Ako na sinice?



Všetko okolo morskej akvaristiky

Moderátor: Roman

Ako na sinice?

Odoslaťod RastoPD » 25 Sep 2003 16:45 pm

Sinice / Sinica
:?: Ludia, co ste urobili, aby ste sa zbavili sinic? Mne uz blbnu mesiac. Parametre vody us K.O., takze nechapem. Od doby, co som nasadil na dno aragonit miesto koralovej drte, mam tento problem. Nemoze to byt pricina? Alebo zlozenie svetla.
8) Dik za kazdu dobru radu. Uz som na nervy.

Co by bolo vhodne potom pouzit na svietenie, ako je to svetlom? Co mate pokombinovane? Samozrejme, ze HQI. Ale skusme ho vynechat. Aka je chodna kombinacia ziarivkovych trubic a hlavne znacka? Ja mam 240 lt nadrz, a trubky 120 cm - 6 kusov. Spolu 228 W.

Co SERA, ta ma tiez nieco nove a co SYLVANIA?

Ja som dal dokopy - NARVU (2x BLUE, 1x NATURE) a GLO (2x MARINE, 1x POWER). A akvarko mi vypada akoby bolo zlte. Kupodivu koraly prosperuju - soft - a ryby tiez. No a s nimi sinice, svine.
Obrázok používateľa
RastoPD
 
Príspevky: 59
Obrázky: 6
Založený: 12 Jún 2003 19:13 pm
Bydlisko: Prievidza

Reklama

Re: Ako na sinice?

Odoslaťod salik » 25 Sep 2003 20:14 pm

neviem Rasto, ci je nejaky rozdiel medzi "morskou" a sladkovodnou sinicou, ale nad sladkovodnou sa "vyhrat" da, ako jednu z moznosti vyskusaj zmenu osvetlenia, vysledky necakaj hned, v sladkovodnom akv. je najjednoduchsie zatemnit akva na takych sedem dni, ale predpokladam, ze tvoje koraly z toho nebudu nadsene...a rozpad sinice moze byt pre ne asi aj toxicky :idea:
(http://www.akva.sk/viewtopic.php?t=617)
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Ako na sinice?

Odoslaťod RastoPD » 25 Sep 2003 20:35 pm

salik napísal:neviem Rasto, ci je nejaky rozdiel medzi "morskou" a sladkovodnou sinicou, ale nad sladkovodnou sa "vyhrat" da, ako jednu z moznosti vyskusaj zmenu osvetlenia, vysledky necakaj hned, v sladkovodnom akv. je najjednoduchsie zatemnit akva na takych sedem dni, ale predpokladam, ze tvoje koraly z toho nebudu nadsene...a rozpad sinice moze byt pre ne asi aj toxicky :idea:
(http://www.akva.sk/viewtopic.php?t=617)


Skusam a prehadzujem, ale to je mozno este horsie, ako to nechat tak ... :wink:
Obrázok používateľa
RastoPD
 
Príspevky: 59
Obrázky: 6
Založený: 12 Jún 2003 19:13 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: Ako na sinice?

Odoslaťod salik » 25 Sep 2003 21:35 pm

RastoPD napísal:Skusam a prehadzujem, ale to je mozno este horsie, ako to nechat tak ... :wink:

no mne nastala zmena po vymene 1/2 osvetlenia tak asi za mesiac, ale ci to bolo na 100% osvetlenim...to neviem :roll:, pretoze to osvetlenie tam slapalo 3/4 roka bez problemov...sinica je potvora, neviem co ju u mna "nastartovalo" a neviem preco sa "stratila"......
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Ako na sinice?

Odoslaťod RastoPD » 28 Sep 2003 16:14 pm

No ja asi skusim zmenit kompletne svetlo. Kombinacie Glo, Narva asi nie je to idealne. V jednom obchode, kde som robil cca 90 lt more je kombinacia GLO, JBL a Sylvania - a je to OK.
Ja asi zmenim na Sylvaniu, nakolko je to US vyrobok, a ti su najdalej s morskej akvaristike ako taki.
Su aj pomerne cenovo porovnatelne s Narvou.
Denne spektrum je 10000 K a modra je Actinic Blue. Cize malo by to byt OK.
Obrázok používateľa
RastoPD
 
Príspevky: 59
Obrázky: 6
Založený: 12 Jún 2003 19:13 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: Ako na sinice?

Odoslaťod Róbert » 28 Sep 2003 18:14 pm

Nechcem Ti dávať rozumi Rasťo ,ale ja by som dal HQI a vykašľal by som sa na trubice. A ´dalšia vec skús si tú nádrž mesiac dva nevšímať a uvidíš sinice budú preč.
Róbert
 
Príspevky: 25
Obrázky: 33
Založený: 09 Júl 2003 19:43 pm
Bydlisko: Ban.Bystrica

Re: Ako na sinice?

