Ako presunut 240l akvarium?



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Ako presunut 240l akvarium?

Odoslaťod emkac » 03 Jan 2010 12:55 pm

Vyse mesiaca mam zalozene 240l akva.
Lenze moja skvela draha polovicka povedala, ze umiestnenie v chodbe nie je vhodne, kedze tam si ho nemoze cielene pozerat. Ze by si musela sadnut na schody alebo cupnut k nemu. Ze je to skoda. A ze ho mam presunut o cca 6 metrov z chodbu do obyvacky.
Nove povodne miesto je roh obyvacky, tmavsi kut, blizko sedacky, pekne viditelny zo vsetkych stran.

Moja otazka: ako ho premiestnit bez toho, aby som ho kompletne vypustal. Chcel by som odpustit max polovicu vody a potom ho spolu so skrinkou nejako nadvihnut a presunut. Akva ma mozno 300kg, bez casti vody nejakych 200, co je nerealne na rucny presun.
Dalo by sa nieco dat POD skrinku a tak preniest? Rudla nie, ta akvarko nahne, co je problem. Vysokozdvizny vozik je moc velky, do domu ho nedostanem. Ale myslel som na nieco podobne.
Je tam velke riziko znicenia skrinky?
Alebo mam sa na to uplne vykaslat, vsetky ryby pochytat (co bude problem), zasa ich stresovat, komplet vypustit vodu a presuvat to tak. Ale ani to nie je vyhra, lebo akva bude mat so strkom dost na to, aby sa prenasalo len tak rucne. Skratka nechcel by som oddelovat akva od skrinky.

Foto najdete tu: download/file.php?id=14&mode=view
emkac
 
Príspevky: 212
Obrázky: 26
Založený: 11 Jan 2005 13:43 pm

Reklama

Re: Ako presunut 240l akvarium?

Odoslaťod Jan Blanar » 03 Jan 2010 13:00 pm

podla mna rybky pochytat / vodu dat do nejakej velkej nadoby a presunut to bez vody / doliat vodu povodnu a je to / rybky to nejako preziju - PS mam sice len snubenicu ale keby chcela tiez pozerat ,,cielene,, co by som nespravil pre podporu v mojom hobby :lol:
drzim palec
Jan Blanar
 
Príspevky: 363
Obrázky: 0
Založený: 05 Jan 2008 18:18 pm
Bydlisko: Drienovská Nová Ves 95

Re: Ako presunut 240l akvarium?

Odoslaťod Pufli » 03 Jan 2010 16:02 pm

ROZBORKA-ZBORKA a hlavne sa dohodni na či je to konečné miesto. Veľa šťastia :cry:
Obrázok používateľa
Pufli
 
Príspevky: 160
Obrázky: 84
Založený: 05 Nov 2009 03:31 am
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Re: Ako presunut 240l akvarium?

Odoslaťod kostros » 03 Jan 2010 18:20 pm

rybky preloz do vedra s vodou,ak nemas nadoby tak si umy vanu no nie chemiou ale cistou vodou a niejakou kefou trocha vysuchaj,potom utri handrou,zastopluj a precerpaj vodu do nej.z akvarka povyberaj vacsie skaly,ohriavac atd,aby bolo co najlahsie,urcite by som 240 l akva nepresuval ani keby tam bolo 20l vody,akva je samo osebe dost tazke a budes mat co robit aj so strkom,preniesol by som najprv akva na niejaky iny stolik podlozil pod neho polystyren a az potom skrinku a nanu ossadit akva,je to robota na cely den.neriskoval by som to zvodou ani keby to niesli 4 chlapi,moze ti prasknut alebo ho prevratite,no je to natebe,oh keby mi moja rodinka dovolila mat 500-ku v obyvacke tak ho preniesiem coby dup.no cerpadlo dost huci a to by ich rusilo,my mame v izbe 4 rocneho syna a tomu by to tiez vadilo tak ho mam na chodbe a tiez sa nan musim divat z 1metra bud zo zeme alebo stolicky.
drzim palce.
kostros
 
Príspevky: 138
Obrázky: 13
Založený: 07 Apr 2006 09:55 am

Re: Ako presunut 240l akvarium?

