kde sa stala chyba...jedna choroba za druhou



Akvarijné ryby - choroby, liečba

kde sa stala chyba...jedna choroba za druhou

Odoslaťod katkah » 10 Feb 2010 22:51 pm

Potrebovala by som poradit: kupili sme akvarko 63 l nejake rastlinky ohrievac filter vzduch a boli pri nom aj easy balance a aqua safe.....zapli sme všetku techniku, pridali chemikalie a po 3 dnoch ryby (gupky). po dalsich 4 dnoch dalsie(gupky a prisavniky) . Dalsi tyzden bolo vsetko ok ale potom som zbadala biele bodky, len na gupkach o ktorych som predpokladala ze ide o krupicku. Chcela som kupit costapur ale nezohnala som ho a nechcela som liecbu odkladat tak som kupila akesi ine "liecivo" zvysila teplotu na 29 pridala sol....ryby co mali 2-3 bodky su uz uplne v poriadku ale 3 samcekovia z prvej varky su sama bodka. Liecbu som zopakovala s tym istym pripravkom ale na druhy den som zohnala costapur, kupili sme 22 l akvarko ako karantenu...zalozili sme ho bez rastlin, strku...len technika pridali costapur a prelozili tych troch. Bodkiek je po 2 dnoch zjavne menej ale na jednom som zbadala nieco, co sa podla obrazkov podoba bakterialnemu rozkladu plutiev. Zajtra idem 100 % kupit bactopur len neviem ako to urobit lebo by mali este dostat minimalne jednu davku costapuru a neviem ci to mozem skombinovat. krupicke este celkom nezmizla a neviem dost dobre posudit, comu by som mala dat prednost. Plutvy ma zle len jeden z tych troch. Cistim 1 krat do tyzdna....a hlavne by som chcela nejak prist na to kde sa stala ta zasadna chyba. Dakujem za kazdu radu.
katkah
 
Príspevky: 27
Založený: 30 Jan 2010 19:58 pm

Reklama

Re: kde sa stala chyba...jedna choroba za druhou

Odoslaťod fantuomas » 10 Feb 2010 23:03 pm

fuha, takto intenzívne liečený som nebol hádam ani ja, nie-to ryby :) (tuk tuk..) krupička je pliaga, "za mlada" moje ryby postihovala pomerne často, už neviem čím, ale časom som to bez problémov liečil (nejaká malachytová zeleň or what..?), najlepšie je občas sa zmieriť s nejakým úhynom, ako to siliť rôznymi vodičkami..a hlavne v predajni si riadne všímať stav akvárií resp. chovancov...ktorý je často úbohý :ú a podla toho aj nakupovať.
Obrázok používateľa
fantuomas
 
Príspevky: 291
Obrázky: 83
Založený: 01 Aug 2006 23:52 pm
Bydlisko: TN

Re: kde sa stala chyba...jedna choroba za druhou

Odoslaťod katkah » 10 Feb 2010 23:09 pm

ked bude vecer plavat a rano hore pupkom tak to nejak asi prezijem ale vidiet ako sa mu rozklada chvost a plutvy to nieje na moju povahu. nabuduce si dam lepsi pozor pri vybere ale ked uz ich mam take tak to chcem skusit dat na poriadok len akosi neviem ako a vraj gupky su pre zaciatocnikov nejlepsie..ze HA HA. No a riesit to nejaky splachnutim alebo utratenim tak na to uz vobec nemam zaludok
katkah
 
Príspevky: 27
Založený: 30 Jan 2010 19:58 pm

Re: kde sa stala chyba...jedna choroba za druhou

Odoslaťod fantuomas » 10 Feb 2010 23:12 pm

jasne, je ale fajn, že sa vôbec snažíš o niečo..- každopádne najlepší liek = prevencia ;p
Obrázok používateľa
fantuomas
 
Príspevky: 291
Obrázky: 83
Založený: 01 Aug 2006 23:52 pm
Bydlisko: TN

Re: kde sa stala chyba...jedna choroba za druhou

Odoslaťod Volodus » 10 Feb 2010 23:13 pm

Krupicka je nieco ako nadcha (len fatalnejsia zvycajne) ... je v podstate vsade a prejavi sa vtedy ked rybky niesu v pohode.
Je dost mozne ze tam stupla hladina NO2 na taku mieru ze to zacina rybkam vadit. Rybky mali pockat este tak tyzden dva.
Tym ze mas 29" tak nezabudni dobre vzduchovat, idealne zmeraj tu hladinu NO2 a men vodu! Odcerpaj 15litrov, napust novu do vedra, nechaj odstat hodku-dve, pridaj tam aj costapur (vypocitaj kolko ho treba na tych 15 litrov aby si doplnila to co bolo odcerpane). Toto rob kazdy den az kym nezmizne krupicka (ked nezmizne ani po 7 dnoch tak to zrejme nebude krupicka). Potom klasicky vymen 50% vody za cistu, nasad aktivne uhlie a malo by to byt ok.
(predpokladam ze cele to je sposobene zhorsenou kvalitou vody a stresom pri prevoze)
Naposledy upravil Volodus dňa 10 Feb 2010 23:16 pm, celkovo upravené 1 krát.
Volodus
 
