Krmivo pre terčovce [Symphysodon ...]



Všetko okolo akvarijných rýb

Re: Krmivo pre terčovce [Symphysodon ...]

Odoslaťod jovan » 06 Dec 2009 14:14 pm

A este jedna vec: nastuduj si rozdiel medzi vonkajsim a vnutornym parazitom a co su grampozitivne a gramnegativne bakterie.
jovan
 
Príspevky: 12
Založený: 29 Okt 2009 10:25 am

Reklama

Re: Krmivo pre terčovce [Symphysodon ...]

Odoslaťod casiomk » 06 Dec 2009 15:31 pm

ja si myslim ze tieto odborne diskusie sem nepatria ja tiez niesom odbornik ale svoje ryby si viem vzdy ustrazit a vyliecit ,staci mi ktomu mikroskop ,internet a vhodne liecivo , nepotrebujem vediet ako sa co odborne vola a ani ma to nezaujima.Ked si uz taky odbornik tak napis co pouzivas namiesto srdca! Mali by sme sa znazit chovatelom pomoc a nie si tu ukazovat kto ma vacsieho (obrazne napisane) a kludne napis kto si ,skryvat sa za novy nick vie kazdy , ja som nakloneny ku kazdej konstruktivnej debate.
Poznam chovatelov ktory odchovali kvantum tercovcov a ani netusia co je grampozitivne alebo gramnegativne , vsetko je o praxi a cite .
Obrázok používateľa
casiomk
 
Príspevky: 110
Obrázky: 93
Založený: 12 Sep 2006 20:34 pm

Re: Krmivo pre terčovce [Symphysodon ...]

Odoslaťod jovan » 06 Dec 2009 16:03 pm

casiomk napísal:ja si myslim ze tieto odborne diskusie sem nepatria ja tiez niesom odbornik ale svoje ryby si viem vzdy ustrazit a vyliecit ,staci mi ktomu mikroskop ,internet a vhodne liecivo , nepotrebujem vediet ako sa co odborne vola a ani ma to nezaujima.Ked si uz taky odbornik tak napis co pouzivas namiesto srdca! Mali by sme sa znazit chovatelom pomoc a nie si tu ukazovat kto ma vacsieho (obrazne napisane) a kludne napis kto si ,skryvat sa za novy nick vie kazdy , ja som nakloneny ku kazdej konstruktivnej debate.
Poznam chovatelov ktory odchovali kvantum tercovcov a ani netusia co je grampozitivne alebo gramnegativne , vsetko je o praxi a cite .



Ja som nepovedal ze srdce sa nesmie pouzivat....Ano je to najpohodlnejsie a najrychlejsie.Ja len tvrdim ze by nemalo tvorit zakladnu zlozku krmiva.Existuju chovy kde sa srdce vobec nepouziva a vobec nechyba.
Co sa tyka gram.poz/neg.bact,to bola reakcia na mudraka ktory sa do toho obul.......
No a ten novy nick: doteraz som sa nezapajal,ale sledoval 8) -takze si vedla....
No a tych chovatelov ktorych mozno poznas od p.Borisa Rovneho az po Petra Federica,tak tych poznam aj ja.Nie je dolezite kto som ,ale co viem a co pisem.Napriklad aj teba poznam a pritom sme sa vobec nestretli :roll:
jovan
 
Príspevky: 12
Založený: 29 Okt 2009 10:25 am

Re: Krmivo pre terčovce [Symphysodon ...]

