katex annex potrebojem pomoc



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Re: katex annex potrebojem pomoc

Odoslaťod vlasto1984 » 18 Jan 2010 00:21 am

ale taktiez ked je funkcny anex by sa mala menit aj vodivost nie poly ?
vlasto1984
 
Príspevky: 233
Obrázky: 3
Založený: 13 Apr 2008 15:06 pm

Reklama

Re: katex annex potrebojem pomoc

Odoslaťod Poly » 18 Jan 2010 01:39 am

Jo :)
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: katex annex potrebojem pomoc

Odoslaťod xoxo » 23 Jan 2010 23:13 pm

martin_s napísal:
xoxo napísal: [
S tvojim tvrdenim o NaOH a upravou pH pomocou neho tiez nemozem celkom suhlasit. Podla tvojej teorie o Na+, by na svete asi ani ryby nemohli existovat a uz vobec nie morske alebo z braktickych vod...


Lenže chlapec pravdepodobne zle zregeneroval anex,takže mu tiekla kyslá čiastočne upravená voda.Pridaním prvku NaOH by sa
Na +/sodík/ naviazal na Cl - NaCL čo je kuch.soľ.-zbytočná vec.Jedným slovom buď vodu osoliť alebo vytvoriť uhličitany.Osolená voda nijakým rybám neprospieva z dôvodu chloridových väzieb,na ktoré sú mnohé ryby citlivé.
Bavíme sa o sladkej vode,nie o morskej a ani brakickej.
xoxo
 
Príspevky: 83
Obrázky: 1
Založený: 08 Dec 2009 17:27 pm

Re: katex annex potrebojem pomoc

Odoslaťod arowana » 24 Jan 2010 09:05 am

xoxo napísal:... NaCL čo je kuch.soľ.-zbytočná vec.Jedným slovom buď vodu osoliť alebo vytvoriť uhličitany.Osolená voda nijakým rybám neprospieva z dôvodu chloridových väzieb,na ktoré sú mnohé ryby citlivé.
Bavíme sa o sladkej vode,nie o morskej a ani brakickej.


NaCl neškodí žiadnej sladkovodnej rybe a to dokonca ani čerstvo rozplávanému plôdiku.
Vyplýva to aj zo samotných evolučných väzieb.

Xoxo, zamýšľaš sa vôbec nad zmyselnosťou svojich poznámok ?
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: katex annex potrebojem pomoc

Odoslaťod martin_s » 24 Jan 2010 16:39 pm

xoxo napísal:Lenže chlapec pravdepodobne zle zregeneroval anex,takže mu tiekla kyslá čiastočne upravená voda.Pridaním prvku NaOH by sa Na +/sodík/ naviazal na Cl - NaCL čo je kuch.soľ.-zbytočná vec.Jedným slovom buď vodu osoliť alebo vytvoriť uhličitany.Osolená voda nijakým rybám neprospieva z dôvodu chloridových väzieb,na ktoré sú mnohé ryby citlivé.
Bavíme sa o sladkej vode,nie o morskej a ani brakickej.

Ja ako chemik viem co je NaCl. No v tom ze osolena voda nijakym sposobom neprospieva s tebou o5 nemozem suhlasit. NaCl priaznivo vplyva na tvormu kozneho mazu ryb. A ten sluzi ako ochrana proti parazitom, bakterialnym a mykotickym ochoreniam...
Navyse ak by som to bral velmi globalne - co je to fyziologicky roztok? Nic ine ako roztok NaCl. Ak by ti unikala spojitost so sladkovodnymi rybami tak si pozri ako sa robi umely vyter. To mas len dalsi dokaz "neprospievania" NaCl...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: katex annex potrebojem pomoc

Odoslaťod xoxo » 24 Jan 2010 16:52 pm

Vravel som o chloridových väzbách,keď si chemik,tak by si mal vedieť čo sú to za prvky,a ako vplývajú na embryonálny vývoj ikier a ich zárodkov.Časy keď sa pre trenie používala osolená demi voda sú tak 50 rokov preč.
No ak fiziologický roztok je kuchynská soľ ,tak si ju skús pichnúť do žíl,ale si najskôr prečítaj zloženie na vrecku,potom zistíš ,že s čistým lekárenským fizioroztokom to má spoločné asi len tie 4 písmenká.
xoxo
 
Príspevky: 83
Obrázky: 1
Založený: 08 Dec 2009 17:27 pm

Re: katex annex potrebojem pomoc

Odoslaťod arowana » 24 Jan 2010 17:36 pm

xoxo napísal:Vravel som o chloridových väzbách,keď si chemik,tak by si mal vedieť čo sú to za prvky,a ako vplývajú na embryonálny vývoj ikier a ich zárodkov.Časy keď sa pre trenie používala osolená demi voda sú tak 50 rokov preč.
No ak fiziologický roztok je kuchynská soľ ,tak si ju skús pichnúť do žíl,ale si najskôr prečítaj zloženie na vrecku,potom zistíš ,že s čistým lekárenským fizioroztokom to má spoločné asi len tie 4 písmenká.


