Akva koberce



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Zaujímajú vás informácie o danej téme?

Áno, sám sa chcem pokúsiť v blízkej dobe o koberček v môjom akva
170
84%
Áno, ale len zbežne
29
14%
Nie
4
2%
 
Celkový počet hlasov : 203

Akva koberce

Odoslaťod dagoo » 04 Júl 2008 11:27 am

Rad by som otvoril samostatnu temu o skusenostiach s kobercekmi v akva a vyzval uspesnych pestovatelov HC, glossa, utricularia graminifolie...k doplneniu info a skusenosti.

Urcite vela akvaristov zaujima ako sa da dosiahnut efekt pekneho zeleneho koberca v akvariu, vytvoreneho so specifickych druhov akva rastlin, preto si myslim, ze by bolo fajn, ak by boli vsetky informacie o tychto rastlinach sustredene v jednej teme na jednom mieste.

Preto by bolo fajn, ak by ste popisali vase skusenosti s danymi rastlinami, pripadne dalsimi rastlinami, ktore ste na tento ucel pouzili a ich pestovanim, co sa tyka:
-pouziteho typu a zlozenia substratu, pripadne aj povod-zdroj,
-podrobneho sposobu a techniky ich sadenia,
-skusenosti so zdrojmi (rataj, obchody, kontakty na sukromnych pestovatelov),
-pouziteho svetla, doby svietenia,
-hnojenia, cim, kolko, ako,
-sposobov upravovania, pre dosiahnutie pozadovaneho efektu, techniky, vase postrehy, skusenosti,
-problemy, s ktorymi ste sa stretli a ako ste ich riesili,
-ich specifickych narokov, ktore ste pocas pestovania zaznamenali,
-pripadnu fotodokumentciu.

smik napísal:nicméně mi to nedá a zeptám se. jakým způsobem odkalujete dno v místě vašich trávníků aby zůstaly na místě a nevybagrovali jste je?
Obrázok používateľa
dagoo
 
Príspevky: 28
Obrázky: 82
Založený: 19 Dec 2006 23:03 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Akva koberce

Odoslaťod xDodox » 04 Júl 2008 14:18 pm

Príspevky, ktoré sa nebudú "striktne" držať témy, budú vymazané.
Mali by tu byť hlavne rady (od "pestovateľov"), ako na kobercové rastlinky. Vďaka
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod Sorrymate » 06 Júl 2008 18:37 pm

Na ziadost zakladatela tejto temy sa podelim s vami o moje skusenosti pri pestovani zatial dost malo v nasich akvariach rozsirenej Utricularie graminifolie. Budem sa snazit drzat bodov, ktore dagoo nacrtol na zaciatku.
Substrat: kedze som pri zakladani akva mal hned od zaciatku takmer jasnu predstavu ake rastliny by som chcel skusit pestovat, rozhodol som sa pre jemny kremicity strk o zrnitosti cca 1mm. Trosku ma odradzala svetla farba, ale kedze som nic lepsie nezohnal, pouzil som ho hlavne pre lahsie zakorenovanie Utricularie, Hemianthusu a Eleocharisu.
Mnozstvo je asi 25l v 76l akva, momentalne vpredu hrubka 8cm, vzadu skoro 20cm.

Zdroj: Utriculariu som kupil v Hornbachu, jednu plastovu nadobku. Bola vo velmi dobrom, sviezom stave. Na korenoch, spodnej casti bol nespecifikovany priesvitny gel, ktory som pred sadenim odstranil premytim.

Sadenie: cely obsah nadobky som pred sadenim rozdelil na male casti, velke zhruba 1x1 cm a zasadil dost plytko, kedze som mal obavy aby spodna cast neodhnila skor ako sa dokaze zakorenit. Ako sa neskor ukazalo, bola to chyba, lebo akonahle sa Utricularia trosku rozrastla, hned vyplavala.

Svetlo: svietim dvoma 15W trubicami Philips Aquarelle a Aquasky na cisty objem cca 50l vody od 9:00 - 21:00.
Vzdialenost trubic od zasadenej Utricularie bola asi 35cm.

