Micropoecilia bifurca



Všetko okolo akvarijných rýb

Micropoecilia bifurca

Odoslaťod vlada » 01 Jan 2010 21:53 pm

Mám prosím dotaz, chová někdo na Slovensku nebo v ˇCechách čistou Micropoecilii bifurku? Nemám na mysli Micropoecili kříženou s gupkami,kterou dovezl Roman z Anglie a nyní ji chová Raviolka,Barky atd. Mě se líbila nejvíc Micropoecilia bifurka El Salto,kterou chová pan Líbal. Děkuji za informace Vláda
Obrázok používateľa
vlada
 
Príspevky: 121
Založený: 19 Nov 2009 22:49 pm
Bydlisko: Litovel u Olomouce

Reklama

Re: Micropoecilia bifurca

Odoslaťod Raviolka » 01 Jan 2010 22:44 pm

Otázka spíš zní, jestli někdo v Evropě (nebo na světě) chová čistou bifurku? Ty Vládo víš, jak vypadá?

"Micropoecilia bifurca El Salto" se toulá po Evropě už několik let a podle všeho je to čistá gupka...??
http://www.aquariumforum.de/showthread.php?t=179605
http://www.forumnanoaquaristik.de/index ... stID=27186
atd.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Micropoecilia bifurca

Odoslaťod vlada » 05 Jan 2010 20:08 pm

Pro Raviolku. Jak vypadá čistá bifurka Markétko opravdu nevím. Také u endlerek prodávaných běžně v akvaristikách na Moravě mám pochyby o tom zda to nejsou kříženci s gupkami. Jsem rád že mám od Romana čistá přírodní paví oka z La Playonu z Venezuely. Hodlám si na jaře pořídit enlerky co přivezl rovněž z Venezuely. Ne že by se mi kříženci nelíbili,ale dávám přednost čistým chovům. Takže plánované micropoecilie zatím vypustím a počkám si až je někdo přiveze. Mám trochu obavu že v chovech poecilií začne být velký zmatek když se vzájemně prokříží gupky s endlerkami,micropoeciliemi a nově obscurami tak nemá šanci se v tom vyznat žádný odborník. Každopádně moc děkuji za odbornou odpověd a za informace o nových vebových stránkách. Přeji Tvým chovům úspěšné přežití zimy. S pozdravem Vláda
Obrázok používateľa
vlada
 
Príspevky: 121
Založený: 19 Nov 2009 22:49 pm
Bydlisko: Litovel u Olomouce

Re: Micropoecilia bifurca

Odoslaťod Raviolka » 05 Jan 2010 22:18 pm

Ahoj Vládo, Tvoje obavy sdílím, taky nevěřím skoro ničemu, kde není uvedená lokalita...

vlada napísal:Jsem rád že mám od Romana čistá přírodní paví oka z La Playonu z Venezuely.
No čistá jako čistá... gupek je plná Venezuela a na většině míst jde o nepůvodní ryby. Ani tam, kde kdysi původně Poecilia reticulata žila (a v La Playon to je velmi pravděpodobné), dneska nemusí plavat divoké populace nesmíchané s gupkami odjinud. I tam jsou děcka, co si koupí barevné paví očko a když je to omrzí nebo se přemnoží, pustí je do stoky za domem. Být u nás tak teplo jako tam, tak máme taky gupky všude a nejen je :?
Tím neříkám, že mám pochybnosti konkrétně o té Romanově populaci... ale zrovna u gupky a zrovna v téhle oblasti Venezuely už je původních populací jako šafránu. Pořád to ale může být 100procentní Poecila reticulata a taky tam nikdy nemusela přijít žádná "šlechtěná krev", drtivá většina těch děcek si gupky nekoupí, ale naloví :lol:

