problem s dychanim, postupny uhyn ryb- cichlidy



Akvarijné ryby - choroby, liečba

problem s dychanim, postupny uhyn ryb- cichlidy

Odoslaťod Iwka » 29 Dec 2009 21:47 pm

Ahojte,
chcela by som Vas poprosit o radu resp. stanovenie spravnej diagnozy. Mam 300 l akvarium s cichlidami (hlavne labydochromis yellow) uz asi 4-5 rokov. Doteraz som v nom nic nemenila a nemala som s nim ani ziadne problemy. Asi pred 2 mesiacmi mi brat doniesol 6 malych cichlid z Tanganiky - z chovproduktu. 2 sa ujali ostatne zdochli. Problem je v tom ze mi postupne zacali hynut labydochromis yellow. Prva mala zakal v oku a hlavne tazko dychala. Na druhy den zdochla. Dalsia mala problem s dychanim bez nejakych dalsich zmien na tele a na druhy den zdochla. Momentalne pozorujem na dalsej ze zrychlene dycha, nezere, zdruzuje sa pri dne, nema ziadne ine volnym okom pozorovatelne fyziologicke zmeny. Ostatne ryby zatial problem nemaju, ani s dychanim. Mam externy filter s dostatocnym vykonom takze problem nie je s kyslikom alebo dusicnanmi. Vsetky postihnute labydochromis boli samci asi 12 cm velky, tipujem ze 5-6 rocny (rybky som zdedila).
Iwka
 
Príspevky: 5
Založený: 29 Dec 2009 20:52 pm

Reklama

Re: problem s dychanim, postupny uhyn ryb- cichlidy

Odoslaťod Jan Blanar » 30 Dec 2009 08:50 am

NO v chovexoch je casty problem s ziabrohlistami ale moze to byt aj nieco ine /na margo stazeneho dychania/
Jan Blanar
 
Príspevky: 363
Obrázky: 0
Založený: 05 Jan 2008 18:18 pm
Bydlisko: Drienovská Nová Ves 95

Re: problem s dychanim, postupny uhyn ryb- cichlidy

Odoslaťod Iwka » 30 Dec 2009 11:08 am

No dnes sa prejavili ďalšie príznaky. Male biele bodky na tele a rozstrapatenie prsných plutiev. Žeby krupička?
Iwka
 
Príspevky: 5
Založený: 29 Dec 2009 20:52 pm

Re: problem s dychanim, postupny uhyn ryb- cichlidy

Odoslaťod bobo242 » 30 Dec 2009 11:32 am

mna by zaujimalo ake ryby konkretne su tie nove a ze 4 zo 6 zdochli nie je tiez normalne, mali rovnake priznaky ako yellowky? ako vies ze nie je problem s dusicnanmi? ake medium mas vo filtri, ako a ako casto ho cistis? teplota vody?
Obrázok používateľa
bobo242
 
Príspevky: 143
Obrázky: 69
Založený: 20 Feb 2009 16:53 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: problem s dychanim, postupny uhyn ryb- cichlidy

Odoslaťod Iwka » 30 Dec 2009 12:23 pm

no tie nove male rybky co zdochli boli duboisky. Neviem ake mali priznaky, kedze boli zasite medzi skalami. Uz som ich len nasla mrtve, ale nezdochli naraz ale postupne. Ale kedze tam mam dospele velke ryby tak som to neriesila, predpokladala som ze sa jednoducho neuchytili.
Filter cistim kazdych 6 tyzdnov v akvarijnej vode. Odkalujem kazdy tyzden. Vo filtry mam klasicky molitan, vatu, keramicke valceky a takych plastovych "jezkov". mala som tam nedavno aj pripravok od prodacu - proti fosforecnanom. Teplotu vody som mala na 24 C teraz ju postupne zvysujem do 28 C. Vcera ked neboli zjavne nejake priznaky, som tam dala preventin - methylenovu modru. Pomoze to na krupicku? Dnes som v obchode kupila ContraIck od Tetry. Predavacka hovori ze ked som tam dala preventin tak toto druhe liecivo tam uz nemozem dat. Mam vymenit ciastocne alebo uplne vodu alebo prefiltrovat cez cierne uhlie? Alebo sa spolahnut na ucinky preventinu pri zvyseni teploty na 28?
Iwka
 
