Problém s vysokým obsashom Fosfora v akváriu



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Problém s vysokým obsashom Fosfora v akváriu

Odoslaťod roberto33 » 10 Nov 2009 23:12 pm

Potrebujem radu ohľadom vysokého obsahu P (fosfora) v akváriu.Meral som testom od SERY PO4 hodnotu 2,0mg/l čo je podľa testu tmavomodré najvyššie množstvo.Vodu mením každých desať dní asi 1/3 akvária, upravenú z RO . Vodivosť je 750 siemensov.Hodnoty v akváriu NO2 0, NO3 takisto 0,Ph 6,8, Gh 8, Kh 10 a pridávam a dávkujem CO2 cez aquaterra controler od 9..-21.00., na noc je dávkovanie co2 vypnuté.Voda je aj po výmen čiastočne špinavá plávajú v nej drobné čiastočky.Nepridávam zatiaľ žiadne hnojivo.Rybie osadenstvo je skaláre 8ks tetry neonové,tetry calistus, tetry čierne, neonky čierne,hokejky,neonky,zelené,ornatusy,bleherky,tetry anisitsi, corydoray, prísavníky, mrenka SAE 10ks a tetry dokopy cca asi 150ks. V akváriu mám riasu drobnú štetinkovú aj takú čo sa robí na krajoch listoch takú ako kukuričný chĺp.Keďže som zmäkčil vodu z )RO nakoľko bola dosť tvrdá tak som myslel ,že aj riasa zmizne ale nedarí sa jej až tak ako v tvrdej vode.Akú mám urobiť nápravu.CO2 dávkujem len podľa Tillmanovej tabuľky do 6,8 nastavená hodnota. Svietim 2x58 T5 865 10000Kelvinov od 9.00-12.00-13.00-22.00 a 2X58 T5 865 10000Kelvinov od 10.00-13.00 - 14.00 do 22.00 a 2x39T8 Philips Aquarelle 865 a krmím mrazenou ,susšenou 2krát denne raz v týždni vynechávam..

.
Obrázok používateľa
roberto33
 
Príspevky: 229
Obrázky: 42
Založený: 19 Mar 2008 12:45 pm
Bydlisko: Majerovce

Reklama

Odoslaťod dusik » 11 Nov 2009 08:55 am

Nepodarilo sa mi zistiť, aké je to akva veľké. Tak neviem posúdiť či nie je prerybnené. Ale NO3 ak je 0 tak nepredpokladám, že by bolo z rýb, alebo z krmiva. Preveril si si zdroj vody? Ak ti ukáže nulu aj vstupná voda skús si ten test spraviť viac krát za deň. S týmto SERA testom PO4 nie je všetko OK. Mne občas tiež ukáže zvýšenú hodnotu a po pár minutách je 0 aj keď som do akva nič nepridal. Možno reaguje aj na niečo iné ako Fosfor. Skús si to overiť aj inou značkou testu.
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Re: Problém s vysokým obsashom Fosfora v akváriu

Odoslaťod roberto33 » 11 Nov 2009 09:10 am

Akva je 170x60x60 612l a testy som robil aj od Rataja aj od Tropicalu aj od Sery a to aj vstupnej vody aj odstatej na NO3 a bola nula vždy.Mal som vysoké hodnoty na teste na Fosfor aj od Rataja aj Sery na PO4 tak čím to je , že je tam toľko Fosforu? Aká iný test na obsah P by som mal vyskúšať? Seru považujem za dosť kvalitnú! :D
Obrázok používateľa
roberto33
 
Príspevky: 229
Obrázky: 42
Založený: 19 Mar 2008 12:45 pm
Bydlisko: Majerovce

Odoslaťod dusik » 11 Nov 2009 09:48 am

Tak ak je to potvrdené viacerými testami tak tam niečo je. Aká je tá sušená potrava? Skúšal si ju vymeniť za inú značku, alebo vysadiť? Ja by som tipoval na potravu a na množstvo rýb. Je ich tam aj dosť.
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod roberto33 » 11 Nov 2009 10:52 am

dusik napísal:Tak ak je to potvrdené viacerými testami tak tam niečo je. Aká je tá sušená potrava? Skúšal si ju vymeniť za inú značku, alebo vysadiť? Ja by som tipoval na potravu a na množstvo rýb. Je ich tam aj dosť.

