Prvá rybka



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Prvá rybka

Odoslaťod Dušička » 25 Jan 2010 15:12 pm

Ahojte,

v sobotu som dostala rybičku (karasa) od maminej kamarátky :o Má asi 7 cm aj s chvostom a kúpili mi k tomu gulaté 5,5 litrové akvárko... Naspodku mám farebné kamienky, dala som jej tam zatiaľ umelú kvetinu a mušle... No a som si tu čítala, že potrebujú aspoň 20 litrové akvárium, a že guľté vôbec nie je dobré, pretože je tam tá ryba zmätená a pod. A v hranatom nie je? Tam tiež chodí dokola, nie? :x ... Nerada by som, keby zomrela, takže jej kľudne kúpim aj hranaté... Ale problém je v tom, že nemám veľkú izbu a už aj toto malé akvárko mám položené na písacom stole, keďže sa mi nikam inam nezmestí... Najviac by to akvárko mohlo mať na dĺžku 40cm... Inak by som sa tu už fakt nemohla hýbať... To bude stačiť? A ešte mám pár otázok:

1. Koľko litrové hranaté akvárko, ak nemôže byť to čo mám?
2. Koľko cca bude stáť?
3. Koľkokrát mám tú rybku kŕmiť a v akom množstve a čím?
4. Čo jej mám ešte kúpiť do akvária (prístroje)?
5. Vadí jej hudba? (keďže ju mám položené skoro pri reprákoch)
6. Aké rastliny jej tam mám kúpiť?
7. Načo som ešte zabudla? :D

Ďakujem všetkým, čo mi odpoviete :)
Dušička
 
Príspevky: 3
Založený: 25 Jan 2010 14:58 pm

Reklama

Re: Prvá rybka

Odoslaťod tigrik321 » 25 Jan 2010 15:14 pm

nemam slov uz natoto...ja sa tu len smejem v poslednom case z tych tem a ludi....
Obrázok používateľa
tigrik321
 
Príspevky: 375
Obrázky: 12
Založený: 09 Aug 2009 12:35 pm
Bydlisko: Topolcany

Re: Prvá rybka

Odoslaťod Dušička » 25 Jan 2010 15:15 pm

Sa môžeš smiať akurát tak zo seba, keď nevieš normálne odpovedať o.O
Dušička
 
Príspevky: 3
Založený: 25 Jan 2010 14:58 pm

Re: Prvá rybka

Odoslaťod tigrik321 » 25 Jan 2010 15:22 pm

Dušička napísal:Sa môžeš smiať akurát tak zo seba, keď nevieš normálne odpovedať o.O



no aj to sa mozem....ked si si uz precitala o tom ze gula je nevhodna tak si precitaj aj ostatne odpovede na tvoje otazky......
mas vsetko na prd gula,musle,umela rastlinka,aj ta ryba dokonca......takze keby toto tu citas kazdy den uz by si na to slov nemala ani ty....
Obrázok používateľa
tigrik321
 
Príspevky: 375
Obrázky: 12
Založený: 09 Aug 2009 12:35 pm
Bydlisko: Topolcany

Re: Prvá rybka

Odoslaťod Ajven » 25 Jan 2010 15:25 pm

Dušička napísal:Sa môžeš smiať akurát tak zo seba, keď nevieš normálne odpovedať o.O

Poradit ti presne neviem, nemal som nikdy taketo rybicky, som rad, ze chces tvojej rybke urobit vhodne podmienky.
Prosim Ta, nevsimaj si takeho poznamky od niektorych na ktorych plati prislovie: "Zabudol vol, ze telatom bol".

Pozri si temu : karas-zlaty-t195.html
Obrázok používateľa
Ajven
 
Príspevky: 1024
Obrázky: 63
Založený: 20 Mar 2007 16:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Prvá rybka

Odoslaťod tigrik321 » 25 Jan 2010 15:30 pm

Ajven napísal:
Dušička napísal:Sa môžeš smiať akurát tak zo seba, keď nevieš normálne odpovedať o.O

Poradit ti presne neviem, nemal som nikdy taketo rybicky, som rad, ze chces tvojej rybke urobit vhodne podmienky.
Prosim Ta, nevsimaj si takeho poznamky od niektorych na ktorych plati prislovie: "Zabudol vol, ze telatom bol".

