vo vrecku a pridaj čajovú lyžicu morskej soli) a uvidíš rozdiel.
Vcelku bežnou praxou chovatelov, ktorí majú sladkovodné aj morské akvária, je následné použitie odpadnej morskej vody v sladkovodných akváriách v pomere 1 liter morskej vody na 100 litrov sladkej. U živorodých rýb sa odporúča pridanie až 5 litrov morskej vody na 100 litrov, čiže tieto druhy rýb žijú aj v brakických vodách pri pobreží. To neplatí iba u živorodých rýb z náhorných plošín Mexika (Ameca splendens a iné).
U afrických cichlíd sa pridáva, soľ, bikarbona, zvyšuje sa tvrdosť vody. Ide to všetko spraviť naráz morskou soľou.
akvarybka
 
Príspevky: 34
Obrázky: 5
Založený: 11 Feb 2004 11:49 am
Bydlisko: Valašské Mezi?í?í

Re: Riasa, ake to je a ako proti nej?

Odoslaťod kyslík » 17 Feb 2004 15:38 pm

l_laco napísal:Vdaka za vysvetlenie, ale:
Kde by som mohol zohnat to "krystalovu sodu" a co s nou dalej?
Zmiesat ju s jedlou sodou v pomere 6:1 a rozpustit vo vode? Ale v akom objeme vody?
S tou solou to vyzera jednoduchsie, ale myslis, ze to funguje? Snad hej, ved mas morske akvarka, mal by si mat s tym skusenosti.
Tak ze, ked to zhrniem:
- zozeniem si sol od Rasta, pridam 1 polievkovu lyzicu( kopcom ci zarovnat? ) na 50 l vody a malo by to mat pozadovane pH a tvrdost a mozem tam pustit cichlidy z Tanganiky, preziju?
- alebo zozeniem krystalovu sodu( co neviem co je) a sodu bikarbonu, zmiesam ju 1:6 v niakom objeme vody a znovu tam mozem pustit ryby?
Znie to jednoducho, ale mne to niako nenahrava :)


Cau , krystalická sóda je uhličitan sódny, dá sa zohnať v labákoch v škole, popr. sa môžem opýtať v našom analytickom labáku v robote,
tou morskou soľou naozaj nič neskazíš ak dáš zarovnanú pol.lyžicu na 50 l vody, pokiaľ sa jedná o cichlidy. Mimochodom tú morskú soľ Ti môžem dať aj ja , mám ten istý typ ako Rasťo Crystal Marine See. Daľšia možnosť ako zvýšiť pH a KH , jednoducho kúpiť Stabilan alebo KH plus , alebo minerálku napr. Magnésiu ,alebo inú, ktorá má nulový obsah dusičnanov a fosforečnanov, každá má na etikete A-test na tieto hodnoty.
Možností je kopec ... Ozaj minerálku ak nechceš CO2, radšej kúp nesýtenú ,alebo ju nechať otvorenú postáť 2-3 dni a CO2 vyprchá.
kyslík
 
Príspevky: 152
Obrázky: 4
Založený: 17 Jún 2003 08:32 am
Bydlisko: Partizánske

Re: Riasa, ake to je a ako proti nej?

Odoslaťod l_laco » 17 Feb 2004 15:52 pm

Ok, dalsi dovod navstivit "Kyslika" v jeho domovine. :mrgreen:
Pani, zatial vam dakujem. V pripade nejasnosti sa ohlasim. Inak, asi to skusim s tou solou a niakym vapencovimi, alebo tufovimi kamenmi. Problem je to, ze voda u nas je fakt makka. Zajtra by som mohol mat presnejsie merania, ale tipujem tak do 5 CT z vodovodu. Myslite, ze to tou solou spravim?
Obrázok používateľa
l_laco
 
Príspevky: 299
Obrázky: 40
Založený: 25 Sep 2002 14:33 pm
Bydlisko: Bojnice

Re: Riasa, ake to je a ako proti nej?

Odoslaťod kyslík » 17 Feb 2004 20:27 pm

l_laco napísal:Ok, dalsi dovod navstivit "Kyslika" v jeho domovine. :mrgreen:
Pani, zatial vam dakujem. V pripade nejasnosti sa ohlasim. Inak, asi to skusim s tou solou a niakym vapencovimi, alebo tufovimi kamenmi. Problem je to, ze voda u nas je fakt makka. Zajtra by som mohol mat presnejsie merania, ale tipujem tak do 5 CT z vodovodu. Myslite, ze to tou solou spravim?