Odoslaťod arowana » 06 Dec 2009 21:53 pm

jovan napísal:No neviem kto tu pletie piate cez deviate....Dalsi kto vsade bol,vsetko videl...
Mna tymito odbornymi citaciami vyhladanych z kniziek neohuris.Ty si najskor nastuduj rozdiely medzi patogennymi bakteriami v zazivacich ustrojoch a svalovine zvierat a potom tu polemizuj o urogenitalnych cestach.
Apropo latentne stadia bakterii ako su Aeromonas alebo Flexibacter ktorych je momentalne okolo 6000druhov klasifikovanych ako patogennych ,mozu zapricinovat tzv.sekundarne ochorenie/Hexamita,Spironucleos..../a pod.Takze neohuruj nemysli si ze ked som registrovany iba chvilu tak tomu nerozumiem.
Otazka : ani svalovec a larvy pasomnice nie su pritomne v surovom mase?/skrkavky,rozsievky,salmonelly,?Ak neveris opytaj sa ktoreho kolvek veterinara ten ta pouci a nepoucuj mna na tomto fore.

Mj príspevok nebol citovaný z knižky, v tom ťa môžem ubezpečiť a je mi skutočne jedno, čo si o mne myslíš.
Tvoju citáciu by som však nominoval za blbosť roka. Veď ty skutočne nie si schopný rozlišovať ani baktérie / o ktorých tu nepadlo ani slovo / s parazitmi. Je mi vonkoncom jedno aj to, kto a ako dlho je registrovaný, ale pokial exceluje podobnými somarinami ako ty, tak sa do neho budem skutočne len navážať.
jovan napísal:No a ten novy nick: doteraz som sa nezapajal,ale sledoval 8) -takze si vedla....:

Odporúčam, rob to naďalej, nezapájaj sa, len sleduj. :wink:
jovan napísal:Nie je dolezite kto som ,ale co viem a co pisem.

Vonkoncom mi je jedno, kto si, ale žial nevieš ani základy danej problematiky.
jovan napísal:A este jedna vec: nastuduj si rozdiel medzi vonkajsim a vnutornym parazitom a co su grampozitivne a gramnegativne bakterie.

Ďakujem za upozornenie, ale v tejto problematike mám na rozdiel od teba skutočne v hlave jasno. :D
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Krmivo pre terčovce [Symphysodon ...]

Odoslaťod salik » 07 Dec 2009 11:35 am

tema premazana a niekto si oddychne od akva.sk na 7 dni

!
clanky/pravidla_diskusie.php
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Krmivo pre terčovce [Symphysodon ...]

Odoslaťod hongi » 08 Dec 2009 11:32 am

zdravim, ja sa chystam spravit vlastne krmivo pre disky. tak ma zaujima co mi nato poviete. hlavnu zlozku bude tvorit rybie maso (nejake file alebo podobne) do toho chcem primiesat sparenu zeleninu (hrasok, mrkvu, spenat,... mozno aj nejake ovsene vlocky) , nejake to hov. srdce a na zaver primiesat suchu zlozu na doplnenie vitaminov a pod. vsetko to pomliet dokopy a zamrazit.
rad by som vedel aky pomer toho srdca primiesat podla vas. a celkovo co by ste povedali na takuto bastu pre disky? moze byt?
vdaka
hongi
 
Príspevky: 925
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Re: Krmivo pre terčovce [Symphysodon ...]

Odoslaťod arowana » 08 Dec 2009 13:15 pm

hongi napísal: ...aky pomer toho srdca primiesat ...


Na to nie je jednoznačná odpoveď a každý chovateľ má svoju "naj" receptúru.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Krmivo pre terčovce [Symphysodon ...]

Odoslaťod xoxo » 08 Dec 2009 17:51 pm

Nepouži srdce hovädzie ale morčacie.Je s tým viac roboty ale stoji to za to.Hrášok,mrkvu a iné zbytočnosti tam nedávaj.Na 1kg srdca daj 250 gr výžmýkaného čistého špen.pretlaku. Vločky, vit A a D.,pridaj ak môžeš nejaku dafniu alebo artémiu/kôli chitinu/
Cele to musí byť hutné a nie mokré,nechaj trošku postáť aby to všetko do seba preniklo a potom to buď zaleješ želatinou/čistou-nie cukrárskou/ alebo Agarom /Ekvia Nitra/
xoxo
 
Príspevky: 83
Obrázky: 1
Založený: 08 Dec 2009 17:27 pm

Re: Krmivo pre terčovce [Symphysodon ...]