No používam rozličnú potravu,:
Sušená Sera vipan. Sera San, Sera granuvit, Tropical spirulina, Sak Energy, Sak Green, JBl vločky, lyofizovanú artémiu a patentky , Tripical algae wafers.
mrazenú . koretru, cyklomp, patentky, A ten počet rýb je teraz zhruba 120ks myslíš, že je to dosť? Kámoš má v 600l 18 diskusova a 150 neóniek a 50 tetier bleherových a nemá žiadny problém, má ale vonkajší filter Eheim a Ja mám len Aquael circualtor 650, ktoré majú prietok 650l/h a na nich biomolitany obdĺžniky 10x10x40cm
Obrázok používateľa
roberto33
 
Príspevky: 229
Obrázky: 42
Založený: 19 Mar 2008 12:45 pm
Bydlisko: Majerovce

Re: Problém s vysokým obsashom Fosfora v akváriu

Odoslaťod azet » 11 Nov 2009 12:56 pm

P sa ti hromadi kvoli mnozstvu ryb a potrave a kvoli tomu, ze ho rastliny neodburaju. pokial je NO3 0,0mg/l, tak mas makroprvky v nerovnovahe a kvoli tomu ti aj fici riasa.

mas dost svetla, davkujes CO2, pomocou sofistikovanej techniky, co je ok.

byt tebou, zmenim teraz tieto veci:

1. davkujem KNO3 - skus to usidlit pre zaciatok niekde medzi 20-30mg/l. sleduj rastliny a pokial sa ich rast nakopne, mali by sa rozpadnut aj riasy. pokial sa dostanes az sem, rastliny zacnu vykazovat priznaky nedostatku mikroprvkov a bude potrebne ich zacat pridavat.

2. pridavne k cerpacej hlavici nainstalujem dostatocne dimenzovany vonkajsi filter!!!
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: Problém s vysokým obsashom Fosfora v akváriu

Odoslaťod roberto33 » 11 Nov 2009 15:26 pm

azet napísal:P sa ti hromadi kvoli mnozstvu ryb a potrave a kvoli tomu, ze ho rastliny neodburaju. pokial je NO3 0,0mg/l, tak mas makroprvky v nerovnovahe a kvoli tomu ti aj fici riasa.

mas dost svetla, davkujes CO2, pomocou sofistikovanej techniky, co je ok.

byt tebou, zmenim teraz tieto veci:

1. davkujem KNO3 - skus to usidlit pre zaciatok niekde medzi 20-30mg/l. sleduj rastliny a pokial sa ich rast nakopne, mali by sa rozpadnut aj riasy. pokial sa dostanes az sem, rastliny zacnu vykazovat priznaky nedostatku mikroprvkov a bude potrebne ich zacat pridavat.

2. pridavne k cerpacej hlavici nainstalujem dostatocne dimenzovany vonkajsi filter!!!


Díkes moc Azet:
Takže myslíš, že 2 hlavice Aqual circulator 650l/h sú málo už som rozprával so známymi akvaristami a radili mi kúpiť nejaký kvalitný vonkajší filter namiesto tých cirkulátorov. čo by si mi za filter radil Ty.ja tam veľa rýb na to akvárium?
A to KNO3 má ako súčasť PMDD mám si ho rozrobiť osobitne ako každú zmes čo sa robí pri dávkovaní PMDD a pridávať ho ako často mám?.CO2 mám nechať nastavené na 6,9 pri ph 7,2, Dgh 8, Kh 10 platí Tillmanova tabulka, ked používam vodu z RO? Len nechápem, že nemám nijaký obsah NO3 aj kdď je tam dosť výkalov a rýb, to tie hlavice nestíhajú prečerpať toľko vody? Pomohol by k lepšej kvalite vody vonkajší fiilter alebo tie nmolitany na čerpadlách o rozmerov 10x10x40 v roho pozadia nestíhajú?
Obrázok používateľa
roberto33
 