Zase jedna z tvojich nezmyslov a ak neveríš, tak si prečítaj

http://cs.wikipedia.org/wiki/Fyziologick%C3%BD_roztok

Keď sa tu už hraješ na takého vzdelanca, tak len poznámočka na záver, fyzilogický roztok sa píše s ypsilonom.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: katex annex potrebojem pomoc

Odoslaťod Poly » 24 Jan 2010 18:46 pm

xoxo napísal:Vravel som o chloridových väzbách,keď si chemik,tak by si mal vedieť čo sú to za prvky,a ako vplývajú na embryonálny vývoj ikier a ich zárodkov.Časy keď sa pre trenie používala osolená demi voda sú tak 50 rokov preč.
No ak fiziologický roztok je kuchynská soľ ,tak si ju skús pichnúť do žíl,ale si najskôr prečítaj zloženie na vrecku,potom zistíš ,že s čistým lekárenským fizioroztokom to má spoločné asi len tie 4 písmenká.


Aha, takze zmiesanim NaOH, p.a. a HCl, p.a. podla teba vznikne kuchynska sol, teda NaCl + hexakyanozeleznatan sodny + jodidy + ine aditiva? :o
Vyrabas vino z vody. Je rozdiel kuchynska sol a NaCl, roztok NaCl sa dava priamo do zily pri infuzii! Pridanim NaOH do kyslej vody z demikolony ti nevznikne nic ine ako NaCl a navyse na neutralizaciu mierne kyslej vody z demi kolony ti staci tak malo NaOH, ze po neutralizacii nebudes mat vo vode ani zdaleka tolko Na+ a Cl- ionov, ako vo vodovodnej vode! V kazdej prirodnej vode mas sodikove a chloridove iony, neuveritelne, kam to zivot na Zemi napriek tomu dotiahol :roll:

PS: Ake su to chloridove vazby? :|
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: katex annex potrebojem pomoc

Odoslaťod martin_s » 24 Jan 2010 19:28 pm

xoxo napísal:Vravel som o chloridových väzbách,keď si chemik,tak by si mal vedieť čo sú to za prvky,a ako vplývajú na embryonálny vývoj ikier a ich zárodkov.Časy keď sa pre trenie používala osolená demi voda sú tak 50 rokov preč.
No ak fiziologický roztok je kuchynská soľ ,tak si ju skús pichnúť do žíl,ale si najskôr prečítaj zloženie na vrecku,potom zistíš ,že s čistým lekárenským fizioroztokom to má spoločné asi len tie 4 písmenká.
Ja nevravim o kuchynskej soli, ktora je jodidovana (co je povinne od urciteho roku) ale o cistom NaCl, takom ake ti vznikne pri reakcii Na+ s Cl-. Sam si v svojich odpovediach odporujes. Skus si aspon precitat nieco o tom o com pises ked uz to nevies z praxe. Aby som doplnil poly-ho - fyziologicky roztok je 0,9% roztok NaCl. O poziadavkach na cistotu NaCl a vody sa nebudem rozpisovat.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: katex annex potrebojem pomoc

Odoslaťod xoxo » 24 Jan 2010 19:38 pm

Dobre chlapci,solte koľko chcete,je mi to jedno,nemá to význam ,všetci ste tu profíci.Vypichujte aj naďalej čo potrebujete,aby ste mali o čom písať.Ešte že sa máte čoho chytať......Samá teória ,teória, teória....Načo vlastne toto fórum je,?No na to aby každý každému len a len oponoval.

Všetkým veľa úspechov zo solením vody pre ryby.Bomba!
xoxo
 
Príspevky: 83
Obrázky: 1
Založený: 08 Dec 2009 17:27 pm

Re: katex annex potrebojem pomoc

Odoslaťod martin_s » 24 Jan 2010 19:46 pm

xoxo napísal:Dobre chlapci,solte koľko chcete,je mi to jedno,nemá to význam ,všetci ste tu profíci.Vypichujte aj naďalej čo potrebujete,aby ste mali o čom písať.Ešte že sa máte čoho chytať......Samá teória ,teória, teória....Načo vlastne toto fórum je,?No na to aby každý každému len a len oponoval.