Ale proč to píšu - samozřejmě pokud takhle dovezené gupky z Venezuely někdo v akváriu nezkříží, tak je lze oprávněně považovat za "čistá přírodní paví oka z Venezuely". Jen jsem chtěla podotknout, že ty údajně zkřížené bifurky jsou podle mě taky úplně "čistá přírodní paví oka z Venezuely". Sice hodně jiná, ale nevěřím, že jsou to kříženci. Pokud mi někdo ukáže mezidruhové křížence, kteří umí tohle... Bude to totiž 5 let, co je Roman dovezl od Davida MacAllistera, já je mám o něco kratší dobu... ale nijak se neštěpí, je to barevně naprosto stálá populace. Naprosto. Na gupky (a to i divoké - nebo hlavně divoké) až podezřele stálá.
Na druhou stranu, když je srovnám s jinými micro, tak by bifurky musely být mezi micropoeciliemi dost výjimečné, čemuž se těžko věří (zvlášť když není s čím srovnávat - tedy se zaručenými bifurkami, jestli něco takového existuje :-D). Micropoecilie to nejsou...
Takže čisté gupky? Odpovídali by tomu i údaje různě na webu (nevím jestli dokonce ne na některém z těch linků nahoře) - tvrdí se, že tyhle ryby rozšířil po Evropě právě David macAllister a že pocházejí z Venezuely, z lokality El Salto. Tam žijí (kromě těch červených "El Salto") také opravdové bifurky - to se píše, nevím, nakolik je to věrohodné. A tohle jsou prý gupky (stejně jako ty červené). Tvrdí to lidi, kteří mají o dovozech do Evropy přehled a spoustu těch ryb znají, komunikují mezi sebou atd. - ale za a) nevím, kdo z těch lidí viděl někdy opravdovou bifurku a za b) pořád nevidím důkaz, že je tohle (obě ty "bifurky") gupka. Kromě toho, že se naprosto bez problémů s gupkou kříží (opět obě "bifurky"). To ale i endlerka a bezesporu i obscura... a tohle, co je "bifurka", může být klidně nějaký další podobný druh "jiné gupky" :mrgreen:

Skutečně ale nevěřím, že je to kříženec Poecilia x Micropoecilia. Fakt ne.

A jsem zvědavá, jestli se zapojí i Roman a s čím přijde :-)
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Micropoecilia bifurca

Odoslaťod SoRex » 06 Jan 2010 11:19 am

Můj názor je téměř totožný jako Markétin. Gupek je plná Venezuela a je velmi pravděpodobné, že na značném množství lokalit se ocitli lidským přičiněním. Na druhou stranu moc nevěřím na prokřížení se šlechtěnými gupkami. Viděl jsem řadu "zdivočelých" populací z Afriky a jihovýchodní Asie a na těch rybách se to dobře pozná (ano, vím, že zpětný návrat k "divoké" formě je něco jiného, než přikřížení se skutečnou divokou formou - ale i tak...). Jistá míra pravděpodobnosti úniku šlechtěných gupek by mohla být ve velkých městech, ale na vesnicích je to téměř vyloučeno. V příbytcích bez dveří a bez nábytku akvaristika zrovna nebují. 8) A třeba La Playon je zrovna takováhle díra - i když tam kdysi začali stavět hotely, ale Chavez jim to zarazil, takže zůstala jen torza. ;-)
To, že "bifurka", kterou dovezl a rozšířil David MacAllister není Micropoecilia, to je dnes už prakticky jisté. Je-li to gupka (tedy pravá Poecilia reticulata), potom je opravdu velmi výjimečná vzhledem i unifomitou samců. Markéta píše, že to "...může být klidně nějaký další podobný druh 'jiné gupky'". To koresponduje s mým názorem. Rozhodně je její odlišnost od "pravých" gupek, tak jak je známe z přírodních lokalit, větší, než třeba u nově popsané Poecilia obscura.

Čím déle různé barevné populace od Clarkiho vydávaných za "bifurky" pozoruji, tím jsem rozpačitější a mohu říci jen jediné - jsou to téměř jistě Micropoecilia, rozhodně ne Poecilia. Jak píše Markéta, zatím není k dispozici žádné opravdu věrohodné srovnání.
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Re: Micropoecilia bifurca

Odoslaťod Tercius Scipio » 06 Jan 2010 18:07 pm

Čo sa týka bifuriek, tak už dávnejšie som sa snažil na internete nájsť niečo o nich a našiel som niekoľko rozličných obrazkov a zdrojov. Väčšina bola prave odkaz na tie chovane v Čechách a na Slovensku. Našiel som však aj pár iných. Najviac to boli zámeny s parae a inými micropoeciliami ale pre zaujímavosť a doplnenie témy by som rád hodil link, ktorý som na toto fórum už raz dal v súvislosti s touto témou. Bolo stojí aspoň za úvahu, či ryba na druhom obrázku nie je práve bifurka. Podľa kresby na chvostovej plutve a názvu by to totiž bifurka byť mohla. Žiaľ ani v literatúre ani na internete presný popis bifurky z prírody nie je, respektíve keď som to hladal tak nebol.
http://www.mollys.de/
Obrázok používateľa
Tercius Scipio
 
