Aterinky



Všetko okolo akvarijných rýb

Aterinky

Odoslaťod Aldebaran » 20 Nov 2009 12:01 pm

Ahojte vsetci

Uz dlhsie uvazujem o zriadeni bitopoveho akvarka, s niekolkymi druhmi juhoazijskych aterinok (Melanotaenia boesmanni, M. praecox, M. trifasciata) a chcem sa spytat, ci ma niekto skusenosti s tymito rybkami, na co specialne treba davat pozor, ci su nejak velmi narocne na chov (povazujem sa za priemerneho akvaristu) a ci vobec ma zmysel sa o to pokusat (teda, ci sa daju u nas aj realne zohnat-najlepsie niekde v okoli Kosic, lebo zatial som ich videl len kde-tu).

Vopred dakujem za rady :)
Aldebaran
 
Príspevky: 20
Založený: 20 Nov 2009 11:43 am
Bydlisko: Košice

Reklama

Re: Aterinky

Odoslaťod arowana » 20 Nov 2009 12:44 pm

Aldebaran napísal:...druhmi juhoazijskych aterinok (Melanotaenia boesmanni, M. praecox, M. trifasciata)...


V prvom rade rod Melanotaenia nepochádza z juhovýchodnej Ázie, ale z Austrálie a Oceánie / Nová Guinea - Papua, severná Austrália. Aj keď časť Irian Jaya / Nová Guinea /, patrí k Indonézii.

Na chov relatívne nenáročné chovance, vzhľadom k svojej veľkosti vhodné skôr do väčších akvárií / s výnimkou trpaslíka rodu M. praecox /. Nenáročné na chemizmus vody, preferujúce však skôr stredne tvrdú a mierne zásaditú vodu, dobre prekysličenú.
Akvárium pre tento rod, by malo byť dobre presvetlené / milujú priame slnečné lúče, nie je to však nevyhnutnosťou / s dostatkom priestoru na plávanie, nakoľko sú to veľmi obratný a rýchly plavci. Povahovo mierné, nároky na potravu sú bežné, avšak by mala obsahovať hodne rastlinných zložiek.
Odchov je možný v bežnej vodovodnej vode citovaných hodnôt a v druhovej nádrži sa často darí odchovávať potomstvo aj extenzívne.
V Košiciach je bežne dostupných viacero druhov v Aqua Canis na Nám. Osloboditeľov, prípadne v Hornbachu / odkial však nákup výsostne neodporúčam, kôli všeobecne známym problémom s kvalitou rýb tejto obchodnej siete.../.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Aterinky

Odoslaťod maxxx01 » 20 Nov 2009 13:48 pm

Tiež ma aterínky zaujali a nejaký čas ich skúšam chovať, vyhradil som si v podstate jedno akva len na nich. Niektoré z týchto druhov, napr. M. boesemani, potrebujú čas a trpezlivosť, čo sa týka vyfarbenia. V predajniach bývajú tieto ryby často ešte farebne celkom nevýrazné, takže napr. neznalí začiatočníci ich prejdú iba nedbalým pohľadom, čo je ale napokon možno aj dobre. Čas však v tomto prípade pracuje pre trpezlivých, tieto ryby sa potom odvďačia. Dôležité pri tom je aj to, ako je čistá voda, aj od toho závisí farebnosť, takže veľmi dobrá čistota vody by mala byť podmienkou. Inak ich vidím ako bezproblémové ryby. V Košiaciach je situácia ako píše Arowana, inak všimol som si, že aterínky niekoľkých druhov mali teraz aj v oboch prešovských predajniach Aqua exotic, a napríklad mali aj farebne atraktívny Golossolepis incisus. Neviem ale, či to bola skôr len jednorazová záležitosť, alebo či ich už budú mávať pravidelnejšie. Niečo by mali mať určite aj novej sieti predajní, ktorá má zastúpenie v PO v Hypernove a v KE v Optime. Takisto by niečo mohli mať v MI v OD Idea. Ale určite v prvom rade nepokazíš nič návštevou košického Aqua canis, čo je v mojich očiach dlhodobo najlepšia akvaristika na východnom Slovensku. Snáď už len doplním, že pokojné malé ryby, ako trebárs neónky alebo tetry žiarivé a iné, budú asi trochu obmedzované temperamentom ateríniek a ich rezkým pohybom, hlavne ak ich tam bude viac, takže dávať ich dokopy by nebol zrovna ideálny nápad. Ale ak som dobre rozumel asi to ani nebolo tvojim úmyslom.
maxxx01
 
