Ako sa lepia akvária aby...



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

lepili ste už akvárium, ak áno, tak ste so svojou prácou spokojný?

áno som spokojný/á
33
58%
nie
24
42%
 
Celkový počet hlasov : 57

Ako sa lepia akvária aby...

Odoslaťod Ludo » 20 Feb 2004 21:45 pm

:?: ...aby mi neostal taký umazaný roh. :?: :!: Keď som lepil akvárium, tak som cez kúty/rohy/spoje prešiel mokrým prstom, ale ani tak to neostalo také, ako keď akvárium lepí sklenár. :!: :?: A chcem sa opýtať na to tajomstvo ako na to aby bol silikón len tam, kde má byť. :?: :idea: :D
Obrázok používateľa
Ludo
 
Príspevky: 182
Obrázky: 33
Založený: 26 Máj 2003 20:32 pm
Bydlisko: Topoľčany

Reklama

Re: Ako sa lepia akvária aby...

Odoslaťod Igypop » 20 Feb 2004 23:39 pm

Lepil som si akva, a tiež mi zostal taký upatlaný roh, a práve preto som s tým nebol moc spokojný.

Myslím, že profík má na to nejaké "udělátko", možno mini špachtlička.
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Ako sa lepia akvária aby...

Odoslaťod Magnet » 21 Feb 2004 22:50 pm

Po nanesení lepidla a spojení skiel stien je potrebné spoje ešte pred uplným uschnutím prestriekať rozprašovačom s jarovou vodou. Následne s tvrdenou gumou(kúskom linolea) zotrieť zvyšok lepidla. Spoje vyzerajú potom perfektne. Chce to len trochu chcieť. Pre estiku je potom možné po takomto vyčistený naniesť na vnútorné spoje opätovne silikonového hada a výsledok je prekvapujúci.
Naposledy upravil Magnet dňa 22 Feb 2004 03:04 am, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
Magnet
 
Príspevky: 2
Obrázky: 11
Založený: 04 Feb 2004 22:15 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: Ako sa lepia akvária aby...

Odoslaťod roox » 21 Feb 2004 23:36 pm

Mozna ze je trik v tom, ze se na sklo nalepi papirova paska kousek od kraje, takze po naneseni lepidla a spojeni se paska odstrani a je to...

nerikam, ze to tak musi byt. nekde jsem to videl. ale myslim, ze s dostatecnou sikovnosti se to da zvladnout i bez toho :)
Obrázok používateľa
roox
 
Príspevky: 312
Obrázky: 32
Založený: 14 Júl 2003 21:45 pm
Bydlisko: CR, Brno

Re: Ako sa lepia akvária aby...

Odoslaťod Ludo » 22 Feb 2004 12:10 pm

Magnet - a ako dlho mám nechať schnúť silikón, aby som to mohol urobiť :?:

roox - ty môžeš mať tiež pravdu :idea:
Obrázok používateľa
Ludo
 
Príspevky: 182
Obrázky: 33
Založený: 26 Máj 2003 20:32 pm
Bydlisko: Topoľčany

Re: Ako sa lepia akvária aby...

Odoslaťod denis » 23 Feb 2004 09:18 am

Viktor silikon stieraj co najskor, lebo ked uz trochu zaschne tak sa odtrhava. na malom akvarku je to v pohode ale na vacsom alebo na predelovanom akva je to uz problem, tam treba rychlo stierat.
Obrázok používateľa
denis
 
Príspevky: 767
Obrázky: 41
Založený: 12 Sep 2003 09:46 am
Bydlisko: Ružomberok

Re: Ako sa lepia akvária aby...

Odoslaťod Ig » 23 Feb 2004 10:51 am

Myslim si, ze lepenie akvarka (pokial nie je obrovske) nie je ziaden velky problem.
Ja som si lepil akvarko sam (respektive + krizi) a so svojou pracou som velmi spokojny. Jedinu vec co by som vsak zmenil je to, ze by som pouzil cierny silikon, pretoze vyzera ovela estetickejsie ako priesvitny bezfarebny.

Viktor napísal: A chcem sa opýtať na to tajomstvo ako na to aby bol silikón len tam, kde má byť.
Tam kde chces mat pekny roh alebo hranu, nalepis na sklo pasku. Musis pri tom ratat s hrubkou skla + miesto na zaliatie rohu alebo hrany.