Odoslaťod RastoPD » 29 Sep 2003 07:30 am

No o to nevsimanie sa snazim uz prave 2 mesiace, od doby co to zblblo. To HQI je sice dobre riesenie, ale co chladenie ... :-)))
A momentalne zbytocne prachy zial nemam, teda dokopy asi zbytocnych 50.000,- vratane HQI (3x 70W).
Skusim najskor tie ziarivky ... asi.
Obrázok používateľa
RastoPD
 
Príspevky: 59
Obrázky: 6
Založený: 12 Jún 2003 19:13 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: Ako na sinice?

Odoslaťod Róbert » 01 Okt 2003 20:07 pm

RastoPD napísal:No o to nevsimanie sa snazim uz prave 2 mesiace, od doby co to zblblo. To HQI je sice dobre riesenie, ale co chladenie ... :-)))
A momentalne zbytocne prachy zial nemam, teda dokopy asi zbytocnych 50.000,- vratane HQI (3x 70W).
Skusim najskor tie ziarivky ... asi.

Myslím že na tvoje aqua by stačili aj dve HQI-70W a to nie je 50.000 ? A chladenie ja ho nemám a mám to vyriešené tak že mám odkrytú nádrž. Síce sa vyparí viac vody ,ale teplota je v pohode.
Róbert
 
Príspevky: 25
Obrázky: 33
Založený: 09 Júl 2003 19:43 pm
Bydlisko: Ban.Bystrica

Re: Ako na sinice?

Odoslaťod Roman » 16 Okt 2003 10:58 am

RastoPD napísal::?: Ludia, co ste urobili, aby ste sa zbavili sinic? Mne uz blbnu mesiac. Parametre vody us K.O., takze nechapem. Od doby, co som nasadil na dno aragonit miesto koralovej drte, mam tento problem. Nemoze to byt pricina? Alebo zlozenie svetla.
8) Dik za kazdu dobru radu. Uz som na nervy.



Odpovedam ti trochu neskor , ale v rovnakom case som riesil podobny problem. Mal som prerazenu membranu na reverzke a vsimol som si to az po cca 2 mesiacoch co som lial do akvarka neupravenu vodu z BA vodovodu. Cele akvarko vratane koralov bolo pokryte sinicou a rozbujneli sa mi aj zelene vlaknite riasy.
Pred mesiacom som zohnal pripravok Aqua care phosphate minus a zacal som davkovat 10ml na 100l vody tyzdenne.
Odpenovac vtedy vyprodukoval asi 4x viac odpadu ale po 2-3 tyzdnoch zacali sinice miznut a dnes mam akvarko uplne ciste. trochu zelenych rias na bocnych sklach nechavam aby mali bodloci co zobat.
Toto riesenie je asi pre teba nepouzitelne nakolko mas bahno , ale pre akvaristov z odpenovacom je to moznost ako sa zbavit fosfatov.
Podobne vysledky sa daju dosiahnut aj pri intenzivnom dolievani vapennej vody, odpenovac vtedy odstrani podstatne viac fosfatov, ktore su na 90% pricinou tvorby sinic.
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: Ako na sinice?

Odoslaťod RastoPD » 16 Okt 2003 20:40 pm

No medzicasom uz som problem poriesil - a vcelku jednoducho. Ako som sa dozvedel od jedneho akvaristu z CR, tak pricinou bol prave aragonit, a na nom vlastne tie mrchy mali zivnu podu. Jedneho pekneho dna som vysal z dna vsetok "nakazeny" piesok, a riadne ho premyl v horucej sladkej vode z vodovodu - tym padom dostali po nose. Proces som este zopakoval vcera po 2 tyzdnoch ... a je po probleme!
A pricinou nebolo vobec svetlo, ako som si povodne myslel. Voda je super, a aj vlaknite riasy, co sa znovu uchytili, tak tie tiez zmizli.
Uvidime neskor.
Obrázok používateľa
RastoPD
 
Príspevky: 59
Obrázky: 6
Založený: 12 Jún 2003 19:13 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: Ako na sinice?

