Zabka v akvarku



Sladkovodné krevetky,slimáky,raky,kraby.....

Moderátor: Norman

Re: Zabka v akvarku

Odoslaťod kargen » 11 Dec 2009 12:54 pm

nechcete niekto rebrovnikov waltlovych?mam dvoch mlokov,dam ich za 10e, oboch, som z pe, maju 13 a 10 cm cca.. ak hej napiste mi postu.
kargen
 
Príspevky: 273
Obrázky: 44
Založený: 13 Nov 2009 09:59 am
Bydlisko: Partizanske

Reklama

Re: Zabka v akvarku

Odoslaťod martin_s » 11 Dec 2009 13:42 pm

kargen napísal:nechcete niekto rebrovnikov waltlovych?mam dvoch mlokov,dam ich za 10e, oboch, som z pe, maju 13 a 10 cm cca.. ak hej napiste mi postu.
Toto patri na www.burza.akva.sk a nie sem.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Zabka v akvarku

Odoslaťod Robo111 » 13 Jan 2010 15:25 pm

odkedy patria zaby pod (rubriku) bezstavovce?
Robo111
 
Príspevky: 431
Obrázky: 16
Založený: 29 Sep 2009 14:54 pm
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Zabka v akvarku

Odoslaťod MAUceu » 13 Jan 2010 22:18 pm

Mlok nie je nahodou zakonom chranene zviera? Teda pred 15-20 rokmi bol, tak myslim ze je aj teraz.
Obrázok používateľa
MAUceu
 
Príspevky: 1165
Obrázky: 25
Založený: 13 Dec 2009 20:48 pm
Bydlisko: Nitra, Nove Zamky

Re: Zabka v akvarku

Odoslaťod Barbora_ZA » 14 Jan 2010 10:49 am

Ahojte.

Tak pridam aj ja svoju skusenost. Uz som to na fore spominala, kupila som si Hymenochirus boettgeri, ktoru som dala do akva k rybickam. Hoci sa vraj jedna o mierumilovnu zabku, celu noc mi nahanala vsetky tetry - ziadnu neulovila, ani jej neublizila, ale intenzivne sa snazila. Myslim, ze by pri svojej velkosti ani nemala sancu, ale za to stresovanie ryb to rozhodne nestalo. Zabka bola velmi vychudnuta z akvaristiky, tak sa asi len snazila zasytit - neviem.

V kazdom pripade som sa rozhodla, ze v akva ostat nemoze a bala som sa, komu by sa dostala do ruk, keby som ju vratila do akvaristiky (aby sama neskoncila ako krmivo). Tak sme to vyriesili inak... kupili nove akva a este jednu zabku. :D A musim povedat, ze su super. Napchavaju sa mrazenymi nitenkami a akonahle zbadaju pri akvarku cloveka, "zatlieskaju" zadnymi nohami a hned su pri skle a cakaju na potravu.

Zabka nie je taka akcna ani pekna ako rybky, ale ma svoje caro a urcite pobavi (take polohy ako predvadza zabka nevie ziadne ine akvariove zvieratko :mrgreen: ).

Len musim dodat, ze moje sa stale/velmi casto kusu. Nikdy si neublizia, ale skacu po sebe - najma pri krmeni. Su to holt dravce. 8)
Barbora_ZA
 
Príspevky: 73
Obrázky: 5
Založený: 08 Okt 2009 21:26 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Zabka v akvarku

Odoslaťod barky » 14 Jan 2010 12:49 pm

MAUceu napísal:Mlok nie je nahodou zakonom chranene zviera? Teda pred 15-20 rokmi bol, tak myslim ze je aj teraz.


