mozem 180l akva zavesit na stenu?



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Re: mozem 180l akva zavesit na stenu?

Odoslaťod alfi666 » 07 Feb 2010 00:35 am

Ak je to novy rodinny dom, tak tam nebude plna tehla...

Urcite chemicke ukotvenie a zavitove tyce... ale ani pri tomto by som si nebol uplne isty... idealne by bolo, keby si ten trojuholnik ukotvil do aspon 2 tehiel nad sebou (cize ten trojuholnik musi mat na stene dlhsiu odvesnu nez je vyska samotnych tehiel.

V uplne hornej casti tej odvesny pod akvarkom by som zapustil hrubu zavitovu tyc (aspon 2 cm) a do dolnej casti staci uz aj tensia...


Inac.. s chemickym ukotvenim by to nemalo byt take nerealne.. ak je to 49cm tehla, tak ta sa z domu len tak "nevytrhne".. a oto aby sa nerozpadla samotna tehla, by sa mala postarat chemicka kotva ;)

Tie tepelne mosty a zhrdzavenie tej tyce vsak tiez neznie nejak moc pozitivne :(

Stale mi vsak unika zmysel zavesenia na stenu ;).. nic stym velmi nevyhras, lebo ked nebudes mat skrinku, tak tam budes mat tie trojuholniky a tak ci onak to nebude designovy skvost ;)
alfi666
 
Príspevky: 49
Obrázky: 4
Založený: 15 Jan 2010 17:35 pm

Reklama

Re: mozem 180l akva zavesit na stenu?

Odoslaťod skaner » 08 Feb 2010 10:51 am

sorry že píšem až teraz. stena je bezpochyby z priečne dierovaných tehál, či už porotherm, britterm, termobrik alebo heluz. to je jedno, lebo ich únosnosť v horizontálnom smere nie je uvedená v produktových katalógoch. niečo by síce eliminoval zvislý tlak prenášaný stenou, ale či sa dá na to spoliehať, to by som nepovedal.
ak by bola konzola kratšou stranou na stene, horná skrutka by bola ťahaná silou 0,85 kN (85 kg). to keby boli skrutky na samých koncoch tej konzoly (čo nebudú) a uvažovali by sme s 300 kg akvarkom. skrutky fisher majú však tuším deklarovaný ohybový moment (nie ťahovú silu). ten by bol v tomto prípade 250 Nm, čo je tuším mimo rozsah možností.
okrem toho by som sa bál, že tá konzola vybočí, nakoľko je to tenkostenný prvok a konzoly by boli spojené len tou doskou. to ochladzovanie cez bodové tepelné mosty tiež nie je opomenuteľné. a tiež treba uznať, že by to nebolo najkrajšie.
stojan je bezpečný a priestor pod akvarkom využiješ na akva-haraburdy, ktorých bude stále viac.
Obrázok používateľa
skaner
 
Príspevky: 255
Obrázky: 11
Založený: 17 Máj 2008 08:28 am
Bydlisko: Bratislava - Rendez

Re: mozem 180l akva zavesit na stenu?

Odoslaťod tree » 08 Feb 2010 12:43 pm

pani, nespekuloval by som,
myslim ze ani staticky vypocet nebude 100 % spolahlivy, ak by tam aj dal statik nejake bezpecnostne percenta navyse do vypoctu....
No neviem, aj ja som stavbar (nie statik) ale stena z plnych palenych tehal (alebo dierovanych!!!) je brutalne nehomogenny matros, staci lozna skara z malty hr. 2-3 cm, co je dost caste pri nasich muraroch! a mozte tam zavesit akurat obraz, a nie 180 litrove akvarium....a nepomozu ani neviem ake kotvy, ked sa zacne drolit stena....
pochybnosti skanera su namieste. na zelezobetonovu stenu zavesite hocico, ale na murovanu stenu neznamych parametrov to bude vzdy loteria.
Obrázok používateľa
tree
 
Príspevky: 113
Obrázky: 35
Založený: 28 Júl 2007 13:36 pm
Bydlisko: Bernolákovo

Re: mozem 180l akva zavesit na stenu?

Odoslaťod kostros » 08 Feb 2010 12:49 pm

ono to urcity cas moze vydrzat,no takto by som neriskoval,inak urcite vyzera krajsie skrinka ako tie konzoli a vpripade ze budes chciet presunut akva tak staci vypustit a premiestnit,kdezto zase vrtat kdesi do steny a zase rozmyslat ci to udrzi?
kostros
 
Príspevky: 138
Obrázky: 13
Založený: 07 Apr 2006 09:55 am

Re: mozem 180l akva zavesit na stenu?