Odoslaťod hongi » 09 Dec 2009 10:12 am

preco nedavat tu zeleninu?
hongi
 
Príspevky: 925
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Re: Krmivo pre terčovce [Symphysodon ...]

Odoslaťod xoxo » 09 Dec 2009 10:38 am

hongi napísal:preco nedavat tu zeleninu?


Pretože tieto zeleniny kalia vodu./obsahuju rôzne druhy škrobov/.Všetky potrebné minerály máš v špenáte.Ak by si chcel mať v zmesi aj nejaké tie rastlinné proteiny a karotenoidy /astaxanthin,cantaxantin,.../tak tam treba dať spirulinu vo forme prášku,tak 10-25%.
xoxo
 
Príspevky: 83
Obrázky: 1
Založený: 08 Dec 2009 17:27 pm

Re: Krmivo pre terčovce [Symphysodon ...]

Odoslaťod SoRex » 09 Dec 2009 11:48 am

xoxo napísal:Pretože tieto zeleniny kalia vodu...

Dávat rybám jenom to, co nekalí vodu asi není nejlepší přístup :(
Bleher ve své monografii o terčovcích uvádí velmi detailní rozbory potravy z žaludků jedinců z přírody a pro mnohé bude asi velmi překvapivý fakt, že cca 3/4 tvoří rostlinná strava (převážně květy, tvrdé plody a ovoce). Zbytek jsou korýši, hmyz a nejmenší složkou jsou ryby. O teplokrevných živočiších pochopitelně nemůže být ani řeč.
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Re: Krmivo pre terčovce [Symphysodon ...]

Odoslaťod arowana » 09 Dec 2009 11:55 am

SoRex napísal:Dávat rybám jenom to, co nekalí vodu asi není nejlepší přístup :(
Bleher ve své monografii o terčovcích uvádí velmi detailní rozbory potravy z žaludků jedinců z přírody a pro mnohé bude asi velmi překvapivý fakt, že cca 3/4 tvoří rostlinná strava (převážně květy, tvrdé plody a ovoce). Zbytek jsou korýši, hmyz a nejmenší složkou jsou ryby. O teplokrevných živočiších pochopitelně nemůže být ani řeč.

Roman, predbehol si ma s podobným názorom. :wink: :D
Je to presne tak, ako to píšeš a len akvaristi kôli pohodlnosti "prispôsobili" ich potravné "nároky" pri chove v zajatí.
Žial presne podobný osud majú ryby rodu Tropheus a mnoho ďalších druhov.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Krmivo pre terčovce [Symphysodon ...]

Odoslaťod xoxo » 09 Dec 2009 14:01 pm

Myslím,že všetko je vec názoru ,tak ako aj 20 cm ryby chovať a držať v nádobe 200,500,1000......litrov,keď v prirode majú 1000xviac priestoru.......Nikto nebol ochotný povedať tu aspoň hrubý návod na "recept" a teraz zrazu -prečo ten záujem? Kolký z Vás sa pri výrobe krmiva drži poznatkov p.Blehera? Nikdy sa nikomu nepodarí ani zďaleka napodobiť to,čo príroda vyvíjala tisícky rokov a čo žerie Diskus vo svojej domovine...
Celé generácie diskusov z Ázie sú odrastené na artemii ,krile,srdci,nitenkách....a všetky sa krížia a vznikajú nádherné jedince...
Takže pripomienka je správna , avšak nepotrebná.
xoxo
 
Príspevky: 83
Obrázky: 1
Založený: 08 Dec 2009 17:27 pm

Re: Krmivo pre terčovce [Symphysodon ...]

