omodrela mi gupka dúhová a potom zdochla, bola to choroba?



Akvarijné ryby - choroby, liečba

omodrela mi gupka dúhová a potom zdochla, bola to choroba?

Odoslaťod lllenulik » 16 Jan 2010 16:54 pm

Mám 35l akvárium a chovám v ňom:
2 labea dvojfarebné
5 neóniek (tetier neónových)
2 tetry medené
2 gupky dúhové

Gupky som kúpila pred 4-mi dňami. Spočiatku sa im darilo dobre, až jednej gupke úplne omodrelo brucho a takto to bolo asi dva dni a potom zdochla. Teraz už aj tá druhá gupka má niekedy modré, niekedy normálne brucho. Je to normálne, že gupky takto menia farbu? Ak je to choroba, bojím sa, že to dostanú aj iné ryby. Poradí mi niekto? :?:
lllenulik
 
Príspevky: 11
Obrázky: 1
Založený: 16 Jan 2010 16:42 pm
Bydlisko: Jelenec (Nitra)

Reklama

Re: omodrela mi gupka dúhová a potom zdochla, bola to choroba?

Odoslaťod MAUceu » 17 Jan 2010 12:25 pm

Ako dlho je akva zalozene?
Cim krmis a ako casto?
Rastliny, svetlo?
Filtracia?
Gupka: samec-samica? Aka?
Popripade foto by napovedalo podstatne viac. Gupku ktora omodrela som nikdy nemal. Tak mozno tvoje odpovede na otazky prinesu viac svetla. ;)
Obrázok používateľa
MAUceu
 
Príspevky: 1165
Obrázky: 25
Založený: 13 Dec 2009 20:48 pm
Bydlisko: Nitra, Nove Zamky

Re: omodrela mi gupka dúhová a potom zdochla, bola to choroba?

Odoslaťod lllenulik » 18 Jan 2010 18:21 pm

...Akvárium sme založili asi pred troma týždňami
...kŕmim sušenou krvou (to my odporučili v akvaristike :twisted: )
...mám tam 6 rastlín, 3 druhy (ale neviem aké, to si nepamätám), ale jeden druh vyzerá úplne ako praslička
...svietim celý deň, len na noc vypínam (dve žiarovky, 25W)
...filter: FANFILTER plus, 320l/hod., samozrejme pustené celý čas (ono to obsahuje už aj okysličovač)
... gupka dúhová , samec, ale okrem toho nebohého mám ešte jedného takého istého a tem niekedy omodrie a niekedy je normálny.

priložím ti foto tej gupky
(a dakujem za záujem :) )
lllenulik
 
Príspevky: 11
Obrázky: 1
Založený: 16 Jan 2010 16:42 pm
Bydlisko: Jelenec (Nitra)

Re: omodrela mi gupka dúhová a potom zdochla, bola to choroba?

Odoslaťod renatte616 » 18 Jan 2010 18:28 pm

mne nikdy nezmodrela... ale zvykli samcom scerniet plutvy u gupiek, ktore mali cierne telo a farebne plutvy... ale u mna bolo vsetko v pohode... potom zas chytili svoje obvikle modre, ci cervene sfarbenie...
Obrázok používateľa
renatte616
 
Príspevky: 386
Obrázky: 3
Založený: 30 Okt 2009 00:34 am
Bydlisko: BA okolie

Re: omodrela mi gupka dúhová a potom zdochla, bola to choroba?

Odoslaťod lllenulik » 18 Jan 2010 18:31 pm

a ešte mám problém s tým, že my velmi rýchlo zozelenie akvárium, kamene, všetko, na dne na štrku mám taký zvláštny sivý povlak a hrozne to smrdí, a to som len pred týždňom čistila akvárium, neviem či je nejaký problém s rovnováhou v akva, vôbec neviem...
lllenulik
 
Príspevky: 11
Obrázky: 1
Založený: 16 Jan 2010 16:42 pm
Bydlisko: Jelenec (Nitra)

Re: omodrela mi gupka dúhová a potom zdochla, bola to choroba?

