Je potrebný kryt????



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Je potrebné mať akvárium zakryté ???

Anketa bola ukončená dňa 29 Dec 2004 10:09 am

áno
35
70%
nie
13
26%
neviem
2
4%
 
Celkový počet hlasov : 50

Re: Je potrebný kryt????

Odoslaťod horský vlk » 27 Jan 2010 00:22 am

zaujimalo by ma ci nam kricie sklo nahodou nezadržuje niektoru casť svetelneho spektra....ma niekto v tom jasno???
Obrázok používateľa
horský vlk
 
Príspevky: 167
Obrázky: 16
Založený: 11 Sep 2007 16:57 pm
Bydlisko: Martin

Reklama

Re:

Odoslaťod tigrik321 » 27 Jan 2010 00:38 am

Jirka Scobak napísal:Kryt NE - leda ze by v akvariu byly ryby, ktere vyskakuji.
Argumenty proc NE:
1) Sklo se zanese usazeninami, prachem, pripadne rasami. Propousti hur svetlo, sklo po roku a pul nevypada tak esteticky jako prvni tyden.
2) Prach nepada na sklo, ale do akvaria, kde ho (doufam) zuzitkuji vodni rostliny (rozhodne vykaly ryb vyprodukuji vic sajrajtu nez prach). Nemusim utirat prach na mistech, kde mam akvaria.
3) Rostliny mohou rust nad hladinu (dost podstatne).
4) Pokud se v akvariu kazi voda, citim to hned.
5) Mohu dat zarovku az tesne nad hladinu - rostliny prijimaji vic svetla.
6) Mam v byte volny kus vodni hladiny - pocitove je to mnohem lepsi, nez bedny zakryte sklem.
7) Vyhoda pri manipulaci (krmeni, cisteni, upravy) - nemusim nic zvedat, odkladat, nemusim manipulovat se sklem.
Nakonec mohu dodat, ze jsem byl liny behat ke sklenarovi a davat si delat sklo. Kdysi jsem kryt mel, ale stale jsem resil manipulaci s nim pri krmeni a taky se parkrat odstipl nebo rozbil. Tak jsem to skusil bez nej a uz ho nemam nikde. Vyskakalo mi dost ryb, ale vzhledem k poctu, ktery mam, to neni az tak katastrofalni.
Neskacou vubec: supecci synodontis, platydoras, corydoras, sekavci. Vzhledem k mnozstvi skacou velmi malo take zivorodky. Neregistruji, ze by skakaly krevetky.
Vetsinou ryba skace, kdyz je v akvariu nova a boji se. Pomuze, kdyz je cast hladiny zarostla vodnimi rostlinami. Skakani ryb muze signalizovat zhorseni kvality vody.
Slimaci neritina utikaji z akvaria, kdyz v nem neni dost ras.




tak tento prispevok by som dal to temy naj akva blbost.....
argumenty ako vodna hladina,nemusim utierach prach,ryby vyskocia ale mam dost,nechce sa my ist do sklenarstva a pod.....normalne nechapem.....to mas kolko rokov 10?,....aj ked stary prispevok....ale blbost a argumenty chabe....
Obrázok používateľa
tigrik321
 
Príspevky: 375
Obrázky: 12
Založený: 09 Aug 2009 12:35 pm
Bydlisko: Topolcany

Re: Je potrebný kryt????

Odoslaťod jankoo » 27 Jan 2010 02:00 am

kryt na akva áno kvoli prachu lebo keď utieram toľko prachu z vrchu krytu tak predpokladám že je lepšie keď ten prach neni vo vode.ale je pravda že sa sklo ako kryt akva zanáša a potom neprepúšťa tak svetlo. Ja by som to chcel vyriešiť tak že svetlo bude pod krytom. tak na to čo poviete?
Obrázok používateľa
jankoo
 
Príspevky: 330
Obrázky: 16
Založený: 03 Dec 2009 00:53 am
Bydlisko: Dubovec

Re: Je potrebný kryt????