Mas pravdu, ale tu v tomto prispevku neponuka mlokov...
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: Zabka v akvarku

Odoslaťod Robo111 » 14 Jan 2010 13:09 pm

ak bude jeden z nich samec, bude pocut na jar/v lete ledva pocutelne kvakanie - moja manzelka ho povazuje za velmi pocutelne:)...treba sa na to pripravit - snad sa tie zvuky nestanu zabkam osudnymi...Ak je, ale zaujem o odchov odporucam kupit viac kusov, aby sa medzi nimi nasiel par.
Robo111
 
Príspevky: 431
Obrázky: 16
Založený: 29 Sep 2009 14:54 pm
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Zabka v akvarku

Odoslaťod MAUceu » 14 Jan 2010 13:13 pm

barky - Ja viem, len som chcel na to preventivne upozornit. V prirode sa daju najst, tak aby to niekto zbytocne neniesol domov a zvieratko zbytocne uhynulo. ;)
Obrázok používateľa
MAUceu
 
Príspevky: 1165
Obrázky: 25
Založený: 13 Dec 2009 20:48 pm
Bydlisko: Nitra, Nove Zamky

Re: Zabka v akvarku

Odoslaťod martin_s » 14 Jan 2010 13:44 pm

No ja som raz moju zabku Hymenochirus boettgeri pristihol ako drzala samca gupky za chvost... Ale inokedy som ziadne utoky z jej strany nespozoroval a to bezne vidam ako sa jej po hlave prechadzaju krevety a ona to bez pohnutia ignoruje...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Zabka v akvarku

Odoslaťod Robo111 » 14 Jan 2010 14:33 pm

hymenochirusky su na to prilis pomale, aby bezne dostali nejaku rybku. Rybky ich velkosti sa mozu s nimi pokojne chovat - ako argument posluzi, ze zabka neda co do hrubky velke susta.

k MAUceu - rebrovnik waltlov, ktoreho riesil kargen, iste u nas nie je na zozname chranenych zivocichov - takze zbytocna starost - celkovo mi, ale pride, ze mloky a zaby v rubrike bezstavovce je slusna recesia...kam potom patria ryby?;)
Pravdou je, ze deti by si ho nemali nosit domov - predpokladam, ze pri temperamente mloka, ich tento velmi rychlo omrzi.
Robo111
 
Príspevky: 431
Obrázky: 16
Založený: 29 Sep 2009 14:54 pm
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Zabka v akvarku

Odoslaťod Barbora_ZA » 14 Jan 2010 17:50 pm

Robo111 napísal:hymenochirusky su na to prilis pomale, aby bezne dostali nejaku rybku. Rybky ich velkosti sa mozu s nimi pokojne chovat - ako argument posluzi, ze zabka neda co do hrubky velke susta.


Ja neviem, pokojne ako pokojne... ked sa ich pokusa ulovit, stresuje ich este viac ako keby ich ulovila. Ked ich ulovi, urobi to iba raz a je "pokoj".

Cim myslis, ze to je, ze niektore Hymenochirusky skusaju ryby lovit (pripadne sa im to aj dari - ako pise martin_s)? Je to vyhladovanim? Alebo len povahou? :angel: :)
Barbora_ZA
 
Príspevky: 73
Obrázky: 5
Založený: 08 Okt 2009 21:26 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Zabka v akvarku

Odoslaťod Robo111 » 15 Jan 2010 12:54 pm

Rybky ktore som mal s nimi v akvarku mali od 3 - 6 cm, zabky neboli trapene hladom, najviac oblubovali nitenky a zivy plankton - vyrazne pokusy chnapat po rybkach som nezaznamenal - netvrdim, zeby ich nemohol vyhecovat chvost bojovnice alebo mlada rybka v lovnej velkosti - ale to je predsa normalne, su sice male, ale stale dravce.
Robo111
 
Príspevky: 431
Obrázky: 16
Založený: 29 Sep 2009 14:54 pm
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Zabka v akvarku

Odoslaťod Barbora_ZA » 15 Jan 2010 14:37 pm

Robo111 napísal:...ale to je predsa normalne, su sice male, ale stale dravce.