Odoslaťod Barbora =) » 18 Jan 2010 18:41 pm

lllenulik napísal:a ešte mám problém s tým, že my velmi rýchlo zozelenie akvárium, kamene, všetko, na dne na štrku mám taký zvláštny sivý povlak a hrozne to smrdí, a to som len pred týždňom čistila akvárium, neviem či je nejaký problém s rovnováhou v akva, vôbec neviem...


Ak to smrdí, môže to byť sinica - dá sa jej zbaviť zatemnením akvária.
Obrázok používateľa
Barbora =)
 
Príspevky: 485
Obrázky: 18
Založený: 07 Máj 2009 18:13 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: omodrela mi gupka dúhová a potom zdochla, bola to choroba?

Odoslaťod MAUceu » 18 Jan 2010 20:07 pm

Ohladne zmodrania gupky ti neporadim. No skusil by som zmenit stravu. Nechaj si poradit nejake vlockove krmivo od znameho vyrobcu a skus tu susenu krv davat ako doplnok nie kazdy den. Respektive by som ju na nejaky cas vysadil uplne a krmil len vlockami, popripade mrazenou potravou, ktoru taktiez kupis v kazdom lepsom akva obchode.
Neviem ci si niekde pisala kolko litrov ma tvoje akva. Podla toho je treba riesit aj mnozstvo rastlin a potom pripadne okyslicovanie. Velka vacsina akvarii okyslicovanie nepotrebuje vobec. Ale to zalezi od poctu rastlin na dany objem a poctu rybiek.
V kazdom pripade filter nemat pusteny aby bolo z akva pračka. :)
Pridavas aj nejake hnojivo? Ak ano, tak ake a ako casto? A skus si precitat nejake clanky tu o riasach a budes mudrejsia aku riasu mas, preco vznikaju a ako sa ju pokusit odstranit, resp. minimalizovat.
Ze ti nejdu odfotit gupky je normalne a nic si z toho nerob. Pokial sa clovek nevenuje fotografovaniu tak sa mu to tazko foti ked nema pojem o rychlosti uzavierky, clone, ... Ale foto celeho akva, by sa hodil. Aspon nebudes musiet v kazdom vlakne opisovat akvarko. :)
Obrázok používateľa
MAUceu
 
Príspevky: 1165
Obrázky: 25
Založený: 13 Dec 2009 20:48 pm
Bydlisko: Nitra, Nove Zamky

Re: omodrela mi gupka dúhová a potom zdochla, bola to choroba?

Odoslaťod Aron » 18 Jan 2010 20:56 pm

ja neviem no tá krv čo ju spomínaš to sa my akosi nelúbi, bohvie čo to je a aká je kvalita?
dávaj im obyčajné vločky (ale málo!) tie fakt nemôžu uškodiť.
Ja len predpokladám, že tá krv ti pri kŕmení popadala na dno a ti teraz proste hnije (keďže ti to "smrdí") (možno sa mýlim)
v budúcnosti kŕm s mierou. A kúp si snáď na prevenciu Ampuláriu či dve (to sú tie veľké slimáky). Tie ti prebytky pri tvojom kŕmení hravo poriešia.

.......... no a prešli dva dni zhoršuje sa to?
Obrázok používateľa
Aron
 
Príspevky: 50
Obrázky: 8
Založený: 12 Nov 2009 20:37 pm
Bydlisko: Bratislava IV

Re: omodrela mi gupka dúhová a potom zdochla, bola to choroba?

Odoslaťod lllenulik » 18 Jan 2010 21:14 pm

Barbora =) napísal:
lllenulik napísal:a ešte mám problém s tým, že my velmi rýchlo zozelenie akvárium, kamene, všetko, na dne na štrku mám taký zvláštny sivý povlak a hrozne to smrdí, a to som len pred týždňom čistila akvárium, neviem či je nejaký problém s rovnováhou v akva, vôbec neviem...