Odoslaťod Giftzahn » 27 Jan 2010 09:20 am

njn, kryt na akva je celkom dobra vec pri vyskakujucich rybkach, unikajucich krevetach, pripadne pri slimakoch ktore radi vyliezaju z akva :mrgreen: takztiez pokial je akva prikryte je odparovanie vody o dost pomalsie ... a samozrejme vsadepritomy prach sa predsa len tazsie dostane do akva .... a samozrejme pokial ma niekdo "zasrane" krycie sklo prachom, vonym kamenom atd. taktiez svetlo sa tazsie dostane do akva a k rastlinkam :wink:

samozrejme akva bez krytu, krycieho skla, s rastlinkami rastucimi nad hladinu je rozhodne krajsie ako akva s krytom, krycim sklom ale tu uz kazdy sam musi rozhodnut ci prevazi esteticka stranka alebo napr. bezpecnost obyvatelov akva :wink:

@tigrik321: njn, tigrik skus na chvilku "schovat drapky" :twisted: .... v tvojom prispevku nie su uvedene argumenty pre a proti ziadne .... takisto si neuviedol ziadne sovoje skusenosti s akvariom s krycim sklom, krytom a bez neho .... na zaklade ktorych si dospel k jednoznacnemu zaveru ze Jirka pise blbosti a jeho argumenty su chabe.... :evil:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Je potrebný kryt????

Odoslaťod matus » 27 Jan 2010 10:26 am

zaujimave - samozrejme, ze kazdy normalny akvarista si to zakryje a podla potreby pravidelne cisti, ked do uvahy beriem este aj fakt, ze elektrika-voda-kondenzacia-skrat-mozna sleha ... atd tak to nestoji za to
videl by som to trosku aj vo filozofickej rovine - a to je samotna podstata a uloha akvaria v domacnosti - ja osobne vnimam akvarium ako relax pri pozorovani, pripadne ako doplnok v domacnosti (myslim, ze kazdy, kto ma rodinu, tak nedava akvarium v hierarchii hodnot na prve miesto) ... takze v pripade nezakryteho akvaria, by som urcite nemal taku pohodu
Obrázok používateľa
matus
 
Príspevky: 602
Obrázky: 14
Založený: 20 Jan 2005 21:50 pm

Re: Je potrebný kryt????

Odoslaťod tigrik321 » 27 Jan 2010 11:12 am

Giftzahn napísal:njn, kryt na akva je celkom dobra vec pri vyskakujucich rybkach, unikajucich krevetach, pripadne pri slimakoch ktore radi vyliezaju z akva :mrgreen: takztiez pokial je akva prikryte je odparovanie vody o dost pomalsie ... a samozrejme vsadepritomy prach sa predsa len tazsie dostane do akva .... a samozrejme pokial ma niekdo "zasrane" krycie sklo prachom, vonym kamenom atd. taktiez svetlo sa tazsie dostane do akva a k rastlinkam :wink:

samozrejme akva bez krytu, krycieho skla, s rastlinkami rastucimi nad hladinu je rozhodne krajsie ako akva s krytom, krycim sklom ale tu uz kazdy sam musi rozhodnut ci prevazi esteticka stranka alebo napr. bezpecnost obyvatelov akva :wink:

@tigrik321: njn, tigrik skus na chvilku "schovat drapky" :twisted: .... v tvojom prispevku nie su uvedene argumenty pre a proti ziadne .... takisto si neuviedol ziadne sovoje skusenosti s akvariom s krycim sklom, krytom a bez neho .... na zaklade ktorych si dospel k jednoznacnemu zaveru ze Jirka pise blbosti a jeho argumenty su chabe.... :evil:


ked uz pisem dovody tak nie take ved sa na tym zamysli.....z normalneho hladiska.....
a dovody su tu napisane uz dost tak naco to opakovat,drapky neskovam ked ma nieco stve a povazujem to za blbost sa vyjadrim ked sa to niekomu nepaci jeho problem!!!!
a este k tvojim a ostatnym argumentom dodam napriklad aby nenachladli labyrintky..... :twisted: :twisted:
Obrázok používateľa
tigrik321
 
Príspevky: 375
Obrázky: 12
Založený: 09 Aug 2009 12:35 pm
Bydlisko: Topolcany

Re: Je potrebný kryt????

