Problém s rastlinami druhu Echinodorus



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Re: Problém s rastlinami druhu Echinodorus

Odoslaťod Kubo » 05 Feb 2010 08:41 am

Ten zvysok daj radsej do 400ml koli lepsiemu rozpusteniu. Ak budes mat NO3 stale nizke pridaj 3-5ml na kazdy den a o tyzden pomeraj znova. Co sa tyka NO3 na nule , tak kazde rastlinne akvarko ma svoje fazi. Mlade akvaria , teda cerstvo zabehnute nepotrebuju hned pridavanie dusika. Starsie zabehnute akvarka (6 a viac mesiacov) uz dusik potrebuju a neskor aj fosfor. Mozno sa ti preto zdalo , ze nemas problemy. Niekedy chybajuca zlozka vie spravit v akvarku zazraky. Akvarista si mysli , ze ako sa mu fajne dari , no ked zacne doplnat chybajucu zlozku v akvarku zisti , ze predtym sa mu az tak asi nedarilo. :D
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Reklama

Re: Problém s rastlinami druhu Echinodorus

Odoslaťod roberto33 » 05 Feb 2010 12:03 pm

Kubo presne to sa stalo aj mne ako si písal, že všetko bolo skoro pol roka OK a zrazu nič. prtedtým som na začiatku dal ku koreňom tablety Sera Florenatte aj Bivoj a Echinodorusy mi krásne vyhnali veľké zdravé listy, a to som občas zmeral preventívne parametre aj NO2, aj NO3 boli na nule FE bolo 0,25mg/l, O bol 1,00 tak som veľmi do toho nezasahoval a pridával som skoro každých 10-14 dní Sera Florena Alebo Tropical Ferroactiv a to stačilo nakoľko som veľmi nechcel a ani nemal čas experimentovať s PMDD ale teraz sa tomu nevyhnem aj keď mi iné rastliny rastú v pohode hoc snívam o krásnom spoločenskom rastlinnom akváriu.. Tak to PMDD rozrobím všetky zložky radšej v 400ml ako v 300ml a budem to pridávať až keď pomerám hodnotu NO3.
Obrázok používateľa
roberto33
 
Príspevky: 229
Obrázky: 42
Založený: 19 Mar 2008 12:45 pm
Bydlisko: Majerovce

Re: Problém s rastlinami druhu Echinodorus

Odoslaťod Kubo » 05 Feb 2010 12:27 pm

Dusik staci aj v mensom mnozstve to su len 6g takze ten rozpustis aj kludne v 100ml len roztok bude koncentrovanejsi. Hnojenie len samotnym zelezom je nezmysel. Funguje to len nejaky cas. Rastliny potrebuju vsetky mikro a makroprvky , inak stradaju. Takze teraz ked zmeras NO3 vymen tretinu vody a zacni aj s komplet PMDD. :)
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Problém s rastlinami druhu Echinodorus

Odoslaťod Giftzahn » 05 Feb 2010 14:28 pm

njn, mozes ... hnojit do vody pridavat jednu, druhu zlozku atd. ... podla mna najrychlejsie ako pomoct tym tvojim echinodorom je supnut im jednu dve tabletky napr. Dennerle Echinodorus Tabs, JBL 7 Kugeln, Bivoj atd. ku korenom ... nemusis nad nicim spekulovat, nemozes si tym sposobit "riasovu kalamitu" ... cize supni tableku/ky a mas poriesene :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Problém s rastlinami druhu Echinodorus

Odoslaťod roberto33 » 05 Feb 2010 15:01 pm

Díkes moc Chalani, Už som si zohnal Bivoj guličky od Rataja zajtra ich dám ku koreňom Echinodorusov a pomerám NO3 dúfam,že sa od tej nuly odlepím zatiaľ som dával len 4x 10ml KNO3 rozrobenej v 300ml. ďalšiu dávku rozrobím v 100ml 6g KNO3 a uvidíme.Po výmene vody (asi v sobotu) dám už obidve zložky PMDD t.j. KNO3 a mix .Vidím ,že samotné hnojivá s obsahom železa mi rastlinnú džungľu bez PMDD neurobia. Díkes moc za ochotu, tak už to len nejako zase dostať do starých koľají uvidíme či mi ten Fosfor klesne, keďže vo vstupnej vode z RO je nulový a v akváriu je 2,0mg/l. :D
Obrázok používateľa
roberto33
 