Ak to smrdí, môže to byť sinica - dá sa jej zbaviť zatemnením akvária.


ako to myslíš "zatemniť" akvárium?
lllenulik
 
Príspevky: 11
Obrázky: 1
Založený: 16 Jan 2010 16:42 pm
Bydlisko: Jelenec (Nitra)

Re: omodrela mi gupka dúhová a potom zdochla, bola to choroba?

Odoslaťod lllenulik » 18 Jan 2010 21:16 pm

Aron napísal:ja neviem no tá krv čo ju spomínaš to sa my akosi nelúbi, bohvie čo to je a aká je kvalita?
dávaj im obyčajné vločky (ale málo!) tie fakt nemôžu uškodiť.
Ja len predpokladám, že tá krv ti pri kŕmení popadala na dno a ti teraz proste hnije (keďže ti to "smrdí") (možno sa mýlim)
v budúcnosti kŕm s mierou. A kúp si snáď na prevenciu Ampuláriu či dve (to sú tie veľké slimáky). Tie ti prebytky pri tvojom kŕmení hravo poriešia.

.......... no a prešli dva dni zhoršuje sa to?


áno, je to stále horšie, úplne, celý byt tým smrdí
lllenulik
 
Príspevky: 11
Obrázky: 1
Založený: 16 Jan 2010 16:42 pm
Bydlisko: Jelenec (Nitra)

Re: omodrela mi gupka dúhová a potom zdochla, bola to choroba?

Odoslaťod MAUceu » 18 Jan 2010 21:32 pm

Menis aj nejaku vodu v akva?
Zatemnenie myslel doslova... Zamedzit pristup akehokolvek svetla do akva na niekolko dni. Teda pokial je to sinica. Co nevieme.
Ked nakrmis tak rybky hned zozeru vsetko co im das? Nic nepada na dno?
Obrázok používateľa
MAUceu
 
Príspevky: 1165
Obrázky: 25
Založený: 13 Dec 2009 20:48 pm
Bydlisko: Nitra, Nove Zamky

Re: omodrela mi gupka dúhová a potom zdochla, bola to choroba?

Odoslaťod lllenulik » 18 Jan 2010 21:39 pm

Áno, mením, teraz, ako sa mi to tak rýchlo znečisťuje, tak sa pokúšam meniť 2x to týždňa 1/3 vody.
Nezožerú úplne všetko, niečo popadá, ale mám 2 ryby, kt. iba celé dni čistia dno, a 2 prísavníkov.
lllenulik
 
Príspevky: 11
Obrázky: 1
Založený: 16 Jan 2010 16:42 pm
Bydlisko: Jelenec (Nitra)

Re: omodrela mi gupka dúhová a potom zdochla, bola to choroba?

Odoslaťod MAUceu » 18 Jan 2010 21:45 pm

Tak ci tak prestan davat tu susenu krv a zniz davkovanie krmiva. Staci raz za den tak aby to do cca 10min spapali vsetko.
2x do tyzdna po 1/3 vody je dost vela...
Obrázok používateľa
MAUceu
 
Príspevky: 1165
Obrázky: 25
Založený: 13 Dec 2009 20:48 pm
Bydlisko: Nitra, Nove Zamky

Re: omodrela mi gupka dúhová a potom zdochla, bola to choroba?

Odoslaťod lllenulik » 18 Jan 2010 21:52 pm

Vezmem na vedomie :)
A teda stačí raz do týždňa (1/3 alebo menej)?
lllenulik
 
Príspevky: 11
Obrázky: 1
Založený: 16 Jan 2010 16:42 pm
Bydlisko: Jelenec (Nitra)

Re: omodrela mi gupka dúhová a potom zdochla, bola to choroba?