Príspevky: 615
Založený: 15 Dec 2007 14:26 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Aterinky

Odoslaťod RuDe » 20 Nov 2009 23:33 pm

to arowana. No možno tak v Košickom Hornbachu. Bol si sa niekedy pozrieť v bratislavskom a špeciálne na aterínky????
Obrázok používateľa
RuDe
 
Príspevky: 46
Obrázky: 9
Založený: 23 Mar 2007 14:19 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Aterinky

Odoslaťod arowana » 20 Nov 2009 23:57 pm

RuDe napísal:to arowana. No možno tak v Košickom Hornbachu. Bol si sa niekedy pozrieť v bratislavskom a špeciálne na aterínky????

Hornbach má spoločných dodávateľov a pokial je kvalita rovnaká ako v KE, čo predpokladám je, tak veľmi nemám záujem vidieť ani BA sortiment. Je to však môj uhol pohľadu. A nakoľko poznám aj dodávateľov a aj obchodnú politiku Hornbachu, tak ďakujem, ale neprosím nič ani zadarmo.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Aterinky

Odoslaťod Aldebaran » 20 Nov 2009 23:59 pm

arowana napísal:nepochádza z juhovýchodnej Ázie, ale z Austrálie a Oceánie / Nová Guinea - Papua, severná Austrália. Aj keď časť Irian Jaya / Nová Guinea /, patrí k Indonézii.

okej, moja chyba, mas pravdu-myslel som, ze Papua Nova Guinea sa este rata k juhovychodnej Azii, resp Indonezii :oops: A to som mal na strednej triednu zemepisarku :lol:

Dakujem za rady aj tipy, budem sa musiet poobzerat lepsie rybky v Aqua Canis, uz som tam dlhsie nebol (naposledy s polovickou ked si kupovala potkana, a to som velmi na rybky nemal cas :lol: )

Planujem do akvarka piescite dno s nejakymi vacsimi rastlinami- valisnerie, kryptokoryny a tak, ake este rastlinky by sa tam pripadne hodili?
Aldebaran
 
Príspevky: 20
Založený: 20 Nov 2009 11:43 am
Bydlisko: Košice

Re: Aterinky

Odoslaťod Robo111 » 21 Nov 2009 00:37 am

to RuDe - plny suhlas s Arowanou k Hornbachu a to sa tyka kvality aj bratislavskej predajne - " bud sa rybky odtial chytia, alebo idu ...a to potom aj vsetky". Mne to pride uplne jedno ci bratislavsky, alebo kosicky Hornbach - istotne ich zavazaju z tych istych zdrojov a za tych istych podmienok - najlepsie si vzdy odchytit nejaky domaci adaptovany odchov a len ked to inak nejde risknut rybky nadopovane ktovieakymi antibiotikami, ktore sa v tomto chlade terigaju par dni kto vie odkial z Indociny s kratkou formalnou zastavkou "karantenou" u nejakeho stredoeuropskeho importera...
AquaSymbioza v Karlovke ma toho z ateriniek tiez dost, a aj ked su o daco drahsie, vrati sa to - ja aspon dufam, ze nevylievaju rybky zo sackov hned do predajnych nadrzi - s rybkami od nich mam ovela lepsie skusenosti.
Robo111
 
Príspevky: 431
Obrázky: 16
Založený: 29 Sep 2009 14:54 pm
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Aterinky

Odoslaťod RuDe » 22 Nov 2009 15:29 pm

to Robo111 - a čo myslíš, ako ináč zavážajú veľkí importéri (napr. Plaček, Tomi-písek, Petra aqua...) ryby do iných predajní? Tak isto a v rovnakom stave. A ryby berie od nich xy obchodov.Takže tie importy sú všade rovnaké. A potom záleží na ďalšej starostlivosti a následnom predaji. Zas na druhej strane viem, aká je politika Hornbachu. Predaj rýb je tam obrovský a každotýždenné veľké dovozy rýb stále dookola.... Tam nie je čas ani priestor na nejaké veľké karantény. Točí sa to tam trochu vo väčšom. Napr. keď tam vykladajú ryby a nedočkaví zákazníci im stoja za chrbtom a chcú ryby priamo zo sáčkov a nedajú si poradiť, tak potom...sa tu všeličo píše stále dookola.... No vidíš, aj Symbióza berie ryby od dodávateľa čo vozil 3 roky ryby pre Hornbach a sú úplne rovnaké... Je to môj názor, samozrejme je to na tebe.
Obrázok používateľa
RuDe
 