Príspevky: 229
Obrázky: 42
Založený: 19 Mar 2008 12:45 pm
Bydlisko: Majerovce

Re: Problém s vysokým obsashom Fosfora v akváriu

Odoslaťod azet » 11 Nov 2009 16:58 pm

na taketo akvarko to fakt chce dobre nadimenzovany externy filter. osobne preferujem EHEIM a Fluval, ale pobrowzuj, postuduj a uvidis. pridavne by som kludne nechal jednu hlavicu toho aquaelu na precirkulovanie. hentaka molitanova kocka ma filtracnu kapacitu vhodnu pre 100 L akvarko a nie pre 600 L akvarko plne ryb.

ak mas uz nakupene PMDD, tak KNO3 je jeden separe balicek. nic ine nemen, len zacni na skusku davkovat KNO3. pri Tvojej litrazi by som nedbal a nasypal kludne 1 zarovnanu cajovu lyzicku denne. samozrejme vzdy nasledne pomerat (pre istotu vsetkymi troma testermi) a sledovat ryby a rastliny. pokial nameras narast NO3 a den na to je namerana hodnota rovnaka alebo vyssia, uz ho nenavysuj. problem bude potom niekde inde, ked NO3 nebude ubudat. ale ratam, ze budes sledovat po nasypani narast a po par hodinach pokles zapricineny konzumom rastlin. (samozrejme pocas fotosyntezy, teda svetla). pokial sa bude diat konzum, vies ho nasledne aj "zmerat" a prisposobit davkovanie. pokial pomeras narast a na druhy den je NO3 znovu na nule, tak skusit zase zvysit davku.
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: Problém s vysokým obsashom Fosfora v akváriu

Odoslaťod roberto33 » 11 Nov 2009 21:45 pm

azet napísal:na taketo akvarko to fakt chce dobre nadimenzovany externy filter. osobne preferujem EHEIM a Fluval, ale pobrowzuj, postuduj a uvidis. pridavne by som kludne nechal jednu hlavicu toho aquaelu na precirkulovanie. hentaka molitanova kocka ma filtracnu kapacitu vhodnu pre 100 L akvarko a nie pre 600 L akvarko plne ryb.
ak mas uz nakupene PMDD, tak KNO3 je jeden separe balicek. nic ine nemen, len zacni...

díkes ešte raz za ochotu!
Takže Ten KNO3 sáčok si mám rozrobiť v 0,33ml a pridať z toho 1 čajovú lyžičku alebo 5ml? skúsim to pridať pomerať hodnotu NO3 a na druhý deň to opäť premerať...
K tomu vonkajšiemu filtru, myslíš to vážne že tie molitany nestačia nasávať a ani prečistiť s tými čerpacími hlavicami to akvárium? Predtým som mal 426l Tanganiku a mal som jeden Shark v kmeni, kde bo lmolitan 8x8x30 a vonkajší filtera AQuael profesional 700 a vodu som mal krásnu kryštáľovú.tk som si pozrela a vychádza mi to na Fluval FX5 alebo Eheim 2236 a nejaký s UV-C lampu nevieš odporučiť? A čo filtre JBL crystal... :D
Obrázok používateľa
roberto33
 
Príspevky: 229
Obrázky: 42
Založený: 19 Mar 2008 12:45 pm
Bydlisko: Majerovce

Re: Problém s vysokým obsashom Fosfora v akváriu

Odoslaťod azet » 12 Nov 2009 01:00 am

nic rozrabat. proste to osolis. :) ak mas mindraky "solit" priamo hladinu akva, tak vzdy pred davkovanim mozes lyzicku prachu rozrobit v pohari vody a vyliat to niekde blizko cerpadla.

k tomu filtru - myslim to vazne. tie cerpadla ti spravia pohyb vody. co je super. ale ich filtracna schopnost je nic.