Príspevky: 229
Obrázky: 42
Založený: 19 Mar 2008 12:45 pm
Bydlisko: Majerovce

Re: Problém s rastlinami druhu Echinodorus

Odoslaťod roberto33 » 06 Feb 2010 21:14 pm

Dnes som menil 1/3 vody a schválne som predtým pomeral NO3 testom od Sery aj od Tropicalu a obidve ukázali 0!.Tak som po výmene vody pridal 6g KNO3 rozrobenej v 100ml destilky a potom som pomeral o 6 hodín a opäť nula.Tak tomu už nerozumiem mám ďalej pridávať len 10ml každý deň? :shock: A ako mám zdvihnúť to NO3? :evil:
Obrázok používateľa
roberto33
 
Príspevky: 229
Obrázky: 42
Založený: 19 Mar 2008 12:45 pm
Bydlisko: Majerovce

Re: Problém s rastlinami druhu Echinodorus

Odoslaťod Kubo » 06 Feb 2010 22:17 pm

Si pridal celych 6g ? Treba davat pozor , pripada mi to nerealne , no moze to byt aj pravda. Skus pomerat aj fosfor co uzkaze teraz.KNO3 treba pridavat pravidelne. Rozrob dalsie KNO3 do 100ml a davaj po 5ml denne kedze je to koncentrovanejsi roztok. Podla mna behom dalsieho tyzdna alebo v priebehu 2 tydnov uz nieco nameras , no treba merat aj fosfor , pretoze klesne na nulu a zacne stupat dusik , teda NO3. Este skontroluj ci testy niesu po zaruke a funguju tak ako maju. Kvapni do testu z rozrobeneho KNO3.
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Problém s rastlinami druhu Echinodorus

Odoslaťod roberto33 » 07 Feb 2010 21:19 pm

No dnes som už nameral 25mg/l tak je to v poriadku a fosfor bol len 0,5mg/l tak budem pridávať len 5ml KNO3 a zvyšok PMDD takisto 5ml denne...To KNO3 mám rozrobiť koncentrovanejšie alebo v 300ml destilke, včera som to nalial v 100ml 6g a zodvihlo sa hneď...a ten Fosfor keď klesne na nulu pridávať samotný..."? :shock:
Obrázok používateľa
roberto33
 
Príspevky: 229
Obrázky: 42
Založený: 19 Mar 2008 12:45 pm
Bydlisko: Majerovce

Re: Problém s rastlinami druhu Echinodorus

Odoslaťod roberto33 » 08 Feb 2010 08:19 am

No včera som večer nameral Sera testom 50mg/l a vymenil som op§ť 1/3 vody a dnes ráno som meral a opäť je to 50mg/l ako ho mám teraz znížiť?V sobotu po výmene vody a pridaní 6g KNO3 bola žltá farba a nula a teraz včera keď som pomeral tak už bolo 50mg/l a červená farba.Meral som schválne aj PO4 a opäť bolo na 2mg/l (tmavodmodrá).Je to v poriadku mať 50mg/l NO3 alebo klesnúť na 25mg/l? A echinodorusom sa už listy veľmi nerozpadávajú , staré som im vytrhal a zatiaľ je to celkom v poriadku, len to dávkovanie PMDD bude riadna alchýmia...
Obrázok používateľa
roberto33
 