Hnojenie: hnojim vylucne len JBL ferropolom + nonstop CO2. Hnojit som zacal po tyzdni od zasadenia, polovicna odporucana davka pri kazdej vymene vody. Momentalne po viac ako 3 mesiacoch odporucanu davku prekracujem dvojnasobne.

Utriculariu som nijak pocas rastu neupravoval, nestrihal, nepresadzal. Pri prednom skle ma momentalne vysku 7cm, takze neviem ci je vhodne hovorit o nej ako o kobercovej rastline :o
Chystam sa najblizsie urobit pokus a malu cast z nej skusit zastrihavat podobne ako eleocharis. Uvidime v akom stave bude a ci to vobec znesie. Ak niekto toto uz skusal, prosim nech sa vyjadri.

Problemy: mal som len 2 problemy pri pestovani. Prvy bol, ze Utricularia mi pravidelne pri rozrasteni sa vyplavala, ako som uz spominal. Vyriesil som to tak, ze som ju zasadil hlboko do substratu tak, ze trcala len 1/3 a kazde nove vyhonky po stranach vtlacal hlboko do substratu.
Druhym problemom bola vlaknita riasa, ktorou bola UG uplne pretkana. Vycistila sa asi tak do mesiaca pravidelnou vymenou 50% vody 2x do tyzdna. Hnojenie som obmedzil, pridaval asi tak 1/4 odporucanej davky. CO2 bezalo nonstop. Pomohlo aj zabehnutie filtra a krevetky.

Obrázok
Obrázok používateľa
Sorrymate
 
Príspevky: 291
Obrázky: 14
Založený: 17 Nov 2006 18:29 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: Akva koberce

Odoslaťod ASCARI » 06 Aug 2008 12:29 pm

Takto sadím HC:
Prílohy
dsc01533age2.jpg
dsc01526ayg5.jpg
Obrázok používateľa
ASCARI
 
Príspevky: 249
Obrázky: 51
Založený: 02 Nov 2006 12:18 pm
Bydlisko: Lučenec

Re: Akva koberce

Odoslaťod killco » 10 Nov 2009 14:24 pm

Aký substrát by bolo vhodné použiť na vytvorenie koberca z micranthemum micranthemoides ?
killco
 
Príspevky: 14
Obrázky: 10
Založený: 22 Jún 2009 21:12 pm

Re: Akva koberce

Odoslaťod Giftzahn » 10 Nov 2009 14:43 pm

killco napísal:Aký substrát by bolo vhodné použiť na vytvorenie koberca z micranthemum micranthemoides ?


njn, vo svojej podstate by som volil jemny substrat aby sa ti tam rastlinky lahko sadili ... napriklad ja som v minicku pouzil na spodok vrstvu akadamy a na vrch som supol Dennerle nano cierny strk ... a sadilo sa mi HC, Glossa, Elocharis uplne ze super ...

ono pokial budes volit micranthemum micranthemoides na vytvorenie kocerceka budes ho musiest dost nakratko a pravidelne strihat + mat dost silne osvetlenie .... nakolko lubi rast do vysky za svetlom :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod killco » 10 Nov 2009 19:42 pm

Nevedel som, že to tak rastie. Na profiaquariu je uvedené 3-5 cm. http://www.profiaquarium.sk/product_info.php?cPath=816&products_id=6857 HC tam nemajú. Neviete poradiť, kde by sa dalo u nás kúpiť. Od Rataja je to na mňa moc drahé s poštou.
killco
 
Príspevky: 14
Obrázky: 10
Založený: 22 Jún 2009 21:12 pm

Re: Akva koberce

Odoslaťod ocotuide » 16 Nov 2009 14:21 pm

Sorrymate: ahoj,tvja UC ma 7cmpretoze bojuje ozivot ,mamalosvetla taksa tahahore. Akpridassvetlo,bude omnoho mensia, niekde okolo2cm. Toto plati pre vsetky kobercovite rastliny a travicky. Cim maju viac svetla tym su mensie a krajsie kobercovitejsie.
ocotuide
 