Odoslaťod pavol » 03 Jan 2010 18:32 pm

Ja som niečo podobné riešil s 280-kou.Všetko som nechal tak aj ryby.Vypustil vodu3/4-tiny.Z metly rúčku som rozrezal na 3 kusy,dal na dlažbu. Štyria sme ho zložili na gulatinu.Presunul stojan a pregúľal akva.Ja mam dlažbu tak to šlo.Ak máš parkety tak gulatinu obal niečim.Otáska aj z vypustením a napustením vody 2 hod.Potom oddych takzvaný povinný 3 hd.
pavol
 
Príspevky: 92
Obrázky: 14
Založený: 06 Jún 2008 22:09 pm
Bydlisko: Pieš?any

Re: Ako presunut 240l akvarium?

Odoslaťod milaneo » 03 Jan 2010 20:24 pm

no vychádza mi to tak, že bude jednoduchšie vymeniť drahú polovičku, ale mne sa osvedčil úplne jednoduchý ručný paletový vozík, vypožičiaš si ho v každej druhej firme (samozrejme chcú nemalú protihodnotu), prevezieš ho v otvorenom kufri auta, dvaja chlapi zložia aj naložia, vodu vypustím na nejakých 10 cm a opatrne sa preloží na paleťáčik, pohodlne preveziem a preložíme na miesto
PS: kolieska bývajú strašne špinavé, treba ich očistiť alebo vyložiť celú cestu a pozor na prah
milaneo
 
Príspevky: 28
Založený: 22 Dec 2009 18:55 pm

Re: Ako presunut 240l akvarium?

Odoslaťod palo9167 » 03 Jan 2010 22:04 pm

no urcite by som to zrobil opatrne :o
neviem ci by to tu vahu udrzalo ale mozno by stalo za pokus skusit take posunovacie kolieska co sa pouzivaju pri stahovani skrin.Inac prajem vela stastia
palo9167
 
Príspevky: 503
Obrázky: 69
Založený: 23 Dec 2009 21:47 pm

Re: Ako presunut 240l akvarium?

Odoslaťod Adik22 » 03 Jan 2010 22:54 pm

Jaaaaaj, ja by som sa tych koleciek asi najviac bal. Niekto pred tym pisal, ze s tym ma dobru skusenost, ale neviem. Ja by som asi skusil ten vozik. :shock:
Adik22
 
Príspevky: 53
Založený: 09 Apr 2009 18:53 pm

Re: Ako presunut 240l akvarium?

Odoslaťod Pitu » 03 Jan 2010 23:36 pm

ja by som tiež odporučil rúčku z metly robím to s ňou už roky pri každej malovke a so všetkým nábytkom.Výhodou je tiež to že stačí skrinku jemne nakloniť aby si tam tú rúčku podložil a netreba to ničím obalovať alebo si rovno kúp rúčku potiahnutú gumou
Pitu
 
Príspevky: 38
Obrázky: 0
Založený: 24 Jan 2007 23:00 pm
Bydlisko: Šala

Re: Ako presunut 240l akvarium?

Odoslaťod Pufli » 03 Jan 2010 23:42 pm

Keď, vieš stavať pyramídy tak si to kľudne premiestni.
Väčšia šanca je, že sa ti to pri premiestňovaní vcelku pos.... a potom si hovoriť, keby som to rozobral nemuselo sa to stať tak bude neskoro.
Nebuď lenivý.
:pivo: :pivo: :pivo:
Obrázok používateľa
Pufli
 
Príspevky: 160
Obrázky: 84
Založený: 05 Nov 2009 03:31 am
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Re: Ako presunut 240l akvarium?

Odoslaťod salik » 04 Jan 2010 00:54 am

Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Ako presunut 240l akvarium?

Odoslaťod xoxo » 04 Jan 2010 10:30 am

Dva autodviháky na kolieskach,dve 4-5cm hrubé dosky a môžeš presúvať čo chceš a kde chceš..
xoxo
 
Príspevky: 83
Obrázky: 1
Založený: 08 Dec 2009 17:27 pm

Re: Ako presunut 240l akvarium?

Odoslaťod hongi » 04 Jan 2010 11:15 am

stazuje sa ze nemoze cielene pozorovat akvarko lebo by musela cupiet na zemi.. co tak dat pred akvarko nejaku stolicku, taburetku... nech si moze mila polovocka pohodlne kvoknut a cumet kolko chce? a ak uz premiestnovat, tak ja som moju 320tku pre istotu spustil skoro uplne, len tak aby ryby boli vo vode, skratka par centimetrov , povyberal skaly a vsetko co malo vacsiu vahu a preniesli sme to. uz nepametam kolko nas bolo, ale tusim dost :lol: hlavne aby si mal plochu pod celym dnom podlozenu ak ho chces prenasat aj s vodou, a tej musi byt co najmenej. pre buducnost, ak zakladam velke akvarko tak si dobre premyslim kam ho dam. nic v zlom ale sami si za toto mozete. :wink:
nech ti to dobre dopadne
hongi
 
Príspevky: 925
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Re: Ako presunut 240l akvarium?

