Krevety vs. raky



Sladkovodné krevetky,slimáky,raky,kraby.....

Moderátor: Norman

Krevety vs. raky

Odoslaťod Benny_SVK » 15 Nov 2009 23:58 pm

Dali by sa v spolocnom akva chovat krevetky s rakmi?
Ak ano, ake s akymi?

Dakujem
Benny_SVK
 
Príspevky: 13
Obrázky: 11
Založený: 15 Nov 2009 23:41 pm

Reklama

Re: Krevety vs. raky

Odoslaťod ocotuide » 16 Nov 2009 13:32 pm

ano daju
rak Cambarellus patzcuarensis
krevetky trebars Neocaridina
ocotuide
 
Príspevky: 199
Obrázky: 56
Založený: 05 Okt 2009 08:51 am
Bydlisko: Zilina

Re: Krevety vs. raky

Odoslaťod Benny_SVK » 16 Nov 2009 13:50 pm

dakujem
Benny_SVK
 
Príspevky: 13
Obrázky: 11
Založený: 15 Nov 2009 23:41 pm

Re: Krevety vs. raky

Odoslaťod yazen » 16 Nov 2009 14:47 pm

niektore ano, niektore nie: zalezi na druhu. samostatna kapitolka na toto tema sa da najst v doposial (pokial mi je zname) jedinom cesko - slovenskom preklade knihy o chove krevetiek...mala, tenka knizka, cca za 5 EUR, kapitolka je vlastne len zoznamom rakov a kratkym popisom o tom, ktory rak ano, ktory nie a da sa narychlo nastudovat aj priamo v obchode, bez nutnosti zakupenia :) nicmenej rady a informacie v nej, aj napriek na prvy pohlad mozno prilis "komercne-amaterskemu" formatu su podla mna az na vynimky hodnotne a kupit sa ju oplati. mozno jedine, co sa jej da vytknut je - podla mna - mierne zavadzanie o tom, ze chov krevetiek nie je narocnejsi, ako chov ryb. nicmenej v dalsich kapitolach potom upozornuju na potrebu zvyseneho dbania na kvalitu vody, takze:
http://www.hyperzbozi.cz/zbozi/Sladkovo ... krevety/1/
yazen
 
Príspevky: 143
Založený: 16 Mar 2009 21:49 pm

Re: Krevety vs. raky

Odoslaťod Benny_SVK » 16 Nov 2009 15:09 pm

dik, to sa mi hodi. chcel by som k nim dat tych dvoch zakrslych mexickych rakov. podla toho, co som sa dopatral a docital, by im to nemalo nijako ublizit
Benny_SVK
 
Príspevky: 13
Obrázky: 11
Založený: 15 Nov 2009 23:41 pm

Re: Krevety vs. raky

Odoslaťod denkz0ne » 16 Nov 2009 16:56 pm

mne sa k rakom fallaxom dostalo nejakym omylom zopar neocaridin a ziadne straty kreviet som zatial nespozoroval (ani rakov :D :D ) ..raky behaju po dne a krevety vacsinou na skle, alebo na korenoch ozobkavaju riasu :D
Obrázok používateľa
denkz0ne
 
Príspevky: 69
Obrázky: 47
Založený: 15 Mar 2008 22:19 pm
Bydlisko: Bratislava, Podunajské Biskupice

Re: Krevety vs. raky

Odoslaťod Giftzahn » 17 Nov 2009 10:06 am

ocotuide napísal:ano daju
rak Cambarellus patzcuarensis
krevetky trebars Neocaridina


njn, prave tohoto mini-racika by som ku krevetkam rozhodne nedaval ... sice nebolo nikdy pozorovane zeby krevetky cielene napadal resp.lovil ale zda sa ze ich povazuje za potravneho konkurenta ... :evil: cize moze dochadzat k stretom, resp. k zraneniam krevetiek ... odporuca sa kombinacia "velkych" rakov plus krevetiek ... teda pokial maju rovnake naroky na prostredie, teplotu vody atd. .... velky raci maje krevetky "ignoruju" cize nedochadza k nechcenym stretom, ktore by mohli stat neopatrnu krevetku zivot ... :cry:

cize co? mini-racika ku krevetkam radsej nie ... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Krevety vs. raky

Odoslaťod ocotuide » 17 Nov 2009 12:42 pm

Giftzahn: prepac ale to je rovnaky argument ako naprikad toto.