Príspevky: 199
Obrázky: 56
Založený: 05 Okt 2009 08:51 am
Bydlisko: Zilina

Re: Akva koberce

Odoslaťod strbino » 26 Nov 2009 22:37 pm

ocotuide: mylis sa, nemas pravdu
sorrymate ma pravdu o vyske, pretoze hovori o celkovej vyske, ktoru rastlina vytvara a utricularia , ktora sice sama o sebe ma vyslu okolo 3 cm, vsak vytvara vdaka rychlemu rastu niekolko poschodi (vrstiev) na sebe. ked je uricularia pravidelne prestrihavana a je tak zabranene vrstveniu kobercov tak je mozne docielit vysku 2-3 cm.
to s osvetlenim je stara a otrepana fraza, ktora pri mnohych kobercovitych rastlinkach neplati. Napriklad taky eleocharis - pri 0,5W/L rastie rychlejsie a ma krajsiu farbu ako ked nan svieti 1W/L, to je len jeden z viac prikladov :)
strbino
 
Príspevky: 933
Obrázky: 99
Založený: 30 Okt 2005 23:10 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Akva koberce

Odoslaťod ocotuide » 26 Nov 2009 22:54 pm

strbino: ver ze mam pravdu, videl som par rastlin co porebovali vela svetla a mali mat len okolo 5 cm a ked mali malo svetla mali kludne 20cm, po zmene osvetlenia rastli do tych 5 cmm ... a videl som aj 10cm utriculu a ziadne vrstvy, ale dlhe listy ....
navrstvenu utriculu som este nevidel, ale netvrdim ze to nie je pravda

pred par dnami som zasadil utriculu, bude tam osvetlenie 6 x 9 LED T8 tak urcite potom poslem fotos ako narastla ;o)
ocotuide
 
Príspevky: 199
Obrázky: 56
Založený: 05 Okt 2009 08:51 am
Bydlisko: Zilina

Re: Akva koberce

Odoslaťod strbino » 26 Nov 2009 23:10 pm

ocotuide: ver ze nemas pravdu :) , ja som hovoril o tej utricularii, o mojich a nielen mojich skusenostiach. Pisal som, ze nie na vsetky rastliny plati to, ze cim viac svetla tym pre ne lepsie . . .
strbino
 
Príspevky: 933
Obrázky: 99
Založený: 30 Okt 2005 23:10 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Akva koberce

Odoslaťod ocotuide » 26 Nov 2009 23:23 pm

strbino: nehadam sa ,zasadil som, uvidim ;o)
a nikdy som netvrdil ze cim viac svetla tym lepsie pre vsetky rastliny ;o) len pre tie ktore to svetlo potrebuju a doslova si vyzaduju dostatok svetla a to kobercovite takmer vsetky ;o) a svetlo nei je vsetko, je jasne ze treba aj nejake tie ziviny...
ocotuide
 
Príspevky: 199
Obrázky: 56
Založený: 05 Okt 2009 08:51 am
Bydlisko: Zilina

Re: Akva koberce

Odoslaťod strbino » 26 Nov 2009 23:28 pm

tak tak :)
strbino
 
Príspevky: 933
Obrázky: 99
Založený: 30 Okt 2005 23:10 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Akva koberce

Odoslaťod salik » 27 Nov 2009 09:51 am

svetlo je dolezite, ale vzdy to neplati, kdeze
na tuto utriculariu graminifoliu svietilo 2x 24W t5 z 30cm
Obrázok
proste si povedala, ze sa jej chce rast :)
nie, nemala poschodia
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Akva koberce

Odoslaťod ocotuide » 27 Nov 2009 11:29 am

salik: tak pevne dufam ze mne sa bude drzat pr zemi? Hladal si dovod preco takto rastla? ;o)
hm rozmyslam ci ja budem mat silnejsie osvetlenie ale asi ani nie, lebo mam stlpec vody az 45cm a nad tym tych 6x9W LED co by malo zodpovedat 6x18W ziarivka T8? no uz sa fakt neiem dockat ako to snou dopadne ;o)
ocotuide
 
Príspevky: 199
Obrázky: 56
Založený: 05 Okt 2009 08:51 am
Bydlisko: Zilina

Re: Akva koberce

Odoslaťod salik » 27 Nov 2009 12:01 pm

odpoved nepoznam, paci sa mi ako rastie napr. utricularia u Olivera Knotta, Khanh ju mal peknu, nikdy som taku nemal, nizku a hrubsie listy, ohnute dolu, mozno chce prave menej svetla
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Akva koberce