A presne pre toto ich nedoporucujem kombinovat s rybkami. :)
Barbora_ZA
 
Príspevky: 73
Obrázky: 5
Založený: 08 Okt 2009 21:26 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Zabka v akvarku

Odoslaťod Bexi » 16 Jan 2010 16:33 pm

přesně,já je mám s rybkama a přes léto kdy nebyl na akv a čas a zarostlo rostlinama tak v něm bylo 10 živorodek(pokusně jsem je křížil) a na konci zbyli pouze 1 samec až nápadně podobný endlerce a jedna samice,žabky byli napapané :)
Bexi
 
Príspevky: 49
Založený: 13 Aug 2008 12:01 pm

Re: Zabka v akvarku

Odoslaťod Robo111 » 17 Jan 2010 13:35 pm

mne len vrta hlavou, ci hovorime o tom istom- hymenochirusky(max. 5 cm)
: http://akvapedie.cz/drapatecka-mala_hym ... -curtipes/
a xenopusy (az 15 cm) : http://akvapedie.cz/drapatecka-mala_hym ... -curtipes/
. Xenopusy su o dost vacsie a bez problemu zjedia aj zivorodky, ale mala hymenochiruska ...- ved si staci pozriet co cca ulovi podla velkosti oka, tiez jej celuste su gracilne, ma castokrat problem prehltnut velku patentku, pretoze musi aj po vzduch... Poznamka, ze su dravce sa tyka planktonu a cervikov - presnejsie je minidravce - ako som uviedol, ja som hymenochirusky choval s 3 - 6 cm velkymi rybkami - z mensich ryb napr. mlade cervene neonky - nebola ZIADNA OBET - nemaju aktivny sposob lovu- nato nie su dostatocne pohyblive, vyuzivaju momentu prekvapenia a utocia na to co je pred ich papulkou - par neuspesnych pokusov chytit rybku som videl, rybky sa velmi rychle naucili, co nemaju robit - je pravdou, ze s takymi krpcami ako su samci endlerok by ma asi ani nenapadalo ich kombinovat, aby zabka rybku pri pokuse nezranila.. .ale s rybkami adekvatnej velkosti si vzajomne vobec neprekazaju.
Robo111
 
Príspevky: 431
Obrázky: 16
Založený: 29 Sep 2009 14:54 pm
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Zabka v akvarku

Odoslaťod Barbora_ZA » 17 Jan 2010 14:04 pm

Robo111 napísal:mne len vrta hlavou, ci hovorime o tom istom- hymenochirusky(max. 5 cm)

Jopjop, v mojom prípade určite hovoríme. My máme H. boettgeri. :)

Ja som ju mala s tetrami žiarivými a so sterbaimi. Sterbaiov ignorovala. K tetram sa pomaličky blížila, doslova sa plazila po dne, jednu si vyhliadla a zrazu hop, vyskočila a chňapla. Ryby infarktovali, ja som infarktovala, no krása. :) :)

A btw, vedel by mi niekto povedať aký je rozdiel medzi H. curtipes a H. boettgeri?

lala.JPG
Úloha: Nájdi žabku na obrázku :)
lala1.JPG
Kuk
Barbora_ZA
 
Príspevky: 73
Obrázky: 5
Založený: 08 Okt 2009 21:26 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Zabka v akvarku

Odoslaťod Robo111 » 18 Jan 2010 10:13 am

pokus o vrazdu sa nekvalifikuje ako vrazda:)

Inak vidim hned dva dovody cosi spravit so strkom: nedaval by som drt, aby sa panciernicky a zabky nahodou neporanili o ostrejsiu hranu a zaroven pri pouziti svetlejsieho strku rybky nebudu take zaskocene, ked zabky bude lepsie vidiet. Staci len tenka povrchova vstva riecneho strku (drobnych "okruzliakov"), ak je tam drt z dovodu setrenia penazi.
Robo111
 
Príspevky: 431
Obrázky: 16
Založený: 29 Sep 2009 14:54 pm
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Zabka v akvarku

Odoslaťod Barbora_ZA » 18 Jan 2010 12:03 pm

Robo111 napísal:pokus o vrazdu sa nekvalifikuje ako vrazda:)

Ja som ani ako vraha ziadnu neoznacila. :angel:

Robo111 napísal:Inak vidim hned dva dovody cosi spravit so strkom:.