Príspevky: 150
Založený: 25 Aug 2009 12:43 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: kde sa stala chyba...jedna choroba za druhou

Odoslaťod katkah » 10 Feb 2010 23:16 pm

dik....krupicku by sme mali a tie plutvy? mozem kombinovat s bactopurom ci....?
katkah
 
Príspevky: 27
Založený: 30 Jan 2010 19:58 pm

Re: kde sa stala chyba...jedna choroba za druhou

Odoslaťod fantuomas » 10 Feb 2010 23:21 pm

túto variantu o krupičke, že je všade a "čaká" na oslabenie rybiek som už počul - alebo, že aj pri založení nového akvária, tí nálevníci sú vlastne niečo ako krupička, neviem či tomu celkom veriť. prečo potom, nastávajú situácie, kedy sú ryby zdravé...no nakazia sa od nových prírastkov..a uhynú všetky (až po nakazení..ak nie-sú liečené..) Asi sa krupička nenachádza všade - doslova, či ako to je teda?? :) čítal som kedysi tuším, že sú to parazity, ktoré dokážu - ak ich prinesiem na rybke za krátko nakaziť celú vodu.. a liečivo ich vyhubí po pár dňoch...komplet. (off topic?:)
Obrázok používateľa
fantuomas
 
Príspevky: 291
Obrázky: 83
Založený: 01 Aug 2006 23:52 pm
Bydlisko: TN

Re: kde sa stala chyba...jedna choroba za druhou

Odoslaťod Volodus » 10 Feb 2010 23:23 pm

Priamo tieto 2 by som nemiesal (aj ked neobsahuju rovnake zlozky teda by nemalo dosjt k predavkovaniu) ... este ked tak pridat trocha metylenovej modrej(1/4-1/2 davky), to by nemalo robit ziaden problem.
Kazdopadne cim menej chemie tym lepsie.
Volodus
 
Príspevky: 150
Založený: 25 Aug 2009 12:43 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: kde sa stala chyba...jedna choroba za druhou

Odoslaťod Volodus » 10 Feb 2010 23:26 pm

fantuomas napísal:túto variantu o krupičke, že je všade a "čaká" na oslabenie rybiek som už počul - alebo, že aj pri založení nového akvária, tí nálevníci sú vlastne niečo ako krupička, neviem či tomu celkom veriť. prečo potom, nastávajú situácie, kedy sú ryby zdravé...no nakazia sa od nových prírastkov..a uhynú všetky (až po nakazení..ak nie-sú liečené..) Asi sa krupička nenachádza všade - doslova, či ako to je teda?? :) čítal som kedysi tuším, že sú to parazity, ktoré dokážu - ak ich prinesiem na rybke za krátko nakaziť celú vodu.. a liečivo ich vyhubí po pár dňoch...komplet. (off topic?:)

Presne tak ... su to parazity a dajme tomu ze su vsade. Ked su zdrave rybky tak ich je strasne malo a na ziadnej sa nemozu uchytit a mnozit tak len tak nejak prezivaju. Ked tam das novu vystresovanu rybku, tak sa nanej uchytia a zacnu sa mnozit do takych poctov ze to uz zacne chytat aj tie zdrave.
Znova by som to prirovnal k nadche ... chyti ju ten co prechladne ale ked on nateba zacne cely den kychat tak ju s velkou pravdepodobnostou chytis aj ty, kedze tych virusov uz bude trocha viacej ako len tak bezne vo vzduchu.
Volodus
 
Príspevky: 150
Založený: 25 Aug 2009 12:43 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: kde sa stala chyba...jedna choroba za druhou

Odoslaťod katkah » 10 Feb 2010 23:32 pm

ale len samcekovia...samiciek sa to ani len nedotklo tie len rodia ako najate.....a traja samcekovia so 6 nakazenych boli ok uz 2 dni po pouziti Contralck-u na tych poslednych to uz asi nestacilo
katkah
 