FX5 je fajn, ale osobne by som ho hned po kupe musel prerobit (od vyroby ma maly filtracny objem) a ten Eheim 2236 je asi tvoj preklep? s jbl nemam skusenosti.

ja by som sa poobzeral po Eheim Professional. uv lampu mozes poriesit volaco separe...o filtroch je tu popisane mnoho, nechcem to tu rozvadzat a odbacat, sme v sekcii o rastlinach.
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: Problém s vysokým obsashom Fosfora v akváriu

Odoslaťod roberto33 » 12 Nov 2009 09:18 am

Nevedel som ,že časť KNO3 z PMDD sadá priamo aj len sypať do akvária... :o Ok tak to skúsim priamo vysypať na hladinu ku filtrom na hladinu
No myslel som ,že keď sú tam tie dosť veľké molitanové kocky a výkonné čerpadlá, že nebude žiaden problém s vodou ja keď majú objem molitanov väčší ako niektoré vonkajšie filtre...Ináč tie biele čiastočky čo plávajú vo vode sú fosfor?, lebo voda bola predtým kryštáľovo čistá a teraz v nej plávaj ú tie biele čiastočky... :D
Meral som včera opäť testami obsah P Sera 2,0mg/l a Rataj 2,5mg/l NO3 opäť nula skúsim dnes pridať to KNO3
A filtre si tu nájdem nejaké recenzie na fóre aby mali nie čo najväčší prietok ale čo najväčší filtračný objem...
Obrázok používateľa
roberto33
 
Príspevky: 229
Obrázky: 42
Založený: 19 Mar 2008 12:45 pm
Bydlisko: Majerovce

Odoslaťod dusik » 12 Nov 2009 09:22 am

Neviem či je filter schopný nejak ovplyvniť obsah fosforu vo vode. Väčší molitan ti zaručí akurát stabilnejšie podmienky.
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod roberto33 » 12 Nov 2009 10:03 am

dusik napísal:Neviem či je filter schopný nejak ovplyvniť obsah fosforu vo vode. Väčší molitan ti zaručí akurát stabilnejšie podmienky.

A to sa mám teraz spoliehať len an to KNO3? A tie moje kocky molitanu mi nepomôžu?
A keby som to riešil prípravkom Sera Phosvec?
Obrázok používateľa
roberto33
 
Príspevky: 229
Obrázky: 42
Založený: 19 Mar 2008 12:45 pm
Bydlisko: Majerovce

Re: Problém s vysokým obsashom Fosfora v akváriu

Odoslaťod azet » 12 Nov 2009 12:35 pm

zase roberto nemiesaj hrusky s jablkami.

P sa Ti hromadi:
a: mas tam dost ryb a zrejme stedro krmis
b: rastliny by P mali odburat, ale na to im chybaju ocividne (to dokazuju Tvoje testy) dalsie dva komponenty - N a K, rovnako to dokazuje pritomnost roznorodych rias.

za predpokladu, ze chces mat aj zdrave rastliny a akvarko bez rias by si mal dopriat N a K rastlinam, za odmenu zacnu konzumovat aj hromadiace sa P a aj umelo pridavane N a K. co2 a svetla mas dost, nevidim dovod, preco by nemali.

a teraz k filtru: za normalnych okolnosti, pri takejto osadke a krmeni by sa dalo predpokladat, ze NO3 bude meratelne, cize je produkovane v dostatocnom mnozstve cinnostou bakterii. preco nieje?

a: bud ho stihnu skonzumovat hladne rastliny, kedze P, CO2 a svetla maju dostatok a NO3 je jednoducho limitujucim faktorom

b: NO3 nieje produkovane v dostatocnej miere, kvoli nedostacujucej biologickej filtracii.

tak ci onak, pokial nezabezpecis stabilnu biologicku filtraciu, skor ci neskor si zarobis na mastny pruser - vystreli Ti NH3 a NH4 a mas po rybach.

edit: este k tomu phosvecu - tym neriesis pricinu, ale len nasledok a moze to vystrelit do gati. hladas stabilne riesenie a nie dolievanie drahej vodicky. keby si zacal krmit polovicnou davkou, som si dost isty, ze namerana hodnota P by tiez klesla niekam na polovicu. rovnako 50% vymena vody 1x do tyzdna by Ti udrzala P na nizsej hodnote. ale preco si neulahcit zivot vykonnou filtraciou a "pracou" rastlin?
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: Problém s vysokým obsashom Fosfora v akváriu