Všetkým veľa úspechov zo solením vody pre ryby.Bomba!
Az na to ze to nie je iba teoria, kedze NaCl pouziva v akvaristike velmi vela ludi a nie len napr. pri lieceni krupicky ale aj ako profylaxiu pred koznymi ochoreniami ryb, kedze okrem ineho ma aj mierne antimikrobialne ucinky.
OT: A ak si teda spominal uz to co si dat do zily, tak ja si dam kludne ten fyzak (0,9% roztok NaCl) a ty si das cistu vodu (aqua pro injectione) a uvidime ci sa tvoja teoria potvrdi... Varovanie pre nahodnych co by to chceli skusat: Tohle mile deti, radeji doma neskousejte...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: katex annex potrebojem pomoc

Odoslaťod xoxo » 24 Jan 2010 19:56 pm

Prečítaj si prosím pár riadkov vyššie o čo v tejto téme vlastne ide a potom reaguj.Ale nemáš šajnu čo vzniká pri zlej regenerácií demi kolóny,inak by si reagoval inak.
Howk.
xoxo
 
Príspevky: 83
Obrázky: 1
Založený: 08 Dec 2009 17:27 pm

Re: katex annex potrebojem pomoc

Odoslaťod martin_s » 24 Jan 2010 20:07 pm

To skor si ty precitaj co za bludy tu pises. O tom co vznika sajn mam, to ta mozem uistit. To howgh vo veciach v ktorych sa zrejme az tak nevyznas by bolo trefne.
Povodne som sa do tejto debaty a sporov medzi tebou a arowanom nechcel zapajat, ale toto mi uz naozaj nedalo.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: katex annex potrebojem pomoc

Odoslaťod vlasto1984 » 08 Nov 2010 19:07 pm

Ahojte, tak som tu znova s mojimi pokusmi :D kupil som ďalsie iontomeniče od jedneho pana s PD.Tvrdil ze su v dobrom stave boli zaliate za dobru cenu,tak som sa rozhodol ich zobrat.Spravil som si vlastne valce a pri regeneracii katexu mi ukazuje poriadne blbe hodnoty.Voda po pretečeni katexom je este tvrdsia jak vstupna a ph je riadne kysle okolo3. Anex som zatial neregeneroval chcel som použit vodu z katexu.Neviete kde moze byt chyba regeneroval som to podla navodu aj destilka bola zohriata na 50 stupnov a preplach 10 litrov destilky.Dik vam za všetky rady
vlasto1984
 
Príspevky: 233
Obrázky: 3
Založený: 13 Apr 2008 15:06 pm

Re: katex annex potrebojem pomoc

Odoslaťod Poly » 10 Nov 2010 11:51 am

Po preteceni vody katexom nabitym H+ ionmi musi byt kysla, v tom je zmysel katexu. To ze je tvrdsia je zahada, mozno bol znecisteny. Regeneroval si katex kyselinou a anex zasadou?
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: katex annex potrebojem pomoc

Odoslaťod vlasto1984 » 10 Nov 2010 17:23 pm

ano katex som regeneroval kyselinou a anex som chcel regenerovat tou vodou z katexu ale neda sa lebo ph je kysle ale vodivost je nezmenena dokonca je este vedsia
vlasto1984
 
Príspevky: 233
Obrázky: 3
Založený: 13 Apr 2008 15:06 pm

Re: katex annex potrebojem pomoc

Odoslaťod arowana » 10 Nov 2010 18:59 pm

Na preplach po regenerácii katexu, je nutné použiť demi, alebo destilovanú vodu, anex je možné preplachovať aj vodou zo zregenerovaného katexu.
Keď sa katex nedá zregenerovať, je možné, že po predošlých použitiach vyschol, alebo čo je ešte horšie, premrzol.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: katex annex potrebojem pomoc

Odoslaťod vlasto1984 » 10 Nov 2010 21:08 pm

Arowana ale ph mi s tade vyteka kysle okolo 3 ph ale vodivost sa vobec nemeni.Skusil som zmerat destilku ktoru som nalial do kybla na preplach a na pocudovanie mi moj gigitalny merac ukazal error bola tam taka vodivost ze sa ani nedala zmerat.Asi som zle oplachol kybel od regenerantu kyseliny a nalial som tam destilku ktora sa hned zmiesala s tim neumytim regenerantom a tak som to zle preplachol. moze to byt aj tim?
vlasto1984
 