Odoslaťod astro » 27 Jan 2010 15:03 pm

Téma ne/vyskakovania rybiek sa tu už čiastočne preberala mrenka-siamska-sae-t2577-72.html
Ja na akvárku sklo ani igelit nemám a tak ako som v horeuvednej téme napísal "nevyskočila ani jedna". Na Jirkov príspevok by som takto bezhlavo neútočil, je v ňom veľa pravdy a skúseností a ja s jeho bodmi veľmi rád súhlasím, najviac sa mi páči časť o voľnej vodnej hladine nehovoriac o tom, že v ďaka nej a prirodzenému odparu (ktorý je skutočne o poznanie väčší ako pri zakrytom akvárku) mám v byte zrejme príjemne vlhký vzduch (píšem zámerne "zrejme" lebo to neviem nijako zmerať, hodnotím len zo svojich osobných pocitov a tá odparená voda predsa niekde byť musí ;)). Ja som schválne sklo dal preč a osvetlenie postavil na nožičky a musím potvrdiť, že rastliny, ktoré plávali na hladine (pistia, trsy riccie, salvinia) sa tomu veľmi potešili. Bol by som veľmi rád, keby sa niektoré z rastliniek, ktoré sú zasadené v dne vytiahli až nad hladinu (Jirko má pár takých fotiek), urobil som im tam dostatok priestoru. Čo sa týka labyrintiek - niečo na tom bude, ja ich síce nechovám ale kdesi som to už počul no dovolím si tvrdiť, že vzduch medzi hladinou a osvetlením je dostatočne prehriaty teplom produkovaným lampami, či už sú to neonky, žiarovky, výbojky.... čokoľvek, takže by som nebol na túto vec príliš precitlivený. Konieckoncov - rybky v prírode tiež asi nemajú nad hladinou kryt aby mali teplý vzduch na dýchanie.
tigrik321 - každý z jirkovych bodov je dostatočne odôvodnený
matus - citujem "samozrejme, ze kazdy normalny akvarista si to zakryje"; napr. Amano je skutočne "nenormálny" akvarista ale zrejme v inom kontexte ;) http://akvarisztika.budapet.hu/wp-conte ... tank_6.jpg
bol by som pri používaní slova "normálny" opatrnejší, niekto by sa mohol uraziť :P
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Je potrebný kryt????

Odoslaťod martin_s » 27 Jan 2010 16:14 pm

S niektorymi tymi bodmi co napisal Jirka by som celkom nesuhlasil... Napr. s tym co vyskakuje a co nie. Corydoras vie tiez vyskocit z akva (uz par krat mi nabural hlavou do krycieho skla a stalo sa mi aj ze mi vyskocili), tak isto aj sekavci (napr. kuhlii) a krevety tiez zvyknu vyskakovat (Neocaridina denticulata). A z akvaria zvyknu utekat nie len neritiny (mne nadvihla aj krycie sklo na mini) ale aj ampullarie. Dokonca mi uz aj splaseny prisavnik narazal do krycieho skla.
Co sa tyka toho prijemneho vlhka... zavisi od mnozstva odparenej vody. Pri velkom mnozstve sa ti ta zvysena vlhkost vzduchu moze odrazit aj na stenach - zacnu vlhnut a chytat pliesen. Cize je to dost na zvazenie ci krycie sklo ano alebo nie. Na to sa neda jednoznacne odpovedat.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Je potrebný kryt????

Odoslaťod jose » 27 Jan 2010 16:37 pm

tak tak, kým sme mali na dome staré okná, všetko OK. keď sa vymenili, vetrám ráno aj večer intenzívne a aj tak mi plesnejú rohy vonkajšej steny
jose
 
Príspevky: 388
Založený: 05 Jún 2009 12:53 pm
Bydlisko: LM

Re: Je potrebný kryt????