Velke raky rozhodne nie, sice som nikdy nevidel velkeho raka napadnut krevetu ale ked je rak velky moze krevetu zozrat , podobne ako zere ryby ....

a myslim ze je to skor pravdepodobne ako ze sa ten maly rak co zere rastliny pusti do kreviet ;o) ja idem nasadit 2 take raky, tak potom dam urcite vediet ...
A na rozdiel od vacsich rakov, tento maly moze byt spolu s mensimi rybkami, tak to asi tiez o niecom hovori ????
ocotuide
 
Príspevky: 199
Obrázky: 56
Založený: 05 Okt 2009 08:51 am
Bydlisko: Zilina

Re: Krevety vs. raky

Odoslaťod Giftzahn » 17 Nov 2009 17:00 pm

ocotuide napísal:Giftzahn: prepac ale to je rovnaky argument ako naprikad toto.

Velke raky rozhodne nie, sice som nikdy nevidel velkeho raka napadnut krevetu ale ked je rak velky moze krevetu zozrat , podobne ako zere ryby ....

a myslim ze je to skor pravdepodobne ako ze sa ten maly rak co zere rastliny pusti do kreviet ;o) ja idem nasadit 2 take raky, tak potom dam urcite vediet ...
A na rozdiel od vacsich rakov, tento maly moze byt spolu s mensimi rybkami, tak to asi tiez o niecom hovori ????



njn, to ze moze byt s rybkami mi jedna vec ... a urcite to nic nehovori o tom ci moze byt s krevetkami alebo ano, akurat to ze moze byt s rybkami ... pripadne to, ze ani malu rybku nie je schopny lapit .... :lol:

pokial mi je zname velke raky nepovazuju malu krevetku za potravneho konkurenta cize by ani k nejakym roztrzkam dojst nemalo, co sa vsak pri spoluziti s tymto malym racikom stat moze ... inak mi je novinka Cambarellus patzcuarensis zere, nici rastlinky doposial bolo vsade uvadzane ze prave tento "mini" racik rastlinky za a.) nezere a za b) nenici ....

njn, videl som kombinaciu velkych rakov a krevetiek a napodiv celkom dobre a bezproblemovo fungovala ... :lol:

.... ale sak preco nie vyskusaj a daj vediet ako si dopadol ... resp. krevetky ... prip. rastlinky :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Krevety vs. raky

Odoslaťod Benny_SVK » 18 Nov 2009 00:09 am

vdaka za nazory. kedze aq s krevetkami nie je velmi velke, rozhodol som sa pre toho zakrsleho mexickeho. Nejaky cas to odsledujem, a ked to bude problem, tak ich proste rozdelim :)
Benny_SVK
 
Príspevky: 13
Obrázky: 11
Založený: 15 Nov 2009 23:41 pm

Re: Krevety vs. raky

Odoslaťod Giftzahn » 18 Nov 2009 08:09 am

Benny_SVK napísal:vdaka za nazory. kedze aq s krevetkami nie je velmi velke, rozhodol som sa pre toho zakrsleho mexickeho. Nejaky cas to odsledujem, a ked to bude problem, tak ich proste rozdelim :)



njn, rozhodne daj vediet ... ako ti budu spolu funngovat "zakrsly" mexican a krevetky :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Krevety vs. raky

Odoslaťod ocotuide » 18 Nov 2009 08:38 am

Giftzahn: ten racik zere rastliny, ale len velmi make, a ked ma dostatok rastlinnej potravy (spenat a tak) tak ho vobec akvarijne rastliny nezaujimaju ;o) a neposkodzuje ju, ine raky rastliny doslova kosia !!!

Pokila viem, lev nepovazuje zebru za svojho potravinoveho konkurenta a zere ju a naopak zebra antilopu povazuje za konkurenta ale esste nebol zaznamenany pripad ze by zebra zozrala antilopu ci sa bila o travu.
Aj krevety same sebe su konkurenciou a nenapadaju sa ...

Strety koli konkurencii mozu vznikat len pri velkom nedostatku potravy, keby si chel svoje zivocichy tyrat a nic im nedaval jest ;o) naviac raky su viacmenej na dne a krevety kade tade.