Odoslaťod Khanh » 27 Nov 2009 15:30 pm

UG je velmi zvlášťní rostlina. V mini jsem ji měl krásně nízkou, sytě zelenou s širokými listy a rychlým růstem. Ve větším akva dlouhou, tenkou a světle zelenou. Voda stejná, světla dostatek, substrát stejný. Podle mě to bude bakteriemi a nějakými mikroorganismy. Pokud jich má dostatek, roste pěkně. Ale je to jen teorie. Pěstuju si kousek emerzu, tak ji možná ještě zkusím.
Obrázok používateľa
Khanh
 
Príspevky: 251
Obrázky: 118
Založený: 21 Mar 2006 00:20 am
Bydlisko: Praha

Re: Akva koberce

Odoslaťod pha » 27 Nov 2009 22:01 pm

Nevie niekto ako na Lilaeopsis novae-zelandiae, doslova ma vytaca, skusal som ho asi trikrat, strasna slabota. A pritom Lilaeopsis mauritania sa chyta a odnozuje. Svetla mam dost, vsetko rastie az na tuto burinu!
Obrázok používateľa
pha
 
Príspevky: 816
Obrázky: 39
Založený: 17 Aug 2009 21:04 pm

Re: Akva koberce

Odoslaťod Khanh » 27 Nov 2009 23:05 pm

pha: Tak v tom případě asi hodně výživné dno. I když on i tak roste pomalu.
Obrázok používateľa
Khanh
 
Príspevky: 251
Obrázky: 118
Založený: 21 Mar 2006 00:20 am
Bydlisko: Praha

Re: Akva koberce

Odoslaťod pha » 28 Nov 2009 03:11 am

aj to ma napadlo a mam ho uz nasadeny tesne pod hladinou, je tam doposial na casovy usek s inymi miestami najdlhsie co neletel von oknom, tych zivin tam moc nieje mas pravdu, asi preto stagnuje, drzim mu palce, je neskutocne pomaly, ak ma niekto vystavny travnik nech sa pochvali a prilozi foto je to krasna burina
Obrázok používateľa
pha
 
Príspevky: 816
Obrázky: 39
Založený: 17 Aug 2009 21:04 pm

Re: Akva koberce

Odoslaťod fantuomas » 28 Nov 2009 11:35 am

mám eleocharis v 9L lávové dno + vrstva hliny ale naozaj tenká vzhľadom k objemu...je tam už asi mesiac a stále sa "nehýbe" síce neumrel ale ani nerastie...svietim stolnou lampou ikea 20w..má niekto nejaký tip ? :)
Obrázok používateľa
fantuomas
 
Príspevky: 291
Obrázky: 83
Založený: 01 Aug 2006 23:52 pm
Bydlisko: TN

Re: Akva koberce

Odoslaťod pha » 29 Nov 2009 15:21 pm

pre fantuomas: to je cudne, eleocharis je nenarocny koberec, davas co2?
Obrázok používateľa
pha
 
Príspevky: 816
Obrázky: 39
Založený: 17 Aug 2009 21:04 pm

Re: Akva koberce

Odoslaťod fantuomas » 29 Nov 2009 15:31 pm

..to práve nedávam..ale v tom istom akva mi rastie v pohode napr. hydrocotyle verticillata, podľa niektorých zdrojov je náročnejšia..rastie relatívne rýchlo a bez problémov..:ú
Obrázok používateľa
fantuomas
 
Príspevky: 291
Obrázky: 83
Založený: 01 Aug 2006 23:52 pm
Bydlisko: TN

Re: Akva koberce

Odoslaťod mixmiso » 01 Dec 2009 23:57 pm

zdravim moze mi niekto odporucit neaku nenarocnu rastlinku na vypestovanie slusneho koberca ? mam nove akvarko tak nemam s tym ziadne skusenosi a tak ziadam neakeho uspesneho pestoatela o radu xD z toho co som tu cital som nepochopil ktorou by som mal zacat tak vas prosiim o radu xD vopred dakujem
Obrázok používateľa
mixmiso
 
Príspevky: 5
Obrázky: 0
Založený: 30 Nov 2009 18:57 pm

Ďalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.