Co sa tyka zatierania a zalievania hran, tak pri velkom akvarku (pokial ho robi iba jeden hlavny lepic) som si pracu rozdelil na dve fazy. Najprv som akvarko zlepil a hranam som prikladal minimalnu pozornost. Jednoducho som zotrel prebitocny silikon. V druhe faze som robil specialne iba hrany, kde som sa s kazou zvlast vyhral dosytosti. :o


Posielam par obrazkov, ako to vyzeralo, ked som lepil akvarko.

Obrázok

Obrázok
Obrázok používateľa
Ig
 
Príspevky: 318
Obrázky: 9
Založený: 22 Aug 2003 12:06 pm
Bydlisko: Martin

Re: Ako sa lepia akvária aby...

Odoslaťod Lacik » 23 Feb 2004 15:20 pm

Iq, nieje tam toho silikonu trosku vela? Ja som si akvarko nelepil sam, ale silikon vevycnieva vobec, ani vnutri nie(myslim spojenie dvoch stien). Asi ho orezali ziletkou.
Lacik
 
Príspevky: 136
Obrázky: 31
Založený: 19 Mar 2003 12:33 pm

Re: Ako sa lepia akvária aby...

Odoslaťod Ig » 23 Feb 2004 15:50 pm

Lacik napísal:Iq, nieje tam toho silikonu trosku vela? Ja som si akvarko nelepil sam, ale silikon vevycnieva vobec, ani vnutri nie(myslim spojenie dvoch stien). Asi ho orezali ziletkou.

Priznam sa, ze mozno aj je. Robil som to prvy krat a robil som to na istotu. Nechcem totizto zaplavit nie moj byt, byvam v prenajme.

Cele akvarko je zasadene v komplete a ani jedna hrana nie je viditelna, preto z tohoto pohladu je to uplne vyhovujuce.

Na druhej strane, ked si uvedomim, ze hrubka skla je 8mm a prekrytie hran a rohov ma strany 10mm, je to tiez v pohode. Potom 100cm(dlzka predneho skla) - 2x0.8cm (hrubka skla) - 2x1cm (hrubka silikonu) = 96.4 cm cista dlzka predneho skla.

Podla mojho nazoru nie je na skodu mensie predimenzovanie. :wink:
Obrázok používateľa
Ig
 
Príspevky: 318
Obrázky: 9
Založený: 22 Aug 2003 12:06 pm
Bydlisko: Martin

Re: Ako sa lepia akvária aby...

Odoslaťod Ludo » 23 Feb 2004 20:48 pm

Tak vám ďakujem. Vyskúšam to hneď zotreť. A keď som lepil prvý raz, tak som dal silikónu dooosť. myslel som, že to orežem žiletkou. Nevyzeralo najhoršie (najhoršie je puknuté) ale druhý raz som utieral rukou, a to vyzeralo "lepšie" a to prvý raz lepené som rozrobil a zlepím ho. Potom budem utierať linoneom(gumolitom) a napíšem výsledok. A ja by som si na viac ako 60 litrové akvárium celé lepiť netrúfol (zatial). Ale lepil som už aj 121 litrové, keď mi povolili spoje na prednej stene, tak som žiletkou oddelil prednú stenu a prilepil odznova. Zatial dobre drží. Dúfam, že aj dlho držať bude. Ig => ten prvý obrázok je pekný. to je dobre zlepené. Ako profesionál. :D
Obrázok používateľa
Ludo
 
Príspevky: 182
Obrázky: 33
Založený: 26 Máj 2003 20:32 pm
Bydlisko: Topoľčany

Re: Ako sa lepia akvária aby...

Odoslaťod Lacik » 23 Feb 2004 21:39 pm

Mozno by sa bolo treba spytat ludi co s tym pracuju, alebo co sa tym zivia cize odbornikov. Mozno ten silikon co precnieva nema ziadny vyznam, aspom som to niekde tak pocul a preto ho odrezuju. Bol som sa pozriet v akvaristike ked som si daval lepit moje 80x40x42 a preve odrezoval ten prebytocny silikon. Ale keby som to lepil sam , tak by mozno pre silikon ani ryby nebolo vidno. :o
Lacik
 
Príspevky: 136
Obrázky: 31
Založený: 19 Mar 2003 12:33 pm

Re: Ako sa lepia akvária aby...