Príspevky: 27
Založený: 30 Jan 2010 19:58 pm

Re: kde sa stala chyba...jedna choroba za druhou

Odoslaťod martin_s » 10 Feb 2010 23:35 pm

fantuomas napísal:túto variantu o krupičke, že je všade a "čaká" na oslabenie rybiek som už počul - alebo, že aj pri založení nového akvária, tí nálevníci sú vlastne niečo ako krupička, neviem či tomu celkom veriť. prečo potom, nastávajú situácie, kedy sú ryby zdravé...no nakazia sa od nových prírastkov..a uhynú všetky (až po nakazení..ak nie-sú liečené..) Asi sa krupička nenachádza všade - doslova, či ako to je teda?? :) čítal som kedysi tuším, že sú to parazity, ktoré dokážu - ak ich prinesiem na rybke za krátko nakaziť celú vodu.. a liečivo ich vyhubí po pár dňoch...komplet. (off topic?:)
Je to podobne ako napriklad s bakteriami, ktore mas v hrdle. Bezne sa ti tam vyskytnu napr. streptokoky bez toho aby vyvolali u teba ochorenie. Ak sa im vsak vytvoria podmenky na to aby sa mohli dostatocne pomnozit tak to ochorenie vyvolaju. A to im umozni prave oslabenie imunitneho systemu. Pridanie novych ryb je stresove aj pre povodne. To moze umoznit ich nakazenie. A ano, povodca krupicky je parazit, ktory sa rozmnozuje a preziva vo forme spor. Viac najdes v teme o krupicke.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: kde sa stala chyba...jedna choroba za druhou

Odoslaťod katkah » 10 Feb 2010 23:36 pm

Volodus napísal:Priamo tieto 2 by som nemiesal (aj ked neobsahuju rovnake zlozky teda by nemalo dosjt k predavkovaniu) ... este ked tak pridat trocha metylenovej modrej(1/4-1/2 davky), to by nemalo robit ziaden problem.
Kazdopadne cim menej chemie tym lepsie.


pod tym nazvom to zozeniem?
katkah
 
Príspevky: 27
Založený: 30 Jan 2010 19:58 pm

Re: kde sa stala chyba...jedna choroba za druhou

Odoslaťod Mariok » 11 Feb 2010 00:04 am

Kombinácia liečiv je vždy ošemetná záležitosť, platí to aj pri akvaristike a laici by to nemali robiť vôbec!!! Na 99% to potom skončí úhynom rýb. Pýtala si sa na zásadnú chybu - podľa mňa to je nezabehnuté akvárium v štádiu najvyššej hladiny NH4/NO2 v dôsledku nezavŕšeného procesu tvorby nitrifikačných baktérii. Tam by mali problémy aj úplne zdravé ryby, a "obchodmi" stresované rybky to odrovná spoľahlivo. Možno sa mýlim, ale keby si počkala ešte dva týždne, tak sa tomuto vyhneš. K liečeniu som skeptický, ale budem držať palce.

Výmena vody, ako popísal volodus je asi tým najlepším, čo môžeš v súčasnosti robiť, prípadne pridať kuchynskú soľ (brzdí prienik jedovatých dusíkatých látok do tela ryby), a udržovať vyššiu teplotu so vzduchovaním.
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: kde sa stala chyba...jedna choroba za druhou

Odoslaťod katkah » 11 Feb 2010 00:45 am

takze v 22 l karantene 3 ryby polka vody vymenena 5 kvapiek costapuru 1 lyžička soli...(pri napustani som dala 2) nakrmene (stale zeru jak dive...zatial) 29 stupnov...da sa v tomto momente este nieco urobit
katkah
 
Príspevky: 27
Založený: 30 Jan 2010 19:58 pm

Re: kde sa stala chyba...jedna choroba za druhou

Odoslaťod Tomas54 » 11 Feb 2010 08:01 am

a do karanteny si dala vodu z vodovodu?
Tomas54
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 9
Založený: 08 Jan 2009 13:47 pm
Bydlisko: Bratislava - Dubravka

Re: kde sa stala chyba...jedna choroba za druhou

Odoslaťod pakozdy » 11 Feb 2010 10:20 am

mozno by bolo dobre skusit ine liecovo - esha 2000+exit - odskusana a doporucena kombinacia priamo vyrobcom.
takisto velmi slusne vysledky. ale aj tak sa treba zbavit stareho lieciva vo vode.

ale stale je to iba riesenie dosledkov.
pakozdy
 
Príspevky: 431
Obrázky: 4
Založený: 07 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: bratislava

