pliesne?



Akvarijné ryby - choroby, liečba

pliesne?

Odoslaťod Gabko » 09 Dec 2009 18:32 pm

máme ostráčiky a tetry, jeden ostráčik nám umrel, podobná pliaga sa nám teraz objavila na tetre, nebola to taká "vata", ale možno že to bola vata v začiatočnom štádiu, teraz to však vyzerá ako biele bodky, či skôr guličky na konci chvosta, nasadili sme pre zmenu Mycopur, pretože Costapur ostráčikovi nepomohol. po troch dňoch liečby sme si všimli, že bodky sa preniesli aj na prsnú plutvu tetry. nevieme, aké liečivo máme teda nasadiť, pretože po konzultácii v akva obchodoch nám poradili Mycopur. obe liečivá boli od jedného výrobcu - Sera. bolo by dobré dať rybky do karantény? Druhá z tetier má pupák na chrbte, ale zdá sa, že sa to lepší. inak chováme v jednom akvárku sumčeky sklovité 3 ks, botiu pakistánsku, mrenky 2 ks, dva rajovce, dve neidentifikovateľné podlhovastejšie strieborné rybičky s čiernym pásom čo požierajú riasy, jedného plža, tetru jaskynnú, a rastliny nám bujnejú veľmi všetky. akvárko máme už zabehnuté, teplotu okolo 26 stupňov a výkonný filter Fluval. pred nedávnom nám však umreli tri s tých pásikov. dva z nich oproti ostatným vôbec nerástli, a ani sme ich v akvárku mŕtve nenašli. boli isto zjedené, ale umreli zo dňa na deň, nevieme prečo. tretia z rybičiek mala pred okom a na boku niečo ako vykúsanec, ale vzhľadom na to, že do akvárka pozeráme ako do telky, vieme, že žiadna z rybičiek nie je agresívna, iba rajovce sa medzi sebou kúšu. ostatné ryby ich však nezaujímajú. tie "vykúsance" sa objavili tiež znenazdajky, rybička bola napriek tomu aktívna, žrala a jej správanie nevyzeralo ako keby bola chorá. po asi troch dňoch tiež umrela. a teraz sa nám chystá umrieť asi aj tá tetra, prosím, keď niekto vie, čo to môže byť, poradte nám.
Gabko
 
Príspevky: 7
Založený: 09 Dec 2009 18:10 pm

Reklama

Re: pliesne?

Odoslaťod martin_s » 09 Dec 2009 20:56 pm

pouzi vyhladavanie a napis klucove slovo "krupicka". Ako dlho ste liecili costapurom? Nenapisal si ani ako dlho mate to akva zalozene, ani ake je velke, kolko rastlin a pod. info. Tak ci tak, tie biele bodky su iba nasledok a treba odstranit pricinu. Ked ti umreli naraz 3 rybycky tak sudim ze pricinou by mohla byt nejaka otrava, napr. NO2. Je to ale iba tip s malo indiciami. A tiez si si o rybach tohozial moc nenastudoval kedze chovas nieco co vlastne ani nevies co je, kedze vies iba ze ta ryba je podlhovastejsia, strieborna s ciernym pasikom...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: pliesne?

Odoslaťod azet » 09 Dec 2009 21:26 pm

skus odfotit tie "bodky".
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: pliesne?

Odoslaťod Milanko232 » 09 Dec 2009 21:31 pm

Tie dve s tým čiernym pasom môžu byť "Mrenka krasnoplutvá (Epalzeorhynchus Kallopterus) oni požierajú riasy.
Tie bodky to je asi krupička ale keď ti to ničí aj rastliny tak to je Obrnenka Hruškovitá,veľmi rýchlo sa rozmnožuje a napadá všetko liečinie není ťažké lieči sa acryflavin,malachitova zeleň,síran meďnatý,FMC od Dajany.
Ja som mal niečo podobné a čo mi ta haveď napadla to zabila.Málo čo prežilo.Hodne zdaru daj vedieť ako sa Ti darilo.
Milanko232
 
Príspevky: 4
Založený: 07 Dec 2009 19:18 pm

Re: pliesne?

Odoslaťod Gabko » 10 Dec 2009 11:08 am

tak dakujem, skor si myslim ze to je pliesen, rastliny su ok. vcera mi poradil jeden pan ze mam davat sol obycajnu kuchynsku, zvýšit teplotu na 30-33 stup. neviem co to je za recept ale vyskusam. a tie pasikave su mrenky siamske.
Gabko
 
Príspevky: 7
Založený: 09 Dec 2009 18:10 pm

Re: pliesne?

