Tvrdost vody - Ca Mg mishmash...



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Tvrdost vody - Ca Mg mishmash...

Odoslaťod IIvann » 12 Nov 2009 17:18 pm

Ahojte ludia,

riesim problem s urcenim tvrdosti, Ca a Mg, a nejak nechapem co mi to nameralo..

Kupil som si test od JBL na urcenie hladiny Ca s tym, ze Mg si dopocitam podla udajov na http://maniakva.sweb.cz/chemie3.htm .

Dopocital som sa k, no posudte ...

UT 9° KH (rataj)
CT 8 az 9° GH (rataj)
Ca 80 az 100 ppm JBL
Mg ??? ppm

No schvalne, co vam vyslo? Nieco asi zle meria, alebo je mozne, ze nejaky prvok pletie testy? Meral som 3x kazdu hodnotu, postup som dodrzal, vzdy vysla rovnaka hodnota.

Este sa chcem spytat, je mozne, ze UT a CT su rovnake? Alebo dokonca moze sa stat, ze by bolo UT vyzsie? Teda asi moze, ked nemam miesat jablka z hruskami :wink:
IIvann
 
Príspevky: 33
Obrázky: 2
Založený: 22 Dec 2008 23:12 pm
Bydlisko: Povazska Bystrica

Reklama

Odoslaťod Bubi200 » 12 Nov 2009 17:51 pm

Mozem mat aj ja jednu otazku? KH a dKH je to iste? uhlicitanova tvrdost? chcem si zmerat co2 podla tillmana, a mam test len na KH...
Obrázok používateľa
Bubi200
 
Príspevky: 146
Obrázky: 2
Založený: 12 Jan 2009 12:18 pm
Bydlisko: Bratislava - Karlovka

Odoslaťod IIvann » 12 Nov 2009 18:02 pm

Dkh a °kh je uplne to iste. Je to uhlicitanova "tvrdost", a ak si ju spravne zmerias a zmerias aj ph + nepridavas do vody raselinu, moze sa ti to CO2 podarit urcit z tillmanovej tabulky tak, ako planujes.
IIvann
 
Príspevky: 33
Obrázky: 2
Založený: 22 Dec 2008 23:12 pm
Bydlisko: Povazska Bystrica

Odoslaťod Bubi200 » 12 Nov 2009 18:05 pm

Vdaka!!! No mam JBL test 5v 1, neviem nakolko je to presne. Na NO2 mi vysla 0, NO3 25, KH 6, a ph 7, 2. Celkovu tvrdost GH si nepamatam. Takze nemam tam moc CO2, ale meral som to na hladine, neviem ci sa to nema meriat hlbsie, a CO2 mam nutrafin, ktore som menil, a len rano zacalo bublinkovat... Ale mam aj novy filter, stary je slaby na moje akva, islo mi hlavne o NO2 a NO3...
Obrázok používateľa
Bubi200
 
Príspevky: 146
Obrázky: 2
Založený: 12 Jan 2009 12:18 pm
Bydlisko: Bratislava - Karlovka

Re: Tvrdost vody - Ca Mg mishmash...

Odoslaťod IIvann » 13 Nov 2009 01:53 am

Tak som asi nasiel odpoved.
Nepresnost ratajoveho testu.
Rozpustil som 33g MgSO4+7H2O v 250ml destilky, naledne som 0,5ml tohto roztoku zmiesal s 100ml destilky, cim by mala vzniknut koncentracia Mg2+ 65,3ppm, coz zodpoveda cca 15dgh. Ratajov test nameral 10, tj o o 1/3 menej. Ak predpokladam, ze bol rovnako nepresny aj pri merani akva vody, realna CT bude teda niekde okolo 12 az 13,5 dGh.

Vysledok by teda mal byt
CT 13
Ca 80 - 100ppm
Mg 0 az 7ppm.

Ta tvrdost je len dopocet, musim zohnat lepsi test.
Test na Ca je co kvapka, to 20ppm Ca. Skusim to zmerat v inych pomeroch, aby som zistil presnejsie hodnotu Ca (aspon co kvapka to 10ppm Ca).

Neviem kolko Mg a Ca by malo vo vode byt, ani aky ma byt ich pomer (niekde som to tu uz cital ale nepamatam, musim zasa dohladat), ale myslim si, ze tieto hodnoty nie su dobre.

Cele som to robil, lebo sa mi krutia mlade listy na rastlinach, skusal som uz vsetko, len vapnik nie, teraz vidim, ze to asi ani tym nebude(vychadza teda uz len predavkovanie draslika, na ten test nemam ani mat nebudem). Kazdopadne mam aj zozlnute stare listy, hlavne na Echinodruse, coz by mohol byt ten horcik.

Ak bude niekto tuto metodu skusat, odporucam skusat ju s drahsimi testami, aj ked ani tie nemusia byt dostatocne presne...

Ak mate nejake postrehy, skusenosti, pripomienky, sem s nimi :wink:
IIvann
 
Príspevky: 33
Obrázky: 2
Založený: 22 Dec 2008 23:12 pm
Bydlisko: Povazska Bystrica

Odoslaťod dusik » 13 Nov 2009 08:23 am

Ca a Mg merajú v morskej akvaristke. Teda, aspoň tie testy sú určené na morské akva. Mne sa tiež krútili listy a vápnikom to nebolo o čom svedčila tvrdosť vody. Pravdepodobne predávkovaním hnojivami.
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Re: Tvrdost vody - Ca Mg mishmash...

Odoslaťod pha » 09 Jan 2010 21:53 pm

IIvann, tak kolko ma byt Mg v akva? vie niekto? diki
Obrázok používateľa
pha
 
Príspevky: 816
Obrázky: 39
Založený: 17 Aug 2009 21:04 pm


Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.