Najprv to vyskúšaj v malom napr. na 5l vody pol čajovej lyžičky soli a zmeraj o koľko ti stúpne CT a KH a podľa toho prepočítaš celú dávku na určité množstvo vody . Ťažko vopred povedať koľko Ti to spraví.Mne vodu z reverznej osmózy , t.j. 0 KH, 0,5 CT urobí 500 g morskej soli na 15 l vody KH 7,5, pH 8,5 z 6,0,
ale priznám sa ,že CT som nemeral.
kyslík
 
Príspevky: 152
Obrázky: 4
Založený: 17 Jún 2003 08:32 am
Bydlisko: Partizánske

Re: Riasa, ake to je a ako proti nej?

Odoslaťod l_laco » 18 Feb 2004 07:55 am

Tak "chemici" vcera som zmeral aspon niake hodnoty, bohuzial sa mi nepodarilo zohnat test na CT, ale aspon UT.
Hodnoty:
vodovodna voda: pH 7,0 / UT 4
voda zo studne: pH 7,2 / UT 9 / Fe 0,0
voda z akvarka: ph 6,4 / UT 2,5 / Fe 0,0 / CO2 30 mg
Z tohto vidno, ze ta voda u nas je dost makka, ale mimoriadne som sklamany z vody zo studne hlavne preto, ze jeden znami taha zo studne vodu s tvrdostou 30. Tesil som sa, ze podobne budem na tom aj ja, ale tu je vysledok. Mozny problem este moze byt, ze tam momentalne nemam cerpadlo a vodu som zobral z hlbky dva metre od hladiny a kedze sa teraz topi sneh moze byt vrchna cast vody ina ako v hlbke 13 m kam spustam cerpadlo. Pockam kym sa trochu otepli a hodim tam cerpadlo, dufam, ze vycucnem nieco lepsie.
Ohladom vody v akvarku, myslim, ze to nie je narhorsie, aj ked by ta tvrdost mohla byt trochu vyssia. Co si o tom myslite? A velmi ma sklamal obsah zeleza, ale skutocne mi test vysiel takto. S tou solou to samozrejme skusim.
Kyslik, rad by som sa zastavil u teba a ak by sa dalo, kupil by som niake to kilecko soli. Je to mozne? Bohuzial casovo to bude mozne az o tyzden.
Obrázok používateľa
l_laco
 
Príspevky: 299
Obrázky: 40
Založený: 25 Sep 2002 14:33 pm
Bydlisko: Bojnice

Re: Riasa, ake to je a ako proti nej?

Odoslaťod nino_q » 18 Feb 2004 10:59 am

trosku mozno off-topic... :-) ->

laco chcel by som mat tvoje problemy! my riedime doma vodu destilkou (alebo destilku vodou ;-)) a ty zhanas tvrdu vodu...

daj sa na chov Apistogram (alebo podobnych potvoriek ;-)) a voda ti bude vyhovovat ;-)
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: Riasa, ake to je a ako proti nej?

Odoslaťod Rori » 18 Feb 2004 11:07 am

nino_q napísal:trosku mozno off-topic... :-) ->

laco chcel by som mat tvoje problemy! my riedime doma vodu destilkou (alebo destilku vodou ;-)) a ty zhanas tvrdu vodu...

daj sa na chov Apistogram (alebo podobnych potvoriek ;-)) a voda ti bude vyhovovat ;-)


Ziadne off-topic - ma taku super vodu a este sa stazuje :!: :lol: :lol: :lol: kde to byvas? kde sa to mame prestahovat? :lol:
Obrázok používateľa
Rori
 
Príspevky: 427
Obrázky: 14
Založený: 07 Jan 2004 21:39 pm
Bydlisko: BA

Re: Riasa, ake to je a ako proti nej?

Odoslaťod barky » 18 Feb 2004 12:31 pm

Laco, naozaj neviem preco sa stazujes, rastlinky rastu vseobecne lepsie v makkej vode, a tvoja je naozaj idealna.
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: Riasa, ake to je a ako proti nej?