Odoslaťod Magnet » 24 Feb 2004 00:21 am

Stierať treba čo najrýchlejšie, tak ako to už povedal DENIS. Ak lepiš okvarko dlhšie ako 8O cm tak sa to dá zotierať postupným spôsobom po nalepení steny pričom nastriekaš jarovú vodu až 15 cm od okraja z jednej aj druhej strany a postriekanú plochu zotreš. Takto postupuješ postupne vždy po nalepení každej zo stien. Pozor na to aby sa ti jarová voda nedostala na miesto kde ešte budeš lepiť lebo už si potom dolepil.!! :roll: :idea:
Obrázok používateľa
Magnet
 
Príspevky: 2
Obrázky: 11
Založený: 04 Feb 2004 22:15 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: Ako sa lepia akvária aby...

Odoslaťod tonket » 24 Feb 2004 11:01 am

Magnet napísal: Pozor na to aby sa ti jarová voda nedostala na miesto kde ešte budeš lepiť lebo už si potom dolepil.!! :roll: :idea:

Prave z tohoto dovodu ja vzdy zlepim najskor cele akva a az potom idem na to s jarou... Ako vravi Magnet: Kde sa ti dostane jar, tam si uz dolepil :P . Predtym som to orezaval ziletkou, teraz to vyzera profesionalnejsie, ale ani zdaleka sa to nechyta na to, co sa da kupit v obchode. Mozno pomozu aj tie pasky...

Teraz ma napadlo, ze som sa stretol s jednym chlapikom, ktory sa tymto "zivy" a udaval presne tento postup (jar). Lepi akvarka radovo 100 ky litrov
Obrázok používateľa
tonket
 
Príspevky: 165
Obrázky: 5
Založený: 20 Okt 2003 14:31 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ako sa lepia akvária aby...

Odoslaťod Ig » 24 Feb 2004 11:10 am

Tu este prikladam par detajlov:

:arrow: Takto vyzera cele akvarko uz so zaliatymi hranami. Musim priznat, ze predne dolne rohy sa mi velmi nepodarili. Fotka z mojho predchadzajuceho prispevku je zo zadneho rohu. Ale v podstate to nevadi, pretoze tie rohy aj tak nevidiet. Dolezite su skor tie predne hrany. A ako som uz spominal, tie budu prekryte hlinikovou listou (ale ani takto nevyzeraju zle), takze v podstate ide o to aby boli pevne a nerozmazane. Keby boli urobene ciernym silikonom, tak by som vobec nemusel pouzivat kryciu hlinikovu listu. Apropo ta lista bude nastriekana farbou skrinky.

Obrázok

:arrow: Tato druha fotka je uz aj so zalepenym pozadim. Tiez tam vidiet kus zaliatej spodnej hrany.

gallery/image_page.php?&image_id=1236

to Viktor: dakujem :wink:
Obrázok používateľa
Ig
 
Príspevky: 318
Obrázky: 9
Založený: 22 Aug 2003 12:06 pm
Bydlisko: Martin

Re: Ako sa lepia akvária aby...

Odoslaťod Eduscho » 24 Feb 2004 13:31 pm

Inak ten silikon sa da v rohoch krasne upravit stierkou na tmel. Je to original (gumena) stierka na to urcena. Stoji asi 50-60,- sk a mavaju ju v predajniach pri silikonovych, akrylatovych, polyuretanovych tmeloch.

Nechcem menovat znacku, takze takto stierka vyzera:
Obrázok
Obrázok
Eduscho
 
Príspevky: 33
Obrázky: 17
Založený: 25 Jan 2004 18:28 pm
Bydlisko: Pezinok

Re: Ako sa lepia akvária aby...

Odoslaťod Ig » 24 Feb 2004 14:07 pm

Eduscho napísal:Nechcem menovat znacku, takze takto stierka vyzera:
Nerozumiem preco?!

Myslim si, ze na tomto fore padli ovela tazsie reklamy na vyrobky, nie len na obycajne stierky.
Okrem toho tu nie je ziadne platene vysielanie ... takze kludne inzeruj a chval znacky, aby sme vedeli do coho ideme ked si danu vec kupime. :wink:
Obrázok používateľa
Ig
 
Príspevky: 318
Obrázky: 9
Založený: 22 Aug 2003 12:06 pm
Bydlisko: Martin

Re: Ako sa lepia akvária aby...

Odoslaťod gabriela » 24 Feb 2004 14:10 pm

Takuto stierku som zhanala velmi dlho - bezvysledne.
Kupila som take umelohmotne zlte cudo na ktore sa silikon lepil a bolo to hrozne.
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Ako sa lepia akvária aby...