Odoslaťod hongi » 10 Dec 2009 12:44 pm

ale preco sa aspon nepokusit co najviac priblizit prirodnym podmienkam?... neviem ako vy ale ja sa o to pokusam stale , bez ohladu nato co som choval.
SoRex. presne koli tomu tam chcem dat aj tu zeleninu, pretoze rastlinna zlozka je podstatnou castou. asi tazko by v tom zaludku nasli hovadzie (alebo ine) srdce a pod... :)
hongi
 
Príspevky: 925
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Re: Krmivo pre terčovce [Symphysodon ...]

Odoslaťod barky » 10 Dec 2009 12:52 pm

Off topic poznamka - rovnako ako tazko by v tom zaludku nasli spenat, hrasok, mrkvu a podobnu zeleninu...
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: Krmivo pre terčovce [Symphysodon ...]

Odoslaťod Kubo » 10 Dec 2009 13:39 pm

Co sa tyka rastlinnej potravy , tak ja pestujem lemnu minor. Vsice niesom diskusar ale skalarista , no diskus nema daleko od skalara.Myslim si , ze to je prirodzenejsie ako mrkva hrasok a pod. MOje ryby maju po lemne pekne zelene H-cka. :) Dvakrat tyzdenne im tam hodim hrst rano a vecer uz nieje.
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Krmivo pre terčovce [Symphysodon ...]

Odoslaťod azet » 10 Dec 2009 14:45 pm

sice tercovce nechovam, ale rad by som si precital navody na potravu postavanu priblizne podla rozborov obsahu zaludka z divociny a dlhodobejsiu skusenost s takouto potravou. @ sorex, co je myslene pod "tvrdymi plodmi" - orechy, jadra a pod.?

debaty ci srdce alebo nie su stare uz desatrocia a zrejme este desatrocia potrvaju. pokial by som diskusy choval len pre radost a nie na odchov, schvalne by som srdce vynechal.

btw. ake su skusenosti Vas chovatelov, ked si zakupite nabuchaneho "brojlera z farmy" odchovaneho kulturistickou srdcovou zmeskou a (postupne) presedlate na potravu bliziacu sa k povodnej/prirodzenej? je to ok a nema to nasledky na rybu, ktora je od malicka odchovavana srdcovou power potravou, dosiahne obvykle dvojnasobnu velkost za dvojnasobne kratsi cas ako jej predkovia z povodi juznej ameriky? moze sa niekto pochvalit kvalitnym uspesnym odchovom cielene zameranym na "bio" praktiky pri krmeni? moze sa niekto pochvalit a poradit pouzitou potravou pri uspesnom odchove jedincov priamo dovezenych z prirody? maju takto odchovane jedince sancu uspiet v sutaziach, atd? aky je rozdiel medzi tak a onak krmenymi rybami v dlhovekosti a odolnosti voci chorobam, parazitom, "dieram", deformaciam, degeneraciam... - teda pokial ma niekto moznost na zaklade vlastnych skusenosti a experimentov s potravou podelit sa o taketo informacie.
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: Krmivo pre terčovce [Symphysodon ...]

Odoslaťod SoRex » 10 Dec 2009 15:35 pm

azet napísal: co je myslene pod "tvrdymi plodmi"

Ořechy, obilky, nažky, jádra a pecky měkkých plodů.

K předchozím příspěvkům: chtěl jsem naznačit, že poměr rostlinné a živočišné potravy je výrazně v přírodě ve prospěch rostlinné (ať je již druhová skladba rostlin jakákoliv). A hlavní je to, že maso teplokrevných zvířat se v jejich přirozené potravě nevyskytuje vůbec. Pokud si navíc uvědomíme, že skladba tuků, mastných kyselin, minerálů a dalších látek se v mase teplokrevných a studenokrevných živočichů liší, vyplývá z toho, že je vlastně krmíme (alespoň většina) naprosto nevhodně. V Bleherově monografii je celá kapitola na toto téma, včetně ověřených i potenciálních důsledků.
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Re: Krmivo pre terčovce [Symphysodon ...]