Príspevky: 46
Obrázky: 9
Založený: 23 Mar 2007 14:19 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Aterinky

Odoslaťod arowana » 22 Nov 2009 17:56 pm

RuDe
Osobne ľutujem, že sú predajne ,ktoré sú viac menej "donútené" brať ryby z menovaných fy., ktoré nielen že dehonestujú akvaristiku, ale sú aj jej hanbou, nadôvažok porušujú všetky veterinárne predpisy o karanténnych podmienkách a predpisoch. Už nehovorím o ich odbornej znalosti o systematike druhov a základných podmienkách udržania rýb aspoň pri živote. Suverénne najhoršie je na tom fy. Petra aqua a ti nielen kvalitou, ale aj výstrelkami, keď naposledy miesto ponúkaných Anostomus anostomus, ponúkali a dodávali Poecilobrycon eques. Všetky ryby od nich sú nielen v úbohom zdravotnom stave, ale čo je ešte horšie, aj v kondičnom. Keď vidím ryby od nich, ktoré majú brucho kacheticky prilepené na chrbtici, najradšej by som ich utratil.

Čo sa Hornbachu týka, je to kapitola sama o sebe a materská fy.by mala sebakriticky zvážiť vôbec predaj živého tovaru.Ceny abnormálne prestrelené a kvalita nielen tovaru, ale žial na 99% aj personálu na úbohej úrovni. V honbe za ziskom však všetky podobné obchodné kolosy idú aj cez mŕtvoly a živá bytosť je u nich len číslom v štatistike. A čo sa objemov predaja rýb týka, poznám mnoho predajní, ktoré ich objemom predaja rýb zďaleka prevyšujú, avšak aj napriek tomu je kvalita konkurencie Hornbachu markantne lepšia. Jedno však musím podotknúť, že v rámci obch. siete Hornbach, je v kvalite a úrovni predaja živého tovaru, absolútne najhoršia pobočka v Košiciach.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Aterinky

Odoslaťod Robo111 » 22 Nov 2009 22:32 pm

no nist, myslim, ze sa tu vsetci traja zhodneme o kvalite a know how istej nemenovanej firmy;), aj ked kosicku pobocku nepoznam, enom Aldebaran nema co chcel...:) ja by som mu chcel len odkazat, ze ked nema inu moznost nech kupi aj v tej nemenovanej firme - len ked mu potom odidu do vecnych vod, aby si to hned nezosobnoval...
Robo111
 
Príspevky: 431
Obrázky: 16
Založený: 29 Sep 2009 14:54 pm
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Aterinky

Odoslaťod Aldebaran » 22 Nov 2009 22:47 pm

tak myslim, ze hornbach nie je posledna moznost, pojdem v prvom rade do aqua canis, kedze ju vsetci chvalia :)
Skoda ze sa zavrela akvaristika na Michalovskej, tam som roky chodieval, bola tam velmi mila a erudovana majitelka a predavacka zaroven...ale musela bohuzial skoncit :(

Inak, vyzera to tak, ze od aterinok asi momentalne upustim, kedze z priestorovych dovodov si nemozem dovolit velke akvarko(max tak 80x35x40) a asi by som im nevedel posktnut dost miesta na plavanie...momentalne uvazujem nad nejakou mini-tanganikou podla odporucani aj tu na fore s par "snekacmi", uvidime ako sa to vyvine

(ja viem, moje nalady sa menia jak kolotoc, ale afriky boli na zozname este dlhsie ako aterinky...)
Aldebaran
 
Príspevky: 20
Založený: 20 Nov 2009 11:43 am
Bydlisko: Košice

Re: Aterinky

Odoslaťod Nemec » 22 Nov 2009 23:12 pm

to arowana:
nie som nejak specialne zainteresovany na obhajobe hornbachu v Ke a ani v BA a naozaj neviem ako maju dodavatelske pozadie, ale musim povedat, ze v BA hornbachu maju ryby lepsie podmienky ako v min. 75% inych, mensich a specializovanejsich predajniach, co som videl. Mozno som len vynimka, ale mam s nimi dobru skusenost a vlastne som nemal priamy uhyn ryb, co som u nich kupil. Moze my len vadit, ze z niektorych ryb predavaju len jedno pohlavie- to krajsie :) - a ceny su naozaj vyssie.
Obrázok používateľa
Nemec
 