Odoslaťod denis » 24 Feb 2004 14:43 pm

gabriela napísal:Takuto stierku som zhanala velmi dlho - bezvysledne.
Kupila som take umelohmotne zlte cudo na ktore sa silikon lepil a bolo to hrozne.
tak to zlte cudo nastriekaj rozprasovacom s jarovou vodou a nebude sa az tak lepit nan silikon. a potom ho utres do handricky.

my pouzivame takuto stierku na silikon na lepenie akvarii. je hrubky asi 1-2mm. musi byt z takeho meterialu aby sa neohybala. tie vyrezy v rohoch su na vytieranie silikonu, kazdy je inej velkosti podla hrubky silikonu aka ma ostat v rohu.
Obrázok
pred vytieranim silikonu sa stierka najskor nastrieka jarovou vodou.
Obrázok používateľa
denis
 
Príspevky: 767
Obrázky: 41
Založený: 12 Sep 2003 09:46 am
Bydlisko: Ružomberok

Re: Ako sa lepia akvária aby...

Odoslaťod gabriela » 24 Feb 2004 15:02 pm

z coho to je? z takej tvrdej gumy? Take daco som videla v baumaxe
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Ako sa lepia akvária aby...

Odoslaťod denis » 24 Feb 2004 16:01 pm

gabriela napísal:z coho to je? z takej tvrdej gumy? Take daco som videla v baumaxe

to je robene z tabuliek z umeliny, co su vylepene po chodbach organizacii na vyznacenie napr. unikoveho vychodu.
Obrázok používateľa
denis
 
Príspevky: 767
Obrázky: 41
Založený: 12 Sep 2003 09:46 am
Bydlisko: Ružomberok

Re: Ako sa lepia akvária aby...

Odoslaťod jojko » 25 Feb 2004 21:18 pm

ja zvysny silikon odrezavam, musis akurat vystihnut kedy ho mas odrezat. potom to ide OK. tak asi 1-3hod po zlepeni akva prejdes orezavacim nozikom po kute a odtrhnes silikon. ked ho odstranujes zavcasu tak sa trha a ked neskoro zase drzi na skle
Obrázok používateľa
jojko
 
Príspevky: 272
Obrázky: 72
Založený: 08 Apr 2003 21:24 pm
Bydlisko: Martin

Re: Ako sa lepia akvária aby...

Odoslaťod Ludo » 26 Feb 2004 20:56 pm

Tak tá stierka to je už niečo pre profesionálnejších. Dostať ju v baumaxe :?:
Obrázok používateľa
Ludo
 
Príspevky: 182
Obrázky: 33
Založený: 26 Máj 2003 20:32 pm
Bydlisko: Topoľčany

Re: Ako sa lepia akvária aby...

Odoslaťod barky » 27 Feb 2004 10:39 am

Co takto trochu viac citat, Denis jasne napisal ze:

"to je robene z tabuliek z umeliny, co su vylepene po chodbach organizacii na vyznacenie napr. unikoveho vychodu"
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: Ako sa lepia akvária aby...

Odoslaťod fefe » 28 Feb 2004 16:03 pm

To: Barky - Ludo myslel ten obr. predtým t.j. zn. SOUDAL.

Inak čo sa týka tej bezpečnosti, a vlepovania silikónu do rohov pre bezpečnosť sme niekedy až moc precitlivelí. Možno si stačí zrátať technické parametre. Neviem, či ich výrobcovia udávajú, no v každom prípade mi ich máme. Pre ilustráciu skúsim napísať aspoň toho nášho. Predpokladám, že špeciálny tmel pre akvária môže mať tie parametre aj vyššie. Alebo žeby nie :shock: ?

technické údaje
teplota pro aplikaci min -30°C, max +60°C
doba zrání do 2 mm 1 den
doba zrání do 8 mm 1 týden
objemová hmotnost 1,03 kg / l
kompenzace pohybu ± 25%
prodloužení (ASTM D - 412) 300%
pevnost (ASTM D - 2240) 22
pevnost v tahu 0,5 N/mm2
lámavost (ASTM D - 412) 1,2 N/mm2
prípustná deformace 25%
teplotní odolnost od -40°C do 150°C
Obrázok používateľa
fefe
 
Príspevky: 78
Obrázky: 25
Založený: 28 Jún 2002 13:05 pm
Bydlisko: Bratislava

Ďalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 6 hostí.