osvetlenie/povlak/rastliny



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

osvetlenie/povlak/rastliny

Odoslaťod asmodeus » 09 Dec 2009 13:17 pm

Zdravim,
Som zacinajuci akvarista a mam par otazok.Pokusal som sa najst odpovede na forach,ale na niektore som nenasiel.
Takze mam 58l akvarium.Osvetleni 1x15w.Teplotu udrziavam na 25-26 stupnov.Filter a vzduchovac idu takmer non stop.
Svietim cez tyzden 8hodin a cez vikend 12 hodin denne.
Rastliny mam : Bacopa caroliniana -odhnila, Cabomba caroliniana -odhniva ,Hygrophila salicifolia (stricta) pekne rastie, ale su na nej sem-tam hnede listy.
Rybky - neonka cervena 6x Tetra krivopruha 5x.
Moje otazky :
1. Zda sa mi ze mam slave osvetlenie.Je to tak?(ak ano mozem kupit aj farebne silnejsie?)
Nasiel som na fore jeden graf ohladom osvetlenia,ale zial mi nic nehovori. :|
2.Mam problem s tymi rastlinkami.Neviem ako im mam pomoct aby sa im darila.
3.Na stenach akvaria sa mi tvori nejaky povlak (mach).Co je to a ako sa toho mam zbavit?

Za odpoved vopred diki.
A samozrejme ma potesi kazda ina rada.
asmodeus
 
Príspevky: 6
Založený: 09 Dec 2009 11:15 am

Reklama

Re: osvetlenie/povlak/rastliny

Odoslaťod martin_s » 09 Dec 2009 13:40 pm

takze: na 1. otazku: tema o osvetleni tu existuje, tam je odpoved.
na 2. otazku: pricina moze byt v nedostatku svetla, v nedostatku zivin...
na 3. otazku: nie je to mach ale riasa. Aj o tych je tu tema, kde najdes odpovede.

Suhrnna odpoved na tvoje 3 otazky: pouzi vyhladavanie.

A co to znamena "takmer nonstop"?
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: osvetlenie/povlak/rastliny

Odoslaťod xoxo » 09 Dec 2009 14:09 pm

Filer nonstop!-a vzduchovanie vypni pridaj jednu 15w modrú žiar.a prečítaj si niečo o PMDD.
xoxo
 
Príspevky: 83
Obrázky: 1
Založený: 08 Dec 2009 17:27 pm

Re: osvetlenie/povlak/rastliny

Odoslaťod asmodeus » 09 Dec 2009 14:49 pm

dakujem za odpovede aj ked niesom s nimi spokojny.
Nonstop znamena ze filter sem tam vypnem na noc.
Ako som spominal hladal som a hladam odpovede pomocou vyhladavania na fore.
1.O svetle som si precital asi 5 stran tej temy a jedine co mi to dalo je ze na 1l vody by malo byt 0,5-0,7W.
Ostatne informacie boli neuplne a vyvratene inym zaregistrovanym clovekom.
2.Tato odpoved mi vobec nepomohla.
3.To ze je to riasa som nevedel a uz citam forum. Som na 9 strane a je to podobne ako s tou temou o svetle..
asmodeus
 
Príspevky: 6
Založený: 09 Dec 2009 11:15 am

Re: osvetlenie/povlak/rastliny

Odoslaťod Volodus » 09 Dec 2009 14:54 pm

Ak nanoc vypnes filter, tak ti za par minut-hodin vykape bakterialne osadenstvo vnom.
Filter musi bezat "nonstop", nie iba "takmer nonstop".
Volodus
 
Príspevky: 150
Založený: 25 Aug 2009 12:43 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: osvetlenie/povlak/rastliny

Odoslaťod martin_s » 09 Dec 2009 15:04 pm

asmodeus napísal:dakujem za odpovede aj ked niesom s nimi spokojny.
Nonstop znamena ze filter sem tam vypnem na noc.
Ako som spominal hladal som a hladam odpovede pomocou vyhladavania na fore.
1.O svetle som si precital asi 5 stran tej temy a jedine co mi to dalo je ze na 1l vody by malo byt 0,5-0,7W.
Ostatne informacie boli neuplne a vyvratene inym zaregistrovanym clovekom.
2.Tato odpoved mi vobec nepomohla.
3.To ze je to riasa som nevedel a uz citam forum. Som na 9 strane a je to podobne ako s tou temou o svetle..