Odoslaťod xoxo » 10 Dec 2009 17:04 pm

Pripojím aj ja niečo k predošlým príspevkom:
Nikto nepochybuje o znalostiach a monografiách dr.Blehera.Faktom však je ,že v poslednej dobe niektoré jeho práce hraničia s kontraverznosťou ,a verejnosť tým rozdelujú na dva "tábory".
To že sa našla vo väčšej miere rastlinná zložka v diskusoch ešte neznamená že je to to pravé orechové pre ten daný druh.Amazonia nie je prebádaná ani z 5% ,a preto sa môžeme, a nielen my domnievať o správnosti tohto tvrdenia.Príroda ako taká je divočina a o potravu musí bojovať každý druh potravinového reťazca.Navyše človek nadmieru zasahuje do živ.prostredia živočíchov,takže ak slabnú podmienky snažia sa adaptovať.Aj v tele morských rýb sa našli predmety ktoré tam nepatria ako napr.gumy,špagáty...ale o tom som nechcel.
Ovocie a plody orechov dozrievajú postupne a mám taký dojem,že všetky cichlidy túto potravu príjmajú skôr z núdze ako cnosti.Ale to je len môj subjektívný názor.
Moje skaláre z divokého odchytu prišli v úbohom stave,prijímali len artémiu.Dnes zožerú takmer všetko.....
Ps: svalovina z teplokrvných zvierat/morka/je veľmi podobná svalovine všetkých druhov vodných slimákov,ktoré sa v Amazonke vyskytujú v hojnom počte,a teda sú prirodzenou potravou pre všetky ryby.
xoxo
 
Príspevky: 83
Obrázky: 1
Založený: 08 Dec 2009 17:27 pm

Re: Krmivo pre terčovce [Symphysodon ...]

Odoslaťod SoRex » 10 Dec 2009 19:02 pm

xoxo napísal:To že sa našla vo väčšej miere rastlinná zložka v diskusoch ešte neznamená že je to to pravé orechové pre ten daný druh.
Rozhodně to znamená, že je to jejich přirozená potrava 8)

xoxo napísal:Amazonia nie je prebádaná ani z 5% ,a preto sa môžeme, a nielen my domnievať o správnosti tohto tvrdenia.
Bleher navštěvuje Amazonii několikrát ročně už skoro 60 let. Přinejmenším posledních 30 let tam provádí cílený vědecký výzkum. Jím uváděné informace (rozbor žaludků) jsou průnikem ze stovek, možná tisíců jedinců a desítek, možná stovek lokalit. O správnosti tvrzení tedy asi pochybovat nelze 8)

xoxo napísal:Ovocie a plody orechov dozrievajú postupne a mám taký dojem,že všetky cichlidy túto potravu príjmajú skôr z núdze ako cnosti.
jasně, dozrávají postupně po celou dobu od konce dešťů přibližně do 3/4 suché periody. Jsou tedy zcela přirozenou převažující složkou jejich potravy, prostě proto, že jsou dostupné. Žádná "z nouze cnost", přirozená potrava. To už bychom mohli říkat, že sloni žerou větve špatně dostupných trnitých akácií z nouze. 8)

xoxo napísal:svalovina z teplokrvných zvierat/morka/je veľmi podobná svalovine všetkých druhov vodných slimákov,ktoré sa v Amazonke vyskytujú v hojnom počte,a teda sú prirodzenou potravou pre všetky ryby.
Nejsem moc ochotný tomu věřit. Nějaký odkaz by nebyl? I kdyby to byla pravda, potom rozbory žaludků jasně ukazují, že jsou minoritní až zanedbatelnou složkou potravy.
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Re: Krmivo pre terčovce [Symphysodon ...]