Odoslaťod Giftzahn » 12 Nov 2009 12:42 pm

@azet: jj, velmi dobry "troubleshoot" :lol: je vidiet ze si zo svojich skillov vela nestratil ... ma to hlavu a patu, jasne a zrozumitelne :lol:

@roberto33: by som rozhodne na tvojom mieste zvazil, ci budes este meditovat nad problemom alebo ho skusis riesit napr. podla "azetovho troubleshootu"
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Problém s vysokým obsashom Fosfora v akváriu

Odoslaťod martin_s » 12 Nov 2009 12:45 pm

azet napísal: b: NO3 nieje produkovane v dostatocnej miere, kvoli nedostacujucej biologickej filtracii.

To by malo ale v pripade velkeho poctu ryb a hojneho krmenia za nasledok hromadenie NH4/NH3 a NO2, kedze by nebola zabezpecena ich premena na NO3 chemolitotrofnymi bakteriami.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Problém s vysokým obsashom Fosfora v akváriu

Odoslaťod azet » 12 Nov 2009 12:49 pm

martin_s napísal:
azet napísal: b: NO3 nieje produkovane v dostatocnej miere, kvoli nedostacujucej biologickej filtracii.

To by malo ale v pripade velkeho poctu ryb a hojneho krmenia za nasledok hromadenie NH4/NH3 a NO2, kedze by nebola zabezpecena ich premena na NO3 chemolitotrofnymi bakteriami.


jop, preto sa skor priklanam k nazoru, ze vyprodukovane NO3 je jednoducho skonzumovane rastlinami.
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: Problém s vysokým obsashom Fosfora v akváriu

Odoslaťod martin_s » 12 Nov 2009 12:54 pm

azet napísal:jop, preto sa skor priklanam k nazoru, ze vyprodukovane NO3 je jednoducho skonzumovane rastlinami.
Presne na to som chcel poukazat, ze momentalne by som neriesil filtraciu, ta sa zatial ukazuje dostatocna (NO2 je 0, aj ked NH4/NH3 je nezname) a riesil by som NO3. Rastlin je tam v celku dost, niektore rychlorastuce, cize spotrebuju viac NO3.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Problém s vysokým obsashom Fosfora v akváriu

Odoslaťod roberto33 » 12 Nov 2009 15:59 pm

Chalani dnes ešte urobím test na Amoniak NH4 vymením 1/3 alebo 1/5 vody a začnem pridávať KNO3, tiež si myslím ,že mi to tie rastliny všetko NO3 rýchlo vstrebávajú, neviem kŕmim veľmi opatrne 2x za deň, teraz mám už 2 deň pauzu. Od zabehnutia akvária som nikdy NO2 a NO3 nemal merateľné tak som to považoval, že filtrácia je v poriadku... a tent počet rýb by mala zvládnuť.A ako zistím správny pomer N-P-K? test na PO4 mám test na NO2, NO3 mám a na K, aký test existuje? Viem ,že keď dosiahnem správny pomer N-P-K tak mi zmizne riasa, rastliny budú správne rásť aj ryby budú čulé...
Veľmi pekne ďakujem azetovi za vyčerpávajúce a trpezlivé odpovede, ale nevedel som ,že budem mať také "trouble"... :D aže čím vačšie akvárium tým stabilnejšie...
Obrázok používateľa
roberto33
 
Príspevky: 229
Obrázky: 42
Založený: 19 Mar 2008 12:45 pm
Bydlisko: Majerovce

Re: Problém s vysokým obsashom Fosfora v akváriu

Odoslaťod azet » 12 Nov 2009 17:52 pm

cielove hodnoty podla ktorych sa orientujem ja v mg/l (su to odporucane hodnoty zozbierane na zaklade praktickych skusenosti s hnojenim principom "estimative index" - odporucam si pogooglit a prestudovat)