Odoslaťod astro » 27 Jan 2010 16:41 pm

martin pripomenul si mi, že som v príspevku nepriznal ampularie (hoci je to v téme, na ktorú som dal link) - áno, ampuly mi povyliezali jedna za druhou a dokázali sa dostať naozaj pomerne ďaleko od akvária. Uvedomil som si ale, že vyliezli len tie, ktoré som dal do akvária už veľké, odrastené. Tie dve s modrou nohou čo mám od teba a išli dnu malinké von nevyliezli a už sú to pekné kusy.
S krevetkami súhlasím, sám som sa o tom pri ich chove stretol.
K vlhkosti - aby začali steny plesnivieť to už musí byť naozaj extrém - nevetraný byt, klíma ako v skleníku..vtedy áno, uznávam ale dostať sa do takého štádia len vďaka vode odparenej z akvária to musí byť umenie:P
edit jose - pri plastových oknách sa to stáva ak sa dostatočne nevetrá, tie ak sú dobre urobené tak skutočne na 99,9% tesnia. A nie je podmienkou ani aby v miestnosti bolo akvárium, tento problém som osobne v jednom byte videl. Mne firma mierne odflákla montáž takže mám medzi rámom a parapetnou doskou jemnú špáru kde cítiť, že prefukuje ale na škodu to zatiaľ nie je :P
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Je potrebný kryt????

Odoslaťod jose » 27 Jan 2010 16:53 pm

no extrém, 6ks 50x30x30 a 1 ks 100x40x40 a teraz keď je ráno - 12 tak sa valí von para ako z práčovne
jose
 
Príspevky: 388
Založený: 05 Jún 2009 12:53 pm
Bydlisko: LM

Re: Je potrebný kryt????

Odoslaťod martin_s » 27 Jan 2010 17:03 pm

astro zavisi od toho kolko tych nekrytych akva mas v miestnosti. A skutocne to vlhnutie je nevyhodou plastovych okien. Napr. ja mavam v izbe v lete vlhkost niekedy aj 70% a to mam vsetky akvarka zakryte (je ale pravda ze mam v izbe aj dost rastlin). Ale steny si to nastastie neodnasaju.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Je potrebný kryt????

Odoslaťod jose » 27 Jan 2010 17:09 pm

ja ich mám tiež zakryté, ale tie medzery na káble... a tie rastliny, to je dobrý nápad, musím niečo vyšpekulovať
jose
 
Príspevky: 388
Založený: 05 Jún 2009 12:53 pm
Bydlisko: LM

Re: Je potrebný kryt????

Odoslaťod Ajven » 27 Jan 2010 17:56 pm

Ked sme uz pri tom vztahu akvarium vs. vlhkost vzduchu, tak to bol dovod toho, ze som pred par rokmi prve akvarium zalozil. Nestaci to vsak, pri 35 litroch vody co mam v akvariach je tu momentalne 28% vlhkost. Iste, treba viac vody, ale momentalne uz nechcem riesit dalsie akvarium.
Obrázok používateľa
Ajven
 
Príspevky: 1024
Obrázky: 63
Založený: 20 Mar 2007 16:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Je potrebný kryt????

Odoslaťod Imrich Fuljer » 27 Jan 2010 18:56 pm

Stale tvrdim jedno zavri oci a predstav si, ako je to live. Maju tam sklo nad riekami, alebo nie... A co davkovanie CO2 v akvariu je to iny plyn-vzduch, ako ten co dychas v miestnosti, kde je akvarium. A aky, ten vzduch obklopuje rastliny v prirode ? Ze by iny, ako v tvojej miestnosti pri akvarku ? A tento prispevok ma toho viac, ale to radsej zmazem.
Obrázok používateľa
Imrich Fuljer
 
Príspevky: 356
Obrázky: 67
Založený: 25 Aug 2007 12:25 pm
Bydlisko: Bytca-SLOVENSKO

Re: Je potrebný kryt????

Odoslaťod tigrik321 » 27 Jan 2010 19:04 pm

Imrich Fuljer napísal:Stale tvrdim jedno zavri oci a predstav si, ako je to live. Maju tam sklo nad riekami, alebo nie... A co davkovanie CO2 v akvariu je to iny plyn-vzduch, ako ten co dychas v miestnosti, kde je akvarium. A aky, ten vzduch obklopuje rastliny v prirode ? Ze by iny, ako v tvojej miestnosti pri akvarku ? A tento prispevok ma toho viac, ale to radsej zmazem.



nemozes porovnavat prirodu/prirodzene prostredie/ z kuskom zivota v akvariu...lev zo zoo a lev v africe je velky rozdiel.....
Obrázok používateľa
tigrik321
 
Príspevky: 375
Obrázky: 12
Založený: 09 Aug 2009 12:35 pm
Bydlisko: Topolcany

Re: Je potrebný kryt????