Príspevky: 5
Založený: 29 Dec 2009 20:52 pm

Re: problem s dychanim, postupny uhyn ryb- cichlidy

Odoslaťod bobo242 » 30 Dec 2009 12:51 pm

ja by som ti poradil pridat sol, 6 pol. lyzic, a potom pri vymene vody doplnat 1 pol.lyz./50l vody. teplotu mozes zvysit na par dni aj na 30°. niekedy staci spravit len toto. ohladne lieciv a ich kombinacii ti neporadim.. asi by som skusil nechat ten preventin ci zaberie, ked uz si ho dala. je tu tema o krupicke, skus pocitat tam.
Obrázok používateľa
bobo242
 
Príspevky: 143
Obrázky: 69
Založený: 20 Feb 2009 16:53 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: problem s dychanim, postupny uhyn ryb- cichlidy

Odoslaťod kostros » 30 Dec 2009 12:57 pm

preventin asi nepomoze pri lieceni chorob,mala si dat rybky do karanteny ked si ich doniesla a ak si ich nemala kam dat tak si mala pouzit v tedy preventin,skus ak sa ti da,dat fotku tych priznakov.ja sa do toho moc nevyznam no niekto ti tu urcite pomoze.ak je to hrupicka aj pri nej sa vyskytuje problem z dychanim no nie vzdy,mal by pomoct costapur alebo ak este predavaju malachytovu zelen-neviem krupicku som nemal uz roky hoci by som ju vymenil za to co mam teraz.dolezite je urcit diagnozu aby si pouzila spravne lieky inak to nezabere.no dalsia vec je ze pri krupicke mi ryby nedochli po 2 dnoch,takze mozes mat aj spominane ziabrohlisti,ktore naplno prepukli uteba.skus tie fotky,inak tie bodky su po celom tele alebo len na jednom mieste.mne sol pri krupicke zaberala,tak skus aj to.
kostros
 
Príspevky: 138
Obrázky: 13
Založený: 07 Apr 2006 09:55 am

Re: problem s dychanim, postupny uhyn ryb- cichlidy

Odoslaťod Richard Tokušev » 30 Dec 2009 14:01 pm

Problém?
V prvom rade si je treba uvedomiť, že sa tu bavíme síce o afrických cichlidách z východoafrických jazier Malawi a Tanganika, ale na druhej strane ide o dva veľmi odlišné druhy. Labidochromis coleruleus "yelow" je z jazera Malawi a je to pomerne nenáročný druh. Tropheus duboisi je z jazera Tanganika a jeho správanie a spôsob života resp. aj obživy je veľmi rozdielny. S príchodom duboisov nastali problémy. V prvom rade bolo treba zmeniť podávanú potravu na potravu výlučne rastlinného charakteru. Jedná sa najmä o krmivá s obsahom spiruliny. V druhom rade, bolo treba zmeniť aj spôsob podávania potravy a to na malé dávky po viac krát denne. Malawské cichlidy ako tak znesú aj určité prepchávanie sa, ale Tropheus sa prepchať naraz s krmivom nesmie. Ako náhle zožerie väčšie množstvo potravy ( a môže to byť aj rastlinná potrava) riskujeme problémy v súvislosti s chorobou zvanou Malawi boad. Ide o ifekciu vnútočných zažívacích orgánov. Ryby sa zdržiavajú pri dne, sú malátne, kývu sa zo strany na stranu, nežerú a majú dlhé priesvitné výkaly, ktoré sú niekedy až krvavé. Choroba má rýchly priebeh a preto je nutné ju okamžite liečiť. Najlepšie sa osvedčil liek zakúpený v lekárni - Entizol. Dávkujeme 1/tab na 40 litrov vody, druhý deň polovičnú dávky a na tretí deň ešte plnú dávky. Už po dvoch dňoch sú ryby také čilé ako nikdy predtým.
Samotná choroba je aj stresorom pre ryby. Tento stresor môže vyvolať choroby ďalšie a teda nie je vylúčená ani tzv. krupica.

