Par dotazov pri zalozeni 240l akva



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Par dotazov pri zalozeni 240l akva

Odoslaťod emkac » 10 Nov 2009 11:37 am

Zdar, po par rokoch obnovujem svoj akvaristicky zivot, idem prave zakladat 240 l akvarium.
Co to som postudoval, ale par veci mi nie je jasnych.

Postup, ktory som originalne planoval:
- dnes dam drevo, necham ho "luhovat" :)
- nasledujuci vikend dam strk, uplne novu vodu, zapnem filter
- za dalsi tyzden (akurat bude akvazima) vymenim cast vody, kupim rastlinky a nasadim
- opat za tyzden dam par nenarocnych rybiek (prisavniky plus este neviem co), inac originalne planujem par skalarov, nejake guramy, tetry, prisavnikov a sumcekov, len to musim este postudovat (rodina na akvazime vyberie, ja pokecam s chovatelmi a webom, a schvalim alebo nie :? )
- opar za tyzden dam zasa par rybiek a za dalsi tyzden zvysok

Samozrejme priebezne meriam amoniak a dusicnany. A kazdy tyzden menit cast vody. Podporit som to chcel vodou a filtrom z mojho existujuceho 50l akvaria.

Ale otazky:

a) tento vikend som na 50l akva zistil, ze som mal par tyzdnov vypnuty filter, zla elektrika. Cize vsetky bakterie mrtve. Filter uz bezi, ale iba par dni. Voda sa teda povazovat za nie uplne OK, rovnako z molitanu vela bakterii neziskam. Ma vyznam vyzmykat moj stary ale relativne "cisty" filter do tej vody, ked tam dam rastlinky? To uz bude bezat cca 3 tyzdne. Rovnako tam dolejem aj nejakych 20l vody zo stareho akva. Ma to vyznam? Lebo stare akva mam plne rias a sinic, teda teraz po vycisteni nie, ale za par tyzdnov zasa bude. Mam pouzit aj taku vodu alebo radsej nie?

b) je mozne, ze na akvazime kupim filter, cize vynecham tyzden filtrovania cistej vody bez rastlin. Ja to asi este v norme, nie? Ak by to bol moc pruser, kupim filter cez web, ale ak bude nejaka lepsia cena, kupim radsej tam. Planujem Eheim 2036.
emkac
 
Príspevky: 212
Obrázky: 26
Založený: 11 Jan 2005 13:43 pm

Reklama

Odoslaťod eminence » 10 Nov 2009 12:08 pm

akurat som zakladal aj ja 240 litrove akva ... takze temy su rozoberane ja len ako som to robil ja :

- dnes dam drevo, necham ho "luhovat" //// drevo som vyvaril asi 3 hodiny v slanej vode, to len pre istotu
- nasledujuci vikend dam strk, uplne novu vodu, zapnem filter //// strk 2-3 mm som zmiesal z Aquaclayom - koli poreznosti a usadzovaniu bakterii
- za dalsi tyzden (akurat bude akvazima) vymenim cast vody, kupim rastlinky a nasadim //// rastliny by som zasadil hned, nejake menej narocne na zaciatok a cim viac tym lepsie, a hned svietit

Samozrejme priebezne meriam amoniak a dusicnany. A kazdy tyzden menit cast vody. //// toto neriesim, som dal vodu v pomere 60% z RO a 40% z vodovodu, a bez problemu, ale cim viac rastlin na zaciatok tym lepsie
Podporit som to chcel vodou a filtrom z mojho existujuceho 50l akvaria. /// moc to podla mna neriesi