Odoslaťod minqo27 » 18 Jan 2010 22:06 pm

Ahojte... narodili sa mi 7 GUpiek maju CCA 3 mesiace dorastenci.Všetky s podobajú na OCKA len jeden ma farbu po mojej najnovšej gupke ktora rpišla do AKVA pred mesaicom....Ako sa to moze stať?dovtedy boli dva oranžové gupky samec a samica spolu.Mohlo sa to krizenie stat eštev obchode..Je to už druhý vrh.Diky
Obrázok používateľa
minqo27
 
Príspevky: 112
Obrázky: 25
Založený: 11 Máj 2009 21:50 pm
Bydlisko: Košice

Re: omodrela mi gupka dúhová a potom zdochla, bola to choroba?

Odoslaťod arowana » 19 Jan 2010 00:43 am

Opäť jedna " zmysluplná " téma medzi balastmi na portáli.

Možno sa dotknem zúčastnených, ale čo tak dať si námahu a prečítať si niečo o základoch akvaristiky, prípadne aj genetiky, než založíte takúto nezmyselnú tému ?

Žial čo tu rozpytvávate nedáva nielen žiadny zmysel, ale pripadá mi to ako úroveň detí v materskej škôlke, s témou o prvom drevenom káčatku.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: omodrela mi gupka dúhová a potom zdochla, bola to choroba?

Odoslaťod lllenulik » 19 Jan 2010 16:19 pm

arowana napísal:Opäť jedna " zmysluplná " téma medzi balastmi na portáli.

Možno sa dotknem zúčastnených, ale čo tak dať si námahu a prečítať si niečo o základoch akvaristiky, prípadne aj genetiky, než založíte takúto nezmyselnú tému ?

Žial čo tu rozpytvávate nedáva nielen žiadny zmysel, ale pripadá mi to ako úroveň detí v materskej škôlke, s témou o prvom drevenom káčatku.


a o čom sú potom tieto fóra, aby sme si navzájom poradili, snáď, aby ten kto má skúsenosti poradil začínajúcemu, alebo niekomu bezradnému, začo som im moc vďačná, lebo to veľa pomôže.
lllenulik
 
Príspevky: 11
Obrázky: 1
Založený: 16 Jan 2010 16:42 pm
Bydlisko: Jelenec (Nitra)

Re: omodrela mi gupka dúhová a potom zdochla, bola to choroba?

Odoslaťod MAUceu » 19 Jan 2010 16:27 pm

lllenulik - neries to... Niektory profesianonaly zabudaju ze boli amatermi. Ja uz radit na sklo nebudem. Nema to zmysel. Ked tak cez SS.
Obrázok používateľa
MAUceu
 
Príspevky: 1165
Obrázky: 25
Založený: 13 Dec 2009 20:48 pm
Bydlisko: Nitra, Nove Zamky

Re: omodrela mi gupka dúhová a potom zdochla, bola to choroba?

Odoslaťod SoRex » 19 Jan 2010 16:54 pm

Tady vůbec nejde o nějaké pohrdání profesionála amatéry. Absolutní většina z nás jsou amatéři a ujišťuji Tě, že námi arowana nepohrdá.
Spíše je problém v tom, že je popisována tak základní chyba, že odpověď je opravdu možno najít v každé základní literatuře. Proto také žádný zkušený akvarista nereagoval. Rada typu měnit "2x do tyzdna po 1/3 vody je dost vela" v okamžiku, kdy voda po týdenní výměně zapáchá je hloupá. Stejně tak jako likvidace porostů sinice zatemněním. Takové rady může dávat jen někdo, kdo je také začátečník a také si nepročetl základní literaturu.
lllenulik doporučuji nenechat si radit přes SS, ale přečíst si úvodní kapitoly 2-3 knížek o akvaristice. A pro začátek měnit 1 kbelík vody denně, odsávat sinici, odstraňovat ji ze skla, kamenů i rostlin (ty jemnolisté, které nejdou očistit vyhodit) a to tak dlouho, dokud to bude nutné (což odhaduji na 1-2 týdny, av horším případě i déle.). Poté může přistoupit k prodloužení intervalů údržby.
S mraženou potravou zatím určitě neexperimentuj.
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Re: omodrela mi gupka dúhová a potom zdochla, bola to choroba?