Ako uz bolo napisane (a nie len tu) filter ma ist nonstop a nie takmer nonstop.
Niekedy nestaci precitat iba prvych par stran temy aby si nasiel odpoved, ale treba ju precitat celu. A ver mi ze odpovede na tie tvoje otazky tu uz skutocne su niekolko krat rozoberane. Odpoved na 2. otazku bola dost jasna.
A aby som nezabudol:
Pravidlá diskusie napísal:9. Skôr než položím novú otázku sa vždy pokúsim nájsť odpoveď v skôr rozdiskutovaných témach. Aj tvoj čas je vzácny tak prečo nútiť ostatných aby svojím časom plytvali?
10. Ak mám otázku, na ktorú som nenašiel odpoveď a existuje tu téma, s ktorou otázka súvisí, položím ju v danej téme.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: osvetlenie/povlak/rastliny

Odoslaťod asmodeus » 09 Dec 2009 15:14 pm

Velmi dobra poznamka martin_s.
Osobne si myslim ze by som mozno nezakladal temu keby tu boli temy s riadnym nazvom a nie : nove akvarium - prosim poradte mi , nove akvarko-kedy,ako a kde,Nove akvarko - problem, Nove akvarium - Asia 20/30 L.Nove akvarium pre rybky - 16 l , zvlastne zviera, co tam mam dat atd.....
Tie nazvy mi fakt nic nehovoria aj ked verim ze su tam uzitocne veci aj pre mna.
Ak nemam svojim drahocennym casom - ako si to nazval - plytvat tak s tym nieco treba robit aby sa nevytvarali zbytocne rovnake temy.
asmodeus
 
Príspevky: 6
Založený: 09 Dec 2009 11:15 am

Re: osvetlenie/povlak/rastliny

Odoslaťod martin_s » 09 Dec 2009 15:25 pm

Ved preto tu su urcite pravidla (mimochodom je v nich aj bod tykajuci sa nazvov zakladanych tem), funguju tu administratori a moderatori, ktori sa snazia v tom robit poriadok a zamykat a mazat duplicitne temy, menit nic nehovoriace nazvy tem na nazvy vystizne. No pri takom mnozstve tem a uzivatelov sa to ustriehnut neda, najmä v poslednej dobe, ked sa tu rozmohli prave ti pohodlni uzivatelia a lenivi uzivatelia, ktory odmietaju pouzivat vyhladavanie a zalozia x rovnakych tem s tym, ze nech im vsetky odpovede daju naservirovane, len aby sa nemuseli namahat. Niektori to aj otvorene priznaju. Zial takyto ludia robia toto forum coraz viac neprehladnym.
Drahocennym casom som to nenazval ja ale je to tak napisane v pravidlach diskusie tohto fora.
Pri vyhladavani podla klucoveho slova ti najde to co potrebujes aj v temach s nic nehovoriacim nazvom.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: osvetlenie/povlak/rastliny

Odoslaťod asmodeus » 09 Dec 2009 15:31 pm

Som to zle pochopil,alebo si na nazval lenivym? :P
Viem ako funguje vyhladavanie.Cele doobedie som sa pokusal dopracovat k odpovediam.
Niektore som nasiel a preto som ich nenapisal.Ale k niektorym som si nebol isty a preto som sa opytal.Chyba?
asmodeus
 
Príspevky: 6
Založený: 09 Dec 2009 11:15 am

Re: osvetlenie/povlak/rastliny

Odoslaťod martin_s » 09 Dec 2009 15:38 pm

Bolo to myslene vseobecne a reagoval som na to co si pisal o zbytocnom vytvarani duplicit.
asmodeus napísal:Cele doobedie som sa pokusal dopracovat k odpovediam.
Niektore som nasiel a preto som ich nenapisal.Ale k niektorym som si nebol isty a preto som sa opytal.Chyba?
Opytat sa na veci na ktore nenajdes odpoved nie je chyba. Len si myslim ze netreba zakladat nove duplicity a treba sa pytat uz v existujucich temach ak tu take existuju a v tomto pripade naozaj existuju.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: osvetlenie/povlak/rastliny

Odoslaťod tigrik321 » 09 Dec 2009 16:07 pm

k tomu drahocennym casom----- ked ma niekto drahocenny cas v skutocnom vyzname to by malo znamenat ze nema cas po nete vypisovat na forach.....
po dalsie k tvojim otazkam je tu tolko toho popisaneho ze musim aj ja uznat ze zbytocna tema......a osvetlenie .....ved my nevieme co tam mas tak ako ty mame kolko watov poradit.......aspom som nikde nevidela tvoje osadenstvo v akvariu......
Obrázok používateľa
tigrik321
 
Príspevky: 375
Obrázky: 12
Založený: 09 Aug 2009 12:35 pm
Bydlisko: Topolcany

Re: osvetlenie/povlak/rastliny

Odoslaťod marlo » 09 Dec 2009 16:16 pm

asmodeus


nikde si nenapsial ako dlho mas akvarium zalozene a odkial mas rastliny a kedy si ich tam dal .

1.> osvetlenie 15w je malo ak tam ches mat nejake rastliny.
2.> to aby sa darilo rastlinkam suvisi aj z bodom 1.
Filter nevypinaj nikdy a sviet 12h denne.

Ake mas dno ? daval si do dna nejake ziviny ? hnojis niecim ?