Je vcelku možné, že ryby sa už choré doniesli domov.
Chce to skúsenosti a ty máš o skúsenosť už naviac. Veľa zdaru
Obrázok používateľa
Richard Tokušev
 
Príspevky: 964
Obrázky: 34
Založený: 04 Máj 2009 16:16 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: problem s dychanim, postupny uhyn ryb- cichlidy

Odoslaťod bobo242 » 30 Dec 2009 14:29 pm

risoar, malawske cichlidy sk. mbuna urcite neznesu prepchavanie sa a krmenie je rovnake ako pri trofeusoch.. preto nazov choroby malawi bloat a nie tropheus bloat.
Obrázok používateľa
bobo242
 
Príspevky: 143
Obrázky: 69
Založený: 20 Feb 2009 16:53 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: problem s dychanim, postupny uhyn ryb- cichlidy

Odoslaťod Richard Tokušev » 30 Dec 2009 15:27 pm

Máš pravdu, ale osobne som sa s touto chorobou paradoxne u malawi cichlíd nestretol
Obrázok používateľa
Richard Tokušev
 
Príspevky: 964
Obrázky: 34
Založený: 04 Máj 2009 16:16 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: problem s dychanim, postupny uhyn ryb- cichlidy

Odoslaťod bobo242 » 30 Dec 2009 16:20 pm

teraz mas pravdu zase ty, ani ja som sa s tym osobne nestretol . pravdepodobne su mbuny nejake odolnejsie voci bloat. este ako decko som ich krmil napr. tubifexom a nic. ale teoreticky su ekvivalent trofeusov a v tejto teme nejde ani o bloat ale asi o krupicku.
Obrázok používateľa
bobo242
 
Príspevky: 143
Obrázky: 69
Založený: 20 Feb 2009 16:53 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: problem s dychanim, postupny uhyn ryb- cichlidy

Odoslaťod Iwka » 30 Dec 2009 18:40 pm

Takze nakoniec to budem riesit tak ze som dala 5 lyzic soli do akvarka. Do filtra som dala aktivne uhlie aby odstranil ten Preventin co som dala den predtym do vody. Postupne zvysujem teplotu na 28 stupnov, pustila som silne vzduchovanie. Zajtra ked bude preventin z vody prec, vymenim cast vody - asi 30% a budem rybky liecit ContraIckom ktory je urceny nielen na krupicku ale aj na ost. kozne parazity ako napr. Costa, Chilodonela, triehedina a Oodinium. Oodinium sa dost zamiena s krupickou takze radsej pouzijem liecivo keby to nahodou bol Oodinium a nie krupicka. Neviem ci sa da Oodium tiez liecit solou.
Iwka
 
Príspevky: 5
Založený: 29 Dec 2009 20:52 pm

Re: problem s dychanim, postupny uhyn ryb- cichlidy

Odoslaťod bobo242 » 30 Dec 2009 18:50 pm

sol priamo ani nelieci, ale pomaha v liecbe, jednoducho povedane..drzim palce.
Obrázok používateľa
bobo242
 
Príspevky: 143
Obrázky: 69
Založený: 20 Feb 2009 16:53 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: problem s dychanim, postupny uhyn ryb- cichlidy

Odoslaťod Iwka » 30 Dec 2009 18:56 pm

Diky bobo, budem Vas informovat ako to dopadne.
Iwka
 
Príspevky: 5
Založený: 29 Dec 2009 20:52 pm

Re: problem s dychanim, postupny uhyn ryb- cichlidy

Odoslaťod kathynka » 10 Apr 2010 13:11 pm

mam novy parik apistogramma macmasteri...samcek zacal po 2 tyzdnoch rychlo dychat, ma uplne otvorenu papulku a nezral dnes..samicka je uplne ciperna, plava kade-tade, zere uplne normalne...neviete mi poradit, co mu je, co mam spravit? vdaka
kathynka
 
Príspevky: 131
Obrázky: 4
Založený: 11 Okt 2009 21:05 pm
Bydlisko: BA

Re: problem s dychanim, postupny uhyn ryb- cichlidy

Odoslaťod bobo242 » 10 Apr 2010 13:31 pm

Ked sa vyskytne problem, prva vec je nekrmit a ked je moznost, tak ho prelovit do karant. nadrzky. No a podla priznakov urcit chorobu a zacat liecit. Rychle dychanie a otvorena papulka je priznak viacerych problemov. Viac by mozno pomohlo odpovedat na otazky ake mas akvo, ako dlho je zalozene, kolko a akych ryb je tam. aky filter..
Obrázok používateľa
bobo242
 
