Zavojnatka ma najezene supiny...



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Zavojnatka ma najezene supiny...

Odoslaťod mixim » 04 Jan 2010 18:31 pm

Nestretol sa este niekto s tym ked ma zavojnatka najezene supiny?Lezi na dne,nehybe sa,nezere...zacina a prevalovat..
Obrázok používateľa
mixim
 
Príspevky: 17
Založený: 02 Jan 2010 15:52 pm

Reklama

Re: Zavojnatka ma najezene supiny...

Odoslaťod maxxx01 » 04 Jan 2010 18:40 pm

môže to byť vodnatieľka. Každopádne jej už pomoci nebude - utratiť.
maxxx01
 
Príspevky: 615
Založený: 15 Dec 2007 14:26 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Zavojnatka ma najezene supiny...

Odoslaťod mixim » 04 Jan 2010 18:59 pm

Prave som nasiel toto:
tuberkulóza (Mycobacterium) - Jedná se o jednu z nejnebezpečnějších nemocí ryb. Jednoznačné určení může být provedeno pouze při mikrobiologickém vyšetření, neboť příznaky jsou dosti nespecifické a mnohé se vyskytují i u jiných chorob. Nemoc se projevuje hubnutím ryb, vyklenutým hřbetem, zkřivením páteře, ryby přestávají přijímat potravu, špatně plavou, mají vyboulené oči, propadlé břicho, vybledlé barvy nebo nepřirozeně ztmavnutou část těla, šupiny jsou zježené či některé vypadávají, na kůži se objevují krvavé boláky až otevřené vředy, dochází k rozpadu ploutví. Nemoc podporují velmi špatné životní podmínky pro ryby (přerybněné nádrže, stará voda s vysokou koncentrací škodlivých dusíkatých látek, nevhodná výživa). Při prokázání hromadné nákazy tuberkulózou je lepší nemocné ryby utratit, zničit rostliny a celou nádrž spolu se zařízením důkladně vydezinfikovat (Chloramin B, Savo).
Léčba neexistuje! Občas doporučované léčení pomocí antibiotik je u ryb bohužel neúčinné. Bakterie se množí velmi pomalu, díky čemuž může rozvoj a průběh onemocnění trvat až několik měsíců. Nemoci je proto lépe předcházet prevencí a udržováním zdravého chovu ryb.
Přenos rybí tuberkulózy na člověka je sice možný, ale je velkou raritou. Týkalo by se to pouze osob s oslabenou imunitou, kdy existuje určité riziko v případě, pokud by takový akvarista dlouhou dobu pracoval holýma rukama (navíc s drobným poraněním, říznutím apod.) v nádrži s rybami silně napadenými mykobakteriózou. V této situaci by mohlo dojít k vyvolání lokální kožní tuberkulózy, která je však u člověka léčitelná antibiotiky. Důležité je při práci v zamořených akváriích dbát na dodržování základní hygieny.
Obrázok používateľa
mixim
 
Príspevky: 17
Založený: 02 Jan 2010 15:52 pm

Re: Zavojnatka ma najezene supiny...

Odoslaťod Barbora =) » 04 Jan 2010 20:26 pm

Netreba hneď robiť paniku. Skôr to bude tá vodnatieľka: str. 33 -> http://www.sera.sk/Data/poradca/RG_HEILMITTEL_CZ.pdf
Obrázok používateľa
Barbora =)
 
Príspevky: 485
Obrázky: 18
Založený: 07 Máj 2009 18:13 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: Zavojnatka ma najezene supiny...

Odoslaťod Aron » 04 Jan 2010 20:46 pm

Tá tuberkulóza (Mycobacterium) ma hodne znepokojila kúpil som niekolko pancierníkou a do 4mesiacov nikto nevie prečo (teda zrejme už viem), všetky pošli a poslednému sa skrivil chrbát... mal so ťažkú hlavu z krupičky a teraz ďalšie? Som týmito chorobami uplne "nadšený"
Obrázok používateľa
Aron
 
Príspevky: 50
Obrázky: 8
Založený: 12 Nov 2009 20:37 pm
Bydlisko: Bratislava IV

Re: Zavojnatka ma najezene supiny...

Odoslaťod mixim » 05 Jan 2010 01:47 am

Bude to pravdepodobne ta tuberkulóza (Mycobacterium),cital som si aj tu vodnatielka a bolo tam,ze pri tejto chorobe sa rybka nafukuje...no a tato ma naopak brucho prepadnute, respektíve mala...
Obrázok používateľa
mixim
 
Príspevky: 17
Založený: 02 Jan 2010 15:52 pm

Re: Zavojnatka ma najezene supiny...

Odoslaťod vlada15 » 27 Jan 2010 22:21 pm

Zdravím všechny,

četl jsem si o obavách z rybí tuberkulozy a chtěl bych před tímto onemocněním ryb velice varovat. Objevilo se mi v akváriu asi tak po půl roce po koupi nových neonek do nádrže. Ryby začaly mít kožní problémy, černé chomáče na ploutvích. Některé měly vypouklé oči a zkřivenou páteř. Léčil jsem i dražšími široce spektrými léčivy jako např. Esha EXIT, bez zlepšení stavu ryb. Ryby se držely u dna, některé měly propadlé bříško a plavaly hlavičkou nahoru. Ne že by měla jedna rybka všechno, ale obecně bych to popsal právě takhle. Zároveň jsem měl malý! zahojený škrábanec na koleni, už vyléčený a odpadlý strup. Klekl jsem si na podlahu při výměně vody v akváriu a na zemi bylo nacákáno. Po asi dvou týdnech se mi objevila ošklivá vyrážka, která se postupně rozšířila po celém koleni, ošklivě hnisala. Kožní lékař si se mnou nevěděl rady a po půl roce mě poslal na kožní kliniku. Když to na konziliu vidělo asi 7 doktorů, zeptali se mě, jestli nemám doma rybičky. Pak jestli nebyly v poslední době nemocné a neměly některý z výše uvedených příznaků. Prý je rybí tuberkuloza přenosná na člověka a není nijak ojedinělá. Jen ji kožní lékaři moc neznají, proto se tyto případy dostávají až na kliniku, kde už to poznají. Stačí malé zranění nebo dlouhou dobu máchat ruce v kontaminované nádrži a můžete (ale nemusíte) to dostat. Dělali mi biopsii a čeká mě 3 měsíce na antibiotikách. Když jsem viděl fotky rukou některých akvaristů, nikomu to nepřeji.

Proto: Pokud máte ve svém akváriu rybí tuberkulozu, je to kruté, ale celé akvarium se musí zničit. Pro ryby je to téměř nevyléčitelné a z nádrže se toho už nezbavíte, jen některé ryby mohou být proti tomu odolné. Ale voda a nádrž je kontaminovaná dál. Moc mě trápilo zničit 100l akvárko, kde jsem měl krásné mnohaleté ryby, ale za ty kožní problémy to nestojí.

Pokud má někdo nějakou jinou zkušenost, napište. Jen jsem chtěl varovat, před riziky tohoto onemocnění.

Přeji zdravé ryby i akvárko, mějte se
vlada15
 
Príspevky: 1
Založený: 27 Jan 2010 22:07 pm

Re: Zavojnatka ma najezene supiny...

Odoslaťod Tomas54 » 27 Jan 2010 22:48 pm

auu, tak o tomto som nepocul. Pocul som, ze niektore choroby su prenosne, ale nie, ze to bude mat az take nasledky
Tomas54
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 9
Založený: 08 Jan 2009 13:47 pm
Bydlisko: Bratislava - Dubravka


Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.