Odoslaťod Roman » 21 Okt 2003 14:05 pm

RastoPD napísal:No medzicasom uz som problem poriesil - a vcelku jednoducho. Ako som sa dozvedel od jedneho akvaristu z CR, tak pricinou bol prave aragonit, a na nom vlastne tie mrchy mali zivnu podu. Jedneho pekneho dna som vysal z dna vsetok "nakazeny" piesok, a riadne ho premyl v horucej sladkej vode z vodovodu - tym padom dostali po nose. Proces som este zopakoval vcera po 2 tyzdnoch ... a je po probleme!
A pricinou nebolo vobec svetlo, ako som si povodne myslel. Voda je super, a aj vlaknite riasy, co sa znovu uchytili, tak tie tiez zmizli.
Uvidime neskor.


no neviem, tvoje postupy mi niekedy nahanaju strach. Kazdopadne si tym znicil vsetky tie malicke uzitocne zivocichy ktore vrtaju v dne a pozieraju detrit , zvysky potravy a zaroven sluzia ako potrava pre planktonozrave ryby. Myslim si, ze biologickej rovnovahe si tym velmi nepomohol. Ak si vsak uz dlhsiu dobu nevrtal do bahna, mikrofauna v bahne ti dno znovu velmi rychlo osidli a dopady tohto riesenia by nemuseli byt velmi tvrde v buducnosti. Ak budes niekedy v buducnosti skusat taketo drasticke kroky , daj si pozor, aby si udrzal aspon populaciu v bahne pri zivote , inak riskujes kompletny krach nadrze a stratu vsetkeho zivota v nej.
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: Ako na sinice?

Odoslaťod RastoPD » 21 Okt 2003 21:37 pm

No myslim, ze nic neriskujem. Od doby, co som vymenil drt za aragonit, tak sa mi na dne neobjavil jediny minizivocich - predtym som tam mal same blchy a cerviky. Toto vsetko je bahne a su to uz poriadne kusy. Na koraloch a ani rybach som nic zle nezbadal, skor im to prospelo. Kolonia protopalythoa sa mi po vlozeni do nadrze rozpadla, a teraz pekne oziva a mnozi sa neuveritelnou rychlostou.
Nemyslim, ze zasahy boli skodlive mojej nadrzi. Ta si uz zvykla asi na vsetko. Ryby aj koraly su OK, bahno tiez.
Je mi jasne, ze nie vzdy mi to bude takto vychadzat, ale proti tym sviniam siniciam nic ucinne neexistuje, a to bol moj posledny zufaly napad, ako sa ich zbavit aspon na 90%.
Dnes som uz spokojny, samozrejme, ze to nie je este uplne ono, ale uz aspon nemam dno hnede ako lajno.
Moru zdar.
Obrázok používateľa
RastoPD
 
Príspevky: 59
Obrázky: 6
Založený: 12 Jún 2003 19:13 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: Ako na sinice?

Odoslaťod haacik » 01 Mar 2004 02:46 am

rad by som sa zapojil do vasho rozhovoru, pretoze so sinicami mam tiez svoje skusenosti (neprijemne). v podstate som ich mal od zaciatku vzniku akvaria (asi 2 roky). a mozem len povedat, ze konecne som sa ich zbavil, ale nemam ani len sajnu, co pomohlo. momentalne som asi pred dvoma, alebo troma mesiacmi rezignoval a som sa o akvarko vobec nestaral ... a ... su prec ...???

je mi to zahada, pretoze bol som v tom, ze sinice sa mi objavili prave kvoli tomu, ze som na zaciatku nerobil vymeny vody a ked som potom zacal, tak som pouzival vodu z vodovodu (len odstatu). potom ked som zacal robit vymeny s osmatickou vodou, tak sa to zlepsilo, ale stale sa tvorili. (vsetky hodnoty, ako ph, dkh, no3, no2, atd boli ok)
no a nakoniec to skoncilo tak, ako som uz pisal, ze ked som sa na akvarko vybodol, tak zmizli.

takze sinice si robia co chcu, akurat sa teraz bojim, ci mam robit vymeny aj nadalej alebo radsej nie?
Obrázok používateľa
haacik
 
Príspevky: 35
Obrázky: 11
Založený: 01 Mar 2004 02:17 am
Bydlisko: Kosice

Re: Ako na sinice?

Odoslaťod RastoPD » 01 Mar 2004 14:48 pm

S odstupom casu musim tiez poznamenat, ze este s nimi ciastocne bojujem. Robim teraz vymenu casti vody 1x mesacne, ale podla nazoru isteho fundovaneho odbornika, je vhodnejsie menit tyzdenne aspon kusok vody, t.j. maximalne tak jedno vedro. No vou solou sa do vody stale dostava to, co tam ma byt. A preto to asi zacnem robit prave takto.
Tie hnede povlaky su podla vsetkeho uplne normalne, videl som ich na "onakvejsom" akvariu. Ale tie, co su na dne, mi velmi vadia.
Ale kedze myslim pozitivne ... zmiznu! ... budu musiet ... :o
Obrázok používateľa
RastoPD
 
Príspevky: 59
Obrázky: 6
Založený: 12 Jún 2003 19:13 pm
Bydlisko: Prievidza


Naspäť na Morská akvaristika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.