prejav hnojenia co2



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

prejav hnojenia co2

Odoslaťod pepino » 19 Nov 2009 21:58 pm

Nechcel som zakladat novu temu ale nepodarilo sa mi najst odpoved na moj problemik.Spustil som co2 hnojenie v 320 l akvariu z flase co2.red.ventil,emg.vent,ihlovy vent.,difuzer AZOO 300/M/tabletovy-z toho difuzeru mam prachovo-bublinkove akva :D ...Test sera dlhodoby indikator, voda dKH=8-9,PH=7,4-7,5.Co2 mam spustene cca 8 hodin a nepozorujem nijake zmeny ph-.Je to este skoro co sa tyka casu?v akom casovom rozmedzi to mozem merat a regulovat?/tvrdost vody mi nesposobuje nespravne dno ani decor.....diky za odpoved.......
pepino
 
Príspevky: 47
Obrázky: 10
Založený: 30 Sep 2009 20:18 pm
Bydlisko: EAST SR

Reklama

Re: prejav hnojenia co2

Odoslaťod dusik » 19 Nov 2009 22:05 pm

Malo by sa to za 8 hodin prejaviť. Skús si preveriť funkčnosť testu. Mne sa prejavilo ph už po pár hodinách a to mám raz tak tvrdú vodu. Skúr by som kontroloval správanie rastliniek či asimilujú a tak. Ja podľa toho usudzujem. Dnes už hodnoty nemeriam.
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Re: prejav hnojenia co2

Odoslaťod očinta » 19 Nov 2009 23:04 pm

pepino napísal:Nechcel som zakladat novu temu ale nepodarilo sa mi najst odpoved na moj problemik.Spustil som co2 hnojenie v 320 l akvariu z flase co2.red.ventil,emg.vent,ihlovy vent.,difuzer AZOO 300/M/tabletovy-z toho difuzeru mam prachovo-bublinkove akva :D ...Test sera dlhodoby indikator, voda dKH=8-9,PH=7,4-7,5.Co2 mam spustene cca 8 hodin a nepozorujem nijake zmeny ph-.Je to este skoro co sa tyka casu?v akom casovom rozmedzi to mozem merat a regulovat?/tvrdost vody mi nesposobuje nespravne dno ani decor.....diky za odpoved.......

Ja som mal stav, kedy sa po pridávaní CO2 taktiež nič nedialo. Navnadený z príspevkov vo fóre ako obmedzím riasy, porastú rastliny atď atď. Množstvo CO2 som dávkoval počítačom bublín ihlovým ventilom a meral permanentným testom od Rataja a meral PH roztokmi. To boli tie moje začiatky kedy ma chémia bavila. Pridával, pridával až do doby keď sa v priebehu pár hodín začali rybky čudne správať pozriem na tester ten prechádzal do žltozeleného sfarbenia viac do žlta.Okamžite vypol vykurovanie dolial čistú vodu súčasne aj odoberal cca 1/2 vody. Jedna neónka to neprežila disky to postihlo najmenej.
Teraz testy nepoužívam a viac sledujem rastliny a rybky. Ak vidím náznak bublania rastlín stačí. A tie moje testery GH,KH, PH,CO2, Fe,NO3. Používam len KH keď miešam vodu ostatné zapadnú prachom mojich skúseností...
Niekto tu napísal a páči sa mi jeden príspevok asi v tomto znení, že akvaristika tunguje na systéme dvoch hadíc a toho sa držím.
očinta
 
Príspevky: 139
Obrázky: 22
Založený: 14 Feb 2009 12:10 pm
Bydlisko: PD

Re: prejav hnojenia co2

Odoslaťod martin_s » 19 Nov 2009 23:56 pm

pepino napísal:Nechcel som zakladat novu temu ale nepodarilo sa mi najst odpoved na moj problemik.......
A preco si ju teda zakladal a nenapisal otazku v uz existujucej teme venovanej CO2?
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: prejav hnojenia co2

Odoslaťod Ajven » 20 Nov 2009 00:05 am

martin_s napísal:
pepino napísal:Nechcel som zakladat novu temu ale nepodarilo sa mi najst odpoved na moj problemik.......
A preco si ju teda zakladal a nenapisal otazku v uz existujucej teme venovanej CO2?