Príspevky: 229
Obrázky: 42
Založený: 19 Mar 2008 12:45 pm
Bydlisko: Majerovce

Re: Problém s rastlinami druhu Echinodorus

Odoslaťod Kubo » 08 Feb 2010 09:37 am

Pridavanie PMDD ziadna alchymia az taka nieje. S tym NO3 si to fajne pokaslal , ja som ti nevravel , ze ho mas dat cele.50mg/L je dost presvihnute a pre ryby nie velmi dobre , stoci to udrziavat do 15mg/L. Podla mna si to po naliati hned pomeral , preto si nenameral nic. Nejaky cas to trvalo kym sa to pekne rovnomerne rozlozilo po celej vode. Ja osobne by som ti odporucal zmixovat cele PMDD vratane KNO3 do 500ml bez fosforu , teda KH2PO4 a davkoval 2ml/100L denne. Neviem preco chces davat 5ml ked som ti vravel , ze na tvoje akvo bude treba aspon 2ml/100L vody a neskor mozno aj 3-4ml/100L vody denne. Preto som ti vravel , ze radsej opatrne. PMDD sa davkuje ako kazde ine hnojivo len je to silnejsie tak preto sa to dava najlepsie denne pre lepsi efekt ,nic na tom zloziteho nieje. Takisto sa davkuju aj dusik a fosfor len je ho lepsie mat samostatne a davkovat postupnym zvysovanim , aby si neskor docielil normalne davkovanie. TY si to spravil dost splasene , asi nepatris medzi tych trpezlivych. :) Ten jeden sacok KNO3 kludne pridaj spolu s ostatnymi zlozkami PMDD , teda okrem fosforu a premiesaj , takto nic nepokasles lebo nakoniec zistis , ze dusik este budes pridavat (mozno) , kedze mas nizke hodnoty.Takze este raz opakujem Tenso ,MgSO4x7 H2O , K2SO4 , KNO3 zmiesat vsetko spolu a davkovat pre zaciatok 2ml/100L vody. Pekne merat hodnoty NO3 a PO4 aby si vedel ako to vyzera. Neskor mozno bude treba davkovat aj KH2PO4 s ktorym ti potom tiez pomozem a supnes ho tiez spolu k ostatnym zlozkam , no to sa bude riesit potom kolko toho tam nasypes. Na tych tvojich 5 ml denne by som zabudol je to davka , ktoru tvoje rychlorastuce rastliny vcucnu a ani nezistia , ze si nieco dal. :)
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Problém s rastlinami druhu Echinodorus

Odoslaťod roberto33 » 08 Feb 2010 10:46 am

Díkes Kubo a máš pravdu bol som trocha netrpezlivý, to priznávam ale už ma to sralo, že vždy je nula, hoc som meral skoro 1 hod po naliatí 6g KNO3 ale ako mám teraz znížiť hodnotu 50mg/l na nejakých 15-25mg), vymenil som už 1/3 vody a vždy je to 50mg/l ryby nejako čuden zrýchlene dýchali, čo mám urobiť aby som znížil NO3 na nižšiu hodnotu?
Obrázok používateľa
roberto33
 
Príspevky: 229
Obrázky: 42
Založený: 19 Mar 2008 12:45 pm
Bydlisko: Majerovce

Re: Problém s rastlinami druhu Echinodorus

Odoslaťod kostros » 08 Feb 2010 11:35 am

asi este vymenit dacovody a pustit vzduchovanie ak ryby tazko dychaju.
kostros
 
Príspevky: 138
Obrázky: 13
Založený: 07 Apr 2006 09:55 am

Re: Problém s rastlinami druhu Echinodorus

Odoslaťod roberto33 » 08 Feb 2010 11:44 am

už som vymenil a vzduchovanie beží naplno tak uvidíme...dúfam,že rastliny spotrebujú tú vsokoú hodnotu NO3 a klesen na 15-25mg
Obrázok používateľa
roberto33
 