Jopjop, uz mam mensiu zrnitost. Ale tmavy som nechala, zabky su aj tak vo vlastnom akva. :)
Barbora_ZA
 
Príspevky: 73
Obrázky: 5
Založený: 08 Okt 2009 21:26 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Zabka v akvarku

Odoslaťod Robo111 » 18 Jan 2010 12:53 pm

takze skutkova podstata vrazdy nebola splnena - cize si to neodporuje s nicim, co som napisal o ich loveckych schopnostiach.

ja som skor riesil "oblost" nie zrnitost (aj ked i v tom ta na obrazku mala rezervy). Zmena farby mala byt len o kozmetike, aby sa tam zabky privelmi "nezamimikrili". Teraz nechcem riesit tmavy vs. svetly podklad a svetlo - to su podla mna uz nie velmi rozhodujuce faktory - t.j. nech si tam da kazdy co sa mu paci.
Robo111
 
Príspevky: 431
Obrázky: 16
Založený: 29 Sep 2009 14:54 pm
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Zabka v akvarku

Odoslaťod Bexi » 23 Jan 2010 12:56 pm

osobně,vždy když o tom někde píšu,hned se oběví někdo kdo pochybuje o tom,zda mám vůbec drápaTEČKY :evil: :o :o
Mám je a jsou to takoví lovci,viděl jsem na vlastní oči jak si počíhali na gupku a ulovili ji,od té doby co jsem jim začal dávat pinzetou malilinké kousíčky hovězího masa jednou za týden už se žádná gupka neztratila(zůstali ovšem z 10 pouze 3)
Bexi
 
Príspevky: 49
Založený: 13 Aug 2008 12:01 pm

Re: Zabka v akvarku

Odoslaťod Robo111 » 24 Jan 2010 20:30 pm

ako som uz napisal (prispevok z 15eho/ odporucam si precitat, co som pisal, nech sa tu furt neopakujem), moje zabky, mal som ich 2 chovne pary (v 160 akvariu) a zo x ks ktore som odchoval, nemali potrebu utocit na rybky - nevylucujem ale, ze sa najdu kusy ktore utocia aj ked povedzme hladne nie su, pretoze su napr. v malom akvarku s MALYMI rybkami a prehustena posadka sa im priam ponuka alebo... - moje to proste nerobili (pretoze boli v dostatocne velkom akvariu a s rybkami velkosti ...uz som pisal...). Zjedli toho inak dost, ale isto neboli prekrmovane - mal som od nich niekolko odchovov. Dobre zivene zabky sa poznaju podla toho, ze samicky su na bokoch zaplnene (ako vyzeraju tie vase?), takze mozno im dat viac pojest(?) a potom sa uvidi, ci je to: 1.) povahou (opat nehovorim o velmi malych rybkach, i ked to zeby ma zbavovali napr. gupiek by som povazoval skor za sluzbu nez skodu :P) alebo 2.) hladom :D .
Robo111
 
Príspevky: 431
Obrázky: 16
Založený: 29 Sep 2009 14:54 pm
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Zabka v akvarku

Odoslaťod garf » 01 Mar 2010 21:57 pm

ma niekto skusenosti s liecivami co obsahuju med v akvariu kde su aj hymenochirusy? zvladnu normalne davkovanie alebo su citlivejsie na med ako ryby? dik za odpoved
garf
 
Príspevky: 88
Založený: 22 Júl 2009 13:24 pm

Re: Zabka v akvarku

Odoslaťod Robo111 » 19 Mar 2010 13:52 pm

a v com je problem? chore su zabky, ci rybky?
Robo111
 
Príspevky: 431
Obrázky: 16
Založený: 29 Sep 2009 14:54 pm
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Zabka v akvarku

Odoslaťod garf » 20 Mar 2010 11:49 am

no islo o to, ze som chcel ryby liecit v akva v ktorom su ja zaby...nakoniec somich liecil oddelene, lebo som si nebol isty...sa mi mari ze som niekde cital ze su na med citlivejsie., ale fakt neviem ci som si to nepomylil so slimakmi...
garf
 
Príspevky: 88
Založený: 22 Júl 2009 13:24 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Bezstavovce

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.