Problém s vysokým obsashom Fosfora v akváriu



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Re: Problém s vysokým obsashom Fosfora v akváriu

Odoslaťod Poly » 13 Nov 2009 00:10 am

NH3/NH4+ sa nerozklada, rastliny z neho viazu dusik do organickych zlucenin podobne ako z NO3-
NH4+ mozes pridat do vody, musis ale vediet, kolko si mozes dovolit :D Kazdopadne ak nechces prekrocit 0,1mg/l, nemal by si dat do vody viac ako 60mg NH3, co je v domacich podmienkach nemeratelne mnozstvo, preto je lepsie rozriedit 1g NH4Cl v 100ml vody a z toho adekvatny podiel vyliat do akva (pre zvysenie na 0,1mg/l v 600l akva je to asi 18ml)
Radsej ale nespekuluj, nic tym nedosiahnes, pretoze amoniaku je na 100% vo vode dost od ryb, ktore ho neustale vylucuju ziabrami + z rozkladu organickeho odpadu, a teda ked mas nulovu hodnotu, znamena to, ze je prakticky hned viazany rastlinami, alebo oxidovany bakteriami na NO2- a NO3-, ktory je nasledne tiez viazany rastlinami.

Fosforu mas v akvariu vela, lebo mas v akvariu nedostatok dusika. Rastliny spotrebuvavaju ziviny sucasne a pri nedostatku niektorej zo zivotne dolezitych latok (u teba N) nemozu viazat ani ine latky, ktore sa nasledne hromadia (u teba P).
Pridavaj pozvolna KNO3 a mal by si pozorovat pokles fosforu (samozrejme v horizonte niekolkych hodin az dni, nie par minut) :o
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Problém s vysokým obsashom Fosfora v akváriu

Odoslaťod jankoo » 15 Dec 2009 10:19 am

Na druhý deň po kúpení 3 neóniek červených sú malátne spomaluje sa im krvny tlak a hlavne keď ráno zapálim svetlo tak sa majú horšie ako sa mali večer? :cry: :cry:

Prečo? otrava amoniakom (akvárium týžden zabehnuté)

Zla kvalita vody??? ph 7.5 kh 20
Obrázok používateľa
jankoo
 
Príspevky: 330
Obrázky: 16
Založený: 03 Dec 2009 00:53 am
Bydlisko: Dubovec

Re: Problém s vysokým obsashom Fosfora v akváriu

Odoslaťod martin_s » 15 Dec 2009 11:51 am

jankoo napísal:Na druhý deň po kúpení 3 neóniek červených sú malátne spomaluje sa im krvny tlak a hlavne keď ráno zapálim svetlo tak sa majú horšie ako sa mali večer? :cry: :cry:

Prečo? otrava amoniakom (akvárium týžden zabehnuté)

Zla kvalita vody??? ph 7.5 kh 20

Co to ma u teba spolocne s fosforom? (tato tema je totiz o vysokych hodnotach fosforu v akva).
Ako vies ze maju "spomaleny krvny tlak"? Inak este o spomalenom krvnom tlaku som nepocul, este tak o vysokom alebo nizkom... No neviem si predstavit ako ho merias svojim neonkam... :lol:
Odpoved preco ti kapu si dostal uz davno. Ci si iba nechces pripustit ze po 3 dnoch sa do akva ryby nedavaju a hladas niekoho v x temach kto ti povie opak?
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Problém s vysokým obsashom Fosfora v akváriu

Odoslaťod smik » 15 Dec 2009 22:38 pm

to azet: Teda musím smeknout. Strašně dlouho jsem na tomhle fóru nebyl, ale to co píšeš mi vyrazilo dech :D . U nás v čechách mám pocit, že když někdo řekne, že by měl přidat KNO3, KH2PO4 a ostatní složky tak aby dosáhl tebou uváděných hodnot, tak je přinejmenším za cvoka :) Naprosto podepisuju co jsi napsal.

to roberto33: Trošku doplnění. Na to abys zvednul v tvé nádrži NO3 o 20mg/l budeš potřebovat 20g KNO3 (odhadem asi 4 čajové lžičky). Tuším, že v balení u PMDD bylo asi 6g KNO3 takže to chce koupit větší množství. Zároveň bych koupil i KH2PO4. Jakmilee doplníš limitní prvek (NO3) předpokládám, že bude potřeba dodávat i fosfor. No a poslední věc CO2. Pokud už nebudeš limitovat růst rostlin makro a mikroprvky, dá se předpokládat, že bude potřeba stabilní a vysoké (30mg/l) CO2. Někde jsi psal, že máš 25-30mg/l. Jak si k těm hodnotám došel?
Pokud ti nedělá problém angličtina tak si projeď to co doporučuje azet, hnojení metodou Estimative index.
Obrázok používateľa
smik
 
Príspevky: 367
Založený: 06 Júl 2008 12:00 pm

Re: Problém s vysokým obsashom Fosfora v akváriu

Odoslaťod jankoo » 17 Dec 2009 10:22 am

jankoo napísal:Na druhý deň po kúpení 3 neóniek červených sú malátne spomaluje sa im krvny tlak


sorry pomýlil som sa. Nie tlak ale spomaľuje sa im krvný obeh.
Obrázok používateľa
jankoo
 
Príspevky: 330
Obrázky: 16
Založený: 03 Dec 2009 00:53 am
Bydlisko: Dubovec

Re: Problém s vysokým obsashom Fosfora v akváriu

Odoslaťod roberto33 » 18 Dec 2009 14:26 pm

Díkes moc za info a praktické rady, už sami podarilo znížiť obsah Fosforu v akváriu na 0,5-1mg/l závisí to do parametrov mojej osmotickej vody .ale ináč som veľmi rád, že sa to už stabilizovalo.Ja som pridával po troške tak 10ml KNO3 pri každej výmene vody
a po5ml KH2PO4 tak a rastliny sú bez riasy krásne sýtozelené a nenormálne mi rastú tak snáď to už bude len lepšie, je pravda, že som trocha preriedil rybiu osádku a dal som nový filter JBL Crystl PRofi1500 ,ktorý beží už mesiac tak som dosiahol, čo som chcel...
Obrázok používateľa
roberto33
 
Príspevky: 229
Obrázky: 42
Založený: 19 Mar 2008 12:45 pm
Bydlisko: Majerovce

Predchádzajúca

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.