Pozri si temu : karas-zlaty-t195.html

vcera sme sa o tomto tu bavili......keby niekto cital by aj vedel,kazdy den sa tu zakladaju podobne temy.....chcem ta vidiet ako pises kazde den to iste......ja nechapem tychto ludi co darovavaju rybky niekomu kto nema o tom sancu....potom do mesiaca tu bude tema co bude zacinat pomooc.....!!!a nehovor ze nemam pravdu!
Obrázok používateľa
tigrik321
 
Príspevky: 375
Obrázky: 12
Založený: 09 Aug 2009 12:35 pm
Bydlisko: Topolcany

Re: Prvá rybka

Odoslaťod koren » 25 Jan 2010 15:31 pm

cele zle
karas je ryba ktora potrebuje asi tak min. 20nasobok objemu tvojej gule, ak na to nemas miesto , daruj rybu niekomu kto ma,
v takomto objeme mozes chovat tak akurat bojovnicu alebo krevetky
koren
 
Príspevky: 127
Obrázky: 99
Založený: 18 Nov 2007 23:49 pm
Bydlisko: Pezinok

Re: Prvá rybka

Odoslaťod tigrik321 » 25 Jan 2010 15:33 pm

koren napísal:cele zle
karas je ryba ktora potrebuje asi tak min. 20nasobok objemu tvojej gule, ak na to nemas miesto , daruj rybu niekomu kto ma,
v takomto objeme mozes chovat tak akurat bojovnicu alebo krevetky


aj to nie v guli....!!!! si zabudol dodat......pre spravnost...
Obrázok používateľa
tigrik321
 
Príspevky: 375
Obrázky: 12
Založený: 09 Aug 2009 12:35 pm
Bydlisko: Topolcany

Re: Prvá rybka

Odoslaťod maxxx01 » 25 Jan 2010 15:35 pm

Na tomto fóre sa o chove karasov popísalo naozaj dosť, takže treba vyhľadávať namiesto zakladania témy, ktorá je v prevažnej miere duplicitná.
Preto len narýchlo: karasy by sa mali chovať v skupine viacerých jednotlivcov a optimálne veľká nádrž je pre nich 200 l a viac. Nič na tom nemení ani fakt, že kvantum ľudí je schopných trápiť karasov v maličkých nádržiach.
Ešte niečo k tej hudbe, nakoľko toto jediné tu asi nie je duplicitné a dookola opakované nekonečne veľa krát. Nemyslím, žeby hudba rybám vadila. U mňa často duní heavy metal a nemám dojem, žeby to s rybami niečo robilo. Určite im to nevadí tak ako mojej manželke.
Ale čo sa týka ostaných tvojich otázok, skús vyhľadávanie, všetko tu bolo dopodrobna pretriasané.
maxxx01
 
Príspevky: 615
Založený: 15 Dec 2007 14:26 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Prvá rybka

Odoslaťod Ajven » 25 Jan 2010 15:36 pm

Rovnaku namahu mi da vyhresit niekoho, ako mu aspon skusit odporucit temu. Co urobim ? Bud nic alebo skusim najst relevantnu temu. Co je lepsie ?
Ak moderator uzna, ze tema je duplicitna tak ju zmaze.
Obrázok používateľa
Ajven
 
Príspevky: 1024
Obrázky: 63
Založený: 20 Mar 2007 16:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Prvá rybka

Odoslaťod martin_s » 25 Jan 2010 16:11 pm

tigrik321 napísal:
koren napísal:cele zle
karas je ryba ktora potrebuje asi tak min. 20nasobok objemu tvojej gule, ak na to nemas miesto , daruj rybu niekomu kto ma,
v takomto objeme mozes chovat tak akurat bojovnicu alebo krevetky


aj to nie v guli....!!!! si zabudol dodat......pre spravnost...
Preco nie? Bojovnicu v zarastenej guli v pohode, ale objem väcsi nez 5,5l. Krevetky kludne aj v tejto, len treba tam dat zive rastliny, idealne nejaky mach.