Odoslaťod tigrik321 » 10 Dec 2009 11:13 am

Gabko napísal:tak dakujem, skor si myslim ze to je pliesen, rastliny su ok. vcera mi poradil jeden pan ze mam davat sol obycajnu kuchynsku, zvýšit teplotu na 30-33 stup. neviem co to je za recept ale vyskusam. a tie pasikave su mrenky siamske.



no to neviem ci ty pomoze....akurat tak sa ty nakazi a pomre cela osadka kym budes solit namiesto pouzitia neakeho ucinneho pripravku.....
Obrázok používateľa
tigrik321
 
Príspevky: 375
Obrázky: 12
Založený: 09 Aug 2009 12:35 pm
Bydlisko: Topolcany

Re: pliesne?

Odoslaťod Gabko » 10 Dec 2009 11:17 am

Akvarium ma cca 9Ol, rastliny 3 tipy,štrk, piesok, drevo, kamene,osvetlenie Flora Glo, zalozene v septembri 2009. rastliny hnojim raz mesačne, raz týždenne pridavám pripravok na upravu skodlivýn co vznikaju odumieraním rastlin z vykalov a podobne. Ano nie som akvarista so skusenostami ale ako vsetko aj toto potrebuje cas a mnozstvo skuseností a informacií preto som sa tu zaregistroval, od zaciatku sa snazím ziskavať co najviac informácií.
Gabko
 
Príspevky: 7
Založený: 09 Dec 2009 18:10 pm

Re: pliesne?

Odoslaťod Gabko » 10 Dec 2009 11:19 am

nasadim rad ale neviem aky? okrem toho sa botia bucha o dno a niektore rybky sa obsuchuju o listy.
Gabko
 
Príspevky: 7
Založený: 09 Dec 2009 18:10 pm

Re: pliesne?

Odoslaťod tigrik321 » 10 Dec 2009 11:36 am

Gabko napísal:nasadim rad ale neviem aky? okrem toho sa botia bucha o dno a niektore rybky sa obsuchuju o listy.

krupicka-ichthyophthirius-multifiliis-t96.html
tetra-medica-contralck-liecivo-t5147.html

tak ziskavaj hlavne tu....
Obrázok používateľa
tigrik321
 
Príspevky: 375
Obrázky: 12
Založený: 09 Aug 2009 12:35 pm
Bydlisko: Topolcany

Re: pliesne?

Odoslaťod Gabko » 10 Dec 2009 11:38 am

a ked to krupica neni a je to ta pliesen co vizera ako bieli chuchvalec na zaciatku neuskodi im to? a co ked ta pliesen po prelieceni sa meni na bodky a potom zmizne? neni to zbytocne vela chemie?
Gabko
 
Príspevky: 7
Založený: 09 Dec 2009 18:10 pm

Re: pliesne?

Odoslaťod tigrik321 » 10 Dec 2009 11:45 am

Gabko napísal:
kacenka.pa napísal:
Gabko napísal:nasadim rad ale neviem aky? okrem toho sa botia bucha o dno a niektore rybky sa obsuchuju o listy.

krupicka-ichthyophthirius-multifiliis-t96.html
tetra-medica-contralck-liecivo-t5147.html

tak ziskavaj hlavne tu....


a ked to krupica neni a je to ta pliesen co vizera ako bieli chuchvalec na zaciatku neuskodi im to? a co ked ta pliesen po prelieceni sa meni na bodky a potom zmizne? neni to zbytocne vela chemie?


no ked nedas foto tazko ty niekto poradi co to/presne/ je.....krupicka zacina par bodiek na plutvickach a potom po celom tele rybky,osuchuju sa o dno a postupne prestavaju prijimat potravu a koniec....ako plesen mozu na dne vyzerat zarodky krupicky taky povlak....no chemia uskodi najme sumcom a podobnym rybam..tie treba izolovat.....inak si myslim ze rozumne mnozstvo nie....mas tam pisany postup aj moje liecenie....dojmy pojmy a skusenosti...a vela nespravnych veci co som spravila...napriklad neizolovala trnovce a uz to maju za sebou.....ale myslim ze solou a zvysenim teploty akurat spolamis na chvilu proces.....a nic tym nevyriesis..../aj ked som citala ze v slabsich pripadoch je to ucinne/.....100 ludi 100 skusenosti....neda sa presne napisat podrobny a na sto percent ucinny sposob...myslim ze je to trosku individualne aspom podla skusenosti co komu lepsie zabere podla stupna choroby a najme z hladiska podmienok v akvariu......
Obrázok používateľa
tigrik321
 
Príspevky: 375
Obrázky: 12
Založený: 09 Aug 2009 12:35 pm
Bydlisko: Topolcany

Re: pliesne?

Odoslaťod Gabko » 10 Dec 2009 11:56 am

tak nebudem solit, a bezím kupit tetra medica contralck, cital som si o tom, vizera to ze to pomoze, nechcem aby sa trapili a uhynuli.
Gabko
 
Príspevky: 7
Založený: 09 Dec 2009 18:10 pm

Re: pliesne?