Odoslaťod l_laco » 18 Feb 2004 13:11 pm

Dakujem chlapci, dakujem. (barky, Rori, nino_q)
Neviem ci ste citali aj tie pripevky hore, ale rad by som "ubytoval" par afrik z Tanganiky a v takejto vode to je trosku problem.
Asi dam inzerat:
Vymenim makku vodu za tvrdu.
Znacka: Nie za lad. :mrgreen:
Ale skoda, nevidim tu reakcie Akvarybky, dufal som ze mi niako poradi.
Inak, velmi sa mi paci, ako sa rozbehla tato tema. Zacalo sa to niakou riasou na ktoru sa uz aj zabudlo a presli sme az k morskej soli. Inak, ta riasa tam este stale je a stale nieviem co s nou. Hlavne preto, ze nikde v literature som nenasie ani zmienku o zelenej rozsievke, ale len o hnedej a to uz som z toho fakt magor.
Akvarybka, tak co myslis, upravim tu vodu na pozadovane hodnoty s tou morskou solou alebo nie? Tak ci onak, skusim to, len neviem ci tam nebude vela niakych inych latok, ktore budu skodit. Nebude z toho potom brakticka voda?????? Kolko maximalne tej morskej soli tam mozem pridat bez toho, aby som narobil viac skody ako osohu????
Obrázok používateľa
l_laco
 
Príspevky: 299
Obrázky: 40
Založený: 25 Sep 2002 14:33 pm
Bydlisko: Bojnice

Re: Riasa, ake to je a ako proti nej?

Odoslaťod skala » 18 Feb 2004 13:14 pm

no, hadam by si mal pre ameriky 30 trochu vela, nie? jedine, ze uvazujes o nejakom miesani.

... tiez by som chcel mat taku dobru vodu.

BTW v nedelu cestujem do Bojnic, asi tam nebude ziadna akva institucia otvorena, ze?
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Riasa, ake to je a ako proti nej?

Odoslaťod skala » 18 Feb 2004 13:20 pm

l_laco zelena rozsievka je nazvoslovne blbost. takmer urcite. Riasu su zelene - Chlorophyta, cervene - Rhodophyta, tusim Myxophyta, Haptophyta - hnede, chaluhy... Tusim 6 tried a rozsievka je hneda riasa patriaca medzi Haptophyta. Ak je nejaka z nich zelena, tak asi len nahodou. Farba je velmi zly rozlisovaci znak u organizmov, ale na pocutie je zelena rozsievka blbost.

BTW Sinice - nazyvane aj modrozelene riasy nepatria medzi nizsie rastliny, medzi riasy, ale medzi prvoky - Cyanophyta.

To len preto, aby nevznikali zbytocne rosady medzi chapaniami, aby sa nezaradovalo cosi niekam kam to nepatri
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Riasa, ake to je a ako proti nej?

Odoslaťod l_laco » 18 Feb 2004 13:22 pm

to Skala: Asi bude vsetko zatvorene. Avsak, na Prievidzkej ceste, co je hlavna cesta z Prievidze do Bojnic by ten obchod mohol byt aspon doobeda otvoreny, ale na 100% to neviem. Skus a uvidis.
A s tou 30 som to myslel tak ako si to napisal, miesat ju na pozadovanu hodnotu. Ci uz pre ameriky, alebo afriky. Jednoduchsie a lacnejsie ako miesat ju so solou a roznymi chemikaliami, ci nie?
to ALL: Vazeny, uvedomte si prosim, ze v takto makkej vode sa nedaju odchovat ani bezne zivorodky, rovnako je problem aj s niektorymi druhmi ryb z Azie. Myslim, ze takato voda je uz prilis makka, taky zlaty stred by bol lepsi, nie?
Obrázok používateľa
l_laco
 
Príspevky: 299
Obrázky: 40
Založený: 25 Sep 2002 14:33 pm
Bydlisko: Bojnice

Re: Riasa, ake to je a ako proti nej?

Odoslaťod Rori » 18 Feb 2004 13:25 pm

Keby si nebyval tak daleko tak by som si k Tebe nosil 100l bandasku mojej tvrdej vody za Tvoju makku - ved za 20l destilovanej dam 100 Skk (alebo poznate niekto lepsiu niekde cenu?).
Obrázok používateľa
Rori
 
Príspevky: 427
Obrázky: 14
Založený: 07 Jan 2004 21:39 pm
Bydlisko: BA

Re: Riasa, ake to je a ako proti nej?