Odoslaťod Imrich Fuljer » 27 Jan 2010 19:15 pm

No, ako tvrdim predstav si, ze si Lev, alebo rastlinka. Co by si rad to umele alebo napodobnovanie ? Alebo to co je najblizsie k normalu ...
Obrázok používateľa
Imrich Fuljer
 
Príspevky: 356
Obrázky: 67
Založený: 25 Aug 2007 12:25 pm
Bydlisko: Bytca-SLOVENSKO

Re: Je potrebný kryt????

Odoslaťod tigrik321 » 27 Jan 2010 19:24 pm

Imrich Fuljer napísal:No, ako tvrdim predstav si, ze si Lev, alebo rastlinka. Co by si rad to umele alebo napodobnovanie ? Alebo to co je najblizsie k normalu ...


by som si asi rad behal po prirode na jednej strane ale mozno aj bol v klietke nemusel lovit potravu a bat sa ze ma niekto odstreli..tazko povedat.....ale myslim ze k teme je to sklo vzhladom pre bezpecnost a zdravie rybiek aj ostatnych obyvatelov akvaria v niektorych pripadoch aj domu urcite viac vyhodnejsie ako bez neho.....
Obrázok používateľa
tigrik321
 
Príspevky: 375
Obrázky: 12
Založený: 09 Aug 2009 12:35 pm
Bydlisko: Topolcany

Re: Je potrebný kryt????

Odoslaťod astro » 27 Jan 2010 19:27 pm

čo najbližšie, najvernejšie, najprirodzenejšie k prírode, tak aby sa to páčilo nám a aj rybičkám, o to snáď väčšine akvaristov ide...myslím, že aj tebe tigrik, však?
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Je potrebný kryt????

Odoslaťod tigrik321 » 27 Jan 2010 19:33 pm

astro napísal:čo najbližšie, najvernejšie, najprirodzenejšie k prírode, tak aby sa to páčilo nám a aj rybičkám, o to snáď väčšine akvaristov ide...myslím, že aj tebe tigrik, však?


nie ja mam umele rastlinky a rybky mam v pohari.....toto su otazky proste z temy o kryte prejdete uplne niekam inam.....a uvahy co je kazdemu jasne tu rozoberat nebudem.....proste ja som len nesuhlasil z tym nazorom a nestacili my odpovede typu nechce sa my ist do sklenarstva a pod.....ide o to aby sa citili najlepsie ale ryby v akvariu sa diametralne odlisuju od tych co ziju v prirode....zober si napriklad bojovnice.....takato/z akvaristiky/ by neprezila na ryzovom poli ani hodinu......a kedze sklo alebo kryt alebo neviem co este ma urcite vyhody ako nevyhody.....proste len nesuhlasim absolutne z nazorom dotycneho tako ako vy nemusite alebo dotycni nemusis suhlasit so mnou.....keby vedeli ryby rozpravat oni by to vedeli asi najlepsie kde im ako je.....the ende.... 8)
Obrázok používateľa
tigrik321
 
Príspevky: 375
Obrázky: 12
Založený: 09 Aug 2009 12:35 pm
Bydlisko: Topolcany

Re: Je potrebný kryt????

Odoslaťod renatte616 » 27 Jan 2010 19:52 pm

dovolte mi, aby som sa vyjadrila k niektorym prispevkom... este takto na uvod: URCITE SOM ZA KRYCIE SKLA!!!

vest napísal:od vest » 30 Nov 2004, 08:32
odparena voda sa zraza na skle,zasycha,vytvara sa biely povlak z vapnika a mineralov obsiahnutych vo vode,znizuje sa priepustnost svetla z coho maju najväcsiu radost rastlinky. Takze by som to ponechal na kazdeho,ako si spravi.Ja osobne kryt nemam ale mam sietku proti vyskakovaniu ryb a odparena voda nevadi,aspon nie je sucho v izbe.

VLADY napísal:od VLADY » 06 Mar 2008, 20:36
Ja mám krycie sklá a podla mňa je to lepšie ako mať volný vrch lebo tam napadá kopec prachu a iného sajrajtu .ale nechápem ako sa môžu robiť z odparovanej vody mapy šak sa odparuje len čistá voda ...ak sa tvorí aj kameň a iné zaschnuté minerály tak to bude asi tým len ak sa sklo oprská vodou z akvarka priamo a tá tam potom zanechá tie mapy....