Ale sak uvidim ked ich dam spolu, mozno krevety zozeru raky kedze ich budu povazovat za potrevinovych konkurentov ;o) Inak mam krevetie prirasky ;o))))
ocotuide
 
Príspevky: 199
Obrázky: 56
Založený: 05 Okt 2009 08:51 am
Bydlisko: Zilina

Re: Krevety vs. raky

Odoslaťod after » 18 Nov 2009 12:58 pm

Toto bolo velmo dobre
ocotuide napísal:Pokila viem, lev nepovazuje zebru za svojho potravinoveho konkurenta a zere ju a naopak zebra antilopu povazuje za konkurenta ale esste nebol zaznamenany pripad ze by zebra zozrala antilopu ci sa bila o travu.

:lol:
after
 
Príspevky: 34
Založený: 16 Apr 2007 13:00 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Krevety vs. raky

Odoslaťod Giftzahn » 18 Nov 2009 13:11 pm

ocotuide napísal:Giftzahn: ten racik zere rastliny, ale len velmi make, a ked ma dostatok rastlinnej potravy (spenat a tak) tak ho vobec akvarijne rastliny nezaujimaju ;o) a neposkodzuje ju, ine raky rastliny doslova kosia !!!

Pokila viem, lev nepovazuje zebru za svojho potravinoveho konkurenta a zere ju a naopak zebra antilopu povazuje za konkurenta ale esste nebol zaznamenany pripad ze by zebra zozrala antilopu ci sa bila o travu.
Aj krevety same sebe su konkurenciou a nenapadaju sa ...

Strety koli konkurencii mozu vznikat len pri velkom nedostatku potravy, keby si chel svoje zivocichy tyrat a nic im nedaval jest ;o) naviac raky su viacmenej na dne a krevety kade tade.

Ale sak uvidim ked ich dam spolu, mozno krevety zozeru raky kedze ich budu povazovat za potrevinovych konkurentov ;o) Inak mam krevetie prirasky ;o))))


:lol: hej uvidis ... :lol:

Aj krevety same sebe su konkurenciou a nenapadaju sa ...


njn, ked myslis ... pokial ma pamat derava a oko slepe ... :lol: neklamu tu na akva.sk bola taka milena fotecka ako jedna krevetka lapila druhu a s chutou ju konzumuje ....
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Krevety vs. raky

Odoslaťod Benny_SVK » 25 Nov 2009 01:18 am

tak cerstve info. Cambarellus patzcuarensis je v akva uz nejaky stvrty den a o krevetky nejavi vobec ziadny zaujem, z coho sa mimoriadne tesim. Akurat ich zvykne zahnat, ked sa mu hrabu do brlohu. Ale to tiez len akymsi prudkym pohybom, bez tendencie chnapat klepietkami. Takisto som zatial nenasiel nic v akva zlikvidovane, a to sa veselo produciruje po celom akva a splha po rastlinach... :pivo:
Benny_SVK
 
Príspevky: 13
Obrázky: 11
Založený: 15 Nov 2009 23:41 pm

Re: Krevety vs. raky

Odoslaťod martin_s » 25 Nov 2009 10:19 am

Ja som mal chvilu Procambarus sp. "marble" spolu s krevetami N. heteropoda. Chvilu iba preto lebo sa nimi vydatne nakrmil. Cize Giftzahn ako je to s tou ignoraciou? Ci som mu to mal najprv pripomenut ze by ich mal ignorovat a nezrat?
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Krevety vs. raky

Odoslaťod Giftzahn » 25 Nov 2009 10:23 am

martin_s napísal:Ja som mal chvilu Procambarus sp. "marble" spolu s krevetami N. heteropoda. Chvilu iba preto lebo sa nimi vydatne nakrmil. Cize Giftzahn ako je to s tou ignoraciou? Ci som mu to mal najprv pripomenut ze by ich mal ignorovat a nezrat?


heh, darebak jeden pazravy ... :mrgreen: sa ti prikrmoval krevetkami ... jj, draha to strava .... :cry: njn, ako som pisal mali by sa ignorovat, ale vynimka ocividne potvrdzuje pravidlo ....

jj, asi treba pripadne najskor dat velkym rakom riadne "skolenie" ze male krevetky sa proste nezeru ... :mrgreen:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Krevety vs. raky