Príspevky: 229
Obrázky: 42
Založený: 19 Mar 2008 12:45 pm
Bydlisko: Majerovce

Re: Problém s rastlinami druhu Echinodorus

Odoslaťod Kubo » 08 Feb 2010 13:12 pm

Robo tymto vsetkym som si presiel uz sam ked som vsetko nalieval jak vystresovany winetou :D Nie nadarmo vravim , ze opatrne. Rastliny by to NO3 mali spotrebovat ak je vo vode aj fosfor , no bude to trvat tak 2-3dni. Najlepsie by bolo vymenit znova tretinu vody a zacat hnojit denne PMDD vratane dusika. Takze nic nespravis len nasypes KNO3 celu davku do toho rozrobeneho PMDD a rozmiesas to. Potom zacnes davkovat tie 2ml/100L vody denne a po tyzdni zmerias. Ide o to aby rastliny mali makro aj mikroprvky. Pridavanim samotneho dusika , preto ze ho mas malo nedosiahnes nic ked budu chybat ostatne prvky vo vode.
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Problém s rastlinami druhu Echinodorus

Odoslaťod roberto33 » 08 Feb 2010 15:07 pm

Jo to som pochopil, len nechcem urobiť už žiadnu katastrofu v akváriu, predsa sú to všetko také citlivé zásahy v akváriu, a ryby by mohli z toho byť vystresovaní a chytiť nejaké choroby...Takže oddnes nabehujem na PMDD komplet aj KNO3 v 500ml destilke bez fosforu a dávkujem 2ml/100l takže 12ml na moju 612-ku... tak uvidím, či mi klesne ku koncu týždňa to moje NO3 z 50 aspoň 25(najradšej na 15mg/l)...To s tým indiánom winnetuovom bolo dobré....!Zázrak, že Fosforu je tam vždy veľa , ja verím ,že už raz aj zmizne...!
Obrázok používateľa
roberto33
 
Príspevky: 229
Obrázky: 42
Založený: 19 Mar 2008 12:45 pm
Bydlisko: Majerovce

Re: Problém s rastlinami druhu Echinodorus

Odoslaťod roberto33 » 16 Feb 2010 15:31 pm

No nikde som nepokročil v mojom akváriu ani obsha NO3 vo vode neklesá je to stále 50mg/l,! rozmýšľam, že vymením 1/2 vody v akváriu a tuším, že mi klesne aj fosfor! Listy Echinodorusov sa stále rozpadávajú najviac argentinensis, a amazonicus...jedeň deň je list krásny zelený bez riasy a na druhý deň už iba svetlo hnedy skroro do žlta a postupne žilkovatie a úplne sa rozpadne...PMDD dávkujem vždy 12ml na objem akvária...
Obrázok používateľa
roberto33
 
Príspevky: 229
Obrázky: 42
Založený: 19 Mar 2008 12:45 pm
Bydlisko: Majerovce

Re: Problém s rastlinami druhu Echinodorus

Odoslaťod Peter Lupták » 16 Feb 2010 16:22 pm

Ako dlho ich mas v akvariu? Nezhadzuju nahodou len emerzne listy? Ja som mal dobre vysledky ked som im daval ku korenom tabletky od Sery.
Peter Lupták
 
Príspevky: 211
Obrázky: 22
Založený: 26 Nov 2007 13:31 pm
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Problém s rastlinami druhu Echinodorus

Odoslaťod roberto33 » 17 Feb 2010 10:47 am

Už som im dal ja Ja Bivoj od Rataja ku koreňom a sú v akváriu asi 5 mesiacov tak nemajú ako a prečo zhadzovať emerzné listy, keďže sa aklimatizovali už dávno...
Obrázok používateľa
roberto33
 
Príspevky: 229
Obrázky: 42
Založený: 19 Mar 2008 12:45 pm
Bydlisko: Majerovce

Re: Problém s rastlinami druhu Echinodorus

Odoslaťod Vai » 17 Feb 2010 11:29 am

Jak už jsem psal výše, můžeš laborovat s chemií jak chceš, ale s těmi rybami, co tam plavou - Ancistrus, Baryancistrus, Panaque, Sturisoma - je úspěšné pěstování rostlin rodu Echinodorus vyloučené.
Vai
 