Odoslaťod pernik » 18 Feb 2004 15:25 pm

Rori napísal:Keby si nebyval tak daleko tak by som si k Tebe nosil 100l bandasku mojej tvrdej vody za Tvoju makku - ved za 20l destilovanej dam 100 Skk (alebo poznate niekto lepsiu niekde cenu?).


Znám lepší cenu: kup si reverzní osmózu. Stojí pár tisíc, ale při těchto cenách se brzy vrátí
pernik
 
Príspevky: 145
Obrázky: 5
Založený: 08 Feb 2004 22:39 pm

Re: Riasa, ake to je a ako proti nej?

Odoslaťod akvarybka » 18 Feb 2004 15:30 pm

V nádrži s Echinodory to nesmíš se solí přehánět. Nepřidává se víc jak 1 polévková lžíce (kopcom) na 30 litrů vody. Velmi zhruba uvedu složení mořské soli.
1. 60% kuchyňská sůl = chlorid sodný
2. 15% hydrogenuhličitan vápenatý - zvyšuje uhličitanovou tvrdost
3. 15% síran hořečnatý - zvyšuje celkovou tvrdost
4. 10% makroprvky a mikroprvky obsažené i v preparátech na výživu rostlin. Nic jedovatého pro sladkovodní akvárium.
Díky obsahu rozpuštěných solí bude mít voda i vyšší vodivost, ale zdaleka se ještě nebude jednat o vodu brakickou, to bys musel dávkovat 2 polévkové lžíce na 10 litrů vody.
Na zbarvení "nezelených" řas nemá vliv pouze organické barvivo, na němž dochází k fotosyntéze. Rozsivky (křemičité řasy) jsou nejčastěji hnědé, ale mohou být i okrově žluté nebo zelené. Faktorů způsobujících tyto barevné změny i v rámci jednoho druhu je tolik, že se tím zabývají i genetici a je to nad rozsah tohoto fóra.
Podle analýz, které l_laco provedl, je vidět, jak rostliny pro svou výživu odsolují vodu a změkčují ji. To nemohou dělat do nekonečna, nakonec by byly v destilované vodě. Proto je dobré v tomto případě její salinitu nepatrně zvýšit. A právě použití mořské soli (do akvárií, ne ze zdravé výživy!) je cesta nejbezpečnější a nejpohodlnější.
A otázka, co chloridy, když je jich v mořské vodě nejvíc? Je ověřeno a doloženo (RNDr. Stanislav Frank CSc.), že rostliny chloridy spotřebovávají taky. Selektivní iontoměniče používané na odstraňování dusičnanů z akvarijní vody při jejich zachytávání výměnou uvolňují právě chloridy. Během provozu však obsah chloridů nevzrůstá, protože tu jsou ony rostliny.
akvarybka
 
Príspevky: 34
Obrázky: 5
Založený: 11 Feb 2004 11:49 am
Bydlisko: Valašské Mezi?í?í

Re: Riasa, ake to je a ako proti nej?

Odoslaťod Ceco » 18 Feb 2004 16:01 pm

pernik napísal:
Rori napísal:Keby si nebyval tak daleko tak by som si k Tebe nosil 100l bandasku mojej tvrdej vody za Tvoju makku - ved za 20l destilovanej dam 100 Skk (alebo poznate niekto lepsiu niekde cenu?).


Znám lepší cenu: kup si reverzní osmózu. Stojí pár tisíc, ale při těchto cenách se brzy vrátí


Vodne-stocne islo na slovesnku hore asi o 50%. Z reverzky za par tisic je vela odpadovej vody, takze ucinnost nie je bohvieaka a na navratnost mozes zabudnut. A ak sa ti nahodou naklady vratia, zrazu zistis, ze si potrebujes kupit do reverzky novu membranu.

Rori: ak si z BA alebo z okolia, kotaktuj ATIK-a (skus ho zohnat cez forum na www.akvarium.sk) ten predava 1L destilky za 2,- Sk. (ak od noveho roka nezvysil ceny ;-) )
Obrázok používateľa
Ceco
 
Príspevky: 879
Obrázky: 99
Založený: 31 Mar 2003 14:57 pm
Bydlisko: Alžbetin Dvor

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.