prosim o radu pri zvastnej chorobe



Akvarijné ryby - choroby, liečba

prosim o radu pri zvastnej chorobe

Odoslaťod mixmiso » 22 Jan 2010 18:47 pm

zdravim vas. moje mrenky 5-pruhove maju taku zvlastnu chorobu,teloo maju posypane takymi malymi zltymi gulickami nevem ci ide o krupicku ale ako soom pozeral foto krupicky tak na tych mojich rybkach su tie zlte gulicky vacsie a dalej od seba, nevem ci to neni iba neaka prva faza alebo co skusim zdvyhnut teplotu o neake 2-3 stupne a uvidim co sa deje len by som vas chcel poprosit o rady , typy a triky ak ste sa uz s takouto chorobou nieko stretli. spozoroval som ju uz aj na neonke a na samicke mecuna mexickeho ale len na chvoste a bojim sa o dalsie rybky. akva nieje prerybnene ale menil som nedavno vodu nevem ci to nieje koli tomu. za vase postrehy vopred dakujem a dufam ze si aj s vasou pomocou podari zachtŕanit co najviac ryb.
PS: ak sa nebude darit pridam aj foto. pridal by som ho aj teraz ale moj fotak je mimo prevadzky
Obrázok používateľa
mixmiso
 
Príspevky: 5
Obrázky: 0
Založený: 30 Nov 2009 18:57 pm

Reklama

Re: prosim o radu pri zvastnej chorobe

Odoslaťod Byk » 22 Jan 2010 19:49 pm

Nevem ani ja ci to je krupicka,ale mal som kedysi na mrenkach to iste a kupil som Sera costapur.Velmi mi pomohol a zachranil som vecsinu ryb.Odporucam kupit,alebo nieco ine na krupicku
Obrázok používateľa
Byk
 
Príspevky: 292
Obrázky: 7
Založený: 26 Dec 2008 11:41 am
Bydlisko: Michalovce

Re: prosim o radu pri zvastnej chorobe

Odoslaťod Aron » 22 Jan 2010 20:17 pm

Ja sa prikláňam skôr ku krupičke z dôvodu tých bodiek
snáď to len chytilo žltú plesň, či žltú bakt. infekciu...
Obrázok používateľa
Aron
 
Príspevky: 50
Obrázky: 8
Založený: 12 Nov 2009 20:37 pm
Bydlisko: Bratislava IV

Re: prosim o radu pri zvastnej chorobe

Odoslaťod mixim » 23 Jan 2010 15:06 pm

Veľmi drobné biele až žltkasté bodky na tele, plutvách, príp. až svetlo šedavý povlak.
Choroba: Panciernatky hruškovitej (Piscinoodinium pillularis) - tzv oodinióza
Liečivo:malachitová zeleň, Acriflavin, FMC, General Tonic, Oodinex, Oidimol, Oodinopur

oodinióza - Panciernatky hruškovitej (Piscinoodinium pillularis, syn. Oodinium pillularis) - Ochorenie spôsobujú cudzopasné bičíkovce, ktorí parazitujú na povrchu rybieho tela aj na plutvách, kde sa javí ako veľmi drobné biele až žltkasté bodky na hranici viditeľnosti voľným okom alebo ako svetle šedavý povlak. Najlepšie idú poznať na transparentných plutvách proti svetlu. Napadnutie týmto bičíkovca sa podľa podobných príznakov často zamieňa s vyššie uvedeným kožovcem (tzv. krupička), a tiež spôsob rozmnožovania parazita je podobný. Vývoj trvá približne 7 dní, keď sa počas tejto doby uvoľní dospelí bičíkovce z ryby, na dne vytvorí cystu, v ktorej sa po 3-4 dňoch mnohonásobne rozdelí, vznikli tzv dinospory opúšťa cystu a usadzujú sa opäť na rybách. Bičíkovce hynú po 24 hodinách, ak medzitým nenájdu svojho hostiteľa. Vzhľadom na rýchly spôsob množenia môže dôjsť v krátkom čase k silnej invázii a hromadnému úhynu oslabených rýb.
Liečba spočíva v zvýšení teploty až na hodnoty okolo 30 ° C, spolu s nasadením dlhodobých kúpeľov v roztokoch liekov (malachitová zeleň, Acriflavin, FMC, General Tonic, Oodinex, Oidimol, Oodinopur). Na parazitické prvoky pôsobí negatívne aj intenzívne slnečné alebo umelé svetlo.
Obrázok používateľa
mixim
 
Príspevky: 17
Založený: 02 Jan 2010 15:52 pm

Re: prosim o radu pri zvastnej chorobe

Odoslaťod mixmiso » 29 Jan 2010 11:50 am

vdaka za rady a tipy pomohli ste mi zachranit moje mrenky :D zvysil som teplotu na okolo tych 30 stupnov a zacal som svietit pomaly non stop a choroba postuone ustupovala takze som nemusel kupovat niake sera ani nic podobne :D takze este raz dakujem:)
Obrázok používateľa
mixmiso
 
Príspevky: 5
Obrázky: 0
Založený: 30 Nov 2009 18:57 pm


Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.