Príspevky: 143
Obrázky: 69
Založený: 20 Feb 2009 16:53 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: problem s dychanim, postupny uhyn ryb- cichlidy

Odoslaťod kathynka » 10 Apr 2010 14:08 pm

akva ma 160 l, je zalozene rok, juhoamericky biotop, takze tetry, cichlidy, prisavniky, pancierniky...filter je polsky FAN2 (450l/h)
kathynka
 
Príspevky: 131
Obrázky: 4
Založený: 11 Okt 2009 21:05 pm
Bydlisko: BA

Re: problem s dychanim, postupny uhyn ryb- cichlidy

Odoslaťod bobo242 » 11 Apr 2010 08:47 am

Neviem z toho sice kolko ryb mas, ale podla mna to vyzera na otravu No2 resp No3, takze prestan krmit a sprav si testy. Niektore druhy su citlivejsie na zvyseny obsah skodlivin co vyzera byt tento pripad. Takze riesenie do buducnosti, bud menej ryb alebo vykonnejsi (z vyssim filtracnym objemom) filter resp viac rastlin. Urcite tu na fore najdes co a ako.
Obrázok používateľa
bobo242
 
Príspevky: 143
Obrázky: 69
Založený: 20 Feb 2009 16:53 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: problem s dychanim, postupny uhyn ryb- cichlidy

Odoslaťod Peter123 » 06 Mar 2023 10:25 am

Pozdravujem. Mám taký problém že dva krát po sebe som kúpil komplet novú osádku do malawi akvaria 450 litrového a vždy po dvoch dňoch začali ryby dychčať, držať sa pri dne a neplávať až postupne uhynuli....Myslel som si že je problém vo vode ale tá bola ph 8, celková tvrdosť cca 15 až 20, uhličitanová cca 15 až 20, NO2 a NO3 - na nule nemerateľné, chlór 0. Teda voda v poriadku. Obidva krát ryby pustené v piatok na obed, následne bez problémov aj celú sobotu boli čulé, plávali v húfiku. Potravu dostali len v sobotu večer a to v malej dávke o ktorú javili záujem. Problém sa vyskytol až v nedeľu popoludní. Už fakt neviem kde je problém, akvárium je riadne dlhodobo zabehnuté asi tri roky....Podotýkam, že v akváriu mám dve tetry krvavé a dvoch prísavníkov a tí sú bez akýchkoľvek problémov. Kde by mohla byť chyba?
Peter123
 
Príspevky: 60
Obrázky: 19
Založený: 05 Sep 2006 15:51 pm

Re: problem s dychanim, postupny uhyn ryb- cichlidy

Odoslaťod snajprik » 06 Mar 2023 12:57 pm

Bez fotky to určite nepôjde.
To čo popisuješ sú väčšinou čpavky a dusitany, ale može to biť aj nejaka dekoracia, či naplň vo filtri...
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1916
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: problem s dychanim, postupny uhyn ryb- cichlidy

Odoslaťod Andrej Jakubík » 06 Mar 2023 13:15 pm

Presne ako píše snajprik.
Všetko ukazuje na otravu, ale fotka akvária nám v tomto momente asi nepomôže. Ideálna by bola fotka mŕtvej ryby a ideálne by bolo ak by sa ti podarilo zachytiť fotografiou žiabrového aparátu, aby sme videli či je poškodený, alebo nie. Máš pH 8 a ryby si nakŕmil. Ak to bolo krmivo s vysokým podielom dusikatých látok, mohlo dôjsť pri tomto pH ku autointoxikácií amoniakom. Krv v tele ryby nebola schopná viazať kyslík, pretože sa vytvoril Methemoglobín a to viedlo k uduseniu rýb.
To je ale iba teória.
Aký druh ryby to presne bol?
Máš zamrazené uhynuté ryby, aby si ich mohol skúmať? - hlavne žiabre a obsah tráviaceho traktu
Boli ryby v čase smrti pokryté hlienom, alebo vylučovali nadmerné množstvo slizu?
Aké krmivo si použil?
Ten obchod z ktorého si bral ryby je spoľahlivý?

A jedna drobnosť, píšeš o akváriu Malawi, ale jediné čo tam žije je južná Amerika...tak ako?
Andrej Jakubík
 
Príspevky: 70
Založený: 02 Feb 2023 23:25 pm


Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.