Mozno aj preto, ze vyhladavanie vyraz CO2 nenajde
Obrázok používateľa
Ajven
 
Príspevky: 1024
Obrázky: 63
Založený: 20 Mar 2007 16:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: prejav hnojenia co2

Odoslaťod martin_s » 20 Nov 2009 00:15 am

no ked mi nenajde jedno klucove slovo tak skusim ine, nie len jedno. Skus napr. "oxid uhlicity"...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: prejav hnojenia co2

Odoslaťod BERCO » 20 Nov 2009 01:59 am

ja by so povedal, ze CO2 je hovadina. neaky cas som to skusal, ale sa mi to neosvedcilo. malo kedy je v akvariu nedostatok CO2.
su to len komerncne hovadiny!
BERCO
 
Príspevky: 15
Obrázky: 5
Založený: 19 Nov 2009 18:05 pm
Bydlisko: Žilina

Re: prejav hnojenia co2

Odoslaťod Giftzahn » 20 Nov 2009 08:29 am

@berco njn, :shock: tak vazne a na toto si ako prisiel .... ze Co2 je komercnea hovadina ... :mrgreen:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: prejav hnojenia co2

Odoslaťod Ajven » 20 Nov 2009 08:54 am

Co sa tyka CO2 versus rastliny, ja som tiez prestal experimentovat s CO2, este som nenatrafil na rastlinu, ktora by bez dodavania CO2 u mna nerastla. Jediny rozdiel je, ze rast je rychlejsi, co je pre mna skor nevyhoda, kedze mam iba miniakvaria.
Obrázok používateľa
Ajven
 
Príspevky: 1024
Obrázky: 63
Založený: 20 Mar 2007 16:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: prejav hnojenia co2

Odoslaťod Kubo » 20 Nov 2009 09:09 am

BERCO napísal:ja by so povedal, ze CO2 je hovadina. neaky cas som to skusal, ale sa mi to neosvedcilo. malo kedy je v akvariu nedostatok CO2.
su to len komerncne hovadiny!
Asi si skusal najskor domaci burciak , ktory si ani nevedel spravit. :mrgreen: S co2 je ovela rychlepsi rast rastlin , nehovoriac o tom , ze ak co2 pouzivas mozes pestovat vsetko. Tym nemyslim echinodory kryptokoryny a anubiasy. A co je najdolezitejsie , vela mudrych si mysli , ze ked prida co2 nieco sa zmeni a pritom svieti svieckou a nehnoji vobec. :)
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: prejav hnojenia co2

Odoslaťod Giftzahn » 20 Nov 2009 09:22 am

Asi si skusal najskor domaci burciak , ktory si ani nevedel spravit. :mrgreen: S co2 je ovela rychlepsi rast rastlin , nehovoriac o tom , ze ak co2 pouzivas mozes pestovat vsetko. Tym nemyslim echinodory kryptokoryny a anubiasy. A co je najdolezitejsie , vela mudrych si mysli , ze ked prida co2 nieco sa zmeni a pritom svieti svieckou a nehnoji vobec. :)


jj, svata pravda .... samotne Co2 bez adkvatneho hnojenia a adekvatneho osvetlenia a doby osvetlenia je tak akurat na .... :lol:

@berco : a okrem toho aj pomaly rastuce rastlinky napr. microsorium, machy atd. reaguju dost podstatne a pozitivne na pridavanie CO2 .... a ked sa clovek poriadne pozre do akva (cez vycistene predne sklo :lol: ) tak to na prvy pohlad zbada :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: prejav hnojenia co2

Odoslaťod BERCO » 20 Nov 2009 10:05 am

napisal som to preto, lebo som velku zmenu po aplikacii CO2 nepozoroval. a pri dobre zabehnutom akvariu je nedostatok CO2-ky zriedkavy jav.
BERCO
 
Príspevky: 15
Obrázky: 5
Založený: 19 Nov 2009 18:05 pm
Bydlisko: Žilina

Re: prejav hnojenia co2

Odoslaťod Giftzahn » 20 Nov 2009 10:13 am

BERCO napísal:napisal som to preto, lebo som velku zmenu po aplikacii CO2 nepozoroval. a pri dobre zabehnutom akvariu je nedostatok CO2-ky zriedkavy jav.


njn, ja usilovne Co2-ckujem a zmeny pozorujem dokonca na pomaly rastucich anubiasoch a microsoriach .... :lol: o rastlinkach typu HC, Elocharis, Glossa ani nehovorim .... :mrgreen:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: prejav hnojenia co2

Odoslaťod BERCO » 20 Nov 2009 10:18 am

to akoze na pomaly rastucich rastlinach badat davkovanie CO2 viac? hmm. ja mam o.i. anubias nana a tomu sa dari super aj bez davkovania CO2.
BERCO
 
Príspevky: 15
Obrázky: 5
Založený: 19 Nov 2009 18:05 pm
Bydlisko: Žilina

Re: prejav hnojenia co2

Odoslaťod dusik » 20 Nov 2009 14:29 pm

BERCO napísal:to akoze na pomaly rastucich rastlinach badat davkovanie CO2 viac? hmm. ja mam o.i. anubias nana a tomu sa dari super aj bez davkovania CO2.