Príspevky: 8
Obrázky: 6
Založený: 02 Sep 2007 11:36 am

Re: Micropoecilia bifurca

Odoslaťod Raviolka » 06 Jan 2010 18:47 pm

SoRex napísal:Čím déle různé barevné populace od Clarkiho vydávaných za "bifurky" pozoruji, tím jsem rozpačitější a mohu říci jen jediné - jsou to téměř jistě Micropoecilia, rozhodně ne Poecilia.
To usuzuješ na základě vzhledu, nebo chování, nebo...?

Tercius Scipio napísal:...stojí aspoň za úvahu, či ryba na druhom obrázku nie je práve bifurka. Podľa kresby na chvostovej plutve a názvu by to totiž bifurka byť mohla.
Tohle je zrovna jedna ze stránek, kterým docela věřím a je to asi jediná potenciální bifurka, která se dá vygooglit. Na to, že by to mohla být bifurka, ale ukazují víc lokalita + přehled autora v oboru, než ta rybka samotná. Bohužel je to špatná fotka a jestli takhle vypadá bifurka, ok, ale moc nám to neřekne... prostě nevýrazná Micropoecilia, až na ten ocas stejná jako třeba mladý nevybarvený sameček pikty :-) Jinak já žiju v domnění, že to jméno dostala podle tvaru zakončení gonopodia a to na fotce vidět sazmořejmě není.

...čímž se dostávám k tomu, že dobrá fotka gonopodia by např. u těch "bifurca El Salto" mohla napovědět hodně.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Micropoecilia bifurca

Odoslaťod clarkii » 07 Jan 2010 10:40 am

Roman jestli je chces pozorovat nazivo,tak ti mohu nechat pár samcú.Nedovezl je MacAllister,ty jeho sou trochu jiné.Privezl
je pred pár lety kámos z Venezuely.Zatím je vetsina populace jen v Rakousku,proto jim Nemci rikaj také Rakouská bifurka.
clarkii
 
Príspevky: 479
Obrázky: 152
Založený: 12 Sep 2006 19:49 pm

Re: Micropoecilia bifurca

Odoslaťod SoRex » 07 Jan 2010 11:33 am

Díky to bych moc rád, chtěl bych si je taky pořádně nafotit v různou denní dobu. Napíšu Ti ss před nějakou akcí v Ružinove a připomenu se ;-)
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Re: Micropoecilia bifurca

Odoslaťod clarkii » 07 Jan 2010 20:20 pm

Roman mohu je prinést i do Brna.Je to 100% cistá forma za nejaké 3 roky co sou v Rakousku se u nás neobjevila zádná barevná odchylka.Je rozdíl kdys nekdo nachytá tisíce kusú a nebo zaloví jen jednou sítkou do hejna a priveze jen pár kusú.
Nic co sem sehnal ve velkoobchode nebylo cisté,treba picty mi házou stále nekolik barev.U parae se mladí samci jeste nebarvej,ale predpokládám ze tam budou taky mísenci.Jediné cisté sou bifurky a brannerky.
clarkii
 
Príspevky: 479
Obrázky: 152
Založený: 12 Sep 2006 19:49 pm

Re: Micropoecilia bifurca

Odoslaťod Raviolka » 07 Jan 2010 21:10 pm

clarkii napísal:Nic co sem sehnal ve velkoobchode nebylo cisté,treba picty mi házou stále nekolik barev.U parae se mladí samci jeste nebarvej,ale predpokládám ze tam budou taky mísenci.
Je otázka, čemu říkáš "čisté". Přírodní populace pikt i parae jsou pomíchané, to je prostě fakt. U obou druhů to dědění barev sice funguje jinak, ale i tak - "čisté" obě ryby rozhodně jsou. Jestli chceš mít "čisté red pikty" tak bych to chápala, jen je to jiné pojetí "čistoty" :-) a už je to skoro o šlechtění :?