Prepac vest, ale nesuhlasim... ja mam vkuse skla od kvapiek odparenej vody (na miestach, kde sa osvetlenie nedotyka krycich skiel, tam, kde je osvetlenie sa od tepla z osvetlenia nezraza alebo rovno uschne... ) a nemam na dvoch krycich sklach z troch ani gram vodneho kamena... to na tretom, toho tam je dost... ale od cinnosti filtra a vzduchovania...

Jan?ula napísal:od Jan?ula » 26 Dec 2004, 11:11
Prykriť hladinu akva? Môj osobný nazor je že v každom pripade ano.Vždy som zakrival akva sklom niekolko krat sa mi podarilo na noc po krmeni rýb že som sklá zabudol zavrieť a výsledok? Niekolko povyskakovaných mečúnov, ktoré boli rano na zemi mrtve.A ešte k tomu sklu. Teraz ho už nepouživam ale mam rovno kryt zo svetlami lebo ako tu už spominal "vest" usadzal sa tam vapnik ...a intenzita osvetlenia bola menšia.


S tymi mecunmi je to pravda... mala som na krycom skle dieru 4x4cm, kde isli kable a hadicky... a jeden samcek mi odtial parkrat vyskocil... dva-trikrat to dopadlo dobre (vsimli sme si to... raz bolo poriadne namale... boli sme na navsteve a zachranili sme ho v poslednej chvili), ale aj tak sa to stalo jeho zahubou... a ked som akva zakryte nemala, tak okrem mecunov mi vyskakovali aj neonky... takze skla odporucam...

Jirka Scobak napísal:od Jirka Scobak » 06 Mar 2008, 22:32
Kryt NE - leda ze by v akvariu byly ryby, ktere vyskakuji.
Argumenty proc NE:
1) Sklo se zanese usazeninami, prachem, pripadne rasami. Propousti hur svetlo, sklo po roku a pul nevypada tak esteticky jako prvni tyden.
2) Prach nepada na sklo, ale do akvaria, kde ho (doufam) zuzitkuji vodni rostliny (rozhodne vykaly ryb vyprodukuji vic sajrajtu nez prach). Nemusim utirat prach na mistech, kde mam akvaria.
3) Rostliny mohou rust nad hladinu (dost podstatne).
4) Pokud se v akvariu kazi voda, citim to hned.
5) Mohu dat zarovku az tesne nad hladinu - rostliny prijimaji vic svetla.
6) Mam v byte volny kus vodni hladiny - pocitove je to mnohem lepsi, nez bedny zakryte sklem.
7) Vyhoda pri manipulaci (krmeni, cisteni, upravy) - nemusim nic zvedat, odkladat, nemusim manipulovat se sklem.
Nakonec mohu dodat, ze jsem byl liny behat ke sklenarovi a davat si delat sklo. Kdysi jsem kryt mel, ale stale jsem resil manipulaci s nim pri krmeni a taky se parkrat odstipl nebo rozbil. Tak jsem to skusil bez nej a uz ho nemam nikde. Vyskakalo mi dost ryb, ale vzhledem k poctu, ktery mam, to neni az tak katastrofalni.
Neskacou vubec: supecci synodontis, platydoras, corydoras, sekavci. Vzhledem k mnozstvi skacou velmi malo take zivorodky. Neregistruji, ze by skakaly krevetky.
Vetsinou ryba skace, kdyz je v akvariu nova a boji se. Pomuze, kdyz je cast hladiny zarostla vodnimi rostlinami. Skakani ryb muze signalizovat zhorseni kvality vody.
Slimaci neritina utikaji z akvaria, kdyz v nem neni dost ras


tak su sa nase nazory rozchadzaju ale su tu aj logicke body...

1) Sklo se zanese usazeninami, prachem, pripadne rasami. Propousti hur svetlo, sklo po roku a pul nevypada tak esteticky jako prvni tyden.
takze... zanesie, ale da sa ocistit... prach? na to tam je... riasy??? nikdy v zivote sa mi to nestalo... pravda, svetlo sa na rozhrani dvoch prostredi lame a spomaluje... ale to neznamena, ze zle prechadza... ono prechadza, len meni smer.... ja mam tie iste skla uz 5 rokov a su krasne ciste...