CO2: 25-35
NO3: 10-30
K+: 10-30
PO4: 1.0-2.0
Fe 0.2-0.5

ked budes davkovat KNO3 tak ako som pisal vyssie, snaz sa dosiahnut postupne hodnotu NO3 niekde na urovni 20-30 (vzhladom na Tebou nameranu hodnotu PO4). testy na K existuju tiez, ja som si nikdy nedal tu namahu a vydavok. vychadzam z toho, ze si ho rastlina dokaze vylomit z KNO3 a tym padom ho ma pri davkovani KNO3 dostatok a rovnako je obsiahnute aj v komercnych hnojivach. nazory sa roznia, ale ja si myslim, ze nieje jednoduche draslik predavkovat. viackrat som cital skusenosti, ze krevety sa zacali spravat neobvykle alebo dokonca uhyn kreviet po aplikacii ADA Brighty K. ja som uhynov kreviet mal uz mnohokrat, ale spojitost s hnojenim a K som si z toho nedokazal vyvodit. zarobenim vsetkych komponentov k PMDD pridavas este pridavne K2SO4. v tejto situacii je to zbytocne. a uz sa zamotavame. prvy pokus by si mal vykonat pridanim KNO3 a vsetko dalsie sa uvidi - ci naskoci fotosynteza, ci zacne klesat P a nasledne aj NO3...pokial bude reakcia pozitivna, rob to stabilne take 2-3 tyzdne. vzdy po tyzdni vymen min. 1/3 vody. casom budes schopny tieto procesy odladit tak, aby rastliny boli zdrave, ale aby rast nebol zbytocne rychly a dosiahnes zelanu stabilitu. v tom je ta krasa velkych litrazi - oproti tomu su moje minicka ako jazda na husenkovej drahe. :D
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: Problém s vysokým obsashom Fosfora v akváriu

Odoslaťod Poly » 12 Nov 2009 21:43 pm

Ja este len dodam, ze rastliny spotrebuvavaju aj priamo NH3/NH4+ a navyse omnoho radsej, ako NO3- :) Cize pokial je vela rastlin, NO3- ani nestiha vznikat, kedze rastliny si rozoberu rovno NH3/NH4+
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod roberto33 » 12 Nov 2009 22:07 pm

Predchvíľou som urobil test na NH4 abol nulový tak je to v pohode nula a žltá farba od SERY a druhý od fi Aquar a teiž 0mg/l, tak myslíš Poly, že sa rozkladá NH3/NH4 a nestíha vznikať NO3? Zistil som dosť jednu závažnú vec, nemá pri PMDD KNO3 a K2SO4 čo sú osobitné balíčky nakoľko to potrebujem objednať tak zajtra to idem objednávať až tak to pridám do akvária...
Azet veľmi pedantne si mi to tu vysvetlil aj keď do PMDD som veľmi nechcel ísť a Co2 mám v rozmedzí 25-35mg/l... A v pondelok som menil 1/3 vody tak do budúceho pondelka počkám a na Akvazime si prídem pozrieť osobne nejaké vonkajšie filtre...
Obrázok používateľa
roberto33
 
Príspevky: 229
Obrázky: 42
Založený: 19 Mar 2008 12:45 pm
Bydlisko: Majerovce

Odoslaťod martin_s » 12 Nov 2009 22:10 pm

roberto33 napísal:Predchvíľou som urobil test na NH4 abol nulový tak je to v pohode nula a žltá farba od SERY a druhý od fi Aquar a teiž 0mg/l, tak myslíš Poly, že sa rozkladá NH3/NH4 a nestíha vznikať NO3? ...
To by sa dalo zistit aj ked pomerne riskantnym sposobom - pridanim NH4+ do vody... :roll:
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Odoslaťod roberto33 » 12 Nov 2009 23:23 pm

To by sa dalo zistit aj ked pomerne riskantnym sposobom - pridanim NH4+ do vody... :roll:

Tak na toto sa necítim toto JA radšej neriskujem ,ale počkám za KNO3 a tak to skúsim ako písal Azet postupným pridávaním a meraním..
Obrázok používateľa
roberto33
 
Príspevky: 229
Obrázky: 42
Založený: 19 Mar 2008 12:45 pm
Bydlisko: Majerovce

Ďalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.