Odoslaťod Byk » 04 Jan 2010 12:37 pm

Ja by som doporuscil nechat to akva na mieste a do toho kuta obyvacky kupit dalsie :-)))
Obrázok používateľa
Byk
 
Príspevky: 292
Obrázky: 7
Založený: 26 Dec 2008 11:41 am
Bydlisko: Michalovce

Re: Ako presunut 240l akvarium?

Odoslaťod milaneo » 04 Jan 2010 12:49 pm

presne, vypustiť až na pár cm, povyberať najväčšie šutre, ja si nechávam nejakú vodu vo vedrách aby som ju tam mohol dať naspäť, akva prekladáme dvaja, musí byť položené na doske a polystyréne, niekedy používame aj sťahovácke štucne (nedržíš váhu v rukách ale celým trupom), najväčším rizikom je rozkývanie hladiny vody - treba prekladať opatrne a pomaly
milaneo
 
Príspevky: 28
Založený: 22 Dec 2009 18:55 pm

Re: Ako presunut 240l akvarium?

Odoslaťod emkac » 04 Jan 2010 22:51 pm

No. Dakujem za rady.
Zatial neuvazujem s alternativou, ze akva vypustim. Ma mesiac a pol, je cerstvo zabehnute, nechcem ryby navyse sokovat. Chcem to skratka urobit najjednoduchsie. Rovnako vodu nemam kde uskladnovat.
Akva samotne prenasat nebudem. Nad stolik ho nenadvihnem, toho sa bojim. Ze sa rozpadne.
Presunut ho chcem aj so stolikom, ale ten ma nozicky. Cize podlozenie ruckou od metly je nerealne.
To skor ten rucny vozik.... dokonca prejde aj cez zarubnu medzi chodbou a obyvackou. Ta ma skoro 1,5m.

Zatial nestahujem nic, som v stadiu zistovania moznosti. Ono totiz ak uz budeme stahovat, treba vymenit aj sedacku. :)

Ale opakujem. Nechcem zdvihnut samotne akva. Ale chcem nadvihnut stolik, na ktorom stoji akva. Cize to by nemalo dovod sa nejako rozpadnut. Lebo bude stale rovnako polozene.
Su iba dve rizika. Ze sa rozpadne stolik alebo ze sa akvarko posunie. Takze este rozmyslam, co a ako.
emkac
 
Príspevky: 212
Obrázky: 26
Založený: 11 Jan 2005 13:43 pm

Re: Ako presunut 240l akvarium?

Odoslaťod hongi » 05 Jan 2010 10:54 am

takze ty chces prenasat akvarko v takom stave ako je? napustene a zariadene?? 240 l ?? to by som urcite nerobil! nestoji to za to riziko. ved odpustit ho nie je ziaden problem , zato to co sa moze stat ak ho budes dvihat plne problem bude..
hongi
 
Príspevky: 925
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Re: Ako presunut 240l akvarium?

Odoslaťod kostros » 05 Jan 2010 13:32 pm

preco nedas vodu do tej vane ako som pisal.celeho neprenasaj ak mas skrinku len z bukasu a nie z jaklu tak to je vrazda pre to akva.ratam ze to bude mat aspon 330 kg ak nie viac aj stou skrinkou.no ak to tak ides robit potom napis ako to dopadlo,pripadne kolko susedov si vytopil ak ich mas.nemalujem certy na stenu no takto som neprenasal ani moju 160 l nadrz a to mam stojan z jaklu 40x40 a to uz daco vydrzi.tak som prenasal 50l akva a aj tak som ho do polovice vypustil uz ani pri 80lnadrzi som nad takym dacim ani nerozmyslal.
tak potom pisni
vela stastia
kostros
 
Príspevky: 138
Obrázky: 13
Založený: 07 Apr 2006 09:55 am

Re: Ako presunut 240l akvarium?