Ja som to pozoroval. Pri dávkovani rastie omnoho rýchlejšie.
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Re: prejav hnojenia co2

Odoslaťod schweiger » 20 Nov 2009 21:27 pm

CO2 4. rocnik ZŠ. Potrebná k fotosyntéze. Rastliny potrebuju k rastu hnojenie a svetlo. do hnojenia patri aj co2.
schweiger
 
Príspevky: 12
Obrázky: 6
Založený: 08 Nov 2007 20:55 pm
Bydlisko: Trstice

Re: prejav hnojenia co2

Odoslaťod Poly » 21 Nov 2009 13:13 pm

BERCO napísal:ja by so povedal, ze CO2 je hovadina. neaky cas som to skusal, ale sa mi to neosvedcilo. malo kedy je v akvariu nedostatok CO2.
su to len komerncne hovadiny!

Nikto ta CO2 pouzivat nenuti, ked tomu neveris, tak to nepouzivaj. Komercna hovadina to asi nebude, ked sa to pridava do sklenikov a 95% uzivatelov tohto fora ti potvrdia zlepsenie rastu po zavedeni CO2. Bud ho mas v akva dost, alebo si od toho cakal privelke zazraky, alebo tvojim rastlinam chyba viac, ako len CO2. Komercna hovadina su pyramidove cajove vrecuska, ale CO2 urcite nie! :lol:
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: prejav hnojenia co2

Odoslaťod roberto33 » 02 Dec 2009 12:16 pm

Ako vraví Poly tak to určite není komerčná sprostosť, keďže to funguje už roky a je to vedecky potvrdené aj odskúšané... Samozrejme, že prísun živín vo forme hnojenia je tiež potrebný a aj dostatočne dimenzované osvetlenie zohráva pri priebehu fotosyntézy dôležitú úlohu ale samotný oxid uhličitý je dôležitý stavebný prvok rastlín... Tak sa zariaď už podľa toho ako chceš -ja mám CO2 vo svojom akváriu od začiatku a štart rastlín bol síce pomalší a teraz už skoro každý týždeň vyhadzujem dosť veľké množstvo rastlín...
Obrázok používateľa
roberto33
 
Príspevky: 229
Obrázky: 42
Založený: 19 Mar 2008 12:45 pm
Bydlisko: Majerovce

Re: prejav hnojenia co2

Odoslaťod dusik » 02 Dec 2009 12:48 pm

Mám otázku. Používam na dodávanie CO2 zvon. Po výmene vody sa ten 0,5l zvon vstrebe do vody behom 6h. Po troch dňoch od výmeny sa celý už nevstrebe a zostáva tam CO2 až po ďalšiu výmenu vody, ktorá je každý týždeň. Keď doplním CO2 doplna, tak sa čosi vstrebáva, ale už pomalšie a max. 1/3 a 2/3 ostanú. Čo to spôsobuje? Nezdá sa mi ,že by voda bola presýtená, lebo rastlinky neasimilujú. Po výmene sa idú zblázniť. Mohlo by to byť organickým znečistením? Alebo voda je dostatočne nasýtená? Nedostatok mikroprvkov a tým znížené vstrebávanie? Keď prihnojím, tak sa začnú robiť rozsivky a vstrebávanie nezačne. Poradí niekto čím to môže byť? Rastlinky mám anubiasy, cryptokoryny, a nejakú neidentifikovanú rýchlorastúcu raslinku. V poslednej dobe som absolútne prestal hnojiť, lebo sa po tom robili len riasy. Kŕmim veľmi málo, dva krát do týždňa tam dám aj viac krmiva (patentky, alebo bravčové srdce, kvôli Bichírovi), a 2x nekŕmim vôbec aby som vykompenzoval vyššiu dávku krmiva. Zvyšné dni 1x granule, fakt len pár. Ryby mám 1x Bichír kalabarsky 3x Mrenka Siamská. 3x Sumec Sklovitý. 3x Otocinclus affinis a 5x Pangio kuhli kuhli. Akvarko 100l v osobnej galérii.
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Re: prejav hnojenia co2

Odoslaťod Volodus » 02 Dec 2009 17:18 pm

Moze ist oto ze z vody sa ti do zvona uvolnuju pomalicky plyny rozpustene vo vode (kyslik, dusik ... proste to co je vo vzduchu).
Dosledkom je ze vo zvone uz nemas 100% CO2 a teda jeho parcialny tlak je vyrazne nizsi co sposobuje slabu vstrebatelnost.
Ale tazko povedat ... to by chcelo vidiet aky mas zvon a kolko tam toho pustas.
Riesenie je raz za cas ten zvon otocit nech tam natecie voda a pustit CO2 nanovo.