Ty bifurky, o kterých píšeš, to myslíš El Salto? Nebo máš i jiné?
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Micropoecilia bifurca

Odoslaťod vlada » 07 Jan 2010 21:17 pm

Budu se těšit na fotografie čistých bifurek, doufám že je tam clarkii pošle Vláda
Obrázok používateľa
vlada
 
Príspevky: 121
Založený: 19 Nov 2009 22:49 pm
Bydlisko: Litovel u Olomouce

Re: Micropoecilia bifurca

Odoslaťod clarkii » 08 Jan 2010 15:17 pm

Ne mám jen ty El Salto,tím cistým kmenem myslím ze za celé 3 roky u Paula,Ralfa a ani u mne nevyskocil ani jeden odchylne zbarvený jedinec.Fotit je nebudu protoze to neumím,uz pred dvema lety je bral Norbert Dokoupil na focení,ale zatím sem fotky nikde nevidel.
clarkii
 
Príspevky: 479
Obrázky: 152
Založený: 12 Sep 2006 19:49 pm

Re: Micropoecilia bifurca

Odoslaťod vlada » 16 Jan 2010 21:19 pm

Raviolka napísal:Otázka spíš zní, jestli někdo v Evropě (nebo na světě) chová čistou bifurku? Ty Vládo víš, jak vypadá?

"Micropoecilia bifurca El Salto" se toulá po Evropě už několik let a podle všeho je to čistá gupka...??
http://www.aquariumforum.de/showthread.php?t=179605
http://www.forumnanoaquaristik.de/index ... stID=27186
atd.

Jsem z těch odlišných informací trochu zmatený .Jsou živorodky z El Salta Micropoecilie bifurky jak píše Roman nebo jsou to čisté přírodní gupky jak se domnívá Markéta? Děkuji za vysvětlení Vláďa
Obrázok používateľa
vlada
 
Príspevky: 121
Založený: 19 Nov 2009 22:49 pm
Bydlisko: Litovel u Olomouce

Re: Micropoecilia bifurca

Odoslaťod SoRex » 16 Jan 2010 22:01 pm

No, to právě nevíme...
Ta první populace, která je tu už několik let - to s velkou pravděpodobností vůbec nejsou Micropoecilia (jestli gupky, kdo ví :?: )
Ta druhá, to naopak téměř s jistotou je Micropoecilia (jestli bifurca, kdo ví :?: )

Ono opravdu není vůbec jednoduché určit druhy v této skupině drobných poecilid, není-li k dispozici dostatečně široký srovnávací materiál. Natož pokud je k dispozici jen pár nepříliš dobrých (míněno k určování) fotografií.
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Re: Micropoecilia bifurca

Odoslaťod Raviolka » 17 Jan 2010 11:44 am

Vláďo, kdybych si myslela, že je to čistá gupka, nedala bych tam ty dva otazníky :wink:. Ale opravdu doporučuju přečíst si tu diskusi na obou odkazech. Jsou tam argumenty pro variantu gupka, určitě ne vyčerpávající a určitě ne neprůstřelné, ale rozhodně to je zajímavé čtení. (Řeč je o oranžových "bifurkách", ale nejen o nich.)
Mimochodem, na místě zvaném El Salto, Río Morichal Largo, Venezuela, žijí údajně naše "bifurky", opravdové bifurky, oranžové "bifurky" a možná i gupky...
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Micropoecilia bifurca

Odoslaťod vlada » 26 Mar 2011 18:46 pm

Tak se mi podařilo v loňském roce sehnat o prázdninách tzv. Micropoecilii bifurku?! respektivě rybku,která se pod tím názvem chová.S tím že se jedná o Poecilia reticulata s jinou lokalitou původu nemohu příliš souhlasit,neboť mají jiné chování. Po půl roce co je chovám se mi nějak nepřemnožily. Je zde zvýšený kanibalismus, rybky jsou více žravé a pohyblivé a když nedostanou často žrát objeví se u samiček pohublost,asi mají rychlejší metabolismus, než poecilie reticulata. Velmi se mi líbí jejich dravost a rychlost a také že jsou přírodního původu a nikdo vlastně neví co jsou zač, je známa jen lokalita původu Coropina creek Surinam 2003. Možná by stálo za úvahu ji pojmenovat prozatím živorodka surinamská ( Poecilia surinaman)
Obrázok používateľa
vlada
 
Príspevky: 121
Založený: 19 Nov 2009 22:49 pm
Bydlisko: Litovel u Olomouce


Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Google [Bot] a 2 hostí.