Príspevky: 24
Obrázky: 17
Založený: 29 Jún 2007 09:50 am
Bydlisko: BA

Re: Aterinky

Odoslaťod arowana » 23 Nov 2009 00:18 am

Aldebaran napísal:Skoda ze sa zavrela akvaristika na Michalovskej, tam som roky chodieval, bola tam velmi mila a erudovana majitelka a predavacka zaroven...ale musela bohuzial skoncit :(


Keby bola tak erudovaná, ešte dnes by fungovala ... :D
O jej "erudovanosti" a obchodných praktikách viem svoje.
Rozmer akva 80x35x40 cm, ti na napr. na Melanotaenia praecox, prípadne na stredne veľké druhy ako napr. M. boesemani,úplne postačí.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Aterinky

Odoslaťod Aldebaran » 23 Nov 2009 08:00 am

arowana napísal:Keby bola tak erudovaná, ešte dnes by fungovala ... :D
O jej "erudovanosti" a obchodných praktikách viem svoje.


hm...ja som mal len dobre skusenosti s nou, tak neviem.
Kazdopadne dakuem za rady a tipy ;)
Aldebaran
 
Príspevky: 20
Založený: 20 Nov 2009 11:43 am
Bydlisko: Košice

Re: Aterinky

Odoslaťod Robo111 » 23 Nov 2009 11:39 am

Praecoxi som choval v 50x40x40 - a poho - boli v kondicii a mnozili sa.

Snekace su zaujimave rybky, ale osobne ma od kupy odradili ich budovatelske snahy - neviem nakolko sa cinnost snekacov paci zasadenym rastlinkam, po tejto stranke su aterinky urcite viac plant friendly.
Robo111
 
Príspevky: 431
Obrázky: 16
Založený: 29 Sep 2009 14:54 pm
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Aterinky

Odoslaťod Aldebaran » 23 Nov 2009 12:06 pm

jo, ale ked snekace tak nebudem tam davat vela rastliniek, ak vobec nejake.
Praveze tie ich bagristicke sklony ma celkom uchvatili, je to uplne odlisne spravanie aj typ akvaria od toho vsetkeho, co som mal doteraz, aterinky sa mi zdaju dost podobne a myslim, ze potrebujem trochu novy impulz akvaristicky, lebo sa bojim, ze by sa mi aterinky zdali prilis "obycajne"(ja viem, nemal by som to tu tak hovorit, ale co uz...tak to je :oops: ) Kazdopadne nevylucujem, ze sa k nim vratim
Aldebaran
 
Príspevky: 20
Založený: 20 Nov 2009 11:43 am
Bydlisko: Košice

Re: Aterinky

Odoslaťod caloghero » 23 Nov 2009 15:16 pm

Robo111 napísal:Praecoxi som choval v 50x40x40 - a poho - boli v kondicii a mnozili sa.

Snekace su zaujimave rybky, ale osobne ma od kupy odradili ich budovatelske snahy - neviem nakolko sa cinnost snekacov paci zasadenym rastlinkam, po tejto stranke su aterinky urcite viac plant friendly.


ja planujem dat do 60x35x40 Melanotaenia praecox 1M + 3F
myslim si, ze by to bolo dostatocne mnostvo i ked by mali byt vo vacsej skupinke (vtedy sa viac ukazuju ked si samci konkuruju)
ked sa na ne pozries,su to velmi zive ryby, hrave az samopasne a samozrejme vynikajuci plavcovia, takze v akvariu potrebuju aj kusok vodneho stlpca kde predvedu svoje plavecke a showinisticke sklony
skoda, ze "upadli" v akvaristickom povedomi a v nadrziach ich vidno len zriedka
Obrázok používateľa
caloghero
Moderátor
 
Príspevky: 1058
Obrázky: 17
Založený: 13 Jan 2006 20:39 pm
Bydlisko: Velky Kyr

Re: Aterinky

Odoslaťod Kubo » 24 Nov 2009 10:36 am

Osobne si myslim , ze Hornbachy napriklad v Prahe su na tom o 100percent lepsie ako v Kosiciach. Mal som tu moznost to tam navstivit. CO sa tyka sortimentu aspon trojnasobne vyssi a aj kvalita sa mi zdala na ovela vyssej urovni ako u nas v KE. Nemozem posudit kvalitu ryb kedze som tam bol len na skok , ale pozdavalo sa mi to viac , takze je mozne , ze aj BA Hornbach je na tom lepsie. :)
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Aterinky