Edit: pripadne ze vodovodna voda ja slabo nasytena, preto sa ti rychlo vstreba ale po par dnoch je uz nasytena dost tak to ide pomalsie.
Volodus
 
Príspevky: 150
Založený: 25 Aug 2009 12:43 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: prejav hnojenia co2

Odoslaťod dusik » 02 Dec 2009 18:06 pm

No skúsim to s tým opätovným napustením. To ma nenapadlo.
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Re: prejav hnojenia co2

Odoslaťod dusik » 08 Dec 2009 17:28 pm

dusik napísal:
Volodus napísal:Moze ist oto ze z vody sa ti do zvona uvolnuju pomalicky plyny rozpustene vo vode (kyslik, dusik ... proste to co je vo vzduchu).
Dosledkom je ze vo zvone uz nemas 100% CO2 a teda jeho parcialny tlak je vyrazne nizsi co sposobuje slabu vstrebatelnost.
Ale tazko povedat ... to by chcelo vidiet aky mas zvon a kolko tam toho pustas.
Riesenie je raz za cas ten zvon otocit nech tam natecie voda a pustit CO2 nanovo.

Mám otázku. Používam na dodávanie CO2 zvon. Po výmene vody sa ten 0,5l zvon vstrebe do vody behom 6h. Po troch dňoch od výmeny sa celý už nevstrebe a zostáva tam CO2 až po ďalšiu výmenu vody, ktorá je každý týždeň. Keď doplním CO2 doplna, tak sa čosi vstrebáva, ale už pomalšie a max. 1/3 a 2/3 ostanú. Čo to spôsobuje? Nezdá sa mi ,že by voda bola presýtená, lebo rastlinky neasimilujú. Po výmene sa idú zblázniť. Mohlo by to byť organickým znečistením? Alebo voda je dostatočne nasýtená? Nedostatok mikroprvkov a tým znížené vstrebávanie? Keď prihnojím, tak sa začnú robiť rozsivky a vstrebávanie nezačne. Poradí niekto čím to môže byť? Rastlinky mám anubiasy, cryptokoryny, a nejakú neidentifikovanú rýchlorastúcu raslinku. V poslednej dobe som absolútne prestal hnojiť, lebo sa po tom robili len riasy. Kŕmim veľmi málo, dva krát do týždňa tam dám aj viac krmiva (patentky, alebo bravčové srdce, kvôli Bichírovi), a 2x nekŕmim vôbec aby som vykompenzoval vyššiu dávku krmiva. Zvyšné dni 1x granule, fakt len pár. Ryby mám 1x Bichír kalabarsky 3x Mrenka Siamská. 3x Sumec Sklovitý. 3x Otocinclus affinis a 5x Pangio kuhli kuhli. Akvarko 100l v osobnej galérii.


Volodus vyriešil záhadu starého zvonu :) Vďaka
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Re: prejav hnojenia co2

Odoslaťod tigrik321 » 08 Dec 2009 19:09 pm

mozno blba otazka.......moze co2 zrychlit aj odhnivanie rastlin...ze neaky list stary uz proste odhniva alebo ozltnuje a ked som dala co2 tak sa tento proces zrychlil???..ked sa zrychli rast tak sa zrychli asi cely proces v zivote rastlin/alebo sa mylim/ zda sa my ze niektore listy odumieraju od kedy hnojim co2 rychlejsie.....
Obrázok používateľa
tigrik321
 
Príspevky: 375
Obrázky: 12
Založený: 09 Aug 2009 12:35 pm
Bydlisko: Topolcany

Re: prejav hnojenia co2

Odoslaťod dusik » 08 Dec 2009 19:24 pm

kacenka.pa napísal:mozno blba otazka.......moze co2 zrychlit aj odhnivanie rastlin...ze neaky list stary uz proste odhniva alebo ozltnuje a ked som dala co2 tak sa tento proces zrychlil???..ked sa zrychli rast tak sa zrychli asi cely proces v zivote rastlin/alebo sa mylim/ zda sa my ze niektore listy odumieraju od kedy hnojim co2 rychlejsie.....

Spojitosť tam byť môže, ale si myslím, že je to úplne jedno. Ak má odhniť, tak odhnije.
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Ďalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.