Odoslaťod Norman » 26 Nov 2009 13:37 pm

Cambarellusy by som neodporucal spolu s krevetkami, zahananie je zahananie len dokym sa nepobiju o potravu :) Pri rozumnej hustote osadky je spolunazivanie vsak mozne. Procambarusy su vo vseobecnosti pazravi lovci, takze krevetky casom pozeru vsetky. Ako jedine vhodne (rozumej nepozeru sa navzajom) su raky s "obrovskymi klepetami" cize Cheraxy ktore s klepetami nedokazu narabat dost rychlo na ulovenie krevetky (ale pozor na prsty :) )

Avsak kombinacie roznych druhov kreviet a rakov je potrebne skor zvazit kvoli chorobam. Hlavne ked kombinujeme druhy zo vzdialenych oblasti krore mozu byt odolne voci niecomu s cim sa ten druhy druh nikdy nestretol a mozu ho tympadom smrtelne nakazit. Vid napr. raci mor raka americkeho zavleceneho do europy a nasledne takmer vyhynutie nasho raka potocneho :(
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Krevety vs. raky

Odoslaťod ocotuide » 26 Nov 2009 14:07 pm

Norman: su to tvoje vlastne skusenosti s Cambarellus, ze zere krevety, alebo len tvoje domnienky-hypotezy, je to myslim dost podstatna informacia.
Pri dobrom krmeni si vraj nevsima ani prave vyliahnute rybky ... , takze podla mna staci ho pekne krmit a nic nehrozi
ocotuide
 
Príspevky: 199
Obrázky: 56
Založený: 05 Okt 2009 08:51 am
Bydlisko: Zilina

Re: Krevety vs. raky

Odoslaťod clarkii » 26 Nov 2009 19:36 pm

Skoro kazdý den zabijou u mne Cambarellusy nejakou krevetu,nebo jí alespon ukousou nohy.Hlavne Cambarelus texanus je dost agresivní.A CPO mi v léte sezraly asi 100 dospelejch sakur.Trvalo to asi 14 dní ,pak se mi podarilo uvolnit jinou nádrz.Ve 400 litrech sem mnel 40 dospelejch CPO a asi 1000 sakur.Samice Cpo sem videl kazdý den nejakou sezrat.
clarkii
 
Príspevky: 479
Obrázky: 152
Založený: 12 Sep 2006 19:49 pm

Re: Krevety vs. raky

Odoslaťod ocotuide » 26 Nov 2009 22:45 pm

clarkii : mas aj Cambarellus patcuarensis(Rak mexický zakrslý velkost do 5cm), lebo mne osobne sa jedna o tohoto raka ???? aky veky je ten tvoj rak?
ocotuide
 
Príspevky: 199
Obrázky: 56
Založený: 05 Okt 2009 08:51 am
Bydlisko: Zilina

Re: Krevety vs. raky

Odoslaťod Giftzahn » 27 Nov 2009 07:51 am

Vid napr. raci mor raka americkeho zavleceneho do europy a nasledne takmer vyhynutie nasho raka potocneho :(


hmm, ja som bol vzdy presvedceny ze ten obavany raci mor prisiel z azie .... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Krevety vs. raky

Odoslaťod azet » 27 Nov 2009 22:24 pm

CPO = Cambarellus Patzcuarensis "orange"

pokial mienis mat velke akva s dostatkom ukrytov a stedrym krmenim, mozes chovat CPO a krevetky a budu sa mnozit aj raci, aj krevetky. avsak straty na krevetkach musis naplanovat ajtak. ked planujes mat cherryny, alebo ine "potkano-holubie" krevetky je Ti to jedno. ale ku CRS, kardinalkam a cojaviem akym exkluzivnym krevetkam by som raka nedal ani milimetroveho.

Obrázok

zdroj:
http://www.cambarellus.com/Zwergflusskrebse/Cambarellus-puer/Cambarellus-puer.htm
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: Krevety vs. raky

Odoslaťod ocotuide » 28 Nov 2009 17:52 pm

tak kaslem na raka ;o) radsej dam k cherry este nejaky dalsi druh krevetiek ;o)
Rozmyslal som ze dam okrem neoniek aj pancierniky, len ma napadlo ze asi budu pancierniky plasit krevety??? Tak ako som uz povedal , namiesto panciernikov asi pridam dalsi druh kreviet,nejaky exotickejsi ako red cherry
ocotuide
 
Príspevky: 199
Obrázky: 56
Založený: 05 Okt 2009 08:51 am
Bydlisko: Zilina

Ďalšia

Naspäť na Bezstavovce

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.