3.To ze sa ti tam tvori povlak /mach/ asi to budu riasy je skoro normalne...to sa tvori kazdemu a od toho su skrabky na sklo alebo mlady prisavnici.

Napisal si tak strasne malo informacii o svojom akvariu ze sa da odpovedat znova len vseobecne.
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: osvetlenie/povlak/rastliny

Odoslaťod tigrik321 » 09 Dec 2009 16:37 pm

alebo prisavnici zo skrabkami.... :mrgreen: :mrgreen:
Obrázok používateľa
tigrik321
 
Príspevky: 375
Obrázky: 12
Založený: 09 Aug 2009 12:35 pm
Bydlisko: Topolcany

Re: osvetlenie/povlak/rastliny

Odoslaťod asmodeus » 09 Dec 2009 16:57 pm

kacenka.pa napísal:k tomu drahocennym casom----- ked ma niekto drahocenny cas v skutocnom vyzname to by malo znamenat ze nema cas po nete vypisovat na forach.....
po dalsie k tvojim otazkam je tu tolko toho popisaneho ze musim aj ja uznat ze zbytocna tema......a osvetlenie .....ved my nevieme co tam mas tak ako ty mame kolko watov poradit.......aspom som nikde nevidela tvoje osadenstvo v akvariu......


kacenka tak zrejme my dvaja nemame drahocenny cas :)

osadenstvo v akvariu som spominal hned na zaciatku staci citat...



Dakujem za odpovede marlo.
Snazil som sa napisat co najviac na zaciatku, ale na nieco som zabudol.
Na dne mam strk 2-4mm(cierno - biele ak je to relevantne :) ).
Svetlo kupin nove a skrabku pouzivam :).
A ziadne hnojiva alebo ziviny nepouzivam. Niekde som cital ze to nieje az take nutne.
asmodeus
 
Príspevky: 6
Založený: 09 Dec 2009 11:15 am

Re: osvetlenie/povlak/rastliny

Odoslaťod marlo » 09 Dec 2009 20:40 pm

Stale si ale nenapsial ako je akvarium stare a ako su napriklad stare rastlinky ?
Vsetko bolo v poriadku za zrazu sa stalo to co popisujes alebo si zalozil akvarko kupil rastliny a deje sa to co pises ?
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: osvetlenie/povlak/rastliny

Odoslaťod asmodeus » 10 Dec 2009 10:09 am

ups...ano..
Kupil som asi tak pred 2 mesiacmi.Najskor male 16 l, potom som radsej kupil vacsie 58l a vlastne od zaciatku mam tieto problemy.Rastlinky mozu mat tak asi mesiac.
asmodeus
 
Príspevky: 6
Založený: 09 Dec 2009 11:15 am

Re: osvetlenie/povlak/rastliny

Odoslaťod bito » 10 Dec 2009 13:22 pm

asmodeus napísal:Zdravim,
Som zacinajuci akvarista a mam par otazok.Pokusal som sa najst odpovede na forach,ale na niektore som nenasiel.
Takze mam 58l akvarium.Osvetleni 1x15w.Teplotu udrziavam na 25-26 stupnov.Filter a vzduchovac idu takmer non stop.
Svietim cez tyzden 8hodin a cez vikend 12 hodin denne.
Rastliny mam : Bacopa caroliniana -odhnila, Cabomba caroliniana -odhniva ,Hygrophila salicifolia (stricta) pekne rastie, ale su na nej sem-tam hnede listy.
Rybky - neonka cervena 6x Tetra krivopruha 5x.
Moje otazky :
1. Zda sa mi ze mam slave osvetlenie.Je to tak?(ak ano mozem kupit aj farebne silnejsie?)
Nasiel som na fore jeden graf ohladom osvetlenia,ale zial mi nic nehovori. :|
2.Mam problem s tymi rastlinkami.Neviem ako im mam pomoct aby sa im darila.
3.Na stenach akvaria sa mi tvori nejaky povlak (mach).Co je to a ako sa toho mam zbavit?

Za odpoved vopred diki.
A samozrejme ma potesi kazda ina rada.
no skusim ti poradit :k osvetleniu teoreticky by malo byt osvetlenie asi 0,5 w na 1 l vody to znamena ze ak mas 60 l akva tak by si mal mat osvetlenie asi 2 krat 15 w .k riasam- tie sa ti mozu tvorit v tedy ak mas zle umiestnene akva -nemalo by byt umiestnene na priamom slnku alebo na prilis velkom svetle.a rastlinky -sice ani ja nie som velky borec v akva a mal som tiez problem s rastlinkami skusim ti poradit podla vlastnej skusenosti-ty mas akva mensich rozmerov -vyberaj si rastlinky ktore nebudu prilis velke a ktore sa rychlo rozrastu.ale pri zaciatkoch je hlavne dolezita trpezlivost.pockaj mesiac a uvidis.cau
Obrázok používateľa
bito
 
Príspevky: 77
Založený: 30 Okt 2009 12:15 pm
Bydlisko: šenkvice


Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.