To Dušička: toho karasa radsej niekomu rychlo podaruj kym este zije, ked nemozes prenho vytvorit dostatocne ani minimalne podmienky. Do tej gule si ako uz bolo napisane mozes dat krevetky. Ak tam das rastliny tak to bude aj dobre vyzerat. Najdes tu aj fotky takych akva-gul.
Naposledy upravil martin_s dňa 25 Jan 2010 16:19 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Prvá rybka

Odoslaťod Barbora =) » 25 Jan 2010 16:14 pm

Dušička napísal:Ahojte,

v sobotu som dostala rybičku (karasa) od maminej kamarátky :o Má asi 7 cm aj s chvostom a kúpili mi k tomu gulaté 5,5 litrové akvárko... Naspodku mám farebné kamienky, dala som jej tam zatiaľ umelú kvetinu a mušle... No a som si tu čítala, že potrebujú aspoň 20 litrové akvárium, a že guľté vôbec nie je dobré, pretože je tam tá ryba zmätená a pod. A v hranatom nie je? Tam tiež chodí dokola, nie? :x ... Nerada by som, keby zomrela, takže jej kľudne kúpim aj hranaté... Ale problém je v tom, že nemám veľkú izbu a už aj toto malé akvárko mám položené na písacom stole, keďže sa mi nikam inam nezmestí... Najviac by to akvárko mohlo mať na dĺžku 40cm... Inak by som sa tu už fakt nemohla hýbať... To bude stačiť? A ešte mám pár otázok:

1. Koľko litrové hranaté akvárko, ak nemôže byť to čo mám?
2. Koľko cca bude stáť?
3. Koľkokrát mám tú rybku kŕmiť a v akom množstve a čím?
4. Čo jej mám ešte kúpiť do akvária (prístroje)?
5. Vadí jej hudba? (keďže ju mám položené skoro pri reprákoch)
6. Aké rastliny jej tam mám kúpiť?
7. Načo som ešte zabudla? :D

Ďakujem všetkým, čo mi odpoviete :)


Je tu niekoľko tém podobných tvojej, kde nájdeš odpovede na otázky: viewtopic.php?t=951 , viewtopic.php?t=688 , nove-akvarium-prosim-pora-te-mi-t10156.html?hilit=gula .

Ak sa chceš akvaristike venovať, ale nemáš dosť miesta, tak by bolo asi najlepšie rybičku darovať niekomu, kto jej poskytne vhodné podmienky alebo sa spýtať v akvaristike, či by ju nezobrali a kúpiť si akvárium 12 - 20l (20l akvárium má akurát dĺžku 40cm), v kt. môžeš chovať napríklad krevetky, alebo v tom 20l aj tzv. minirybky. Prípadne ak by sa ti zapáčili krevetky, tak môžu byť aj v tej guli ako už napísal Martin_s.
Obrázok používateľa
Barbora =)
 
Príspevky: 485
Obrázky: 18
Založený: 07 Máj 2009 18:13 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: Prvá rybka

Odoslaťod salik » 25 Jan 2010 16:17 pm

tigrik321 napísal:vcera sme sa o tomto tu bavili......keby niekto cital by aj vedel,kazdy den sa tu zakladaju podobne temy.....chcem ta vidiet ako pises kazde den to iste......ja nechapem tychto ludi co darovavaju rybky niekomu kto nema o tom sancu....potom do mesiaca tu bude tema co bude zacinat pomooc.....!!!a nehovor ze nemam pravdu!

takych tem tu je vela, a vela este pride, ale nebudeme to tu vsetko zamykat, len preto, ze to tu uz bolo v niektorej teme "vyriesene", nerobme z tohto fora skanzem
tema je v spravnej sekcii, padla otazka, poradime, ked neporadime, nemame chut atd., prosim nereagujme, venujme sa inym temam
dakujem
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Prvá rybka

Odoslaťod Dušička » 25 Jan 2010 16:26 pm

Ďakujem všetkým, ktorí mi poradili. Fakt díky...

A keby som si chcela nechať tú rybku, tak koľko litrové akvárko mám kúpiť minimálne? Ja si tú rybku chcem strašne nechať, tak už by som hádam našla nejaké riešenie, kam to akvárium vopchám :)
Dušička
 
Príspevky: 3
Založený: 25 Jan 2010 14:58 pm

Re: Prvá rybka

Odoslaťod jose » 25 Jan 2010 16:31 pm

jose
 
Príspevky: 388
Založený: 05 Jún 2009 12:53 pm
Bydlisko: LM

Re: Prvá rybka

Odoslaťod martin_s » 25 Jan 2010 16:34 pm

Dušička napísal:Ďakujem všetkým, ktorí mi poradili. Fakt díky...