Odoslaťod arowana » 24 Nov 2009 14:56 pm

Kubo, s tým postrehom môžem súhlasiť.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Aterinky

Odoslaťod Robo111 » 25 Nov 2009 13:01 pm

V Hornbachu v BA sa mi zamestnanci nezdaju menej vyskoleni ako v inych predajniach, kde priamo nepredavaju ludia, ktori maju priamy vztah k akvaristike - zo dvoch zamestancov by som z toho asi 5-clenneho timu nazval na zaklade zbezneho rozhovoru s nimi za fundovanych v akvaristike - treba si uvedomit, ze to tam nie je len o akvaristike.

Aj som uvazoval zalozit temu "Bacha na tieto rybky..!:)", ale potom mi prislo, ze by to nebolo objektivne uz mozno tyzden po vlozeni warningu na ten, ktory druh povedzme v Hornbachu:)

Osobne mam taketo skusenosti z minulosti: kolizy (leto 2009) a M. praecox (jar 2009), samice Betta splendens (X/09) tam nekupovat,
Otocinclus affinis, Tanichtys albonubes, Danio choprae (vsetko IX - X/2009) - su O.K.
Robo111
 
Príspevky: 431
Obrázky: 16
Založený: 29 Sep 2009 14:54 pm
Bydlisko: Bratislava - DNV

Chov ateríniek

Odoslaťod zuzkasardzu » 12 Nov 2013 11:24 am

Ahojte všetci , vie mi niekto poradiť s chovom ateríniek ? Má ich niekto ? Mám 112 l akva a mám v ňom dva druhy aterínok červené a modré. Pri modrých (6ks) som si nie istá druhom.Ide o mladé rybky, približne 4-6 cm dlhé,2 sú modré so žltým chvostom, jedna štíhla priesvitná-počítam samica, a zbytok sú rybky s modrastým nádychom a 2 majú okraje plutiev červené. Mám pocit, že ide o dva druhy o aterínku Boesmanovu a aterínku praecox.Pretože zažili stres a sú mladé, nie sú plne vyfarbené, neviem to rozoznat. Kúpila som ich v špecializovanej akvaristike-chovni, označené ako blue. Pri aterínke červenej mám pocit , že sú všetky podobne vyfarbené, boli úplne hnedé pri kúpe, teraz sú začervenané, jedna výrazne- teda isto samček, je aj vyššia, ostatné sú skoro také isté, dve majú priesvitné plutvy, teda asi samice, zbytok neviem.Mám ich týžden a zatial žiadne straty, tak dúfam vydržíme.Ak ich niekto chová budem rada, ak napíše postrehy, nemali by byť náročné na chov.Aj ked ich nechcem nejako rozmnožovať, chcem vedieť všetko podstatné, na čo si dať pozor.Zaujíma ma hlavne čistota vody, výmena, na ktorú by mali byť citlivé.Budem im vymienať zhruba 20 l raz za dva týždne odstáta voda, stačí ? P.S. sú v zabehnutom akva len s prísavníkmi, teplota 24 st., výkonný filter, pol akva zarstené rastlinkami. Ďakujeeem za postrehy.
zuzkasardzu
 
Príspevky: 21
Založený: 12 Nov 2013 10:37 am

Re: Chov ateríniek

Odoslaťod Robo111 » 12 Nov 2013 11:52 am

Duhovky patria k tym nenarocnejsim druhom, to co tu opisujes sa javi O.K. - vody mozes menit aj viac. Ak chces urcit druhy, pomohli by fotky.
Robo111
 
Príspevky: 431
Obrázky: 16
Založený: 29 Sep 2009 14:54 pm
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Aterinky

Odoslaťod zuzkasardzu » 12 Nov 2013 16:40 pm

To je foto, dakujem za info...prepáčte, neviem fotit
Prílohy
DSCN4011.JPG
foto
zuzkasardzu
 
Príspevky: 21
Založený: 12 Nov 2013 10:37 am

Re: Aterinky

Odoslaťod zuzkasardzu » 12 Nov 2013 22:53 pm

Inak Vaše odpovede staršieho dáta som si našla, taktiež aj dostupné info na nete, chcem však niečo z praxe...zatial velký dík.
zuzkasardzu
 
Príspevky: 21
Založený: 12 Nov 2013 10:37 am

Ďalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.