Odoslaťod tigrik321 » 10 Dec 2009 12:00 pm

Gabko napísal:tak nebudem solit, a bezím kupit tetra medica contralck, cital som si o tom, vizera to ze to pomoze, nechcem aby sa trapili a uhynuli.


daj potom info co ako si robil a ako zabralo liecivo.....mne napriklad costapur vobec...preto som skusila contralck a pomohlo.....len nezabudni dat mimo lieciva hlavne sumcovite ryby....mne napriklad panciernikom a prisavnikom to absolutne nevadilo....
Obrázok používateľa
tigrik321
 
Príspevky: 375
Obrázky: 12
Založený: 09 Aug 2009 12:35 pm
Bydlisko: Topolcany

Re: pliesne?

Odoslaťod Gabko » 10 Dec 2009 12:19 pm

mam sumceky sklovite tie mam dat preč? oni su zevraj odolne ak sa aklimatizuju a moje su aklimatizovane.
Gabko
 
Príspevky: 7
Založený: 09 Dec 2009 18:10 pm

Re: pliesne?

Odoslaťod martin_s » 10 Dec 2009 13:54 pm

kacenka.pa napísal:...ale myslim ze solou a zvysenim teploty akurat spolamis na chvilu proces.....a nic tym nevyriesis..../aj ked som citala ze v slabsich pripadoch je to ucinne/.....100 ludi 100 skusenosti...

kacenka.pa napísal:no to neviem ci ty pomoze....akurat tak sa ty nakazi a pomre cela osadka kym budes solit namiesto pouzitia neakeho ucinneho pripravku.....
Tomu lovencinovi davas teda riadne zabrat...
Ale teraz k veci: S tvojim tvrdenim o ucinnosti NaCl by som bol opatrnejsi, kym si neprecitam ako co vlastne posobi. Hlavne nie je nutne liat do akva za kazdu cenu nejaku chemiu. A ak tak treba vybrat taku, ktora vyriesi problem a zaroven je co najmenej skodliva. Aj liecivo je v urcitych mnozstvach toxicke (ved preto sa neodporuca pouzivat pri niektorych druhoch ryb).
Konkretne pri pouziti NaCl a pouziti napr. Costapuru je rozdiel v tom, ze Costapur posobi na parazita a NaCl podporuje tvorbu kozneho mazu ryb, ktory je ochrannym faktorom u ryb proti koznym ochoreniam. A navyse NaCl ma aj antibakterialne ucinky.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: pliesne?

Odoslaťod Barbora_ZA » 13 Máj 2010 09:40 am

Ahojte.

Rada by som sa vas opytala na nazor. Uz mozno pol roka mam v akvariu nejaku pliagu a nemozem sa jej zbavit...

Najkor jedna a teraz po takmer pol roku aj druha tetra ziariva ochoreli. Celkovo ich tam mam osem. Tetry su uplne v poriadku az na to, ze im "splesnivie" jedno ocko. Obom to iste - z ich pohladu prave. Normalne funguju - papaju, su aktivne, ta prva sa s takymto ockom v spol. akva aj vytierala. Nemaju poskodene plutvy, supiny, ..

Skusala som zvysit teplotu, pridat sol, teraz nedavno mykopur.

Stretli ste sa s niecom podobym?

Info o akva:
Zalozene September 2009
54 l
Svetlo 15 W
Filter Hailea HL BT400
Teplota vody 25°

Osadenstvo:
8 x Hemigrammus erythrozonus
2 x Corydoras sterbai

Rastlinky:
Plne akvarium valisinerii a jednej, na ktorej nazov si teraz nespomeniem a anubias varteri nana
Barbora_ZA
 
Príspevky: 73
Obrázky: 5
Založený: 08 Okt 2009 21:26 pm
Bydlisko: Žilina

Re: pliesne?

Odoslaťod OlinQoo » 16 Máj 2010 20:50 pm

ja mam pliesen alebo krupicku na black molach mam jednu tehotnu a tak by mi bolo luto kebi mi umrela pred vrchnov plutvov ma biele chumace a otrete biele supinky ::uz mi kvoli tomu umrelo okolo 30 gubiek ale to este pred 2 rokmi ale teraz mam ina aqarium a neviem .(
OlinQoo
 
Príspevky: 17
Obrázky: 5
Založený: 16 Máj 2010 16:58 pm

Re: pliesne?

Odoslaťod OlinQoo » 16 Máj 2010 20:52 pm

a lieci s ato modrov skalicov ale treba ju davat aspon dve kvapki denne a este pri zaciatku chorobi :D
OlinQoo
 
Príspevky: 17
Obrázky: 5
Založený: 16 Máj 2010 16:58 pm


Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.