2) Prach nepada na sklo, ale do akvaria, kde ho (doufam) zuzitkuji vodni rostliny (rozhodne vykaly ryb vyprodukuji vic sajrajtu nez prach). Nemusim utirat prach na mistech, kde mam akvaria.
to sklo je tam nato aby do akva prach nepadal... ked som skla isty cas nemala, prach mi zostaval na hladine a tvoril sa nepekny mastny zakal (na hladine)... a k tomu utieraniu prachu sa radsej nevyjadrim, lebo sa tiez neovladnem ako tigrik321 :D

3) Rostliny mohou rust nad hladinu (dost podstatne).
to je pravda... a vyzera to velmi pekne... alebo aj ked konare trcia nad hladinu... super efekt...

4) Pokud se v akvariu kazi voda, citim to hned.
tiez pravda... ked je akvarium prikryte tak to tak necitit... daju sa tym predist vseliake komplikacie...

5) Mohu dat zarovku az tesne nad hladinu - rostliny prijimaji vic svetla.
ano aj nie.... ziarovku tesne nad hladinu? bala by som sa, ze vznikne skrat... predsalen mam radsej strechu nad hlavou a domov, nez nejake blaho rastliniek v akva.... na druhej strane ano, rastlinam sa dostava viac priameho svetla.... ale urcite je to na zvazenie...

6) Mam v byte volny kus vodni hladiny - pocitove je to mnohem lepsi, nez bedny zakryte sklem
pravda... je to take viac prirodnejsie... ale zas prilisna vlhkost vzduchu tiez nerobi dobre... ako ludskemu organizmu tak aj stenam...

7) Vyhoda pri manipulaci (krmeni, cisteni, upravy) - nemusim nic zvedat, odkladat, nemusim manipulovat se sklem.
ani so sklom to nie je take hrozne... staci na skle vyrezat otvory na krmenie....

Nakonec mohu dodat, ze jsem byl liny behat ke sklenarovi a davat si delat sklo. Kdysi jsem kryt mel, ale stale jsem resil manipulaci s nim pri krmeni a taky se parkrat odstipl nebo rozbil. Tak jsem to skusil bez nej a uz ho nemam nikde. Vyskakalo mi dost ryb, ale vzhledem k poctu, ktery mam, to neni az tak katastrofalni.
no tak k tomuto sa nevyjadrujem...

Neskacou vubec: supecci synodontis, platydoras, corydoras, sekavci. Vzhledem k mnozstvi skacou velmi malo take zivorodky. Neregistruji, ze by skakaly krevetky.
Vetsinou ryba skace, kdyz je v akvariu nova a boji se. Pomuze, kdyz je cast hladiny zarostla vodnimi rostlinami. Skakani ryb muze signalizovat zhorseni kvality vody.
Slimaci neritina utikaji z akvaria, kdyz v nem neni dost ras.
s vacsinou skusenosti nemam... ale... mecune skacu urcite a velmi radi... sice neviem preco... a citala som vo fore, ze aj krevety zdrhaju... ja mam 3 kusy len zopar hodin, tak dufam, ze mi z mini neujdu, lebo to prikryte nemam (zatial)

ts.jethro napísal:od ts.jethro » 26 Jan 2010, 23:22
zaujimalo by ma ci nam kricie sklo nahodou nezadržuje niektoru casť svetelneho spektra....ma niekto v tom jasno???

nemyslim si... neviem to urcite, ale nemalo by... je pravda, ze sa svetlo na rozhrani dvoch prostredi lame... a ked ide o krycie sklo nad akvariom tak dokonca 3x... ale spektrum by malo prepustat v plnej vlnovej dlzke... zalezi vela aj od vlastnosti skla...