A keby som si chcela nechať tú rybku, tak koľko litrové akvárko mám kúpiť minimálne? Ja si tú rybku chcem strašne nechať, tak už by som hádam našla nejaké riešenie, kam to akvárium vopchám :)

http://rybicky.net/atlasryb/zavojnatka_cinska
Rataj na jedneho jedinca ale aspon 40l, pricom sa dobre citia ked ich je viac, cize by som ratal skor s akva od 150l vyssie, najlepsie zahradne jazierko. Precitaj si temu tykajucu sa tychto rybiek. Skutocne je tam toho uz popisane dost vela.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Prvá rybka

Odoslaťod Barbora =) » 25 Jan 2010 16:36 pm

Ja by som jej dopriala aspoň 100l, ale na tvojom mieste by som si to dobre rozmyslela. Závojnatka nemá žalúdok => produkuje značné množstvo odpadových látok, čiže je potrebný výkonný filter a v akváriu so závojnatkami prežijú len ,,silné" rastliny, napr. anubiasy. http://rybicky.net/atlasryb/zavojnatka_cinska , http://www.sozo.sk/phprs/view.php?cislo ... 2007040074 .
Obrázok používateľa
Barbora =)
 
Príspevky: 485
Obrázky: 18
Založený: 07 Máj 2009 18:13 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: Prvá rybka

Odoslaťod maxxx01 » 25 Jan 2010 16:36 pm

Ako som písal, podľa mojej mienky je optimum aspň 200 l. No dajme tomu, že sa dá niečo z toho spustiť, samozrejme, ale pri karasovi naozaj platí, že čím viac, tým lepšie, už len vzhľadom na to, aký je to producent dusíkatých (odpadových) látok. Okrem toho, v malých akvárkach karas nemôže veľa narásť a zakrpatie. Ale však ak prižmúrime obe oči, dajme tomu, že tých 100 l, a prikúp jej v tom prípade cca 3 spolubývajúcich, nech nie je sama, ale toho istého druhu. Jo a poriadny filter tam bude treba. Namiesto umelých šutrov tam kúp normálny prirodzený štrk, nech sa to podobá na prírodu a nie na nejaký gýč. Umelá rastlina neplní žiadnu billogickú úlohu, takže treba skúsiť živé rastliny, aj ke´d karas a rastliny, to je téma sama o sebe, ale cryptocoryny alebo anubiasy to ustoja aj pri karasoch.
Tak už zváž sama, čo sa ti oplatí. Či ísť do väčšieho akvárka za takýchto podmienok, alebo si nechať guľu a do nej krevetky :-)
maxxx01
 
Príspevky: 615
Založený: 15 Dec 2007 14:26 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Prvá rybka

Odoslaťod Tomas54 » 25 Jan 2010 17:00 pm

Bohuzial zly vyber ryby do zleho akvarka ,,pohara,,. Ako sa tu pisalo, je tu dost o tom, ale strucne, ryba by nemala byt sama. Ale ked je, aspon akvarko 60x30x30 co je 54L, zive rastliny a filter s velkym obsahom biologickeho filtracneho materialu, nakolko karas dost spiny. MUSLE OKAMZITE VON.
V takom malom akvarku krmit raz za den a aj to takym mnozstvom, co zozere do 5 minut.
Musis to casto cistit, ale v ziadnom pripade tak, ze vylejes vsetku vodu a das novu.
Ak zostane v ,,pohary,, tak onedlho zdochne
Tomas54
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 9
Založený: 08 Jan 2009 13:47 pm
Bydlisko: Bratislava - Dubravka

Re: Prvá rybka

Odoslaťod alfi666 » 25 Jan 2010 23:44 pm

Karasov som choval par rokov v 40L akva... boli sice len dvaja, ale dalo sa :)
Su to neskutocne nenarocne ryby podla mna a tiez velmi mile...
Ako uz bolo povedane - v mensich akvarkach oni proste nenarastu na obrovske ryby, takze toho sa netreba bat...