Odoslaťod maxxx01 » 05 Jan 2010 13:43 pm

kostros na to teraz kápol, ide o to, z čoho je tá skrinka. Ja som už takto akvárko prenášal (cca 140 l), odobralo sa cca 2/3 vody, ostatok tam ostal, aj šuter ostal, a akva sa neoddeľovalo od skrinky. Voda sa potom doliala naspäť. Lenže tá skrinka bola vystužená kovovou konštrukciou, tak tam sa to dalo. Ale ak je to len bukas a nič iné, určite by som nepokúšal osud.
maxxx01
 
Príspevky: 615
Založený: 15 Dec 2007 14:26 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Ako presunut 240l akvarium?

Odoslaťod emkac » 05 Jan 2010 21:35 pm

Na tej fotke je vidiet, co je to za skrinku. Ja osobne material neviem, ale nie je vystuzene. Oficialne je to ale komplet akvarko a skrinka. Cize skrinka by mala nejaku zataz vydrzat.
A nechcem to prenasat FULL nalozene. Samozrejme ze chcem odpustit vacsinu vody, aspon 2/3.
A do vane ju dat nemozem, vanu mam o poschodie vyssie ako akva.
emkac
 
Príspevky: 212
Obrázky: 26
Založený: 11 Jan 2005 13:43 pm

Re: Ako presunut 240l akvarium?

Odoslaťod brano BA » 05 Jan 2010 21:41 pm

Myslim ze jednoznacne treba stahovat co najviac vypustene akva. Aj ked sa to nezda, ale len samotny strk zaliaty vodou dodava akvariu dost velku vahu. A co sa tyka stoliku - je rozdiel kolko udrzi pri statickom zatazeni - akva je na nom polozene a je v klude, a je rozdiel ako bude znasat zatazenie pri prenasani, vtedy budu na stojan posobit sily inymi smermi ako pri statickom zatazeni a to nemusi ten stolik zvladnut
Obrázok používateľa
brano BA
 
Príspevky: 184
Obrázky: 36
Založený: 30 Nov 2008 21:26 pm
Bydlisko: Bratislava - Dubravka

Re: Ako presunut 240l akvarium?

Odoslaťod MAUceu » 05 Jan 2010 21:49 pm

Tiez by som to prenasal oddelene. Aj vyska robi svoje pri mensom naklone. A za tu skodu (aj materialnu) to naozaj nestoji. Riesil by som to asi znovuzalozenim akva s polovicou usetrenej zabehnutej vody. Tych 100 litrov nie je problem uchovat.
Alebo potom kupit vacsie a to dat na miesto kde chce manzelka. :)
Obrázok používateľa
MAUceu
 
Príspevky: 1165
Obrázky: 25
Založený: 13 Dec 2009 20:48 pm
Bydlisko: Nitra, Nove Zamky

Re: Ako presunut 240l akvarium?

Odoslaťod emkac » 05 Jan 2010 22:24 pm

Toto akvarko ma cca mesiac a pol. Ked ho budem stahovat, bude mat mozno 2, mozno 3 mesiace. Co je dost malo na to, aby som likvidoval system a ledva uchytene rastliny a zakladal ho komplet znova.
Suhlasim, ze skoda by bola obrovska. Preto sa snazim ziskat co najviac nazorov a argumentov.
Ak je riesitelne to, ze sa zvlast presunie akva so strkom a 10 cm vody a zvlast skrinka, tak aj to je moznost. Len to je riziko, ako sa to akvarko vobec nadvihne.....
Dakujem zatial za nazory, este nie som rozhodnuty, v hre su vsetky moznosti.
emkac
 
Príspevky: 212
Obrázky: 26
Založený: 11 Jan 2005 13:43 pm

Re: Ako presunut 240l akvarium?

Odoslaťod MAUceu » 05 Jan 2010 22:34 pm

Preto som prispel aj svojim nazorom. Netvrdim ze je najspravnejsi, ale je moj. :) No snad vyspekulujes nejaku dobru cestu. Ja som prenasal 112 L a bolo v nom cca 5cm strku a 15-20 vody a bolo to hodne tazke. Nastastie som mal pod tym dosku z masivu a na nej polystyren. Cize ked sme dvaja spravne chytili tak sa to dalo. Najhorsie je rozkyvanie hladiny pri tej mrnavej chodzi. Obycajna spongia na dne dokaze narobit taku galibu... Ale clovek sa uci. :)
Obrázok používateľa
MAUceu
 
Príspevky: 1165
Obrázky: 25
Založený: 13 Dec 2009 20:48 pm
Bydlisko: Nitra, Nove Zamky

Ďalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.