Príspevky: 202
Založený: 13 Mar 2003 17:14 pm
Bydlisko: Břeclav

Re: Problém s rastlinami druhu Echinodorus

Odoslaťod roberto33 » 17 Feb 2010 12:38 pm

No ale predtým som to vôbec nemal a mal som tam aj viac prísavníkov aj sumcov a dokonca ja veľkého 25cm Glyptoperichtis Gibbiceps a nikdy som nemal obhrýzené rastliny a Echinodorusy krásne rástli nikdy im nič nebolo...takže nad rybami tohto druhu ani sumcov konkrétne by som príčinu nehľadal...
Obrázok používateľa
roberto33
 
Príspevky: 229
Obrázky: 42
Založený: 19 Mar 2008 12:45 pm
Bydlisko: Majerovce

Re: Problém s rastlinami druhu Echinodorus

Odoslaťod Vai » 17 Feb 2010 13:03 pm

Aby se přes noc "rozpadl" doposud zdravý list, tak za tím hledej jedině uvedené ryby, byť jsi to předtím neviděl.
Vai
 
Príspevky: 202
Založený: 13 Mar 2003 17:14 pm
Bydlisko: Břeclav

Re: Problém s rastlinami druhu Echinodorus

Odoslaťod Barbora =) » 16 Apr 2010 18:39 pm

Pred rokom som si kúpila Echinodorus rubin (made in Rataj): http://rybicky.net/atlasrostlin/echinodorus_cv_rubin - podľa uvedených rozmerov by mal byť pomaly väčší, ako moje akvárium :o (54l). Môj však dosahuje výšku max. 10 cm. Hnojím do vody a spomínaný ,,Echináč" aj ku koreňom. Ostatné rastlinky rastú pekne, problém mám len s touto. Čítala som, že na to môže mať vplyv aj osvetlenie. Je však možné, že kvôli slabšiemu osvetleniu je až o 30cm menší, ako by mal byť?
Obrázok používateľa
Barbora =)
 
Príspevky: 485
Obrázky: 18
Založený: 07 Máj 2009 18:13 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: Problém s rastlinami druhu Echinodorus

Odoslaťod Michal1987 » 16 Apr 2010 20:05 pm

Barbora =) napísal:Pred rokom som si kúpila Echinodorus rubin (made in Rataj): http://rybicky.net/atlasrostlin/echinodorus_cv_rubin - podľa uvedených rozmerov by mal byť pomaly väčší, ako moje akvárium :o (54l). Môj však dosahuje výšku max. 10 cm. Hnojím do vody a spomínaný ,,Echináč" aj ku koreňom. Ostatné rastlinky rastú pekne, problém mám len s touto. Čítala som, že na to môže mať vplyv aj osvetlenie. Je však možné, že kvôli slabšiemu osvetleniu je až o 30cm menší, ako by mal byť?

Ako často mu narastú nové listy, resp. ako vyzerajú? Ak sú zdravé tak by som bol rád, že nevyrastie z akvária. Niketorým zvyknú Echináče vystreliť až k osvetľovacím rampám :) .
U mňa Echináče v malom akváriu tiež nešli ani za svet, ostal mi jeden asi pol roka starý 4,5cm vysoký E. Jan Harbich a ostatné rastliny rastú povedzme v pohode.
Obrázok používateľa
Michal1987
 
Príspevky: 401
Obrázky: 14
Založený: 06 Feb 2009 14:06 pm
Bydlisko: KE - KVP / BN - Otrhánky

Re: Problém s rastlinami druhu Echinodorus

Odoslaťod Barbora =) » 16 Apr 2010 20:09 pm

Nový list narastie pribl. po týždni. Je krásne tmavý, len mi príde trocha priehľadný a občas sa stane, že nejaký nový list zakrpatie.
Obrázok používateľa
Barbora =)
 
Príspevky: 485
Obrázky: 18
Založený: 07 Máj 2009 18:13 pm
Bydlisko: Michalovce

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.