Odoslaťod MAUceu » 19 Jan 2010 17:31 pm

SoRex - Pokial moja rada bola hlupost, tak potom je asi dobre aby tam sypala susenej krvy a ta hnila na dne. To som nevedel ze je to vhodne. No mam sa co ucit. :))
lllenulik - cize mozes tam zase davat tolko potravy kolko si davala. Kvalite vody len prospejes podla SoRex-a.

V kazdom pripade mi to nestoji za hadanie sa. Nikdy som nevytvoril ziadnu temu, vzdy som si nasiel co som potreboval. Vyhladavanie funguje tak ako ma. No nie kazdy vie co ma hladat preto asi zalozi temu lebo potrebuje rychlo pomoct aby situacia nebola horsia a nebolo neskoro. Neviem, aspon si myslim ze preto to robia.
A o pohrdani niekym som nepisal nic. Len tolko ze poradit neporadi nikto...
Obrázok používateľa
MAUceu
 
Príspevky: 1165
Obrázky: 25
Založený: 13 Dec 2009 20:48 pm
Bydlisko: Nitra, Nove Zamky

Re: omodrela mi gupka dúhová a potom zdochla, bola to choroba?

Odoslaťod Aron » 19 Jan 2010 19:47 pm

IIIenulik každopádne si myslím, že aj tento slimák by ti pomohol riešiť tvoj problém
Obrázok
Obrázok
Obrázok používateľa
Aron
 
Príspevky: 50
Obrázky: 8
Založený: 12 Nov 2009 20:37 pm
Bydlisko: Bratislava IV

Re: omodrela mi gupka dúhová a potom zdochla, bola to choroba?

Odoslaťod lllenulik » 19 Jan 2010 20:22 pm

ďakujem :), dnes som kompletne vyčistila akvárko, kúpila vločkové krmivo, dúfam, že sa už bude akvárku dariť, Ampulárie som zatiaľ v Nitre nedostala, ale pokúsim sa ich zohnať, uvidíme za týždeň :)
lllenulik
 
Príspevky: 11
Obrázky: 1
Založený: 16 Jan 2010 16:42 pm
Bydlisko: Jelenec (Nitra)

Re: omodrela mi gupka dúhová a potom zdochla, bola to choroba?

Odoslaťod Aron » 19 Jan 2010 21:46 pm

dúfame s tebou :D :|
a vieš ako s tým kŕmením však?
inak nie si náhodou začiatočník?
možno by nezaškodilo trochu počítať celkovo o živote akvária (biológia, kŕmenie, baktérie, rastliny ich funkcie a tak)
skúšal som niečo nájsť tu v článkoch:

clanky/akvarium_obsah.php
ale kupodivu informácie pre začiatočníkov zakladajúcich akva som nenašiel
téma Založenie akvária hovorí len o miniakváriach.
Možno inde.
Obrázok používateľa
Aron
 
Príspevky: 50
Obrázky: 8
Založený: 12 Nov 2009 20:37 pm
Bydlisko: Bratislava IV

Re: omodrela mi gupka dúhová a potom zdochla, bola to choroba?

Odoslaťod minqo27 » 19 Jan 2010 21:53 pm

z čoho može Plata chudnúť ? Moja je tenka jak PAPIER ale iba rpi ziabrach a ziabre ma biele...
Obrázok používateľa
minqo27
 
Príspevky: 112
Obrázky: 25
Založený: 11 Máj 2009 21:50 pm
Bydlisko: Košice

Ďalšia

Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.