Teraz sa onho musis intenzivne starat pokial nekupis akva, inak zomrie :(

Pokial ho mas vtej guli bez filtra, tak mu kazdy den vymen aspon 3 deci vody a nalej mu cerstvu (kludne aj z kohutika - karasy maju radi studenu vodu ) :)

Dušička napísal:1. Koľko litrové hranaté akvárko, ak nemôže byť to čo mám?
2. Koľko cca bude stáť?
3. Koľkokrát mám tú rybku kŕmiť a v akom množstve a čím?
4. Čo jej mám ešte kúpiť do akvária (prístroje)?
5. Vadí jej hudba? (keďže ju mám položené skoro pri reprákoch)
6. Aké rastliny jej tam mám kúpiť?
7. Načo som ešte zabudla? :D


1, Aspon 20litrov na 1 karasa... zober aspon 40 litrove a kup mu este kamarata :)
2, 40l akva cca 15 eur
3, dvakrat denne, ale len trochu medzi prsty - mne karasy zozrali vsetko.. takze hocijake vlockove krmivo
4, urcite potrebujes filter... nemusi mat velky prietok ale dostatocne velku "spongiu" mozno cerpacia hlavica + spongia z bublinkoveho filtra by bolo dobre riesenie (aj z financnej stranky - do 20eur)
5, pokial nepustas tak hlasno hudbu, ze by sa rybka zjavne "lakala" tak jej urcite nevadi :D
6, rastlinku nejaku odolnejsiu - ako uz bolo pisane, nejaky anubias alebo proste nieco s hrubsimi stonkami (mne sa ujali aj valisnerie + cryptokoryna)
7, zabudla si na svetlo :) takze pre zaciatok ti asi bude stacit nejaka stolna lampa, alebo daj akva na miesto, kde bude dostatok prirodzeneho svetla - ryby si nan az tak nepotrpia, ale rastliny bez svetla nerastu :(

Ked ho uz mas, tak mu sprav nejake pekne akva a jeho pazravost ti bude robit radost :roll:


PS: su to len moje skusenosti s karasmi, takze netvrdim, ze vsetko co som napisal je spravne :oops:
alfi666
 
Príspevky: 49
Obrázky: 4
Založený: 15 Jan 2010 17:35 pm

Re: Prvá rybka

Odoslaťod martin_s » 26 Jan 2010 11:05 am

alfi666 napísal:Ako uz bolo povedane - v mensich akvarkach oni proste nenarastu na obrovske ryby, takze toho sa netreba bat...
...
1, Aspon 20litrov na 1 karasa... zober aspon 40 litrove a kup mu este kamarata :)
V mensich akvariach sa ale neda povedat ze ziju ale skor prezivaju. Taktiez 20l na jedneho karasa je malo, vzhladom na jeho velkost v dospelosti (nemyslim ale neprirodzene potlacany rast v dosledku maleho priestoru) a aj vzhladom na jeho metabolizmus.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Prvá rybka

Odoslaťod alfi666 » 26 Jan 2010 12:14 pm

Ja mam pocit, ze sa bavime o zasadne inych rybach :cry: .... myslim, ze dusicka ma zavojnatku cinsku a nie karasa zlateho...

Ja som choval zavojnatky (cinska zlata rybka) a celkom sa im darilo... takze neviem :roll: .. ale na 12cm mi nedorastli, to je pravda :(


Ale stale lepsie aby ho chovala v 40l akva nez vtej 5l guli alebo aby ho splachla :(
alfi666
 
Príspevky: 49
Obrázky: 4
Založený: 15 Jan 2010 17:35 pm

Re: Prvá rybka

Odoslaťod maxxx01 » 26 Jan 2010 12:20 pm

alfi666, aj závojnatka je karas, a som si nie istý, či si videl dospelého, ozaj dobre narasteného a plne vyvinutého karasa - závojnatku.
maxxx01
 
Príspevky: 615
Založený: 15 Dec 2007 14:26 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Prvá rybka

Odoslaťod martin_s » 26 Jan 2010 13:18 pm

alfi666 napísal:Ja mam pocit, ze sa bavime o zasadne inych rybach :cry: .... myslim, ze dusicka ma zavojnatku cinsku a nie karasa zlateho...
Zavojnatka cinska(Carassius auratus auratus) je vyslachtena forma karasa zlatiteho (Carassius auratus). Existuje aj pomerne velke mnozstvo variant tejto formy, napr. levia hlava atd. Cize nebavime sa o inych rybach. Zavojnatka sice je o nieco mensia ako klasicky karas zlatity, ale aj tak dorastie do tych 12-18cm.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Ďalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.