Re: kde sa stala chyba...jedna choroba za druhou

Odoslaťod katkah » 11 Feb 2010 13:41 pm

Tomas54 napísal:a do karanteny si dala vodu z vodovodu?

ano...odstatu cca pol dna, pri vymene polovice len asi 1,5 hodiny
katkah
 
Príspevky: 27
Založený: 30 Jan 2010 19:58 pm

Re: kde sa stala chyba...jedna choroba za druhou

Odoslaťod martin_s » 11 Feb 2010 14:21 pm

katkah napísal:ano...odstatu cca pol dna, pri vymene polovice len asi 1,5 hodiny
To staci. Do vody sa uz vela chloru pri uprave nepridava, takze vyprcha za kratky cas. Ja pri vymene vody v akva vodu ani odstavat nedavam.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: kde sa stala chyba...jedna choroba za druhou

Odoslaťod Tomas54 » 11 Feb 2010 18:14 pm

ale dat do karanteny poldna odstatu vodu a potom ryby nebolo urcite dobre.
Tomas54
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 9
Založený: 08 Jan 2009 13:47 pm
Bydlisko: Bratislava - Dubravka

Re: kde sa stala chyba...jedna choroba za druhou

Odoslaťod martin_s » 11 Feb 2010 20:18 pm

Tomas54 napísal:ale dat do karanteny poldna odstatu vodu a potom ryby nebolo urcite dobre.
No ak mas na mysli zabeh tak myslim ze liecivo ti zlikviduje aj uzitocne bakterie. A navyse karantena nie je urcena na dlhodoby chov, takze az tak by to vadit nemalo. Tak ci tak treba castejsie menit vodu.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: kde sa stala chyba...jedna choroba za druhou

Odoslaťod katkah » 11 Feb 2010 23:03 pm

Tomas54 napísal:ale dat do karanteny poldna odstatu vodu a potom ryby nebolo urcite dobre.


Ako dlho by teda mala stat.....mimochodom stav sa trosku zmenil uz su len dvaja. A pritom rano sa este vsetci vrhali po krmeni ako keby nic. Inak som si kupila test a mimo limit je NO3...mam 25, pH v cesrtvej vode 8,4 ale vo velkom kavarku malicko cez 7,6 a akesi kH na 15. co s toho moze byt asi tak najhorsie? A riesit to vsetko dalsimi chemikaliami, ci to nieje az take hrozne a staci len mensie upravy v udrzbe?
katkah
 
Príspevky: 27
Založený: 30 Jan 2010 19:58 pm

Re: kde sa stala chyba...jedna choroba za druhou

Odoslaťod Tomas54 » 11 Feb 2010 23:05 pm

ja by som dal do karanteny vodu 50/50 z povodneho akva/vodovodnu odstatu
Tomas54
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 9
Založený: 08 Jan 2009 13:47 pm
Bydlisko: Bratislava - Dubravka

Re: kde sa stala chyba...jedna choroba za druhou

Odoslaťod katkah » 12 Feb 2010 07:59 am

v povodnom som mala cca 2 dni ine liecivo, konkretne contralock, ktory ocividne nezabral. tak dufam ze tie dve to nejak zvladnu a karantenu si skusim pripravit tak ako sa ma pre buducnost. zatial vyzera ze costapur a sol na tych co ostali celkom zabera, chvosty maju zatial cele tak dufam.....Inak by som este chcela vediet co by ste odporucili mat pre kazdy pripad doma..ake choroby su este take caste s ktorych liecbou je treba zacat okamzite a urcite ju ani pol dna neodkladat, keby nastala...vlastne na co sa treba radsej pripravit
katkah
 
Príspevky: 27
Založený: 30 Jan 2010 19:58 pm

Re: kde sa stala chyba...jedna choroba za druhou

Odoslaťod martin_s » 12 Feb 2010 10:06 am

Ovela dolezitejsia nez liecba je prevencia, cize vytvorit take podmienky aby sa riziko ze ryby ochoreju uplne zminimalizovalo. To znamena obmedzit faktory, ktore prispievaju k znizeniu imunity ryb (stres, zla kvalita vody, vyrazne kolisanie teploty vody, atd.), nove ryby, najmä ak pochadzaju z neznameho zdroja, dat do karanteny nez ich vypustis do spolocenskeho akva, ziove krmivo pouzivat iba z overeneho a kvalitneho zdroja (pripadne pred krmenim mozes napr. nitenky este preplachnut okrem cistej vody aj vo vode s troskou FMC - menej nez je doporucena davka na liecenie) a pod.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Ďalšia

Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.