Odoslaťod xoxo » 10 Dec 2009 19:50 pm

Nemá zmysel ďalej pokračovať.Evidentne sa snažíš svoj pohľad a názor vnútiť niekomu,kto to možno ani nepotrebuje.Takto by sa o tom dalo polemizovať donekonečna.Fakty sú fakty,o tom niet pochýb.Pokiaľ niekto chce ,nech im dá pre mňa aj sušenú trávu.
Celý byznis okolo terčovcov je postavený na náhradných krmivách a s tým nič nespravíš.To že nie je prospešné drancovať prírodu niektorý už pochopili.Tak začnime prírodu drancovať niečim iným :o
1 otázka,keď smiem: koľko discusov si už rozmnožil a odchoval?
xoxo
 
Príspevky: 83
Obrázky: 1
Založený: 08 Dec 2009 17:27 pm

Re: Krmivo pre terčovce [Symphysodon ...]

Odoslaťod Peter540615 » 10 Dec 2009 20:18 pm

Ja som v chove terčovca začiatočník.Po roku sa mi z pôvodných 6 ks, našiel modrý pár a po množstve " skús a uvidíš " sa im podaril 1 x odchov ikier na plôdik.Teraz mám strach, aby sa podaril krok 2.Teda úspešný odchov plôdika na krásne zdravé jedince.Z radosti som si tento deń natočil aj na kameru.No čo teraz ďalej? Bude stačiť, že pár je oddelený, pod kontrolou časovača na svetlo, termoregulátorom tepla? Pár je kŕmený len kvalitnou suchou potravou - striedam pre pestrosť.Mám sa spoliehať len na rodičovský pár, na výlučky z ich povrchu? Netreba už naozaj nič?
Ďakujem za akúkoľvek radu, doporučenie, ale prosím, len osvedčené...tiež si viem prečítať na internete rôzne názory, skôr mi ide o SKUTOČNÚ RADU a SKÚSENOSŤ! Ďakujem...
Peter540615
 
Príspevky: 2
Založený: 10 Dec 2009 19:57 pm

Re: Krmivo pre terčovce [Symphysodon ...]

Odoslaťod Peter540615 » 10 Dec 2009 20:37 pm

Som tu nový, nemienim sa zapájať do " debát " pokiaľ nemám OSOBNE sám všetko odskúšané a vyhodnotené...preto aj očakávam RADU OD skutočne skúseného a hlavne ÚSPEŠNÉHO chovateľa terčovca.Mám dosť " skúšania doporučených rád ". Napr. aké má byť zloženie vody pre odchov ikier terčovca..a pod.Za porozumenie ďakujem.
Peter540615
 
Príspevky: 2
Založený: 10 Dec 2009 19:57 pm

Re: Krmivo pre terčovce [Symphysodon ...]

Odoslaťod arowana » 10 Dec 2009 21:48 pm

xoxo napísal:1 otázka,keď smiem: koľko discusov si už rozmnožil a odchoval?


Tá otázka môže byť položená aj opačne. Koľko si ich namnožil ty ?
Si na fóre nový, nikto nevie kto sa za tvojím nickom skrýva, tak sa trochu odhaľ, keď už sa angažuješ takmer v každom témate.
V mnohých veciach s tebou súhlasiť nemôžem a ani nechcem, ale zároveň sa mi už ani nechce točiť veterné mlyny a tak sa do debát o "ničom", už ani nemienim zapájať.

Bleherova kontroverznosť spočíva len v obhajovaní teórie o pravosti druhu P.altum, množených v zajatí. V žiadnej inej oblasti čo sa týka Amazonie, sa s ním polemizovať nedá a myslím, že neexistuje nikto iný, ktorý problematiku ichtyológie v danej oblasti, má komplexnejšie prebádanú.

Poznámka na záver, svalovina mäkkýšov nemá žiadnu podobnosť so svalovinou teplokrvných zvierat, takže túto teóriu si nechaj pre seba.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.