Odoslaťod renatte616 » 08 Feb 2010 19:23 pm

tree napísal:pani, nespekuloval by som,
myslim ze ani staticky vypocet nebude 100 % spolahlivy, ak by tam aj dal statik nejake bezpecnostne percenta navyse do vypoctu....
No neviem, aj ja som stavbar (nie statik) ale stena z plnych palenych tehal (alebo dierovanych!!!) je brutalne nehomogenny matros, staci lozna skara z malty hr. 2-3 cm, co je dost caste pri nasich muraroch! a mozte tam zavesit akurat obraz, a nie 180 litrove akvarium....a nepomozu ani neviem ake kotvy, ked sa zacne drolit stena....
pochybnosti skanera su namieste. na zelezobetonovu stenu zavesite hocico, ale na murovanu stenu neznamych parametrov to bude vzdy loteria.


tak to mas pravdu... ja som tiez z RD, teda stena je z plnych palenych tehal... mam tu asi rok jednu policku... mala som na nej 7 knih, 3 trofeje a plysaka... a uz som knihy musela dat dole, lebo sa mi tahali sroby von zo steny aj s hmozdinkami... a to co bolo na policke mohlo mat tak 6kil... podotykam, ze sroby neboli nijake sparatka...
Obrázok používateľa
renatte616
 
Príspevky: 386
Obrázky: 3
Založený: 30 Okt 2009 00:34 am
Bydlisko: BA okolie

Re: mozem 180l akva zavesit na stenu?

Odoslaťod mad_man » 08 Feb 2010 23:45 pm

mno ok, zda sa ze ste ma presvedcili.... je pravda ze ten risk je moc velky. pravda ale tiez je ze by sa mi to pacilo na stene... mnuz co uz,... zostava mi zohnat niekde joklovinu a volne poobedie pre frajerkinho brata nech to pozvara...

kazdopadne diki ludia :)
mad_man
 
Príspevky: 33
Obrázky: 2
Založený: 10 Jan 2010 15:22 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: mozem 180l akva zavesit na stenu?

Odoslaťod renatte616 » 09 Feb 2010 00:35 am

mad_man napísal:mno ok, zda sa ze ste ma presvedcili.... je pravda ze ten risk je moc velky. pravda ale tiez je ze by sa mi to pacilo na stene... mnuz co uz,... zostava mi zohnat niekde joklovinu a volne poobedie pre frajerkinho brata nech to pozvara...

kazdopadne diki ludia :)


pozri tie linky co som ti poslala tu v teme v starsich prispevkoch... snad ta nieco oslovi... a nemusi to byt cele z jokloviny... ani moje nebude... budem to mat jokel + l-kovy profil... tuto je navod na ten l-kovy, ale asi bude lepsie to skombinovat s joklom... nieze by to l-ko neudrzalo... otec to chcel zvarit len z toho (ma nejake skusenosti s tym co kolko udrzi :)).... ale istota je gulomet...http://www.cichlidworld.eu/diy/stojan/stojan.htm... (inac... je to risk... keby sa ti to vytrhlo zo steny, mohol by si kupovat nielen nove akva, ale aj nove parkety a nabytok, co by ti znicila voda... a o znicenej stene nehovoriac)
Obrázok používateľa
renatte616
 
Príspevky: 386
Obrázky: 3
Založený: 30 Okt 2009 00:34 am
Bydlisko: BA okolie

Re: mozem 180l akva zavesit na stenu?

Odoslaťod brano BA » 09 Feb 2010 10:02 am

Na 180l akva nepotrebujes stojan zo zeleza, tam ti bohate staci 18mm drevotrieska. Osobne som mal 150l akva pod takou skrinkou a ver tomu, ze ta skrinka mala dost velku rezervu
Obrázok používateľa
brano BA
 
Príspevky: 184
Obrázky: 36
Založený: 30 Nov 2008 21:26 pm
Bydlisko: Bratislava - Dubravka

Re: mozem 180l akva zavesit na stenu?

Odoslaťod skaner » 11 Feb 2010 17:27 pm

tuto jeden človek vešal akvárium na stenu
ale na druhej strane mal interiér
http://www.aquapage.cz/Clanek.php?cl=79
Obrázok používateľa
skaner
 
Príspevky: 255
Obrázky: 11
Založený: 17 Máj 2008 08:28 am
Bydlisko: Bratislava - Rendez

Re: mozem 180l akva zavesit na stenu?

Odoslaťod Giftzahn » 12 Feb 2010 08:29 am

@skaner: njn, rozhodne netradicne a zaujimave riesenie akurat mne sa viacej paci to riesenie z nemeckeho fora Flowgrow ... na strane interieru ok .. ale na tej druhej strane ... njn, netusim ci ta druha strana je nejaky balkom alebo nieco ine ale tu druhu stranu by som nechcel mat ani v garazi :mrgreen:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Predchádzajúca

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.