UV Lampa..je problem???



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

UV Lampa..je problem???

Odoslaťod mixim » 09 Jan 2010 16:03 pm

v akvaristike mi poradili proti nalevnikom uv lampu...chcem sa spytat ci je problem s uv lampou v osvetleni akva.Ď
Obrázok používateľa
mixim
 
Príspevky: 17
Založený: 02 Jan 2010 15:52 pm

Reklama

Re: UV Lampa..je problem???

Odoslaťod Volodus » 09 Jan 2010 16:07 pm

UV lampa v osvetleni je na ... :) Vela toho UV cez vodu neprejde, preto su externe kde voda tecie pomaly a v tenkom obale okolo UV lampy.
Volodus
 
Príspevky: 150
Založený: 25 Aug 2009 12:43 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: UV Lampa..je problem???

Odoslaťod mixim » 09 Jan 2010 17:00 pm

taketo nieco nic moc??
Prílohy
lampa_UV.jpg
lampa_UV.jpg (42.11 KiB) Zobrazená 9541 krát
Obrázok používateľa
mixim
 
Príspevky: 17
Založený: 02 Jan 2010 15:52 pm

Re: UV Lampa..je problem???

Odoslaťod stereox » 09 Jan 2010 17:05 pm

Na to zabudni, okolo tohto by ti museli tiecť bankovky a nie voda. Tu nenavymyšlaš, ani DIY neni v tomto pripade spravna volba. Rozhodni aku sumu ideš obetovať a podla toho kup. Optimum na 100 - 200L tak okolo 9-11W.
stereox
 
Príspevky: 11
Obrázky: 0
Založený: 29 Mar 2009 16:54 pm

Re: UV Lampa..je problem???

Odoslaťod Ajven » 09 Jan 2010 17:32 pm

mixim, najprv sa snaz pochopit, ako sposobom sa to UV svetlo pouziva v akvaristike. Na zaciatok si pozri napr. :

UV - sterilizátor
http://www.akva.sk/clanky/uv.php
Obrázok používateľa
Ajven
 
Príspevky: 1024
Obrázky: 63
Založený: 20 Mar 2007 16:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: UV Lampa..je problem???

Odoslaťod salik » 10 Jan 2010 12:22 pm

UV-sterilizátor
http://www.akva.sk/uv-sterilizator-t718.html


od Roman » 12 Máj 2003 13:42 pm

UV svetlo sa deli podla vlnovej dlzky na UV-A , UV-B a UV-C. Ziarivky s UV-C sa pouzivaju pri sterilizacii a na nic ine sa nesmu pouzivat, riskujes poskodenie zrdavia. UV-B je zlozka , ktora sposobuje opalenie pokozky a je vo vyssej miere tiez nebezpecna, trochu UV-B svetla vyzaruju HQI vybojky a preto sa vzdy nad akvarko montuju s UV krytom. UV-A zlozka je dost bezne zastupena v slnecnom svetle a vo svetle niektorych vybojok. Ciste UV-A svetlo davaju tzv cierne ziarivky, pouzivali sa v baroch a na diskotekach pred par rokmi (neviem ci je to este stale taka moda, dnes uz neviem co to je...) to je take fialove svetlo , v ktorom vsetky biele latky vyrazne svietia. Vo vseobecnosti sa predpoklada, ze pritomnost UV-A zlozky sposobuje pekne farebne odtiene koralov a rastlin, pigment ma chranit tkaniva pred ucinkom ziarenia. Zatial vsak neviem o nikom, kto by prisvecoval UV-A do akvarka na zlepsenie farieb...
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: UV Lampa..je problem???

Odoslaťod opall » 13 Jan 2010 10:55 am

precitala som si o uv lampe do aqarka. na prvy pohlad super vecicka - len mi vrta v hlave, ze ked nici tie bakterie, tak zrejme nerozoznava medzi "dobrymi" a "zlymi" bakteriami. tym padom mam obavy o nitrifikacne bakterie, ktore som si "odchovala"
vo vode... Zivot v sterilnom prostredi nie je dobry ani pre cloveka a mam obavy, ci ryby potom nebudu nachylnejsie na choroby, pokial by nejaka infekcia bola napriek lampe do aqarka zavlecena. Kazdopadne si myslim, ze pri akutnom probleme to moze byt velmi dobra vec, ale ako dlhodoba zalezitost - tomu by som sa osobne radsej vyhla.
Obrázok používateľa
opall
 
Príspevky: 13
Obrázky: 6
Založený: 09 Jan 2010 18:35 pm

Re: UV Lampa..je problem???

Odoslaťod Darkriser » 13 Jan 2010 11:24 am

opall,
o nitrifikacne bakterie by som sa urcite nebal. ano, UV lampa ich "spolahlivo" pozabija, ale uvedom si, kolko ich mas v dne, vo filtri a vsade v akvarku. Takze tych "par" co zabijes UV lampou priamo vo vode, by som pri bakterialnom probleme urcite obetoval.

V kazdom pripade mas pravdu, UV lapmpa zabija vsetko zive vo vode, preto dlhodobe pouzitie urcite nie.
Idealne je UV lampu pozicat, ale tam nikto nema istotu, v akom stave je ziarovka.
Takze kupit, resp. vyrobit, mat pripravenu v skrini a modlit sa, aby ju nikdy nebolo treba naozaj pouzit :D
Darkriser
 
Príspevky: 36
Obrázky: 5
Založený: 17 Feb 2009 10:05 am
Bydlisko: Bratislava, SR


Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.