Giftzahn napísal:od Giftzahn » 27 Jan 2010, 08:20
njn, kryt na akva je celkom dobra vec pri vyskakujucich rybkach, unikajucich krevetach, pripadne pri slimakoch ktore radi vyliezaju z akva takztiez pokial je akva prikryte je odparovanie vody o dost pomalsie ... a samozrejme vsadepritomy prach sa predsa len tazsie dostane do akva .... a samozrejme pokial ma niekdo "zasrane" krycie sklo prachom, vonym kamenom atd. taktiez svetlo sa tazsie dostane do akva a k rastlinkam

samozrejme akva bez krytu, krycieho skla, s rastlinkami rastucimi nad hladinu je rozhodne krajsie ako akva s krytom, krycim sklom ale tu uz kazdy sam musi rozhodnut ci prevazi esteticka stranka alebo napr. bezpecnost obyvatelov akva

plne s tebou suhlasim... a k tomu "zasranemu" sklu... pokial sa to cisti pravidelne... tak "zasrane" nie je... :)

martin_s napísal:od martin_s » 27 Jan 2010, 15:14
S niektorymi tymi bodmi co napisal Jirka by som celkom nesuhlasil... Napr. s tym co vyskakuje a co nie. Corydoras vie tiez vyskocit z akva (uz par krat mi nabural hlavou do krycieho skla a stalo sa mi aj ze mi vyskocili), tak isto aj sekavci (napr. kuhlii) a krevety tiez zvyknu vyskakovat (Neocaridina denticulata). A z akvaria zvyknu utekat nie len neritiny (mne nadvihla aj krycie sklo na mini) ale aj ampullarie. Dokonca mi uz aj splaseny prisavnik narazal do krycieho skla.
Co sa tyka toho prijemneho vlhka... zavisi od mnozstva odparenej vody. Pri velkom mnozstve sa ti ta zvysena vlhkost vzduchu moze odrazit aj na stenach - zacnu vlhnut a chytat pliesen. Cize je to dost na zvazenie ci krycie sklo ano alebo nie. Na to sa neda jednoznacne odpovedat.

musim s tebou suhlasit... mam v izbe len 84l akvarko... + jednu asi 20cm vysoku rastlinku plus orchideie... ale tie nepocitam... polievam ich len kazde dva tyzdne a kvitnu nadherne... no to je odveci... a vonkajsia stena mi plesnivie jak besna (samozrejme v uvodzovkach.. trochu prehanam, ale tak je toho dost...) .. pritom sa vetra pravidelne... normalne musim na stenu striekat savo (na plesne na stenach) ... isty cas je ok... potom znova prerazi... neviem cim to je, ale vlhkost tomu iste napomaha... (v lete ideme zateplovat tuto cast domu, tak snad to potom bude lepsie... dam vediet... a mozno potom aj vacsie akva :):):):))))
Obrázok používateľa
renatte616
 
Príspevky: 386
Obrázky: 3
Založený: 30 Okt 2009 00:34 am
Bydlisko: BA okolie

Re: Je potrebný kryt????

Odoslaťod renatte616 » 27 Jan 2010 19:57 pm

a este k tigrikovi321... vyjadril svoj nazor a basta... ma na to pravo, tak ho nechajte... aj mna znechutil ten prispevok, ale po druhom precitani som to prekusala... jasne ze su tam aj pre aj proti... len to bolo dost blbo cele naformulovane...
Obrázok používateľa
renatte616
 
Príspevky: 386
Obrázky: 3
Založený: 30 Okt 2009 00:34 am
Bydlisko: BA okolie

Re:

Odoslaťod Barbora =) » 27 Jan 2010 20:44 pm

Jirka Scobak napísal:Slimaci neritina utikaji z akvaria, kdyz v nem neni dost ras.


S týmto nemôžem súhlasiť. V mojom akváriu majú rias habadej a aj tak sa ,,promenádujú" po kryte. :wink:
Obrázok používateľa
Barbora =)
 
Príspevky: 485
Obrázky: 18
Založený: 07 Máj 2009 18:13 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: Je potrebný kryt????

Odoslaťod renatte616 » 27 Jan 2010 21:26 pm

barborka... dufam, ze ten koment nepatril mne, lebo aj ja som len komentovala niekoho :D... ja so slimakmi skusenosti nemam a ani nechcem mat...
Obrázok používateľa
renatte616
 
Príspevky: 386
Obrázky: 3
Založený: 30 Okt 2009 00:34 am
Bydlisko: BA okolie

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.