Ale otazky:

a) tento vikend som na 50l akva zistil, ze som mal par tyzdnov vypnuty filter, zla elektrika. Cize vsetky bakterie mrtve. Filter uz bezi, ale iba par dni. Voda sa teda povazovat za nie uplne OK, rovnako z molitanu vela bakterii neziskam. Ma vyznam vyzmykat moj stary ale relativne "cisty" filter do tej vody, ked tam dam rastlinky? To uz bude bezat cca 3 tyzdne. Rovnako tam dolejem aj nejakych 20l vody zo stareho akva. Ma to vyznam? Lebo stare akva mam plne rias a sinic, teda teraz po vycisteni nie, ale za par tyzdnov zasa bude. Mam pouzit aj taku vodu alebo radsej nie? /// ja by som to nedaval, ako som pisal vyssie daj na zaciatok viac rastlin, kup nejake lacnejsie a viac

b) je mozne, ze na akvazime kupim filter, cize vynecham tyzden filtrovania cistej vody bez rastlin. Ja to asi este v norme, nie? Ak by to bol moc pruser, kupim filter cez web, ale ak bude nejaka lepsia cena, kupim radsej tam. Planujem Eheim 2036. /// filtraciu nie je nutne vobec riesit ked tam nemas ryby. na zaciatok uplne staci - strk, rastliny a svetlo.
eminence
 
Príspevky: 272
Obrázky: 14
Založený: 29 Máj 2009 19:44 pm

Re: Par dotazov pri zalozeni 240l akva

Odoslaťod kasalamartinko » 29 Nov 2009 09:30 am

TREBA SI KUPIT BAKTERIE NENI TO DRAHE A JETO UCINNE
kasalamartinko
 
Príspevky: 1
Obrázky: 1
Založený: 22 Mar 2009 08:15 am

Re: Par dotazov pri zalozeni 240l akva

Odoslaťod eminence » 05 Dec 2009 12:06 pm

kasalamartinko napísal:TREBA SI KUPIT BAKTERIE NENI TO DRAHE A JETO UCINNE


chcel by som vediet, ako je to ucinne ?
eminence
 
Príspevky: 272
Obrázky: 14
Založený: 29 Máj 2009 19:44 pm

Re: Par dotazov pri zalozeni 240l akva

Odoslaťod vili87 » 08 Dec 2009 01:05 am

JA som si kupil bakterie od SERY a o 4 dni som dal rybky a vsetko bolo o.k.. takze to funguje
vili87
 
Príspevky: 2
Založený: 22 Nov 2009 11:40 am

Re: Par dotazov pri zalozeni 240l akva

Odoslaťod emkac » 08 Dec 2009 01:40 am

Aby sa to nejako nezvrhlo. Kazdy nech si kupuje chemiu, aku chce. Ja som si nekupil a ani si nekupim ziadne urychlovace. Neverim im.
Akva je uz dva tyzdne zalozene, testy ukazuju NO2 aj NO3 nulove, zatial to vyzera byt v pohode.
Na margo otazok - vodu som zo stareho akvarka dal, ci pomohla, to sa uz nikto nikdy nedozvie.
Filter som dal hned s rastlinami.
Rastlin je tam tak stredne, ale cez vikend este pribudnu. Nechcem nic narocne, takze to budu nejake burinovite typy. ;-)
Pistia , Ceratophylum a Lemna zatial snad likviduju vsetku NO3. A kedze rybky pustam postupne, tak NO2 je snad zlikvidovana tymi bakteriami, co sa stihli rozmnozit. (Leda ze by som mal nafigu testy a potom je to pruser. :-( )
Jo, a koren dam za nejake dva tri tyzdne. Velmi mi to nesuri. ;-)

Este ma napadlo - Kedy zacat hnojit?
Kupil som Ratajoviny, takze k Echinodorom a inym podobnym dam Bivoj, a plus dam aj Bioflor (s tym som mal velmi dobru skusenost pred par rokmi). Otazne je, kedy zacat?
emkac
 
Príspevky: 212
Obrázky: 26
Založený: 11 Jan 2005 13:43 pm

Re: Par dotazov pri zalozeni 240l akva

Odoslaťod eminence » 08 Dec 2009 08:53 am

bivoj daj hned, a tekute hnojiva tak minimalne za 3 tyzdne, a zacat miernejsie.
eminence
 
Príspevky: 272
Obrázky: 14
Založený: 29 Máj 2009 19:44 pm


Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.