Príspevky: 233
Obrázky: 3
Založený: 13 Apr 2008 15:06 pm

Re: katex annex potrebojem pomoc

Odoslaťod arowana » 10 Nov 2010 22:37 pm

Keď nebol katex zničený, tak potom vidím problém len v nedostatočnom preplachu, prípadne bol predtým katex používaný v chloridovom cykle a v takom prípade závisí čiastočne od daného typu ionexu a je niekedy potrebná viacnásobná regenerácia.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: katex annex potrebojem pomoc

Odoslaťod papar » 03 Júl 2012 20:20 pm

ahojte
vedel by niekto poradiť ako zostrojiť katex - anex filter na 150l akva?,,, podľa predbežných informácii som sa dozvedel že potrebujem katexu 2l a anexu 3l,,, má niekto skúsenosti z čoho vyrobiť tento filter,,buď zo skla na princípe dvoch komôr - jedna komora katexu a druhá anexu, alebo ho urobiť z iného materiálu tak aby sa pohodlne dali obe zložky regenerovať a tak isto kde by sa dali tieto kolóny zohnať tu na slovensku
Je lepšie urobiť katex-anex filter alebo kúpiť reverznú osmózu???, pri RO vznikajú dosť veľké straty vody ale je jednoduchšia manipulácia. Zostrojenie katex-anexového filtra je nákladnejšie ako RO ale potom už nie je žiadna strata vody
A ešte jedna otázka: kolko regenerácii vydržia kolóny
Ďakujem
Prílohy
screen-capture-1-e1275493985103.png
Obrázok používateľa
papar
 
Príspevky: 237
Obrázky: 24
Založený: 12 Sep 2006 03:58 am
Bydlisko: Kežmarok - Huncovce

Re: katex annex potrebojem pomoc

Odoslaťod vikino » 04 Júl 2012 07:08 am

To, kolko potrebujes anexu a katexu zalezi na tom, aky ten anex a katex budes mat... kazdy ma inu kapacitu a to mnozstvo, ktore spominas je mnozstvo, co som Ti povedaL do tel. v pripade mojich ionexov. Ak si zozenies ine, ten pomer moze byt iny, kludne aj 1:1. Aj tak si myslim, ze v Tvojom pripade je lapsia volba osmoza.... Mas jedno 150L akvarium!!! Kolko demi vody potrebujes denne robit? Budes ju miesat s vodovodnou vodou, cize aj keby som ratal, ze mas tvrdu vodu, a budes miesat trebars v pomere 5:1, tak budes potrebovat okolo 100L demi vody na jedenkrat. Ako casto uz vies ty...
Obrázok používateľa
vikino
 
Príspevky: 404
Obrázky: 44
Založený: 01 Sep 2006 10:19 am
Bydlisko: Lipt. Mikuláš

Re: katex annex potrebojem pomoc

Odoslaťod papar » 04 Júl 2012 09:17 am

vikino: dik za info,,rozhodujem sa medzi RO a katex-anex,, potrebujem len mierne upraviť vodu,,moje hodnoty vody z vodovodu:
PH - 7,3
KH - okolo 9
GH - 16
meral som to Tetra test 6 v 1 - pásiky

vodu mením približne 1x za 2 týždne a to asi 30%
Obrázok používateľa
papar
 
Príspevky: 237
Obrázky: 24
Založený: 12 Sep 2006 03:58 am
Bydlisko: Kežmarok - Huncovce

Re: katex annex potrebojem pomoc

Odoslaťod vikino » 04 Júl 2012 10:35 am

Lacnejsia a ovela jednoduchsia volba - osmoza. Kupis ju od 60,-€ a dokaze urobit okolo 200L denne.
Obrázok používateľa
vikino
 
Príspevky: 404
Obrázky: 44
Založený: 01 Sep 2006 10:19 am
Bydlisko: Lipt. Mikuláš

Re: katex annex potrebojem pomoc

Odoslaťod papar » 04 Júl 2012 11:31 am

len ako si spomínal je pri RO odpad až 1:6,,možno u mna to tolko nebude
Obrázok používateľa
papar
 
Príspevky: 237
Obrázky: 24
Založený: 12 Sep 2006 03:58 am
Bydlisko: Kežmarok - Huncovce

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.